x
Rusya

Vize İşlemleri

Rusya

Rusya Elektronik Vize

Rusya Federasyonunun aldığı  karar ile ülkeye yapılan seyehatler hakkında güncel bilgilendirmeye gidilmiştir. 25.07. 2019 tarihinde açıklanan 357. Karar ile Gri (hizmet) ve Yeşil (hususi) sahibi olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile Uluslararası taşımalık yapan profesyonel şöförler 07.08. 2019 tarihinden itibaren ülkeye ilk giriş günü dahil olmak üzere 30 gün süre ile  vizesiz seyahat edebilecekleri belirtiriz. Bununla birlikte, ülkede ikamet süresi her 180 gün içerisinde 90 günü aşmaması koşuluyla bu işlem uygulanmaktadır.

Rusya Elektronik vize ile yapılan seyehatlerin bir koşulu vardır. Elektronik vize ile yapılan seyehatler ülkenin belirli bölgelerinde geçerlidir. Bu bölgeler St. Petersburg ve Leningrad bölgeleridir. Elektronik vize sadece St. Petersburg ve Leningrad bölgelerinde geçerlidir.

Rusya Elektronik Vize Hangi Şehirlerde Geçerli

 • PRIMORSKY KRAI
 • SAKHALIN OBLAST
 • KAMCHATKA KRAI
 • AMUR REGION
 • KHABAROVSK KRAI
 • CHUKOTKA AUTONOMOUS OKRUG
 • REPUBLIC OF BURYATIA
 • ZABAYKALSKY KRAI
 • KALININGRAD OBLAST
 • SAINT PETERSBURG AND LENINGRAD OBLAST

rusya elektronik vize

1 Ekim 2019 tarihinde itibaren St. Petersburg ve Leningrad bölgelerinde elektronik vize uygulamasına geçilmiştir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan yabancı uyruğa sahip olan her kişi St. Petersburg ve Leningrad bölgeleri seyhat etmek için elektronik vize ile başvuru yapmaları gerekmektedir.

Elektronik vize başvurusunda bulunmak isteyen bireylerin Rusya Dışişleri Bakanlığını tarafından hazırlanan web sitenden doldurulmasını istenilen belgeyi eksiksiz  ve doğru bilgileri içerek şekilde ve  güncel olarak doldurması gerekmektedir. Elektronik vize başvurusunda bulanacak olan bireylerin yapacakları seyahat en 4 gün öncesinden başvuru planı yapması gerekmektedir. İnternet üzerinden dolduracak belgeyi İngilizce dolduran belgeye bilgisayar dosyası formatında dijital fotoğraf ekleyerek başvurunuzu ücretsiz bir şekilde gerçekleştirebileceklerini belirtmek isteriz. Rusya Dışişleri Bakanlığını tarafından hazırlanan web sitesine ulaşmak için linke tıklayınız. http://electronic-visa.kdmid.ru/index_en.html 

Web site üzerinden oluşturulan elektronik vizeler, doldurulduğu tarihinden itibaren en fazla 30 gün süre zarfında verilecek ve giriş tarihinden itibaren en fazla 8 gün ülkede konaklama hakkına sahip olunacaktır.

Yukarıdaki bölgelere seyahat edecekseniz Rusya elektronik vizenizi vize servisimiz aracılığıyla alabilirsiniz. Rusya elektronik vize için konsolosluk harcı alınmamaktadır, bu nedenle yalnızca 200 TL olan hizmet bedelimiz tahsil edilecektir. Rusya elektronik vize başvuru sürecinizi başlatmak ve bilgi almak için bize +90 (212) 963 36 21 numaralı hattımızdan ulaşabilirsiniz. 

Rusya Elektronik Vizelerin Geçerli Olduğu Hudut Kapıları

St. Petersburg ve Leningrad bölgelerini için alınan elektronik vizelerinin geçerli olacağı hudut kapılarını şöyle sıralayabiliriz:

 • Pulkovo Hava Hudut Kapısı;
 • Vısotsk, Bolshoy Port Sankt Petersburg (Deniz Garı / Morskoy vokzal), Passajirskiy Port Sankt Peterburg Deniz Hudut Kapıları; 
 • Ivangorod, Torfyanovka, Brusniçnoe, Svetogorsk Kara Hudut Kapıları;
 • İvangorod Yaya Hudut Kapısı. 
 • St. Petersburg ve Leningrad Bölgesi’ne demiryolu ile yapılmak istenilen seyahatlerde elektronik vizeler, teknik nedenlerden dolayı halen geçerli olmayacağını belirtmek isteriz.
 • St. Petersburg ve Leningrad Bölgesi’ne yapılacak olan seyahatler için elektronik vize almış olan yabancı uyruklu kişiler, yalnızca St. Petersburg ve Leningrad Bölgesi dahilinde bulunma ve seyahat etme hakkına sahiptirler.

Nakliyat şirketleri, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının geçerli elektronik vizelerinin olup olmadığını linke tıklayarak öğrenebilirler. Web sayfasındaki internet adresine http://evisacheck.kdmid.ru/ bu linkten ulaşabilir ve bu linkten kontrollerini sağlayabileceklerini belirtmek isteriz. 

Yabancı uyruklu kişilerin internet üzerinden dolduracağı elektronik vize ile başvuru yapacak kişilerin verdiği bilgiler tamamen doğru ve eksiksiz olacak şekilde düzenlenmesi gerekmektedir. Kişinin adı, soyadı, uyruğu, seyahat edeceği bölge, sahip olduğunu pasaporta bilgilerinin özelliğinin uyuşması gerekmektedir. Bu durumların aksisi olduğu halde verilen elektronik vize iptal edilecektir. Yabancı uyruklu kişilerin belgeleri Rusya Federasyonu Sınır kapısında görevli olan çalışanlar tarafından kontrol edilir belgelerde yanlış bir bilgi içermesi durumda kişinin ülkeye girişine onay verilmez.

Elektronik vize alınması için doldurulacak olan başvuru dilekçelerinde öngörülen içeriklerde sembol sayılarının yabancı uyruklu kişilerin adı ve soyadı için yeterli olmaması halinde, bu durum istisna bir durum olarak kabul edilebilir. Yabancı uyruklu kişilerin elektronik vize başvurusunda bulunaması halinde öngörülen bu güncel bilgileri dikkate alarak seyahat etmesini ve bu bilgiler doğrultusunda belge hazırlanması gerektiğini belirtmek isteriz. 

Rusya elektronik vize başvurunuzu gerçekleştirmek için aşağıdaki bağlantıyı ziyaret ederek, merkez ofisimiz iletişim numaralarından bize ulaşabilirsiniz.

rusya elektronik vize

Rusya ile ilgili merak ettiklerinizi sorun , yardımcı olalım.

Uzman danışmanlarımız sizlere en iyi hizmeti ve cevabı verecektir.

Yazıdırılabilir Versiyonu
Turistik Vize İşlemleri
Ticari Vize İşlemleri
Aile Ziyareti Vize İşlemleri
Transit Vize İşlemleri
Vize Ücreti
Çalışma İzni
Öğrenci Vizesi
EUROASIA GLOBAL VISA SERVICES