x
Rusya

Vize İşlemleri

Rusya

Rusya Konsolosluğu İstanbul

Rusya İstanbul Başkonsolosluğu

Ülkemizde Ankara, İstanbul, Trabzon ve Antalya’da Rusya Federasyonu Konsolosluğu bulunmaktadır. Başvuru sahibi doğrudan Rusya Konsolosluklarına vize başvurusunda bulunamamaktadır. Rusya Konsolosluğu İstanbul yetkili aracı kuruluşlar ile başvuruları kabul etmektedir. İstanbul Başkonsolosluğu, Rusya’nın Türkiye’deki önemli temsilciliklerinden birisidir. Başta ekonomik ve kültürel ilişkiler olmaz üzere, iki ülke arasında işbirliklerini güçlendirmek amacıyla hizmet eder. Başkonsolosluk bünyesinde bulunan konsolosluk ofisi ile Rus vatandaşlarını destekleyici görevi bulunur. Rusya Konsolosluğu, Rusya vize başvurusu kabul edebilir, değerlendirip karara bağlayabilir.

Rusya İstanbul Başkonsolosluğu Görev Bölgesi

Rusya Federasyonu dış temsilcilikleri görev bölgesi olarak kısıtlanmamışlardır. Bu nedenle tüm Türkiye’den, nerede konakladığınızdan bağımsız olarak İstanbul Başkonsolosluğuna vize veya diğer konsolosluk hizmetleri için başvurabilirsiniz.

Rusya İstanbul Başkonsolosluğu İletişim Bilgileri

Yönetici : Andrey PODELYSHEV
Adres : Gümüşsuyu Mahallesi Tak-I Zafer Caddesi No:3/A 34437 Beyoğlu İstanbul
Telefon : +90 (212) 292 51 01
Faks : +90 (212) 249-05-07
E-Posta : visavitr@rambler.ru

Kaza, ölüm, hırsızlık gibi acil durumlar için + 90 (530) 941 03 68 veya + 90 (530) 941 03 69 numaralarından birisi aranabilir, yardım talep edilebilir. 

Rusya İstanbul Başkonsolosluğu Vize Başvurusu

Başkonsolosluk, tüm illerden vize başvurusu kabul etme, değerlendirme ve karara bağlama yetkisine sahiptir. Doğrudan başvurusu kabul etmeyen Rusya İstanbul Başkonsolosluğu, randevu sistemi ile aracı kurum üzerinden belge kabul etmektedir. Seyahat amacınıza (Turistik, Ticari, Transit gibi)  uygun olarak hazırlanan belgelerinize ile birlikte randevu alarak belgelerinizi teslim edebilirsiniz.

Önemli: 1.07.2018 Tarihinden itibaren Konsolosluk işlemlerinin ödemeleri aracı kurumlara da konsolosluklara da yalnızca dolar olarak yapılabilmektedir. 

Önemli: Rusya vizesini almak isteyen İran vatandaşlarının sağlık sigortası poliçelerini sunmaları zorunlu prosedürdür. 

Rusya Konsolosluğu Vize Başvurusu

Değerli ziyaretçilerimiz, Rusya vizesi Rusya Federasyonu'nun 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren Umuma Mahsus (bordo) pasaport sahibi olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının almalıdır. Kişiler vizelerini Rusya Federasyonu temsilciliklerinden ya da konsolosluklarından alacaklardır. Diplomatik (siyah), Hizmet (gri) ve Hususi (yeşil) pasaport sahibi olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının kısa süreli konaklamalarda Rusya vizesi almak durumunda değildir.

Rusya vizesi için alınmış olan tedbirlerde belirli istisna durumlar hakimdir, geçici oturum izni olan bireyler, çalışma izni olan bireyler, özel ve hizmet pasaport sahibi olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye Cumhuriyetinin diplomatik ve konsolosluk temsilciliklerine çalışmaya gönderilmiş olan özel ve hizmet (gri)pasaport sahipleri ile gemi jurnali veya onun ekstresi içerisinde giriş yapan gemici cüzdanı sahibi olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Rusya'da kalış süresi içinde kimliğini kaybetmiş durumda olan seyahat belgesini ve pasaportunu temin etmiş vatandaşlar için alınan tedbirler uygulanmayacaktır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan bireylerin başvuruları da temsilcilikler ve konsolosluklar aracılığı ile gerçekleştirileceğinden başvuru süreci ve yanıtının son merkezi Rusya Federasyonu diplomatik temsilcilikleridir.  

Rusya Konsolosluğu Rusya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Rusya vize başvurunuzda önemli olan kısım kişisel bilgileriniz ve başvuru nedeninizdir. Rusya Konsolosluğu Rusya vizesi için gerekli evraklar; pasaportunuz, seyahat nedeniniz ve kalış sürenize göre hazırlamanız gerekir. Bilgileriniz eksik veya yanlış olduğu takdirde vize başvurunuz reddedilmektedir.

Rusya vize başvuruların Rusya vize başvuru formunun doldurulması gerekir. Form içerisinde istenilen bilgilerinizin tamamı doğru ve eksiksiz olmalıdır. Form da istenilen fotoğrafınız da güncel tarihte çekilmiş ve tanınabilir bir fotoğraf olmalıdır. 

Rusya turistik vize başvurularında gerekli olan evraklar farklı iken ticari vize başvurularında gerekli evraklar farkıldır. Seyahatinizi tur şirketi ile birlikte gerçekleştireceksiniz şirket sizlerden belirli taleplerde bulunur ve seyahatiniz için gerekli çoğu şeyi halleder. Rusya turistik vize alımlarında Rusya'da maximum 30 gün kalınabilmektedir. Tek girişli veya çift girişli olarak alınabilmektedir.

Rusya ticari vizesi tek girişli veya iki girişli olarak alınabilen en az 90 gün konaklamalı bir vizedir ve bir yıla kadar uzatılmış alınabilir. Rusya hümaniter vizesi farklı ülke vatandaşlarının ülkeye gelerek Dini, kültürel, bilimsel çalışmalar ile hümaniter etkinlikler için aldığı vizedir, bir yıl süreli alınabilmekte olup tek girişli veya iki girişli alınabilir. Rusya özel vizesi ise diğer ülke vatandaşlarının Rusya Federasyonuna misafir olarak giriş yapmasını sağlayan vizedir. Davetiyeye dayanılarak alınan ziyaret vizesi olarak da tanımlayabiliriz. Tek girişli veya iki girişli olarak alınabilen özel vizede 90 gün konaklama hakkı vardır. Rusya transit vizesi  karayolu veya tren ile ülkeler arası geçiş yaparken ülke üzerinden geçiş yaparken 3-10 gün arasında alınmak durumunda olan bir vizedir. Ek olarak Rusya Federasyonu ile Beyaz Rusya ve Kazakistan arasında Gümrük birliği anlaşması yürürlüğe girmesinden sonucunda bu ülkeler arasındaki tüm uçuşlar iç uçuşlar olarak kabul edilmektedir.  Bu durumda sınır ve pasaport kontrolü ülkelerden yalnızca birinde yapılmaktadir. Beyaz Rusya ve Kazakistan’a seyahat eden yolcular Rusya üzerinden aktarmalı geçtikleri zaman transit vize almak durumunda kalmışlardır.

Rusya İstanbul Başkonsolosluğu Vize Başvuru Formu

Seyahatinizin gerekçesini, süresini, konaklayacağınız yer, harcamaların kimin tarafından karşılanacağı gibi ziyaretinize dair detaylarla birlikte, bazı kişisel bilgilerinizi de içeren Rusya vize başvuru formu belgesinin çıktısını alarak doldurabilirsiniz. Rusya vize başvuru formu doldurduktan sonra çıktısını alarak diğer belgelerinizin arasına koymanız gerekmektedir.

Rusya Vize Randevu 2023

Kısa süreli vize başvurularınız için Rusya Konsolosluğu İstanbul'dan Rusya vize randevu almanız gerekmemektedir. Rusya vizesi başvuru işlemleriniz ile acentemiz bünyesinde hareket ederek randevulu vize işlemlerinizi danışman arkadaşlarımız desteği ile sizler için gerçekleştirebiliriz. Rusya vize randevu talepleri yapacağınız seyahatin sebebine ve dolayısı ile başvuru şekline göre değişkenlik göstermektedir. Oturum izni başvurularınız da Rusya Konsolosluğundan randevu almanız gerekmektedir. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi kısa süreli yani turistik vize ve ticari vize başvurularında randevu almanıza gerek yoktur. Bu sebeple yapacağınız seyahat türüne göre vize türünü ve sürecini belirlemeniz gerekmektedir. 

Rusya vize randevu, Euroasia Global Visa Services şirketimiz aracılığı ile sizin adınıza şahsen randevu kaydı yaptırılarak alınabilir. Rusya Federasyonu’na seyahat gerçekleştirecek olan yolcularımızın vize başvuru sırasında Rusya Konsolosluğuna ülkeye ne amaçla ve ne konumda gitmek istediklerini ve seyahat nedenine bağlı olarak tek girişli, çift girişli veya çok girişli olan vize türünü, vize süresini açık bir şekilde belirtmeleri istenir. Bu vize türleri hakkında kısa bir bilgilendirmede bulunmak isterim. Rusya Konsolosluğuna çok girişli vize talebinde bulunan yolcuların, Rusya sınırları içerisinde her 180 günde en fazla 90 gün kalma hakkı tanınır. Eğer ki Rusya’da 90 günden fazla kalmak isterseniz Rusya Konsolosluğuna ticari vize (işçi vize) ya da öğrenci vizesi olarak başvuruda bulunabilirsiniz. Bu vize başvuruları için belli başlı hazırlamanız gereken evrak listesi bulunmaktadır. Hepsi için evrak listesi hemen hemen aynıdır; 

 • Başvuru formu ( eksiksiz ve doğru bilgiler içermeli )
 • Pasaport ( en az 6 ay geçerlilik süresi olmalı )
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • 2 adet biyometrik fotoğraf ( 35*45 mm ölçülerinde, beyaz fon üzerinde çekilmiş ve güncel olmalıdır )
 • Davetiye ( ticari ve aile ziyareti vizesi için Rusya Dışişleri Bakanlığı onaylı davetiyenin aslı)
 • Voucher (turistik vize başvuruları için)
 • İkamet izni (Türkiye’de yaşayan yabancı uyruklu vatandaşlar için)

Bahsetmiş olduğumuz bu evrakları eksiksiz ve hatasız bir şekilde temin edip tamamladığınız takdir Rusya vizesi için Rusya Konsolosluğuna başvuru talebinde bulunabilir ve vize sahibi olabilirsiniz. Başvuru süresinde belgeleriniz de herhangi bir yanlış bilgi ya da Rusya Konsolosluğu tarafından belirtilmiş olan yönetmeliğe aykırı bir durum ile karşılaşıldığında vize başvurunuz Rusya Konsolosluğu tarafından reddedilecektir. 

rusya vizesi istanbul

Rusya İstanbul Başkonsolosluğu Konsolosluk Hizmetleri

Rusya İstanbul Başkonsolosluğu, Rus vatandaşlarının gerek gördüğü vatandaşlık hizmetlerinden bazılarını bünyesindeki konsolosluk bölümü aracılığı ile sunmaktadır. Bunlardan bazılarını aşağıda bulabilirsiniz.

 • Pasaport ve Kimlik Yenileme / Değiştirme İşlemleri
 • Evlenme ve Boşanma İşlemleri
 • Sabıka Kaydı Sorgulama
 • Doğum, Ölüm , Yaşam Belgesi Temini
 • Vatandaşlık İşlemleri
 • Noter Hizmetleri

Rusya İstanbul Başkonsolosluğu 2023 Yılı Resmi Tatil Günleri

Rusya İstanbul Başkonsolosluğu aşağıda iletilen günlerde resmi olarak tatildir. Bu tarihlere göz atmanız, hizmet talebinizdeki olası gecikmelerin önüne geçecektir.

 • Yeni Yıl ve Ortodoks Noeli
 • Rusya Zafer Bayramı
 • Dünya Kadınlar Günü
 • Emek ve Dayanışma Günü
 • Rusya  Zafer Günü
 • Rusya Ulusal Günü
 • Rusya Birlik Günü
 • Yeni Yıl Tatili

 Rusya Konsolosluğu İstanbul'da Nerede?

daha fazla göster

Rusya ile ilgili merak ettiklerinizi sorun , yardımcı olalım.

Uzman danışmanlarımız sizlere en iyi hizmeti ve cevabı verecektir.

Hepsini Görüntüle Soru Sor

Rusya Konsolosluğu Vize
E. Aydınova 04/01/20, 11:52 Cevabı Görüntüle
Merhaba, yurt dışında yaşıyorken (oturum izni ile) Turkiye'ye gelip Turkiye'deki Rusya Konsolosluğu vize başvurusu yapabiliyor muyuz?
Rusya Evrak Tasdik
G. Seventürk 25/12/19, 12:37 Cevabı Görüntüle
Ben Mart ayı için Rusya için vize başvurusu yapmak istiyorum. 10 gün kalacağım ücret ve prosedür nedir, bilgi verir misiniz? Bunun dışında muhasebe işlerini yürüttüğüm, elektronik aksesuarlar üreten bir firmanın faturalarının konsolosluk ve valilik evrak tasdik işlemleri var. Bana danıştılar ama bilgim olmadığı için yardımcı olamadım.
Rusya Konsolosluğu Evlilik İşlemleri
B. Topçu 04/11/19, 15:44 Cevabı Görüntüle
İyi Günler, Nişanlım Rusya vatandaşı ben ise Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım. Nikahımız Rusya da olsun istiyoruz ve evlendikten sonra bende Rusya'da yaşamak istiyorum bunun için ne yapmalıyız ve bu işlemlerin masrafları nedir?
Rusya Konsolosluğu Vize Randevu
Y. Boz 30/10/19, 10:01 Cevabı Görüntüle
Merhaba size yapacağım seyahatle ilgili bir soru sormak istiyorum. Yaklaşık bir ay sonra Rusya’ya gitmek için vize başvurusunda bulunacağım. Rusya’ya turist olarak gideceğim için turistik vize başvurusunda bulunmam gerekiyor sanırım benim sormak istediğim soru Rusya konsolosluğu vize randevu talebinde bulunuyor mu? Yardımcı olursanız sevinirim.
Yazıdırılabilir Versiyonu
Turistik Vize İşlemleri
Ticari Vize İşlemleri
Aile Ziyareti Vize İşlemleri
Transit Vize İşlemleri
Vize Başvuru Formu
Çalışma İzni
EUROASIA GLOBAL VISA SERVICES