x
Rusya

Vize İşlemleri

Rusya

6 Aylık Rusya Turist Vizesi Alınabilecek!

6 aylık rusya vizesi

Rusya, turist vizesinin süresini 6 aya çıkarmak için çalışmalara başladı. Rusya Federasyonu, daha fazla turist çekebilmek için Schengen vize sürelerini örnek alarak “uzun süreli çok girişli turist vizesi” üzerine çalışmalar yürüten Rusya Hükümeti olumlu karar verdi ve 6 aylık turist vizesi için çalışmalara başladı. 

Yeni düzenleme hayata geçtiğinde, Rusya turist vizesi alabilmek için yalnızca pasaport ve otel rezervasyonu belgesi yeterli olacaktır. Rusya Hükümeti uygun gördüğü uygulamayla ilişkim tasarının kısa sürede hazırlanması için Dışişleri Bakanlığı’na talimat verdi. 

Türk-Rus haber sitesinin aktardığına göre konuyla ilgili haber yayınlayan İzvestiya gazetesi, uygulamada ülke sınırlaması olmasının planlanmadığını yazdı. 
Uygulamanın hayata geçmesi halinde, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 6 aylık vize rejiminden faydalanabilecek. Mevcut uygulamada Rusya turist vizeleri en fazla 1 aylığına veriliyor. 

6 aylık turist vizelerinin verilmesi durumunda ülkeye gidecek yabancı turist sayısının yüzde 10 ile 30 bandında yükseleceği tahmin ediliyor. Rusya Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, 6 aylık turist vizesi verilmesini öngören yeni düzenlemenin ülkenin çekiciliğini artıracağını ve turizmin gelişmesine olumlu yansıyacağını kaydetti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan gazeteye yapılan açıklamada 6 aylık konaklamaya imkan sağlayacak turist vizesinin yalnızca federal tur operatörleri listesinde kaydı bulunan bir kuruluştan onay alınması (voucher) halinde verilmesinin öngörüldüğü süresinin 6 ay olduğu belirtildi. Rusya Dışişleri Bakanlığı yetkilileri 6 aylık turist vizesi verilmesini öngören yeni düzenlemenin ülkenin çekiciliğini artıracağını ve Rus turizminin gelişmesine olumlu yansıyacağını kaydetti. 

Rusya 6 aylık turist vizesinin düzenlemesine ilişkin yasa tasarısının yakın zamanda parlamentoya gelmesi beklenirken iktidardaki Birleşik Rusya Partisi’nin yanı sıra Adil Rusya, Liberal Demokrat Parti tasarıya desteğini açıkladı. 

 

EUROASIA GLOBAL VISA SERVICES

 

 
BASE_URL = '';