İsviçre vize başvurularınız randevu tarihi sonrası en az 10 iş günü sürmektedir. Lütfen seyahat planlamanızı bu bilgiler dahilinde yapınız.

İsviçre vizeniz kaç günde çıkar?

İsviçre vize başvurularınız randevu tarihi sonrası en az 10 iş günü sürmektedir. Lütfen seyahat planlamanızı bu bilgiler dahilinde yapınız.

İsviçre vize başvurularında randevu alınması zorunludur. Randevu ve vize başvuruları hakkında detaylı bilgiler için arayın.

İsviçre vize randevuları nasıl alınır?

İsviçre vize başvurularında randevu alınması zorunludur. Randevu ve vize başvuruları hakkında detaylı bilgiler için arayın.

                                                  FAYDALI BİLGİ

* İsviçre vizesi için başvurularınızı Mesai saatleriniz dışında 08.00 / 12.30 / 13.00 / 15.00 saatlerinde gerçekleştirin.

* İsviçre vize başvurunuzu sıra beklemeden VİP Vize başvuru hizmeti alarak konforlu bir şekilde gerçekleştirin. 

İsviçre Vize Başvuru Servisi

Euroasia Global Visa Services'e Hoşgeldiniz.

İsviçre'ye maksimum 90 gün kalışlı bir vize başvurusunda bulunacaksanız web sayafamızı dikkatli bir şekilde incelemenizi tavsiye ederiz. 

Web sayfamızı dikkatli bir şekilde incelemeniz halinde İsviçre Schengen vize başvuru koşulları hakkında bilgi sahibi olabilir. İsviçre Schengen vizesi için hazırlanması gereken evrakların bilgisini öğrenebilir ve vize başvuru sürecininizi tamamen Euroasia GVS ile yürütebilirsiniz.

Euroasia GVS biometrik veri beyanından (parmak izi bilgileri) muaf olmanız halinde vize başvurularınızı şahsen hazır bulunmanıza gerek kalmadan yürütecektir. Dilerseniz İsviçre C tipi Schengen vize başvuru koşulları hakkında çalışma koşullarımızı içeren bir bilgilendirme maili talep edebilirsiniz. Bilgilendirme maili için herhangi bir ücret talep edilmezken bu mail ile hazırlamanız gereken evrakları, ödemeniz gereken vize ücretini, isviçre vize başvurunuzun sonuçlanma süresini ve yine vize başvuru süreci boyunca dikkat edilmesi gereken hususları öğrenebilirsiniz.

İsviçre vize başvuruları için bölge sınırlamaması bulunmaktadır. Başvuru sahibi ikamet ettiği şehir neresi olursa olsun İsviçre vize başvurularını şimdilik İstanbul ve Ankara olmak üzere 2 farklı şehire gerçekleştirebilmektedir. 

İsviçre vize başvurularınızın sonuçlanma süresi 5 ila 15 takvim günü arasında değişmektedir. Söz konusu bu süre Konsolosluğun resmi tatil günlerini, yabancı pasaportlarla yapılan vize başvurularını, Aile, akraba ve arkadaş ziyareti vize başvurularında İsviçre Konsolosluğu tarafından talep edilecek taahüt belgesi onay işlemlerinde geçirilecek zaman gibi unsurları kapsamamaktadır. Ayrıca İsviöçre vize başvurularınızın sonuçlanma süresi başvuru sahibinin durumuna, İsviçre Konsolosluğunun yoğunluğuna bağlı olarak uzayabilmekte veya kısalabilmektedir. İsviçre Schengen vize başvuruları için tavsiye edilen en geç başvuru yapma süresi 30 takvim günü öncesidir. 

(!) İsviçre Konsolosluğu 2018 yılında aşağıda ki tarihlerde kapalı olacaktır ve Konsolosluk hizmet vermeyecektir.

1 Ocak  Yılbasi

2 Ocak  Yeni Yıl

30 Mart  Paskalya

2 Nisan  Paskalya

23 Nisan  23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

10 Mayıs Göğe Yükseliş Günü

1 Mayıs  Emek ve Dayanisma günü

21 Mayis Pantkot Yortusu

14 Haziran Ramazan Bayramı Arifesi

15 Haziran Ramazan Bayramı 1. gün

1 Ağustos İsviçre Milli Gün

20 Ağustos Kurban Bayramı 1. gün

21 Ağustos Kurban Bayramı 2. gün

22 Ağustos Kurban bayramı 3.gün

23 Ağustos Kurban bayramı 4. gün

24 Ağustos Kurban bayramı 5. gün

29 Ekim Cumhuriyet

24 Aralık öğleden sonra Noel Arifesi

25 Aralık Noel 

26 Aralık Stephanstag

31 Aralık öğleden sonra Yılbasi

 

İsviçre Vizesi Nasıl Alınır?

İsviçre' ye gaerçekleştirmeyi planladığınız 90 gün ve daha az kalmalı seyahatler, Schenegen Vizesi kapsamında değerlendirilmekte ve kısa süreli vize başvurularında Schengen Vizesi gereklilikleri aranmaktadır. 

Not : Planlanan ziyaret süresi 90 günün üzerindeyse, uzun süreli vize (D Tipi Vize) gereklilikleri aranmakta ve oturum vizesi, çalışma vizesi veya aile birleşimi vizesi için gereken aşamalar geçerli olmaktadır.

Vize başvuruları, İstanbul İsviçre Başkonsolosluğu tarafından yetkilendirilen başvuru merkezleri ve akreditasyonu bulunan acenteler aracılığıyla alınmaktadır. Konsolosluk tarafından parmak izni kaydı alınmış olan başvuru sahiplerinin doğrudan konsolosluğa gitme zorunluluğu bulunmamakla birlikte, İsviçre Başkonsolosluğu’nun başvuru sahibini görüşmeye çağırma hakkı bulunmaktadır.

İsviçre’ ye gerçekleştirilecek olan 90 gün ve daha kısa süreli konaklamalı ziyaretler;

 • İsviçre Turistik Vize
 • İsviçre Ticari Vize
 • İsviçre Aile, Akraba, Arkadaş Ziyareti Vizesi
 • İsviçre Transit Geçiş Vizesi,
 • İsviçre Konferans Vizesi

Kategorilerinde değerlendirilmekte ve başvuru sahibin ziyaret amacı ve içeriğine bağlı olarak farklı prosedürlere bağlı kalınarak sağlanmaktadır.  Vize başvuru sahibinin seyahat amacını en iyi tanımlayacak İsviçre Schengen Vize kategorisinin tanımlanması ve gerekli sürecin takip ve kontrolün sağlanmasında, İsviçre Başkonsolosluğu tarafından akredite belgeli Euroasia Global Visa Services, vize başvuru sürecinizde istediğiniz sonuca ulaşmanız için yardımcı olmaktadır.

Uzun Süreli İsviçre Vizesi

90 günden kısa süren İsviçre ziyaretleri Schengen Vizesi kapsamında ele alınırken, 90 günden uzun süreli vize talepleri; oturum vizesi, çalışma vizesi, eğitim vizesi ve aile birleşimi vizesi kategorilerinde değerlendirilmekte ve yasal süreçler bu kriterler etrafında şekillenmektedir.  Tüm prosedür ve gerekliliklerin tam olarak yerine getirilmesi ve doğru mevzuatların takibiyle İsviçre vize başvuru süreciniz kısa süre içinde tamamlanacaktır.

 • İsviçre Oturum Vizesi
 • İsviçre Çalışma Vizesi
 • İsviçre Eğitim Vizesi
 • İsviçre Aile Birleşimi Vizesi

gerekliliklerine bağlı kalınarak belgelendirilmekte ve süreç yönetimi bu esaslar çerçevesinde belirlenmektedir.

İsviçre Schengen Vizesi

90 günü geçmeyecek olan İsviçre ziyaretleri, 2008 Aralık’ta gerçekleşen Schengen Antlaşması dahilinde Schengen Vize başvurusu ile gerçekleştirilir. Başvuru sahibi, İsviçre ziyareti sonrasında 2. veya 3. Schengen ülkesi ziyareti gerçekleştirecekse, tarih ve seyahat kapsamı belirtilmeli ve İsviçre Konsolosluğu’na beyan edilmelidir.

 

İsviçre Vize Başvurularında Dikkat Edilmesi Gerekenler

İsviçre Vize Başvurularında dikkat edilmesi gereken temel esaslar;

 • Başvuru sahibinin İsviçre Konsolosluğunda biometrik kaydının “VIS” bulunup bulunmaması,
 • Ziyaret süresinin 90 günü geçip geçmeyeceği,
 • Ziyaret amaç ve içeriği ile dönüş güzergahlarının net şekilde tanımlanması,

kriterlerine bağlı olarak belirlenmektedir.

 

İsviçre vize başvuruları, 25.09.2014 tarihinden itibaren kayıtlanmış biometrik bilgileri gerektirmektedir. Başvuru sahiplerinin parmak izi ve biometrik resimleri vize bilgi siteminde toplanmakta ve 5 yıla kadar kayıt altında tutulmaktadır. Henüz kayıt altına alınmamış parmak izleri, vize başvuru sürecinin ilk aşamasını oluşturmaktadır.

 •  Son 5 yıl içinde parmak izi ve biometrik kayıt işlemini tamamlamış olan başvuru sahipleri, parmak izi kalitesinin yeterli olması durumunda tekrar biometrik kayıt işlemine katılmak zorunda kalmamaktadır.
 • 12 yaş üzeri tüm başvurular için geçerli olan bu işlem “VIS” dipnotu bulunmayan Schengen vizeleri için gerekli prosedürler arasında yer almaktadır.
 • Schengen Vizeli İsviçre seyahatlarinin dönüş güzergahlarının 2. ve 3. Taraf ülkeleri üzerinden gerçekleşmesi durumunda farklı mevzuatlar gündeme gelebileceğinden, dönüş detayları vize başvuru sürecinde ele alınmalıdır.
 • Kamu görevlerinde memur statüsünde çalışan başvuru sahiplerinin evrakları bağlı bulundukları kurumca mühürlenirken, şirket evraklarının şahıs şirketi ya da Ticaret Odası kayıtlı işletme olup olmaması önem arz etmektedir.
 • İsviçre Büyükelçiliği Konsolosluk Departmanı’nın 2008 yılından kapatılmasının ardından, İsviçre Vizesi başvuru ve takip süreçleri İsviçre İstanbul Başkonsolosluğu tarafından yürütülmekte ve ilk kez İsviçre Vizesi’ ne başvuruda bulunacak olan başvuru sahiplerinin biometrik kayıt işlemleri için konsolosluğu ziyaret etmeleri gerekmektedir.  Başvuru sırasında kullanılacak olan biometrik fotoğraflar, yakın tarihe ait olmalı ve başvuru sahibini net biçimde tanımlamalıdır.
 • 25 Ekim 2014 tarihinden itibaren Schengen Vizesi başvuruları kapsamında biometrik verilerini beyan etmiş olan başvuru sahiplerinin tüm İsviçre vize başvuru aşamaları, Euroasia Global Visa Services danışmanlığında yürütülmektedir. İsviçre Konsolosluğu, söz konusu VIS kayıtlarını  5 yıl süreye kadar arşivleme hakkına sahiptir.

 

İsviçre  Vize Başvuru Formu 2018

Schengen Antlaşması dahilinde değerlendirilecek en fazla 90 gün kalışı seyahatleriniz için doldurulması zorunlu olan İsviçre Schengen vize başvuru formunu aşağıda bulabilirsiniz. Çeşitli dillerde hazırlanmış güncel İsviçre Schengen vize başvuru formlarını PDF formatında indirebilirsiniz. 

Almanca-Türkçe İsviçre Schengen vize başvuru formu için tıklayınız.

Almanca-İtalyanca İsviçre Schengen vize başvuru formu için tıklayınız. 

İngilizce-Almanca İsviçre Schengen vize başvuru formu için tıklayınız.

Fransızca-İngilizce İsviçre Schengen vize başvuru formu için tıklayınız.

Çince-Fransızca İsviçre Schengen vize başvuru formu için tıklayınız.

Arapça-Fransızca İsviçre Schengen vize başvuru formu için tıklayınız.

Arapça-İngilizce İsviçre Schengen vize başvuru formu için tıklayınız.

 

İsviçre D Tipi Vize Başvuru Formu

İsviçre'de geçerli sebebinizi ve geçerli sebebinizi destekleyici evrakları beyan ederek 90 günden günden fazla ikamet etme planınız varsa İsviçre uzun süreli (D tipi) vizeye başvurmalısınız. 90 günden fazla konaklama gerektiren durumlar Schengen Antlaşması kapsamında değildir. İsviçre Devleti'nin ulusal yetki alanına girmektedir. Başvuruları Türkiye'deki İsviçre Konsolosluğu direkt olarak kabul etmektedir. Lütfen Konsoloslukla iletişime geçin.

 

Almanca-Türkçe İsviçre D vize başvuru formu için tıklayınız.

Almanca-İtalyanca İsviçre D vize başvuru formu için tıklayınız.

İngilizce-Almanca İsviçre D vize başvuru formu için tıklayınız.

Fransızca-İngilizce İsviçre D vize başvuru formu için tıklayınız. 

Arapça-Fransızca İsviçre D vize başvuru formu için tıklayınız. 

Çince-Fransızca İsviçre D vize başvuru formu için tıklayınız. 

Arapça-İngilizce İsviçre D vize başvuru formu için tıklayınız.

 

İsviçre Vize Muafiyeti

İsviçre sınırları içerisinde 6 aylık süre zarfında 90 günü geçmeyecek kalma süreleri, diplomatik ve resmi pasaport sahipleri için vize zorunluluğu gerektirmemektedir. İsviçre vize muafiyeti onay prosedürlerine tabi olan geçici ikamet durumlarını kapsamaz ve onaylama işlemi vize gereklilikleri üzerinden yapılmalıdır.

İsviçre Transit Vize

T.C. Vatandaşlarının İsviçre üzerinden transit yolculukları, Havaalanı Transit Vizesi yoluyla sağlanmaktadır.  Diplomatik, hizmet ya da hususi pasaport sahipleri ile;

 • Shengen üye devletleri, Bulgaristan, Kıbrıs, Hırvatistan, Büyük Britanya, İrlanda, Romanya, Japonya, Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri geçerli vizelerine sahip yolcular için Havaalanı Transit Vizesi zorunluluğu bulunmamaktadır. Söz konusu ülkelerin geçerli vizelerine sahip olan yolcuların, belirtilen ülkeler dışında bir ülkeden başlayan dönüş yolcukları ise Havaalanı Transit Vizesi prosedürlerine tabidir ve vize muafiyeti geçersiz olacaktır.
 • Schengen Üye Devletleri, Bulgaristan, Kıbrıs, Hırvatistan, Büyük Britanya, İrlanda ve Romanya otuma izinli yolcular ve Andora, Kanada, Japonya, San Marino ve Amerika Birleşik Devletleri oturma izinli vatandaşlar, Avrupa Birliği vatandaşı bireylerin aile üyeleri ile 7 Aralık 1944 taihli Uluslararası Sivil Havacılık Sözleşmesi’ne taraf ülke uyruklu uçuş mürettabatı için Havaalanı Transit Vizesi zorunluluğu yoktur.

Euroasia Global Visa Services olarak İsviçre Vizesi başvuru sürecinde başvuru sahiplerinin tüm süreçlerini hızlandırmak ve süreç takibinin gerçekleştirilmesi noktasında profesyonel destek sağlıyoruz.  İsviçre vize başvuru formu ve ekleri, farklı başvuru tipleri için düzenlenmiştir.  Vize başvuruları sırasında, İsviçre vizesi için gerekli evraklar tam olarak doldurulmalı ve gerekli onay işlemleri tamamlanmalıdır.

İsviçre Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İsviçre vize başvuru süreçleri, randevu sistemiyle yönetilmekte ve başvurulan vize kategorisine bağlı olarak farklı gereklilikleri beraberinde getirmektedir. Başvuru önce randevu alınması zorunlu olduğundan, randevü süeci ve detayları ile ilgisi daha geniş bilgiye, help@eagvs.com mail adresi ve Euroasia Global Visa Services ofisleri üzerinden ulaşabilirsiniz.

İsviçre vize başvuruları, randevu gerekliliklerinin yerine getirilmesi ve randevu tarihin alınmasının ardından en az 10 iş günü sürmektedir. Başvuruların 08.00/12.30 – 13.00 /15.00 saatleri arasında yapılması önerilmekle birlikte, VİP vize başvuru hizmeti desteğiyle sıra beklemeksizin başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

İsviçre Vize İşlemleri İzmir

İzmir’de ikamet eden İsviçre vizesi başvuru sahiplerinin vize prosedür ve süreçlerinin yönlendirilmesi için EAGVS İzmir ofisi üzerinden vize destek hizmeti sunulmaktadır. help@eagvs.com mail adresi üzerinden detaylı bilgi alabilir, Konak,  Akdeniz Mahallesi, 1347 Sokak, No: 8’ de bulunan Amba İş Merkezi’nde yer alan vize servisimizi ziyaret edebilirsiniz.

İsviçre Vize İşlemleri Ankara

İsviçre Büyükelçiliği Konsolosluk Departmanının kapatılmasının ardından, Ankara’da yaşayan vatandaşların İsviçre vize işlemleri, İstanbul İsviçre Başkonsolosluğu üzerinden, Euroasia Global Visa Services Ankara şubemiz aracılığıyla yürütülmektedir. Vize süreçlerinizin takibi, soru ve önerileriniz için help@eagvs.com mail adresini kullanarak destek alabilirsiniz.

İsviçre Vize İşlemleri Bursa

Bursa’dan İsviçre Vize başvuru işlemleri için EAGVS Bursa  destek ekibimizle iletişime geçebilir, süreç ve prosedürler hakkında detaylı bildi edinebilirsiniz. help@eagvs.com mail üzerinden vize süreçlerinin takip ve kontrolüne yardımcı olan EAGVS Bursa ekibi, biyometri kaydı tamamlanmış başvuru sahiplerinin Konsolosluk ziyaret gerekliliği olmadan vize süreçlerinin yönetilmesinde süreç takibi gerçekleştirmektedir.

İsviçre Vize İşlemleri Antalya

Antalya ilinden gerçekleşen İsviçre Vize başvurularının takip ve kontrolünü sağlayan Euroasia Global Visa Services Antalya destek ekibi, help@eagvs.com mail adresiyle ihtiyaç duyduğunuz yardım ve yönlendirmeleri sağlamakta, güncel mevzuat ve vize prosedürlerinin sağlıklı biçimde yürütülmesine yönelik destek sunmaktadır.

İsviçre Vize Ücreti 2018

24 Ekim 2007 tarihinde Federal Hukuk Yasası gereğince belirlenen Vize Yasası, İsviçre temsilciliği tarafından belirlenen para birimleri üzerinden ve vizeye başvuran şahısların yaş kategorilerine bağlı olarak belirlenmektedir. İsviçre Vize ücretlerinde;

 • Yetişkinler ve
 • 6 – 12 yaş aralığındaki çocuklar için farklı ücretlendirmeler uygulanmaktadır.

 

İsviçre Vize Reddi

Başvuru sahibinin İsviçre Vize talebine ilişkin tüm gereklilik ve aşamaları tamamlamasının ardından vize onay kararı, İsviçre Konsolosluğu tarafından verilmektedir. İsviçre Konsolosluğu tarafından başvuru sahibinin İsviçre Vize talebinin reddedilmesi durumunda, başvuru sahibine konsolosluk kaşe ve imzasını taşıyan söz konusu red mektubu iletilecektir. Vize reddi durumunda, bahsi geçen konsolosluk onaylı red mektubunun saklanması ve açıklanan red nedenlerinin dikkate alınması, başvuru sahibinin yararına olacaktır. Vize başvuru sürecinde başvuru sahibini görüşmeye davet etme hakkı bulunan İsviçre Konsolosluğu, ek evrak talebinde de bulunabilir.

Fransız Konsolosluğu tarafından reddedilen İsviçre vize talepleri için başvuru sahibine ücret iadesi yapılmamaktadır. Vize başvurusunun reddi durumunda, ikinci kez başvuru hakkı bulunan başvuru sahibi, başvurusunu şahsen yenileyebilir ya da mevcut kararın reddine yönelik dilekçe ile konsolosluğa başvuru yapabilmektedir. 

 

İsviçre vize başvurusu hakkında daha fazla bilgi için help@eagvs.com mail adresiyle iletişime geçebilir veya Euroasia Global Visa Services ofislerini ziyaret ederek seyahat planınızı en doğru biçimde tanımlayan vize kategorisi ve gereklilikleri hakkında bildi edinebilirsiniz. 

EUROASIA GLOBAL VISA SERVICES