x
Romanya vizesi başvurularınızı ROMANYA E-VISA portalı aracılığı ile de yapmanız mümkündür. Detaylı bilgi için bizi arayınız...

Romanya E-VISA

Romanya vizesi başvurularınızı ROMANYA E-VISA portalı aracılığı ile de yapmanız mümkündür. Detaylı bilgi için bizi arayınız...

Devamı
Romanya'ya yapacağınız kısa süreli seyahatlerde vize başvurunuzu en hızlı şekilde yapmak, vize ücreti ve gerekli evraklar konusunda bilgi almak için bizi arayabilirsiniz...

Romanya Turistik, Ticari ve Aile Ziyaret Vizeleri

Romanya'ya yapacağınız kısa süreli seyahatlerde vize başvurunuzu en hızlı şekilde yapmak, vize ücreti ve gerekli evraklar konusunda bilgi almak için bizi arayabilirsiniz...

Devamı
Balkanlar'a, Belarus'a ve Moldova'ya yapacağınız seyahatleri Romanya aktarmalı olarak gerçekleştirecekseniz transit vizeye ihtiyacınız olacaktır. Romanya transit vize başvuruları hakkında detaylı bilgi için tıklayınız...

Balkanlar'a, Belarus'a ve Moldova'ya yapacağınız seyahatleri Romanya aktarmalı olarak gerçekleştirecekseniz transit vizeye ihtiyacınız olacaktır. Romanya transit vize başvuruları hakkında detaylı bilgi için tıklayınız...

Devamı
Romanya Erasmus vize başvuruları, vize sonuçlanma süresi, vize ücreti ve gerekli evraklar için tıklayınız...

Romanya Erasmus Vize Başvuruları

Romanya Erasmus vize başvuruları, vize sonuçlanma süresi, vize ücreti ve gerekli evraklar için tıklayınız...

Devamı

Romanya e-vizesi alacaklara !

1) Romanya vize başvurularınızda tüm e-vize süreci yetkililerimiz tarafından yürütülecektir. Romanya vize başvurularınızda yapmanız gereken sadece randevu günü konsoloslukta hazır bulunmak olacaktır.

2) Romanya vizesi için tavsiye edilen en erken başvuru yapma tarihi: 90, en geç ise 45 gün önce olarak belirlenmiştir. Romanya vize başvuru randevularınızın onayı, Romanya Konsolosluğunun yoğunluğu ve Romanya vize başvurularınızın değerlendirme süresi gibi faktörleri göz önünde bulundurarak vize başvurunuzu 90 gün önceden gerçekleştirmeye özen gösteriniz.

3) Belarus, Ukrayna, Bulgaristan, Moldova’ya Romanya üzerinden yapacağınız karayolu transit geçişlerinizde detaylı bilgiler için buraya tıklayınız.

Önemli !

Alınacak olan Romanya vizesi Schengen vizesi değildir. Geçerli Romanya vizeleri ile istisnai durumlar dışında Schengen alanlarına giriş yapılamamaktadır.

Romanya E-Vize Başvurusu

Romanya vizesi için gerekli evrakların güncel listesini, Romanya E-Vize Başvuru Formu, Romanya Vize Ücreti 2019, E-Visa, Romanya Vizesi Randevu işlemleriyle ilgili detaylı bilgiler bulabilirsiniz. Ancak vize işlemleri sırasında sorun yaşamak ve zaman kaybetmek istemiyorsanız başvurunuz öncesi danışmanlık almanızı öneririz.
Romanya vize başvurularında yetki alanı sınırlaması bulunmaktadır. Vize başvuruları Romanya Konsolosluk Ofislerinin yetki alanlarına göre yapılmalıdır. Konsolosluk görev bölgelerini sayfamızın devamında bulabilirsiniz. 
Romanya vize başvurularınızda tüm e-vize süreci yetkililerimiz tarafından yürütülecektir. Romanya vize başvurularınızda yapmanız gereken sadece randevu günü konsoloslukta hazır bulunmak olacaktır. 
Romanya vize işlemleriniz ve vize başvurularınızda şahsi sorularınız için Çağrı Merkezimizi arayabilir veya help@eagvs.com adresimize e-mail göndererek yetkilimizden bilgi alabilirsiniz. 
Romanya vize başvurularında başvuru sahibinin şahsen konsolosluk biriminde bulunması gerekmektedir.
Vize servisimiz yetkilileri, evraklarınızın hazırlanması, evraklarının kontrollerinin sağlanması, Romanya E-Vize Başvuru Formunuzun doldurulması ve randevunuzun alınması aşamaları başta olmak üzere, başvurunuzun her aşamasında size destek sağlayacaklardır. 

Romanya Vize Türleri

Romanya vize türleri aşağıdaki gibidir:
Havaalanı transit vizesi (A tipi vize)
Transit vizesi (B tipi vize)
Kısa süreli vize (C Tipi Vize)
Romanya Turist Vizesi (C/TU)
Romanya Ziyaret Vizesi (C/VV)
Romanya Ticari Vizesi (C/A )  
C/TR Nakliye
C/SP Spor faaliyetleri
C/ZA Kültürel, bilimsel, insani faaliyetler, kısa süreli tıbbi tedavi veya diğer faaliyetler
Uzun süreli oturum vizesi (D Tipi Vize): Uzun süreli oturum vizeleri, sadece Romanya İçişleri Bakanlığı Romanya Göçmen Bürosu’nun onayına istinaden verilir.

Romanya E-Vize

Romanya vize başvurularında karar merci Romanya Büyükelçiliği ya da Romanya Başkonsolosluğu'dur. Ancak vize başvurusunun tamamlanabilmesi için bu temsilciliklerden randevu tarihi ve saati alınmalıdır. Randevular telefonla değil, sadece e-vize aracılığıyla yapılmaktadır. Romanya dış temsilcilikleri 17 Nisan 2014 tarihinden itibaren e-vize işlemleri başlatmıştır. Eğer randevu alma işleminde sorun yaşamak ve zaman kaybetmek istemiyorsanız e-vize işlemleriyle ilgili Euroasia GVS yetkililerimizi arayabilirsiniz. Sizin adınıza Romanya e-vize başvuru sürecinizi yürütmekteyiz. Romanya vize başvurularında randevular seçilememektedir. Randevu gün ve saatini sistem otomatik olarak vermektedir. Romanya vize randevu tarihi ve saati tercihi bulunmamaktadır.
romanya vizesi

Romanya e-vize portalında başvurular İngilizce ve Rumence olarak yapılabilmektedir. Başvuruya başlamadan önce aktif olarak kullandığınız bir e-mail adresinizin olması gerekmektedir. Başvuru onay kodunuz bu mail adresinize gönderilmektedir. E-vize başvuru dosyasına ulaşmak için öncelikle bir şifre belirlemelisiniz. Başvuru işleminizi tamamlamadan ara vermek isterseniz bu şifre aracılığıyla tekrar dosyanıza ulaşmanız mümkün olacaktır. Başvuru dosyasına yaptığınız kayıtlar 30 gün boyunca saklanacaktır. Bu sürenin sonunda başvurunuzu tamamlamamış olursanız tüm kayıtlarınız kişisel bilgilerin korunması açısından otomatik olarak silinecektir. 

Romanya’ya Schengen Vizesi İle Gidilir mi?

Romanya Avrupa Birliği ülkesi olmasına rağmen, henüz Schengen Alanı’na dahil değildir. Romanya vizesi ile Schengen ülkelerine gidilememektedir. Ancak, 1 Şubat 2014 tarihinde yürürlüğe giren bir düzenleme ile AB veya bir Schengen ülkesinden aldığı çok girişli vizesi ya da oturum izni olan Türk vatandaşları, Romanya’ya vizesiz giriş yapabilmekte ve 6 ay içerisinde 90 günü aşmamak şartıyla ülkede kalabilmektedir.
AB ülkelerinden bir tanesi veya Schengen ülkesi tarafından tanzim edilen ikamet tezkeresi, veya İsviçre ile Liechtenstein tarafından tanzim edilen ikamet tezkeresi sahip olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, vizesiz olarak 5 (beş) günü geçmemek kaydıyla ve ilgili ikamet tezkeresinin geçerliliği süresini aşmamak şartı ile, Romanya’yı transit geçebilirler.  

Romanya Vize Başvuru

Bir Avrupa Birliği ülkesi olan Romanya’ya turistik, ticari, eğitim ve aile ziyareti gibi nedenlerle seyahat etmek isteyen Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Romanya vizesi alması gerekmektedir. Ancak, Diplomatik (Siyah), Hususi (Yeşil) ve Hizmet (Gri) pasaport sahiplerinin Romanya’ya gerçekleştirecekleri 6 ay içindeki 90 günlük turistik ziyaretlerinde, vize almalarına gerek yoktur.
Euroasia Global Visa Services yetkililerimizle iletişime geçtiğinizde Romanya e-vize başvurunuzun gerçekleştirilmesinde ve randevunuzun alınmasında size yardımcı olacaklardır. Romanya e-vize işlemleriniz için help@eagvs.com adresimize mail gönderebilirsiniz. 

Romanya Vize Başvuru Formu

Romanya vize başvuru formu online olarak İngilizce ve Türkçe doldurulmaktadır. Romanya Büyükelçiliği ve Romanya Başkonsolosluğu’nun resmi internet sitesinden ulaşabileceğiniz formu doldurmaya başladığınızda kaydedip, başvurunuzu durdurabilir, daha sonra devam edebilirsiniz. Geçici olarak kaydedilen bir başvuru formu 30 gün boyunca saklanmaktadır. Formu doldurduktan sonra başvuru sırasında konsolosluğa sunacağınız belgelerin orijinallerini ve istenilen ölçülerdeki fotoğrafınızı yüklemelisiniz. Doldurma işleminiz tamamlandıktan sonra çıktısını alıp, imzalayarak formu başvuru dosyanıza ekleyebilirsiniz. Vize başvuru formunda beyan ettiğiniz bilgilerin doğru ve eksiksiz olmasına özen gösteriniz. Zira vize yetkilileri başvuru değerlendirmenizi yaparken formda belirttiğiniz bilgileri dikkate alacaktır. Ayrıca başvuru formunda yazdığınız bilgileri belgeleriyle kanıtlamanız da istenecektir.  Eksik ve yanlış bilgi vermeniz durumunda vizeniz olumsuz sonuçlanabilir.

Romanya Vizesi Nereden Alınır?

Romanya vize başvurusu Ankara Romanya Büyükelçiliği, İstanbul Romanya Başkonsolosluğu ve İzmir Romanya Başkonsolosluğu’ndan yapılmaktadır. Bu üç diplomatik temsilciliğin bölge ayrımı vardır. Bu nedenle ikamet ettiğiniz adrese göre başvuru yapacağınız temsilcilik değişmektedir. Romanya vizesine hangi temsilcilikten başvuru yapmanız gerektiğini öğrenmek için help@eagvs.com adresimize mail gönderebilirsiniz.

Romanya Vizesi Başvuru Bölgeleri

Romanya Konsolosluğu başvuru bölgeleri aşağıdaki gibidir. İkamet ettiğiniz ilden Romanya vize başvurunuzu evraklarınızı ofisimize kargo/kurye ile göndererek ulaştırabilirsiniz.

Romanya Vizesi İstanbul

İstanbul, Kırklareli, Tekirdağ, Kocaeli, Yalova, Sakarya, Bilecik, Kütahya, Bolu, Düzce, Zonguldak, Karabük ve Bartın’da ikamet ediyorsanız Romanya vize başvurularınızı İstanbul Romanya Başkonsolosluğu’na yapabilirsiniz. help@eagvs.com adresine mail göndererek yetkilimizle iletişime geçtiğiniz takdirde Romanya vize başvurusu için hazırlamanız gereken evrakları isteyebilir, vize prosedürü hakkında bilgi alabilirsiniz.

Romanya Vizesi Ankara

Adana, Antalya, Bursa, Çankırı, Çorum, Erzurum,  Erzincan, Edirne, Gümüşhane, Giresun, Hatay, Hakkari, Kastamonu, Kars, Mardin, Muş, Niğde, Nevşehir, Ordu, Rize, Sivas, Samsun, Sinop, Şırnak, Tokat, Van, Zonguldak gibi şehirlerde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Romanya vize başvurularını değerlendirme yetkisi Ankara’daki Romanya Büyükelçiliği’ne aittir. 
Euroasia GVS Ankara ofisimiz aracılığıyla işlemlerinizi hızlı ve güvenilir şekilde tamamlayabilirsiniz. Yetkilimiz evraklarınızın kontrolünü sağlayıp başvurunuzu gerçekleştirmenize yardımcı olacaktır. Yetkilimizle iletişime geçmek için help@eagvs.com adresimize mail gönderebilirsiniz. 
(!) Ankara’dan yapılan başvurular hızlı değerlendirilmekte ve pasaportlar aynı gün içinde iade edilmektedir.

Romanya Vizesi İzmir

Romanya vizesine İzmir, Çanakkale, Balıkesir, Manisa, Aydın, Muğla, Uşak, Denizli Burdur, Isparta , Afyon  ve Mersin gibi şehirlerden başvuru yapmak isteyenler ise İzmir’deki Romanya Başkonsolosluğu’ndan başvurularını gerçekleştirebilirler. Evraklarınızı Euroasia Global Visa Services’in İzmir ofisine gönderdiğinizde başvurularınız gerçekleştirilecektir. Yetkilimizle iletişime geçmek için help@eagvs.com adresimize mail gönderebilirsiniz. İzmir Romanya Başkonsolosluğu’ndan yapılan vize başvurularında pasaportunuz aynı gün geri verilmektedir.

Romanya Vizesi İçin 2019 Yılı Gerekli Evraklar

Romanya vizesi için gerekli evraklar vize türüne ve mesleki durumunuza göre değişiklik göstermektedir.  help@eagvs.com adresimize mail göndererek yetkililerimizle iletişime geçtiğinizde vize türünüz ve mesleki durumunuza göre hazırlamanız gereken evraklarla ilgili bilgi alabilirsiniz. Romanya vize başvurusu yapacak kişilerin en az 6 ay geçerli pasaportu olmalı. Yeni tarihli biometrik fotoğraf ve vize başvuru formu en öncelikli evraklardır.

Romanya seyahatiniz boyunca yetecek maddi kaynağı gösteren banka hesap dökümünüzü başvuru dosyanıza eklenmelisiniz. Ankara Romanya Büyükelçiliği ticari vize hem şahsi hem de şirket hesabına ait banka dökümü talep etmektedir. Banka hesap dökümlerinin başvurudan önceki son 2 gün içinde alınması gerekmektedir.

Akraba ziyareti vizesi için Romanya’da ikamet eden kişi noter onaylı davetiye göndermelidir. Davetiye formatı için Euroasia Global Visa Services yetkilimizi arayarak bilgi alabilirsiniz. Bunlara ek olarak, registration certificat (Tescil Sertifikası) belgesi, davetiye gönderen kişinin kira sözleşmesi fotokopisi, oturum kartı ya da Romanya kimlik kartı fotokopisi de başvuru dosyasına eklenmelidir. Turistik vize başvurularında otel konfirmasyon (Otel onayı) belgesi gerekiyor. Romanya vize başvurularında olmazda olmaz bir diğer evrak da seyahat süresini kapsayacak 30 bin Euro değerindeki Zorunlu Seyahat Sağlık Sigortası’dır. Bu belgede sadece Romanya ibaresi yer almalıdır.

Romanya Vizesi Kaç Günde Çıkar

Romanya vize işlemleri başvurudan sonra 4-15 iş günü içerisinde sonuçlanabilmektedir. Ancak bu süre Romanya Devleti’nin resmi tatil günleri ve yoğunluğuna göre değişmektedir. Eğer vizenizin seyahat tarihinize yetişmesini istiyorsanız başvurunuzu en az 1 ay önceden gerçekleştirmenizi tavsiye ederiz. Aksi takdirde vizeniz yetişmeyebilir.

romanya vize işlemleri

Romanya Vize Ücreti 2019

Romanya vize ücreti seyahat türünüz ve vize sürenize bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Yetkilimizle iletişime geçtiğinizde size Romanya vize ücretiyle ilgili bir bilgilendirme maili gönderecektir. Buradaki toplam tutar, vize ücretiniz, konsolosluk harcınız ve bizim hizmet bedelimizi kapsamaktadır. Ücretinizi şahsen ofisimize gelerek ödeyebileceğiniz gibi hesap numaramıza havale ile de gönderebilirsiniz. Sağlık Seyahat Sigortası, Uçak ve Otel rezervasyonlarınız bizim hizmet bedelimize dahildir, bunlar için sizden ek ücret talep edilmemektedir. Romanya vize ücretleriyle bilgi almak için help@eagvs.com adresimize mail göndererek yetkilimizle iletişime geçebilirsiniz.

Romanya Vize Reddi

Romanya vize başvurularını değerlendirme ve karar verme merci sadece Ankara Romanya Büyükelçiliği, İstanbul Romanya Başkonsolosluğu ve İzmir Romanya Başkonsolosluğu’ndadır. Bu temsilciliklere bağlı vize yetkilileri başvurunuzla ilgili red verme hakkına sahiptir. Vizeniz, seyahatinizi gerçekleştirmek için yeterli maddi gücünüzün olmaması, evraklarınızın eksik olması, vize yetkilisinin vize süreniz dolduktan sonra ülkenize döneceğinize ikna olmaması gibi nedenlerle red edilebilir. Ancak vize yetkilisi bu nedenleri açıklamak zorunda değildir. Vizeniz reddedilirse itiraz hakkınız vardır. Başvuru dosyanızdaki eksiklikleri tamamladıktan sonra Ankara Romanya Büyükelçiliği’ne itiraz başvurusu yapabilirsiniz. İkinci kez vizenizin olumsuz sonuçlanmasını istemiyorsanız Euroasia Global Visa Services yetkilimizden danışmanlık alabilirsiniz.

UYARILAR

  • Vizeniz olsa dâhi 10 yıldan eski pasaportlarla Romanya’ya girişinize müsaade edilmez.
  • Vize yetkilisi başvurunuzu değerlendirme aşamasında gerekli görürse ek evrak talep edebilir. 
  • Romanya vizesinin alınması Romanya topraklarına giriş garantisini de sağlamıyor. Ülkeye girişinize sınır polisi karar verecektir.
  • Romanya’ya kendi özel araçlarınızla seyahat edecekseniz “Rovignette” adı verilen elektronik otoyol geçiş kartlarını sınır kapılarında mutlaka satın alarak araçlarınızın önce camlarına takmanızı tavsiye ederiz.
  • Romanya vize başvurularında sunacağınız belgelerin yetkili bir çevirmen tarafından Rumence veya İngilizce'ye çevrilmesi gerekmektedir.
  • Romanya e-vize başvuruları yalnızca bireysel olarak yapılabilmektedir. Daha fazla kişinin birlikte seyahat etmesi durumunda, her kişi bireysel olarak e-vize başvurusu yapmalıdır.
Romanya e-visa başvurularınız, başvuru adımları, mesleksel durumunuza uygun evrak listesi, 2018 yılı Romanya vize ücreti ve daha fazlası için bizi arayınız. 

romanya vize işlemleri

 

daha fazla göster

Romanya ile ilgili merak ettiklerinizi sorun , yardımcı olalım.

Uzman danışmanlarımız sizlere en iyi hizmeti ve cevabı verecektir.

Hepsini Görüntüle Soru Sor

Cevabı Görüntüle
M. Tercan 18/11/18, 15:09
Transit vize hakkında bilgi almak istiyorum.
G. KARA 18/11/18, 10:46
Romanya Vizesi Hk. bilgi alıcaktım.
EUROASIA GLOBAL VISA SERVICES