x
Rusya

Vize İşlemleri

Rusya

Trabzon Rusya Başkonsolosluğu

Rusya Trabzon Başkonsolosluğu

Rusya’nın Türkiye’deki dış temsilciliklerinden birisi de Trabzon Başkonsolosluğu'dur. Kültürel ve ekonomik işbirliğini arttırmaya yönelik çalışmalar yapan başkonsolosluk, Rusya vize başvurusu kabul etme ve değerlendirme yetkisine sahiptir.

Trabzon konsolosluğu hafta içi 10.00 ile 12.00 ve de 15.00 ile 18.00 saatleri arasında her gün hizmet vermektedir. Her ilden vize başvurusu kabul edilmektedir. Doğrudan başvuru kabul edilmemekte, aracı kuruluşlar başvuru yapabilmektedir.

Türkiye Cumhuriyetinin ve Rusya Federasyonu'nun arasında yapılan anlaşmaya göre, Umuma Mahsus (Bordo) Pasaporta sahip Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ve Türkiye’de ikamet izni bulunan yabancı uyruklu vatandaşların Rusya vizesi almaları zorunludur.

Rusya vizesi başvuru merkezi belgeleri teslim almak, işlemek, Konsolosluklara evrak tesliminde bulunmak ve hazırlanmış pasaportları kişilere teslim etmekle görevlendirilmiştir. Vize merkezleri sizlere aynı zamanda danışmanlık hizmeti de sunmaktadır. Rusya vizesi vize başvurularını değerlendirme ve karar verme yetkisi Rusya Trabzon Başkonsolosluğu’na verilmiştir. Yabancı ülke vatandaşlarına vize verilmesi ya da başvurunun reddedilmesi kararını Rusya Konsolosluk kurumları vermektedir. Bireysel başvuru yapacak kişiler vize başvurularını direk olarak Rusya Konsolosluklarına yapabilirler. Fakat bu işlem için randevu alınması gerekmektedir. Her randevuda yalnızca bir vize başvurusu yapılabilir. Rusya vize başvurularında gerekli görülmedikçe mülakat ve parmak izi beyanı zorunlu olmadığından dolayı biz sizin adınıza Konsoloslukta bulunarak başvuru işlemlerini gerçekleştirebilmekteyiz. Başvuru yaparken hazırlanan belge ve evraklardaki tutarsızlar başvurunun reddedilmesine yol açmaktadır. Başvuru sisteminde girmiş olduğunuz bilgilerin başvuru esnasında vermiş olduğunuz bilgilerle aynı olmaması durumunda işlem yapılamamaktadır. Talep edilen belge ve evraklar doğru ve eksiz olmalıdır. Uzman danışmanlarımız belge ve evraklarınızı dikkatli bir şekilde inceler. Bu aksi durumlarla karşılaşmamanız için oldukça önemlidir.

Karar verme yetkisi yine de Rusya Trabzon Başkonsolosluğunundur. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’de ikamet izni bulunan yabancı uyruklu vatandaşlar, Leningrad ve St.Petersburg Bölgesine yapacakları ziyaretler için tek girişli turistik ve ticari e-vize alabilirler. E-vize başvurusu için seyahat tarihinden en az 4 gün öncesinden dijital ortamda başvuru formunun doldurulması yeterlidir. Bunun dışında başka bir belgeye gerek yoktur. Elektronik vizeler için 30 günlük süre içerisinde 8 gün kalma hakkı tanınmıştır. Vladivostok serbest limanına seyahat gerçekleştirecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları da turistik, ticari ve humanitler e-vize başvurusu yapabilirler. Aynı şekilde e-vize için online sistem üzerinden başvuru formu doldurmak yeterlidir. Kendi çalışanları ve müşterileri için Rusya vizesi almak isteyen şirketler için davetiye, yabancı pasaportu, online vize başvuru formu ve 3.5*4.5 mm ölçülerinde biyometrik fotoğraf gerekmektedir. E-vize’de vizeniz pasaportun üzerine yazılmayacağı için çıktısını alıp seyahatiniz boyunca yanınızda taşımanız oldukça önemlidir. Aksi takdirde Rus yasalarına göre cezai işlemle karşılaşmanız mümkündür.

Rusya vize başvurularının sonuçları seçilen vize türüne ya da Konsolosluğun tatil günlerine bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Konsolosluklar, bayramlarda, resmi tatillerde hizmet vermemektedir. Ayrıca Rusya vize harc ücreti ödenmeden vize başvurunuz işleme konmaz. Rusya vize başvuru sonucu olumsuz olduğunda ödenen vize ücreti iade edilmez. Vize başvurusunu onaylama yetkisi Rusya Konsolosluklarındadır.  Rusya vize başvuru talebi olumlu olduğunda pasaportunuzu elden teslim alabilir ya da pasaportunuzun size kargo aracılığı ile gönderilmesi talebinde bulunabilirsiniz.

Rusya Trabzon Başkonsolosluğu Görev Alanı

Trabzon Rusya Başkonsolosluğu’nun görev alanı kısıtlaması bulunmamaktadır. Tüm Türkiye’den gelen vize veya konsolosluk hizmet taleplerini yanıtlayabilirler.

Rusya Trabzon Başkonsolosluğu İletişim Bilgileri

Yönetici : Dmitry TALANOV / Başkonsolos
Adres : Ortahisar Mahallesi Refik Cesur Caddesi No:6 Merkez Trabzon
Telefon : +90 (462) 326 27 28 / +90 (462) 326 26 00
Faks : +90 (462) 326 26 01 (Ofis)
Faks : +90 (462) 326 26 77 (Muhasebe)
E-Posta:  trabzon@yandex.ru
E-Posta: trabzon@mid.ru

Kaza, hırsızlık ya da yaralanma gibi acil durumlarda +90 533 464 40 78 / +90 530 520 18 00 numaralı telefonlardan birini arayabilirsiniz. Bu numaralar üzerinden konsolosluk ya da diğer vize işlemleri ile ilgili olarak bilgi verilmemektedir.

Rusya Trabzon Başkonsolosluğu Çalışma Saatleri

Trabzon Başkonsolosluğu hafta içi her gün 10:00-12:00 ve 15:00-18:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Rusya Trabzon Başkonsolosluğu Vize Başvurusu

Başkonsolosluk, tüm illerden gelen başvuruları kabul edebilir ve karara bağlayabilir. Trabzon Rusya Başkonsolosluğu doğrudan dosya teslim almamakta, yetkilendirilmiş aracı kurum ile randevu sistemi üzerinden belge kabul etmektedir. Seyahat nedenlerinize uygun olarak (Turistik, Transit, Ticari gibi) hazırlanan belgelerinizi randevu alarak başkonsolosluğa ulaştırabilirsiniz.

Rusya Trabzon Başkonsolosluğu Vize Başvuru Formu

Vize başvurunuzun en önemli belgelerinden birisi de, içeresinde seyahatinizin amacını, süresini, konaklayacağınız yer gibi önemli bilgileri ilettiğiniz Vize başvuru formudur.  Bu formun online olarak elektronik ortamda doldurulduktan sonra, çıktı alınarak imzalanmalı ardından diğer belgeler ile birlikte aracı kuruma teslim edilmelidir.

Rusya Trabzon Başkonsolosluğu Konsolosluk Hizmetleri

Başkonsolosluk, çok sayıda konsolosluk hizmeti sunmaktadır. Bunlardan Bazılarını aşağıda bulabilirsiniz.
  •  Noterlik Hizmetleri
  •  Pasaport İşlemleri
  •  Kimlik ve Sürücü Belgesi İşlemleri
  •  Evlilik ve Boşanma 
  •  Doğum, Ölüm, Yaşam Belgesi Temini
  •  Adli Sicil Kaydı Temini
  •  Vatandaşlık İşlemleri

Rusya Trabzon Başkonsolosluğu 2023 Yılı Resmi Tatil Günleri

Trabzon başkonsolosluğu 2023 yılı içerisinde aşağıdaki tarihlerde hizmet vermeyecektir. Seyahatlerinizi planlarken bu tarihleri incelemeniz olası gecikmelerin önüne geçecektir.

1 Ocak

Yeni Yıl ve Ortodoks Noeli

2 Ocak

Yeni Yıl ve Ortodoks Noeli

3 Ocak

Yeni Yıl ve Ortodoks Noeli

4 Ocak

Yeni Yıl ve Ortodoks Noeli

5 Ocak

Yeni Yıl ve Ortodoks Noeli

8 Ocak

Yeni Yıl ve Ortodoks Noeli

23 Şubat

Rusya Zafer Bayramı

8 Mart

Dünya Kadınlar Günü

9 Mart

Dünya Kadınlar Günü

30 Nisan

Emek ve Dayanışma Günü

1 Mayıs

Emek ve Dayanışma Günü

2 Mayıs

Emek ve Dayanışma Günü

9 Mayıs

Rusya  Zafer Günü

11 Haziran

Rusya Ulusal Günü

12 Haziran

Rusya Ulusal Günü

5 Kasım

Rusya Birlik Günü

31 Aralık

Yeni Yıl Tatili

Rusya Trabzon Başkonsolosluğu Nerede?

Rusya ile ilgili merak ettiklerinizi sorun , yardımcı olalım.

Uzman danışmanlarımız sizlere en iyi hizmeti ve cevabı verecektir.

Hepsini Görüntüle Soru Sor

Rusya Konsolosluğu Vize Başvurusu
M. Andanlar 31/12/19, 10:41 Cevabı Görüntüle
Merhaba. Yıllık iznimde Rusya’ya seyahat planı yapmak istiyorum. Rize’den vize başvurusunda bulunmak istersem Rusya konsolosluğu vize kararını hangi ilden vermektedir? Rize hangi Rusya konsolosluğuna bağlıdır?
Yazıdırılabilir Versiyonu
Turistik Vize İşlemleri
Ticari Vize İşlemleri
Aile Ziyareti Vize İşlemleri
Transit Vize İşlemleri
Vize Başvuru Formu
Çalışma İzni
EUROASIA GLOBAL VISA SERVICES

 

 
BASE_URL = '';