x
Rusya

Vize İşlemleri

Rusya

Rusya'nın Türkiye'de vizesiz kalma süresi 90 güne çıkacak

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Rusya vatandaşlarının Türkiye’de vizesiz kalma süresinin 60 günden 90 güne kadar uzatıldığını açıkladı. Çavuşoğlu Türkiye Rusya ilişkilerinin önemli bir dönüm noktasında olduğunu belirtti. Çavuşoğlu, Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) ev sahipliğinde düzenlenen, Uluslararası Rus Derneği Rus Medya Konferansı’nda “Rusların Türkiye’de vizesiz kalma süresini 60 günden 90 güne çıkarıyoruz” dedi.  Çavuşoğlu sözlerine şu şekilde devam etti:

''Ruslar Türkiye'ye vizesiz şekilde gelebilir. Yaklaşık 10 gün önce Alanya'da yaşayan Rus topluluğu ile bir araya gelmiştik. Bu toplantıların faydası oluyor. Türkiye'de yaşayan Ruslar ne istiyor, burada nasıl çözüm bulacağımızı öğrenme fırsatımız oluyor. Ruslar Türkiye'de 60 değil, 90 gün kalmak istiyor. Rusların Türkiye'de 90 gün kalmasını sağlayacağız. 18 yaşına gelen bazı gençlere de vatandaşlık vereceğiz."

Rusya Parlamentosu Güvenlik ve Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu Başkan Birinci yardımcısı Dmitriy Savelyov da Çavuşoğlu’nun sözlerine binaen yaptığı açıklamada “Rusya vatandaşlarının Türkiye’de vizesiz kalma süresinin 90 güne uzatılmasının turizm alanındaki sorunları çözmek için atılan iyi bir adım” olduğunu belirtti. Bu durumun Türkiye’deki turizmi ne kadar etkileyeceği tartışma konusu. Türkiye 2016 yılında Rus turistlere yönelik turizme bir yıl ara verse de, yeni gelişmeyle bu yıl Türkiye’nin 4 milyondan fazla turistin çekmesi uzmanların yıl sonu tahminleri arasında. 

EUROASIA GLOBAL VISA SERVICES