x
Rusya

Vize İşlemleri

Rusya

Rusya Vizesi Nasıl Alınır

Rusya vizesi alabilmek için öncelikle belgelerin eksiksiz olarak hazır olması gerekmektedir. belgeler hakkında gerekli bilgiyi önceden öğrenerek, gerekli evrakları hazırlarsanız vizeniz ile ilgili işlemlerinizi vize servisimiz kısa sürede halledilecektir. Rusya vizesi nasıl alınır? Sorusuna cevap vermeden önce mutlaka evrakları tamamlamanız ve Rusya ziyaretiniz ile ilgili tüm detayları planlamanız gerekmektedir. Gerekli evraklar şu şekilde sıralanmaktadır.

  • Pasaport :Yeşil, gri ve siyah pasaporta sahip olan vatandaşların vize almasına gerek yoktur. Yeşil pasaport kademe ve derece olarak gerekli şartları sağlayan devlet memurlarına verilmektedir. Gri pasaport görev amacı ile Rusya’ya gidecek olanlara ziyaretleri boyunca kullanmaları için verilmektedir. Siyah pasaport ise diplomatlara verilen pasaporttur. Rusya 90 günden az ziyaret eden siyah pasaportlulardan vize almamaktadır.Pasaportun en az 6 ay geçerlilik süresi bulunmalıdır. Pasaport yırtık olmamalıdır. Okunabilir yazılar olmalıdır. Pasaport içerisinde en az 2 tane boş vize sayfasını bulunmalıdır.
  • 2 adet biyometrik fotoğraf: Fotoğrafçılara Rusya vizesi için fotoğraf çektirmek istediğinizi söylediğinizde, gerekli kriterlere uygun biometrik fotoğrafı çekeceklerdir. Arka fonun beyaz olması ve fotoğrafın eski olmaması gibi birçok kriter bulunmaktadır.
  • Nüfus Cüzdanı Arka ve Ön Yüzü Fotokopisi
  • Rusya Vize Başvuru formu
  • Voucher Belgesi:Turistik ziyaretler için bu belgenin olması gerekmektedir. bu belge Yabancı Turistik Kabul Belgesidir. Rusya Federasyonu Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından görevlendirilmiş bir kurumdan alınmalıdır. Tur şirketi ya da aracı firma bu konuda sizlere yardımcı olacaktır.Davetiye
  • Aile ya da arkadaş ziyaretlerinde ve de seminer ve benzeri ticari faaliyetlerde Dışişleri Bakanlığı'ndan onaylı davetiye olması gerekmektedir.
  • Öğrenciler için; Öğrenci belgesi. Öğrenci vizesi alacakların Rusya’da hangi eğitim kurumunda eğitim görecekleri hakkında bilgileri vize başvurusunda bulundurmaları gerekmektedir. 

rusya vizesi nasıl alınır

Rusya Vizesi Nasıl Alınır 2023

Rusya vize başvurusu için konsoloslukların bulunduğu herhangi bir ile gitmenize gerek bulunmamaktadır. Yaşadığınız ilden aracı firma ile görüşerek belgelerinizi kargo yolu ile de iletebilirsiniz. Evraklar tamamlandıktan sonra ya da tamamlanması sırasında herhangi bir sıkıntı ile karşılaşıldığında aracı firmada bulunan danışmanlar ile iletişime geçilebilmektedir. Rusya Federasyonu’ndan vize alacak olan vatandaşlar bordo pasaport sahipleridir. Ülkemizde yaşayan fakat yabancı uyruklu olan vatandaşlar da vize başvurusu yapabilmektedir. Yabancı vatandaşların ülkemizden vize başvurusu yapabilmeleri için Türkiye Cumhuriyeti oturma iznine sahip olmaları gerekmektedir. Vizeler pasaporta işlenmektedir. Kiril ve Latin alfabesi ile isim ve soy isim yazmakta ve uyruk, cinsiyet, vize türü, vizenin kim tarafından verildiği, veriliş tarihi, izin verilen kalma süresi, vize numarası, davetiye numarası gibi bilgiler Rusça olarak yazılmaktadır. Vize için öncelikle vize türünün seçilmesi gerekmektedir. Turizm amaçlı gidiliyor ise turistik vize, ticari amaç ile gidiliyor ise Rusya ticari vizesi, aile ya da arkadaş ziyareti için gidiliyor ise Rusya Aile Ziyareti vizesi, iş amaçlı gidiliyor ise Rusya Çalışma vizesi, eğitim amaçlı gidiliyor ise Rusya öğrenci vizesi, Rusya’dan başka ülkeye geçmek için sadece transit noktası ile o zaman Rusya transit vizesinin alınması gerekmektedir. başvuru türüne göre belgelere ek olarak farklı bilgiler de istenebilmektedir. Vizeler genel olarak 15 gün ile 90 gün arasında değişiklik göstermektedir. Vize başvurusu kesinlikle olumlu sonuçlanacaktır diye bir durum söz konusu değildir. Vize olumsuz da sonuçlanabilmektedir.  

Rusya Vize Randevu

Rusya vize randevu için online sistem bulunmamaktadır. İşlemler randevu alınmadan gerçekleştirilebilmektedir. Vizeler tek girişli alınabileceği gibi çift girişli ya da çoklu girişli de alınabilmektedir. 2 girişli vize alındığında ülkeye 2 kez giriş yapılabilmektedir. Çoklu girişlerde ise 180 gün içinde 2’den fazla giriş yapılabilir. Fakat bu girişlerin süreleri 90 günü aşamaz. 90 günden fazla Rusya’da kalınması durumunda Rusya giriş hakkı kaybolmaktadır. Eğer turistik amaç ile gidiyorsanız tek girişli vize verilmektedir. Rusya’da kalma süresi ve giriş çıkış sayısı vize ücretini etkilemektedir. Vize başvurusunun Rusya’ya gidilecek tarihten en az 10 gün önce yapılması gerekmektedir. Genel olarak vize 5 gün içerisinde tamamlanmaktadır. Konsolosluk işlerinin yoğun olduğu dönemlerde bu sürede farklılıklar yaşanabilmektedir. Ayrıca ekspres vize adında hızlı vize alma yolu da bulunmaktadır. Ekspres vizede 1 ya da 2 iş gününde vize verilmektedir. Fakat ekspres vize ücreti normal vizenin 2 katı kadardır. Çok acil vize işlemlerine ihtiyaç duyulduğunda bu vize kullanılabilmektedir.Rusya vizenizi aşağıdaki şehirlerde bulunan Euroasia GVS şubelerinden alabilirsiniz.

Rusya Vize Başvuru İstanbul

Rusya vizesi İstanbul başvurusu yapacaklar online şekilde başvuru yapabilmektedir. Bu durumda randevu almaya da gerek olmamaktadır. Online vize için de öncelikle seyahatin amacı ve süresi bilinmelidir. Başvuru formunun doğru ve eksiksiz doldurulması gerekmektedir. yanlış beyanlarda vize olumlu sonuçlanmamaktadır. Vizeniz çıksa bile yanlış beyan verdiğiniz anlaşıldığında iptal edilmektedir. 

Rusya Vize Başvuru Ankara

Rusya vizesi Ankara'dan da başvuru yapılabilmektedir. Online ortamda vize başvurusu yapıldığı için fiziksel olarak pasaport konsolosluğa gitmemektedir. Bu durumda da vize pasaportunuza işlenmemektedir. Eğer vize olumlu yanıtlandıysa e-mail yolu ile e-vize mail olarak size ulaştırılmaktadır. Bu mailden çıktı alarak Rusya’ya seyahat edebilirsiniz.

Rusya Vize Başvuru Edirne 

Edirne'den de vize başvurusu yapılabilmektedir. Online ortamda vize başvurusu yapıldığı için fiziksel olarak pasaport konsolosluğa gitmemektedir. Bu durumda da vize pasaportunuza işlenmemektedir. Eğer vize olumlu yanıtlandıysa e-mail yolu ile e-vize mail olarak size ulaştırılmaktadır. Bu mailden çıktı alarak Rusya’ya seyahat edebilirsiniz.

Çalışmak İçin Rusya Vizesi Nasıl Alınır

Çalışmak amacı ile Rusya’ya gidenlerin çalışma izni alması gerekmektedir. Uzun dönem çalışabilmek için çalışma izninin olması şarttır. Çalışma izni ile oturma izni birbirleri ile paraleldir. Çalışma izni olanlara çalışma vizesi verilmektedir. Bu vize en az 90 gün en fazla ise 3 yıllık olabilmektedir. Çalışma vizesi ilgili 2023 yılı güncel bilgileri Rusya Konsolosluklarından alınız.

rusya vizesi nasıl alınır

 

Rusya ile ilgili merak ettiklerinizi sorun , yardımcı olalım.

Uzman danışmanlarımız sizlere en iyi hizmeti ve cevabı verecektir.

Hepsini Görüntüle Soru Sor

Rusya Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır
A. Demirci 30/03/20, 19:03 Cevabı Görüntüle
Merhaba, yeni medya çalışmaları alanında doktora yaptım. Saint Petersburg State University’den Russian Media Studies alanında çalışma yapmam için post doktora programına davet edildim. Aynı zamanda üniversiteden konaklama için belli bir miktar hibe ayrıldığı tarafıma bildirildi. Üniversite şahsım adına hazırlanmış daveti mektubunu en kısa sürede ileteceğini bildirdi. Fakat hangi tip (Rusya turistik vize veya Rusya bilimsel etkinlik vizesi gibi…) vizeye başvuracağımı bilemiyorum. Rusya öğrenci vizesi nasıl alınır, turistik vize nasıl alınır? Yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum.
Rusya Ticari Vize Nasıl Alınır
Ö. Erden 28/03/20, 21:25 Cevabı Görüntüle
Merhaba, Mayıs ortası iş toplantısı için Kazan’a gideceğim. Davet mektubu temin edeceğim. Şirket çalışanları davetiyenin nasıl temin edileceğini bilmiyor. Davetiye talebi için şirketten konsolosluğa e-mail göndermesini mi istemem gerekiyor? Eşim AB (Belçika) vatandaşı. Rusya vizesinden muafiyet durumu söz konusu mu? Rusya ticari vize nasıl alınır? Teşekkürler.
Rusya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır
M. Altın 26/03/20, 16:49 Cevabı Görüntüle
Sayın Yetkili, Türkiye'de bir üniversitede doçentim. Rusya’da gerçekleşecek bir bilimsel kongreye katılacağım, kabul belgem de yakın zamanda gelecek. Rusya vize başvurusu nasıl yapılır, Rusya vize işlemleri için gerekli evraklar nelerdir? Mülakat süreci var mı? Teşekkür ederim.
Rusya Vize Nasıl Alınır
A. Baki 22/02/20, 17:43 Cevabı Görüntüle
Sayın yetkili Rusya vizesi nereden
alınır? Rusya vizesi için voucher belgesinin zorunlu olduğunu söylediler doğru mu. turistik vize alamaz mıyız? Voucher ve Rusya Konsolosluğunun vize uygulamaları hakkında beni bilgilendirirseniz çok sevinirim.
Rusya Vizesi Nasıl Alınır 2020
A. Emre Güngör 28/11/19, 11:23 Cevabı Görüntüle
Ben Rusya vizesi almak istiyorum. Ama daha önce hiç yurt dışına çıkmadım. Bu sebeple vize işlemleri nasıl yapılır bilmiyorum. Rusya vizesi nasıl alınır? Bilgi verebilir misiniz?
Rusya Turist Vizesi Nasıl Alınır
ZehraYapıcı 17/10/19, 13:36 Cevabı Görüntüle
Merhaba ben bu kış Rusya’ya bir tur şirketi ile anlaşıp gitmek istiyorum galiba bunun için almam gereken vize türü turist vizesi. Rusya Turist Vizesi nasıl alınır, şartları nelerdir? Turist olarak gitmek istediğim için daha kolay çıkar diye düşünüyorum pasaport türüm vize almam konusunda olumlu bir etki yaratır mı acaba çok gitmek istiyorum cevaplarsanız daha sağlıklı başvuru yaparım diye düşünüyorum şimdiden teşekkürler.
Yazıdırılabilir Versiyonu
Turistik Vize İşlemleri
Ticari Vize İşlemleri
Aile Ziyareti Vize İşlemleri
Transit Vize İşlemleri
Vize Başvuru Formu
Çalışma İzni
EUROASIA GLOBAL VISA SERVICES

 

 
BASE_URL = '';