x
Rusya

Vize İşlemleri

Rusya

Rusya Öğrenci Vizesi

Rusya öğrenci vizesi Rusya’da bulunan üniversitelerde dil okulu bölümlerinde eğitim görmek isteyen veya lisans ve yüksek lisans yapmak isteyen öğrenciler için geçerlidir. Rusya öğrenci vizesi Rusya ile Türkiye arasındaki anlaşma dolayısıyla günümüzde yürürlükte olan Yeşil pasaport, Gri pasaport ve Siyah pasaport sahiplerinin Rusya seyahatleri için vize almaları zorunluluğu yoktur. Belirtmiş olduğumuz bu durumun tam aksine Bordo pasaport sahiplerinin Rusya dil okulu vizesi başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Rusya’daki üniversitede eğitim görecek olan öğrencilerin üniversite tarafından pasaportlarının asılları alınır ve yerine geçerli olan bir belge verilir. Türkiye Cumhuriyeti’nde oturum izni olan yabancı uyruklu vatandaşların Rusya erasmus vizesine başvurma hakları vardır. Bu durumda Rus konsolosluğu Türk vatandaşları için geçerli olan belgelerin aynısını yabancı uyruklu vatandaşlardan da talep eder. Bunun yanında bazı ek belgelerde istenmektedir. Rusya üniversite vizesi için istenilen bu ek belgeler başvuran kişinin uyruğuna göre değişim gösterebilir. Rusya dil okulu vizesine başvuru yapmak isteyen öğrencilerin vize başvurularını en az 6 ay önceden yapmaları gereklidir.

Rusya öğrenci vizesi yaklaşık 4 ile 7 iş günü içerisinde çıkan bir vizedir. Anlaşıldığı üzere öğrenci vizenizi veriliş amacına uygun kullanmanız Rusya yetkilileri için önemlidir.  Rusya erasmus vizesi başvuruları için Rusya Federasyonu federal göç şubesi tarafından hazırlanan resmi davetiyeyi temin etmeniz gerekir yada Rusya Federasyonu  Dışişleri Bakanlığının kararı önem taşır. Belirttiğimiz gibi Rus konsolosluğu istenilen evrakların yanı sıra bazı ek evraklar ve belgelerde istemektedir bununla birlikte gerektiğinde Rus Konsolosluğu kararına göre başvuruda bulunan kişinin mülakata tabi tutulması söz konusudur. 

Rusya dil okulu vizesi süresini uzatmanız mümkündür. Uzatılmasını istediğiniz öğrenci vizenizin tarihi Rusya’daki kurallara uygun olarak imzalanan üniversiteniz ile anlaşmış olduğunuz süre zarfını kapsar. Uzatmak istediğiniz vize süreniz bir sonraki uzatma için 1 seneyi geçmeyecek şekilde tasarlanır. Bu vize çok girişli olup ikamet edip kayıtta bulunduğunuz Rusya Federal Göç şubesi tarafından işleme alınır. 

Öğrenim amaçlı yapacak olduğunuz Rusya seyahati için istenilen evraklar vardır. Bu evrakların eksiksiz ve hatasız hazırlanması önemli bir husustur aksi takdirde başvurunuz geçersiz sayılır. Güncel evrak listesine ulaşmak için Euroasia Global Visa Services şirketimiz bünyesinde danışmanlık veren arkadaşlarımız ile iletişim kurabilirsiniz. Bahsedilen bu evraklar hakkında bilgi vermemiz gerekirse uzun dönemli eğitim için kullanacağınız pasaportun 1 buçuk sene daha geçerlilik senesi olması ve en az 2 sayfasının boş olması gerekmektedir. Öğrenci vizesi için 2 adet fotoğraf hazırlamanız gerekir. İstenilen fotoğrafın 3,5* 4,5 cm boyutlarında ve biyometrik olmalıdır. Hazırlamanız gereken başvuru formunun eksiksiz ve hatasız olması gereklidir. Formdaki vermiş olduğunuz yanlış bir bilgi başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasına sebep olur. Davetiye veya Rusya Dışişleri Bakanlığına ait vize kararının çıkması öğrenci vizesi için yapacağınız başvuru için şarttır. Öğrenci vize başvurunuzun kabul görmesi için Rusya’ya gidiş dönüş uçak biletinizi almanız veya Rusya’da rezervasyon yapmanız gerekmektedir. Sizlerden talep edilen HIV virüsü olmadığına dair sağlık raporu ister. Seyahat tarihlerinizi içeren, 30.000 EURO fiyatlı seyahat sağlık sigortası ve son olarak yabancı uyruklu vatandaşlar için gerekli olan T.C oturum izni (arkalı önlü fotokopisi olmalı). 

Rusya öğrenci vizesinin süresi 90 gün olmak ile beraber tek girişli yada iki girişli olarak verilir fakat eğitim alacağınız sürecinin durumuna bağlı olarak uzun olması nedeni ile süre 1 yıla kadar uzatılabilir eğer bu süre zarfı 1 yılın üstünde olmamalıdır. Öğrenci vizesine acil bir şekilde ihtiyaç duyduğunuz an Rusya tarafından sizlere 1 ile 3 iş günü içerisinde vizenizi ekspres başvuru ile yapma imkanı sağlar. 

Günümüzde güncel olarak Rusya öğrenci vize ücreti hakkında güncel bilgi alabilmek için danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz. Vize ücreti yapacağınız vize başvurusu ile ilgili talep ettiğiniz giriş sayısına ve başvuru işlem süresine göre değişik arz eder. Rusya vize ücreti konsolosluk harç bedelleri, vize ücreti, davetiye alımı koordinasyon ücretini kapsamaktadır. Rusya öğrenci vizesi Rusya Federasyonunun belirlediği ücretlere göredir.

Rusya erasmus vize başvurusu için Rusya Büyükelçiliğine ve konsolosluklarına şahsen gitmeniz gerekli değildir. Rusya Dil okulu vizesi için sizden istenilen belgeleri eksiksiz bir şekilde tamamladıktan sonra Euroasia Global Visa Services danışmanlarına  e-mail yolu ile gönderebilir dilerseniz şubemize gelerek şahsen getirebilirsiniz. Öğrenci vizesi için hazırladığınız belgeleri bizlere gönderdikten sonraki aşamada danışman arkadaşlarımız sizler için başvuru işleminizi gerçekleştirecektir. Daha sonra başvuru sürecinin başından sonuna kadar herhangi bir aksilik olmaması için özenle takipte tutarak başvurunuzun olumlu sonuçlanmasını hedefler.

rusya öğrenci vizesi


Rusya’daki eğitim kurumlarında 90 gün süresince eğitim almak isteyen Türkiye Cumhuriyeti ve diğer ülke vatandaşları ile vatandaşlığı olmayan kişilerin Rusya Öğrenci Vizesine başvuru yapması gerekmektedir.

Öğrenci Vizesi için en önemli evrak, Rusya Federasyonu Göçmen Bürosu’ndan alınan davetiyedir. Bu davetiye için Rusya’da eğitim alınacak kurum, Göçmen Bürosu’na yazılı bir mektupla müracaat eder. Rusya Dışişleri Bakanlığı bu müracaatı değerlendirmeye alır ve gerekli görülmesi halinde başvuru sahibinin eğitim amacıyla ülkeye giriş yapabilmesi için davetiye düzenler.

Rusya öğrenci vizesi başlangıçta tek ya da çok girişli ve 90 gün süreli verilir. Ancak bu vize, başvuru sahibinin Rusya’da yaşadığı sırada eğitim süresinin uzunluğuna göre çok giriş-çıkışlı yapılabilir ya da uzatılabilir. Bu süre 1 yılı geçmez. Öğrenci vizesini uzatma işlemi öğrencinin ikamet ettiği ve kayıt edildiği Rusya Federasyonu Göçmen Bürosu’nda gerçekleştirilmektedir.

Eğitim amaçlı Rusya vize başvurularının değerlendirilmesi ve karar aşaması İstanbul, Trabzon ve Antalya'daki Rusya  Başkonsolosluğu ve Rusya Büyükelçiliğinin inisiyatifindedir. Vize yetkilileri değerlendirme aşamasında sizden ek belgeler isteyebilir, sizi mülakata davet edebilir veya vize teslimat süresini uzatabilir.

Rusya Kısa süreli, Uzun süreli, Dil Okulu Öğrenci Vizesi

Rusya’ya dil kursu, lisans eğitimi, yüksel lisans gibi tüm eğitim alanları için başvuru yapmak isteyen yolcularımızın öncelikle Rusya Dış İşleri Bakanlığı onaylı FMS (Federal Göçmen Servisi) davetiyesi ile başvuru yapılmaktadır. Davetiyeler ortalama 20/25 günde sonuçlanır ve elektronik olarak tarafınıza iletilmektedir.

Davetiyesi gelen başvurular için yolcularımız davetiyelerini EAGVS uzmanlarımız ile paylaşabilir ve konsolosluğa gelen teyit amaçlı telex belgesi temin edilebilir. Telex belgesi olmayan başvurular işleme alınıp mutlaka konsolosluktan teyit edilmektedir.

Rusya davetiye ve telex belgesi tamamlandıktan sonra hazırlanması gereken evrakları iletildiğinde ilk iş gününe öğrenci vizesi başvuru işleme alınmaktadır. Rusya öğrenci vize işlemleri başvuruları için kişilerin şahsen gelinmesine gerek kalmadan tüm işlemleri EAGVS uzmanlarımız tarafından tamamlanmaktadır.

Öğrenci Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Rusya öğrenci vizesi Rusya Başkonsolosluğu üzerinden öğrenci davetiye telexi geldikten sonraki ilk iş günü işleme alınmaktadır. Telexi bekleme süresi 3/10 gün arasında sürebilmektedir. Vize başvuru sürecine telex bekleme süresini de ekleyerek seyahat planı yapılması tavsiye edilmektedir. Telexi gelen başvurular ilk iş günü işleme alınır ve standart sonuçlanma süresi 7/10 iş günüdür. Sonuçlanma süreleri konsolosluğun inisiyatifinde olup 20 güne kadar işlemde tutma hakkına sahiptir bundan dolayı vizeler sonuçlanmadan uçak bileti alınmasını tavsiye etmiyoruz.

Rusya Öğrenci Vize Ücreti

Rusya vize başvuruları için ödenmesi gereken harçlar gelen davetiyeye göre belirlenmektedir. Rusya vize ücreti vize türü veya süresine göre değil vizelerin ülkeye giriş sayısına göre belirlenir. Davetiye üzerinde vizenin giriş sayısı belirtilmektedir. Davetiye üzerindeki giriş sayısına uygun başvuru yapılması zorunludur örneğin çok girişli gelen bir davetiye ile tek girişli vize başvurusu yapılamamaktadır.

 • 3 aylık 1 Girişli Vize Başvuru İşlemi Ücreti: 160 $ + KDV
 • 3 aylık 1 Girişli Vize Başvuru İşlemi Ücreti Ekspres: 250 $ + KDV
 • 3 aylık 2 Girişli Vize Başvuru İşlemi Ücreti: 220 $ + KDV
 • 3 aylık 2 Girişli Vize Başvuru İşlemi Ücreti  Ekspres: 360 $ + KDV
 • 1 Yıllık Multi Vize Başvuru İşlemi Ücreti: 360 $ + KDV
 • 1 Yıllık Multi Vize Başvuru İşlemi Ücreti Ekspres: 620 $ + KDV

 (Konsolosluk harcı, başvuru ücreti ve hizmet bedeli dâhil)

Öğrenci Vize Başvuru Formu

Rusya öğrenci vize başvuruları elektronik olarak gelen davetiye ile kişilerin şahsen gelmelerine gerek kalmadan tarafımızdan tamamlanmaktadır. Rusya vizesi için hazırlanması gereken evrakları müşteri temsilcilerimize ilettiğinizde başvuru formları dâhil tüm işlemler tamamlanır.

Konsolosluk başvuru formuna oldukça dikkat etmektedir. En ufak bir harf hatası vizenin olumsuz sonuçlanmasına veya başvurunun kabul edilmemesine neden olmaktadır. Başvuru formları tarafımızdan Rusça dilinde eksiksiz ve hatasız olarak doldurulmaktadır.

Başvuru formunda kişisel bilgilerin yer aldığı bölümlerde bilgilerin eksiksiz ve doğru doldurulması önemlidir.

Rusya Öğrenci Vizesi Başvurusu için Gereken Belgeler

Rusya vize başvuruları için öğrenci vizeleri dikkat edilmesi gereken ilk önemli husus davetiyenizdir. Davetiyeler FMS (Federal Göç İdaresi) ve Rusya Federasyonu Dış İşleri Bakanlığından onaylı olması gerekmektedir. Davetiyeler mail ortamın gelebilir orijinal olarak gelmesi gereken bir evrak gerekmemektedir. Tüm işlemler online olarak tamamlanır yalnızca vize başvurusu için hazırlanan evrakların aslı gerekmektedir.

Rusya öğrenci vize başvuruları için

 • Pasaport (Seyahat dönüşü itibariyle en az 6 ay geçerli)
 • 2 adet biometrik fotoğraf (35x45 mm ölçülerinde güncel, beyaz fon üzeri)
 • Yabancı uyruklu vatandaşlar için TC ikamet izni (Aslı olmalı)
 • Davetiye ( Rusya Federal Göçmen Bürosu tarafından verilmektedir )
 • 30.000 Euro teminatlı Seyahat Sağlık sigortası (Şirketimiz tarafından temin edebilirsiniz)
 • Hastaneden alınmış HIV raporu
 • Yabancı pasaportlar için Türkiye’deki oturma izninin orijinali ve kopyası
 • Yabancı uyruklular için okuldan orijinal sözleşme, sözleşmenin orijinali yoksa Rusya'dan noter onaylı taratılmış PDF gelebilir.

Rusya Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

1) Rusya Vizesi Başvuru Formunu Doldurun

Rusya Dışişleri Bakanlığı’na ait resmi web sitesi üzerinden ulaşılabilen Rusya Vize Başvuru Formu eksiksiz ve gerçeği yansıtan beyanlarla, online olarak doldurulmalı. Form doldurulurken 20 dakikadan uzun bir süre işlem yapılmazsa sistem otomatik olarak kapanacaktır. Bu nedenle başlangıçta verilen başvuru kodunu bir yere not almayı unutmayın. Aksi takdirde her seferinde baştan başlamak zorunda kalırsınız. Formu doldururken eksik ve yanlış bilgiler yazmamaya özen gösterin, çünkü vize yetkilileri değerlendirme yaparken formdaki bilgi dikkate alır. Eğer bu bilgilerde hata veya yanlış bilgi olursa Rusya Öğrenci Vizeniz reddedilebilir ya da işlemleriniz uzayabilir. Rusya öğrenci vizesi başvuru formunun Rusya Konsolosluğunun belirlediği yönergelere uygun doldurulması konusunda yetkililerimiz gerekli desteği sağlayacaklardır. 

2) Evraklarınızı kargoyla ofisimize gönderin

Rusya vizesi online başvuru formunu doldurup Öğrenci Vizesi kaydınızı yaptıktan sonra sıra evrakların hazırlanmasına geliyor. Yetkilimizde 2023 güncel evrak listesini öğrenip belgelerinizi eksiz hazırladıktan sonra kargo yoluyla ofisimize ulaştırmanız gerekmektedir. Yetkilimiz evraklarınızı dikkatlice kontrol edip varsa eksik ve hatalı olanlarla ilgili düzeltmeler yapmanızı isteyecektir.

3) Rusya Vizesi Randevunuzu Alıyoruz

Rusya Öğrenci Vizesi başvurularını değerlendirme yetkisi Rusya Başkonsoloslukları ve Rusya Büyükelçiliği’ndedir. Bu temsilciliklerin yetki alanı ayrımı yoktur. Türkiye’nin her ilinden başvurular İstanbul’dan yapılabilmektedir. Öğrenci vize başvuruları konsolosluğun yetkilendirdiği vize başvuru merkezi, bizim gibi acenteler aracılığıyla yapılabilmektedir. Ancak başvurular için randevu alınması gerekmektedir. Yoğunluk nedeniyle randevu almak biraz uzun sürebilir. Yetkilimizle help@eagvs.com adresi üzerinden iletişime geçtiğiniz takdirde kısa sürede randevunuzu alacaktır. İşlemlerinizi sizin adınıza yapabilmesi için yetkilimize vekâletname vermeniz gerekmektedir.

4) Pasaportunuzu Adresinize Gönderiyoruz

Rusya Öğrenci Vizeniz onaylandıktan sonra pasaportunuza basılır. Vize sayfasında; başvuru sahibinin adı-soyadı (Kiril ve Latin Alfabesi ile yazılır), doğum tarihi, cinsiyeti, vatandaşlığı, vizenin veriliş tarihi, kalma süresi, Dışişleri Bakanlığı onaylı davetiye numarası, seyahat amacı ve davet gönderen Rusya’daki eğitim kurumunun bilgileri yer almaktadır. Pasaportunuzu yetkilimiz konsolosluktan alarak kargo ile adresinize gönderecektir. Pasaportunuz elinize ulaştığında vizenizin olduğu sayfadaki bilgileri kontrol etmeyi unutmayınız. Eğer bilgilerinizde yanlışlık varsa konsolosluk yetkilisine zaman kaybetmeden bilgi veriniz. Öğrenci Vizeniz ile Rusya’ya seyahat ederken, sınır kapısında kontrol edilebilme ihtimali olduğundan, seyahat amacınızı gösteren belgeleri, davetiye, uçak biletleri ve davet eden kurumun isim ve adres bilgilerini yanınızda bulundurmanız tavsiye ederiz. 

Sayfamızda Rusya Öğrenci Vizesi ile ilgili detaylı bilgi bulabilirsiniz. Ancak 2023 güncel evrak listesi ve öğrenci vizesi prosedürleri ile ilgili detaylı bilgi almak isterseniz bizi arayabilirsiniz. 0212 963 36 21

rusya öğrenci vizesi

Rusya ile ilgili merak ettiklerinizi sorun , yardımcı olalım.

Uzman danışmanlarımız sizlere en iyi hizmeti ve cevabı verecektir.

Hepsini Görüntüle Soru Sor

Rusya Öğrenci Vizesi 2020
A. Akgül 29/02/20, 14:47 Cevabı Görüntüle
Merhaba. Rusya’da kısa süreli bir seyahat yapmak istiyorum. Masraflarımın babamın sorumlu olmasından dolayı dilekçe hazırlamam gerekiyormuş. Bana sponsor olan kişiyi belirtmem için Rusya vize talep dilekçesi içerisinde hangi bilgileri yazmalıyım? Rusya öğrenci vizesi 2020 yılı başvuru şartları neler?
Öğrenci Vizesi Rusya
A. Ayaz 31/10/19, 11:11 Cevabı Görüntüle
Merhaba, ben Rusya’da eğitim almaya gideceğim. Öğrenci Vizesi Rusya hakkında bilgi almak istiyorum. Öğrenci vizesi için kaç günlük vize alabilirim?
Rusya Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Evraklar
Ş. Çeviker 30/10/19, 11:39 Cevabı Görüntüle
Arkadaşlar kız arkadaşım ile beraber yıldönümümüz için Rusya tatili düzenlemek istiyoruz. Rusya vize başvurusu nereye yapılır ve ne kadar zamanda sonuçlanır ? Eğer acenteniz ile anlaşırsak nasıl başvurumuz nasıl ilerlicek açıklarmısınız? Teşekkür ederim şimdiden arkadaşlar iyi çalışmalar.
Rusya Erasmus Vizesi
H. Dursunoğlu 23/10/19, 11:49 Cevabı Görüntüle
Rusya'da kız arkadaşım var. Rusya'da kimya laboratuvarında erasmus staj yapacağım. İstanbul kiev gideceğm, ardından kiev-moskova'ya uçacağım . Türkiye'den bilet alacağım. Rusya Erasmus vize nasıl alırım
Yazıdırılabilir Versiyonu
Turistik Vize İşlemleri
Ticari Vize İşlemleri
Aile Ziyareti Vize İşlemleri
Transit Vize İşlemleri
Vize Başvuru Formu
Çalışma İzni
EUROASIA GLOBAL VISA SERVICES

 

 
BASE_URL = '';