x
Rusya

Vize İşlemleri

Rusya

Rusya Transit Vize İçin Gerekli Evraklar

Değerli Ziyaretçimiz Hoş Geldiniz,  
 
Rusya aktarmalı uçuşlarınızda veya karayolu veya demiryolu transit vizeye ihtiyacınız olabilir, tek girişli Rusya vizesi, çok girişli Rusya vizesi,  Rusya havaalanı tarnsit vize ve Rusya karayolu transit seyahatleriniz için kapsamlı bilgileri sayfamızın devamında görüntüleyebilirsiniz.
Rusya’dan 10 günlük süre içinde (karayolu taşıtı veya tren ile) 3 gün içinde (havayolu ile) transit geçiş yapmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, vatansızlar ve diğer ülke vatandaşlarının Transit Vize başvurusu yapması gerekmektedir. Rusya transit vize başvurusu için; Rusya’ya geliş-gidiş biletlerinin, varacağı ülkeye ait geçerli bir vizesinin ya da gidiş ülkesine ait pasaportunun olması gerekmektedir. Eğer başvuru sahibi Rusya topraklarından motorlu araba ve ağır taşıtlarla geçecek ise transit vizeleri yolculuğu tamamlayabilecekleri en kısa mesafe hesaplanarak verilmektedir. Yani şoförlerin günde 500 km yol kat ettikleri düşünülerek hesaplama yapılır. Böylece tek girişli transit vize en fazla 10 günlük verilmektedir.

Rusya Havaalanı Transit vize

Havaalanı transit bölgeden çıkış yapacaksanız transit vize almanız gerekecektir. Havaalanı transit bölgeden çıkış yapmayacaksanız vize almanız gerekmeyebilir. Eğer Rusya’da aynı havaalanından uçak değişimi yapacaksanız ve transfer yaptığınız havaalanında transit bölge var ise diğer ülkeye giriş haklarını kanıtlayan belge ve uçak biletlerini yanlarında bulundurmaları kaydıyla ve uçak değişim süresinin 24 saati geçmemesi kaydıyla transit vizeden muafiyet durumu söz konusudur. 
 

Karayolu Transit Vize

Transit vizenin süresinde Rusya’ya geliş gidiş biletinin geçerlilik süresi, gidilecek ülkeye yapılacak giriş tarihi ve o ülke için alınan vizenin süresi belirleyici olmaktadır. Rusya üzerinden karayolu ile geçiş yapacaksanız transit vizenin süresi, yolculuğu tamamlayabileceğiniz en kısa mesafe hesaplanarak verilmektedir ve karayolu transit vizenin süresi en fazla 10 güne kadar verilmektedir. Vize süresi ortalama olarak günde 500 km. mesafe katedileceği varsayılarak verilmektedir. 

Rusya Tek Girişli Transit Vize

Rusya tek girişli transit vize ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve karayolu ve demiryolu ile 10 gün, havayolu ile 3 güne kadar olmak üzere esas seyahat amaçlarını oluşturan ülkeye Rusya üzeri geçiş yapacaklar için tek girişli olarak verilen vize türüdür.
 

Çift Girişli Rusya Transit Vize 

Çift girişli Rusya transit vizelerin geçerlilik süresi 1 ayı geçmemelidir. Rusya üzerinden üçüncü bir ülkeye geçiş yapacaksanız ve Rusya üzerinden geri dönüşleriniz 1 aydan uzun sürecekse Rusya’dan ilk geçişiniz için tek girişli transit vize almalı, Rusya’dan geçerek gittikleri ülkede tekrar tek girişli transit vize alarak dönmeniz gerekecektir. 
 

Rusya Transit Vize İçin Gerekli Evraklar

Yazımızın devamında Rusya transit vizesi için gerekli evraklar ve vize prosedürü ile ilgili ayrıntılı bilgiyi bulabilirsiniz. Yetkilimiz, evraklarınızın hazırlanması, başvuru formunuzun doldurulması ve randevunuzun alınmasına kadar Rusya transit vizeye dair tüm işlemlerinizle ilgilenecektir.
 
  • Seyahat Biletleri: Rusya’ya giriş-çıkış için geçerli olan uçak biletleri.
  • Varış ülkesinin vizesi: Başvuru sahibinin varış yapacağı ülkenin vizesine, pasaportuna ya da bu ülkeye gidiş nedenini açıklayan dilekçe ve evraklar sunulmalı. Başvuru sahibinin varış ülkesine vizesi giriş hakkı bulunuyorsa transit vize almasına gerek yoktur. 
  • Pasaport: Vize süresinin bitiminden itibaren 6 ay geçerliliği olan pasaport. 
  • Eagvs vize talep formu: Eagvs talep formunu doldururken Rusya'nın hangi şehrinden transit geçiş yapacağınızın bilgisini eklemeyi unutmayınız.
  • Biometrik Fotoğraf: Önden çekilmiş, 3,5x4,5 cm ölçülerinde, arka fonu beyaz, renkli, biyometrik 2 adet fotoğraf

Karayolu veya trenyolu ile transit geçiş yapacaklar;

  • Transit olarak giriş ve çıkış yapacakları bölgeleri online harita üstünde çizerek, yol haritasını belirtmelidirler. 
  • Otobüs veya araba ile Rusya’ya giriş çıkış yapacaksanız, Rusya içerisinde otoüsle gidilecek bütün güzergahların bilet rezervasyonları sunulmalı ve mesafeler km bazında hesaplanarak belirtilmelidir. 
  • Uçak ile Rusya aktarmalı uçacaksanız, Rusya’ya giriş, çıkış ve Rusya’dan sonra gidilecek güzergahın uçak biletini sunmalısınız. 
  • Eagvs vize talep formunu doldurun: Eagvs talep formunu doldurarak başvuru evraklarınızın arasına ekleyin. 

Yabancı pasaport sahipleri için;

Türkiye’den başvuru yapacak yabancı pasaport sahipleri Türkiye Cumhuriyeti ikamet izinlerini ibraz etmelidirler. 
 

Rusya Üzerinden Belarus ve Kazakistan’a Seyahat Edecek Olanlar

Rusya Federeasyonu, Belarus ve Kazakistan ülkelerinin arasındaki Gümrük Birliği Anlaşması’na göre bu ülkeler arasındaki uçuşlar domestic (iç hatlar uçuşu) olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle; bu ülkelerden herhangi birisine seyahat edecekseniz, bu ülkelerin yalnızca birinde pasaport kontrolden geçmeniz yeterli olacaktır. Bu nedenle, sınır ve pasaport kontrolü bu ülkelerden yalnızca birinden yapılacaktır. Ancak Belarus ya da Kazakistan’a, Rusya’dan transfer olarak seyahat edecekseniz bir yabancı ülke vatandaşının Rusya transit vize almanız gerekecektir.
 

Rusya Transit Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

1) Rusya Vize Evraklarınızı Bize Ulaştırın

Yetkilimizle iletişime geçerek Rusya Transit Vizesi ile ilgili hazırlamanız gereken evrakların listesini isteyebilirsiniz. Daha sonra evraklarınızı hazırlayarak kargo yoluyla ofisime göndermeniz gerekmektedir. Yetkilimiz evraklarınızın kontrollerini yaparak eksik evraklarınızla ilgili size bilgi verecektir. Vize başvurusu sunulan evraklara göre değerlendirileceğinden belgelerinizde eksik ve yanlış bilgi olmamasına özen göstermelisiniz. Aksi takdirde vizeniz reddelibileceği gibi işlem süreniz uzayabilir. Transit vize başvurularını değerlendirme yetkisi İstanbul, Antalya ve Trabzon Rusya Başkonsolosluğu ve Rusya Büyükelçiliği’ndedir. Bu temsilciliklerin vize yetkilileri de başvurunuzu değerlendirme aşamasında ek evrak isteyebilir, sizi yüz yüze görüşmeye çağırabilir.

2) Rusya Vize Randevunuzu Alıyoruz

Rusya transit vize başvuruları İstanbul, Antalya ve Trabzon'daki Rusya Başkonsolosluğu ve Ankara’daki Rusya Büyükelçiliği’ne yapılmaktadır. Bu  temsilciliklere başvurular akredite edilmiş acenteler aracılığıyla da yapılmaktadır. Evrakların teslim edilmesi için başvuru merkezinden randevu alınması gerekmektedir. Yetkilimiz ile iletişime geçtiğinizde sizin adınıza randevunuzu alacak ve evraklarınızı konsolosluğa sunacaktır. Bu işlemler için yetkilimize vekaletname vermeniz gerekmektedir. Türkiye'nin hangi şehrinde ikamet ediyor olursanız olun belgelerinizi merkez ofisimize gönderdiğinizde başvurularınızı İstanbul Rusya Başkonsolosluğu'ndan gerçekleştirebiliyoruz. 
 

3) Pasaportunuzu adresinize gönderiyoruz

Rusya transit vize başvuruları 4-10 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Bu süre yoğunluk, resmi tatiller, ek evrak talebi gibi nedenlerle uzayabilmektedir. Vizenizin seyahatinize yetişebilmesi için en az 1 ay öncesinden başvuru yapmanızı tavsiye ederiz. Vizeniz onaylandıktan sonra yetkilimiz pasaportunuzu konsolosluktan alarak sizin belirtmiş olduğunuz adrese kargo ile gönderecektir.  
 
UYARILAR
 
Rusya’ya giriş çıkışınızda, farklı ülkeler üzerinden ülkelere geçiş yapılacaksa, geçiş yapılacak ülkenin veya ülkelerin vizelerinin pasaportunuzda bulunması gerekmektedir. Bu vizelerin orijinalini göstererek fotokopilerini ibraz etmeniz de talep edilebilir. 
Rusya vize başvurularını değerlendirme yetkisi Ankara’daki Rusya Büyükelçiliği ve İstanbul, Ankara ve Antalya’da bulunan Rusya Başkonsoloslukları tarafından değerlendirilmektedir. 
Rusya tek girişli transit, çift girişli transit, karayolu transit ve havayolu transit vize ücretleri değişebilmektedir. 2021 yılı Rusya vize ücreti, başvuru prosedürü ve daha fazla bilgi için bizi arayınız. 
rusya transit vize
 

daha fazla göster

Rusya ile ilgili merak ettiklerinizi sorun , yardımcı olalım.

Uzman danışmanlarımız sizlere en iyi hizmeti ve cevabı verecektir.

Hepsini Görüntüle Soru Sor

Belarus'tan Rusya'ya Geçiş Vizesi
C. Baş 30/03/20, 19:30 Cevabı Görüntüle
Belarus’a gideceğim. Belarus’tan Rusya’ya özel araçla geçmek istiyorum, mümkün mü? Rusya vizesi için gerekli evraklar hakkında yardımcı olabilir misiniz?
Rusya Transit Vize
S. Deniz 27/03/20, 17:40 Cevabı Görüntüle
İyi günler, ben Moskova aktarmalı olarak Kazakistan’a uçak bileti almayı planlıyorum. Kazakistan’a iş için gideceğim, ancak planladığım tarihe uygun uçak bileti bulamadığım için Moskova aktarmalı gitmeyi düşünüyorum. Moskova’da da 1 gece konaklamayı ve gezmeyi düşünüyorum. Bu durumda Rusya transit vize mi almam gerekir? Teşekkürler.
Rusya Şoför Vizesi
D. Bilgeç 05/02/20, 17:48 Cevabı Görüntüle
Merhaba. Lojistik bir şirkette şoförüm daha önce Rusya için vize alıyorduk ancak kaldırıldığını duyduk. Şirket olarak Rusya ile iş yapıyoruz. Rusya şoför vizesi almamıza gerek var mı?
Yazıdırılabilir Versiyonu
Turistik Vize İşlemleri
Ticari Vize İşlemleri
Aile Ziyareti Vize İşlemleri
Transit Vize İşlemleri
Öğrenci Vizesi
Vize Başvuru Formu
Çalışma İzni