x

En Çok Ziyaret Edilen ve Vize Alınan 10 Ülke

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (World Tourism Organization-UNWTO) istatistiklerine göre, geçtiğimiz yıl dünya genelinde 1 milyar 322 milyon kişi, bir ülkeden başka bir ülkeye seyahat ederken, ziyaretçilerin yüzde 42'si özellikle 10 ülkeyi seçti.

2016'da ilk 10'a giremeyen Türkiye ise 2017'de gösterdiği %30'dan fazla yükselişle, dünyada en çok ziyaret edilen ülkeler arasındaki yerini aldı. Türkiye, 39,9 milyon ziyaretçi sayısı ile dünyanın en çok yabancı turist çeken 6. ülkesi oldu. İşte 2017 yılında en çok turist çeken 10 ülke ve en çok ziyaret edilen şehirleri:

1) Fransa

fransa ziyaret sayısı

82,6 milyon ziyaretçiyle Fransa, listenin en tepesindeki yerini korudu. En çok ziyaret edilen şehir de tahmin edebileceğiniz gibi Tour Eiffel, mimari ve sanatın buluştuğu Louvre Müzesi, Musée dOrsay, Arc de Triomphe ve macera dolu park Disneyland’ın bulunduğu başkent Paris.

2) İspanya

ispanya ziyaret sayısı

Geçen yıl Fransa’yı 82,2 milyon kişi ile İspanya izledi. Daha önceki yıllara oranla İspanya’ya gelen ziyaretçi sayısında artış gözlendi. Köklü tarihinin yanında eşsiz tabiatı ile dikkat çeken İspanya’yı en çok Almanlar, Hollandalılar ve İngilizler tercih ediyor. Özellikle yaz aylarında gelen yabancı turistler başkent Madrid’i, Barselona’yı, İbiza’yı, Balear Adaları’nı ziyaret ederek ülke ekonomisine büyük katkı sağlıyor.

3) Amerika

amerika ne kadar ziyaret ediliyor

Dünyanın en geniş yü zölçümüne sahip 4. ülke olan ABD listede 3. Sırada yerini aldı. Tahmin edeceğiniz gibi ülkede en çok yabancı ziyaretçi çeken bölgeler New York City, Los Angeles, Washington D.C. ve San Francisco.

4) Çin

çin ziyaret sayısı

Dünyanın yüz ölçümü bakımında en büyük 3. ülkesi olan Çin, 59,3 milyon kişiyle 4. sıradan yerini aldı. Çin özellikle iş turizmi anlamında çok fazla iş insanını ağırlıyor. Çin’de son yıllarda şehir merkezleri kadar kırsal alanlar da yabancı turistler tarafından ziyaret ediliyor. Hong Kong, Pekin, Şangay ülkede en çok ziyaret edilen şehirler arasında yerini aldı.

5) İtalya

italya ziyaret sayısı

Her noktasında farklı bir kültür ve tarih barındıran İtalya ise 5. sıradan, 57,8 milyon turist ile en çok tercih edilen ülkeler arasında yer aldı. Masalsı sokakları ve kanallarıyla ünlü Venedik, moda dünyasının kalbinin attığı Milano ve bir açık hava heykel müzesini andıran Floransa en çok ziyaret edilen şehirler arasında.

6) Türkiye

türkiye ne kadar ziyaret alıyor

Tarihi ve kültürel zenginlikleriyle göz dolduran ülkemiz, listede 6. sıradan yerini aldı. İstanbul’un haricinde nefis plajları ve koylarıyla Akdeniz ve Ege kıyıları da her yıl olduğu gibi geçen yıl da milyonlarca turist çekti. Türkiye 2016 yılında 10. sıradayken, 2017’de 6’ya yükseldi. Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı, UNWTO verilerini ve geçen iki yılı değerlendirerek Türkiye’nin 2018 sonunda 45 milyon yabancı turist noktasına ulaşabileceğini kaydetti. Birçok kültüre ev sahipliği yapan İstanbul’un yanı sıra Antalya, İzmir, Muğla, Ankara ve Denizli en çok ziyaret edilen şehirler arasında.

7) Meksika

meksika ziyaret sayısı

Türkiye’yi 39,3 milyon kişiyle Meksika izledi. Türkiye’den az sayıda turist çekse de Meksika, Amerika kıtasının en popüler ülkelerinden biri. Meksika, sahilleri kadar gastronomi ve eğlence sektöründe de yabancıların gözdesi konumunda. Büyük Maya şehirlerinden en ünlüsü olan Chichen Itza ve Mexico City en çok ziyaret edilen şehirler arasında.

8) İngiltere

ingiltere ziyaret sayısı

Birleşik Krallık'ı meydana getiren dört ülkeden en büyüğü olan İngiltere, 38,7 milyon kişiyle 8. sırada yerini aldı. Kendine özgü havası, müziği, kültürü, edebiyatı ve doğasıyla diğer Avrupa ülkelerinden farklı bir konuma oturt(ul)an ülke, her yıl milyonlarca yabancı turist çekmeye devam ediyor. Londra’nın haricinde Liverpool, Manchester ve Birmingham en çok ziyaret edilen şehirler arasında.

9) Almanya

almanya ziyaret sayısı

Bira festivalleri, müzik festivalleri ve noel pazarları ile ünlü Almanya, dünyanın her köşesinden insanı eğlenceye davet ediyor. Avrupa şehir hayatını ve underground kültürünü deneyimlemek isteyen pek çok genç Berlin’i tercih etmeye devam ediyor. Berlin’de ayrıca dünyaca ünlü Berlin Duvarı ve Brandenburg Kapısı bulunuyor. Berlin, Frankfurt, Hamburg ve Oktoberfest’i ile ünlü Münih en çok yabancı turist çeken şehirler arasında.

10) Tayland

tayland ziyaret sayısı

Tayland’ın yabancı ziyaretçi sayıları her yıl artmaya devam ediyor. Bangkok, Pattaya, Phuket en çok tercih edilen şehirler arasında. Yeni yılın kutlandığı Songkran Festivali de yabancı turistlerin gözdesi konumunda. Tayland’a Türkiye’den düzenli ve doğrudan uçuşların bulunması ve her yıl çeşitlenen ekonomik tur paketleri ile de ülke, Türkiye’den ciddi miktarda ziyaretçi çekmeye devam ediyor.

EUROASIA GLOBAL VISA SERVICES