x
Bulgaristan

Vize İşlemleri

Bulgaristan

Bulgaristan Evlilik için Oturum izni

Bulgaristan vatandaşı ile evlilik gerçekleştiren kişiler Bulgaristan D vizesi alarak bu ülkeye gidebilir ve oturum izni başvurusunda bulunabilir. Bunun için öncelikli şart ise evliliğin gerçek olduğunu kanıtlayan belgelerin sunulmasıdır.

Yazımızın devamında evlilikten dolayı D vize başvurularıyla ilgili güncel vize evrak listesi ve prosedürler bulunmaktadır. Eğer vize evrakları ve prosedürü gözünüzü korkuttuysa, ofisimizden danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. Evrakların hazırlanmasından randevu alımına, tercüme işlemlerinden noter tasdik işlemlerinize kadar tüm başvuru sürecinde yetkililerimiz size destek olmaya devam edecektir. 

Bulgaristan vatandaşı olan kişilerin AB üyesi herhangi bir ülkeden süresiz oturum iznine sahip kişilerin aile üyeleri  AB kararı uyarınca serbest dolaşım hakkına sahiptir. Ancak bu hak, kişiye en fazla 90 gün süre ile o ülkede kalma hakkı tanır. Oturum vize başvurusu yapmadan, AB vize muafiyeti kararı gereğince vizesiz olarak Bulgaristan'a giden aile üyeleri oturum ve çalışma iznine sahip olmazlar. AB vize muafiyet kararı ile ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayın

bulgaristan evlilik vizesi

Evlilik Nedeniyle Bulgaristan D Vize Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

 1. Pasaport
 2. Biometrik Fotoğraf 
 3. Bulgaristan Vize Başvuru Formu
 4. Bulgaristan Evlilik Cüzdanı 
 5. Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği: Aile bilgilerini gösterir şekilde Türkiye'den Apostil yaptırılmalı, Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı’ndan tasdik ettirilmeli, noter onaylı Bulgarca tercümesi olmalı.
 6. Sabıka Kaydı: Türkiye'den Apostil yaptırılmalı, Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı’ndan tasdik ettirilmeli, noter onaylı Bulgarca tercümesi olmalı.
 7. Kira Kontratı: Bulgaristan noter onaylı olmalı. Ayrıca kira kontratını yapan ev sahibinden noter onaylı taahhütname de alınmalıdır (Başvuru sahibinin kendi evinde kalacağını beyan eden).
 8. Taahhütname 1: Bulgar vatandaşı eş tarafından verilmeli ve Türk eşin bakım ve masraflarını karşılayacağını ve oturacakları evin adresini beyan etmeli. (Deklaratsiya 1)
 9. Taahhütname 2: Her iki eş tarafından verilmeli ve evliliğin sahte olmadığı ve birlikte yaşadıkları beyan etmeli. (Deklaratsiya 2)
 10. Banka Hesap Özeti: Türk eş adına Bulgaristan’daki bir bankada açılmış ve en az 6.000 Euro/11.900 Leva bakiyesi olan hesaba ait bankadan kaşeli imzalı alınmış belge. 
 11. Liçna Kartı Fotokopisi : Bulgaristan vatandaşı eşe ait Bulgaristan kimlik kartı fotokopisi.
 12. Bulgar Pasaportu fotokopisi: Bulgaristan vatandaşı eşe ait olan pasaport fotokopisi.

Evlilik İçin D Vize Başvuru Prosedürü

1. Evraklarınızı kargo ile ofisimize gönderin:

Evlilik dolayısıyla D Vize başvuruları için gerekli evraklar listelenmiştir ancak belgelerin güncelliğini çağrı merkezlerimizi arayarak teyit etmenizi tavsiye ederiz. Güncel vize prosedürleri ile ilgili yetkililerimizle görüşüp evraklarınızla ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

Diğer D vize türlerinde olduğu evlilik dolayısıyla Bulgaristan D vizesi başvuruları da şahsi olarak Bulgaristan Konsoloslukları ve Büyükelçiliklerine yapılmaktadır. Prosedürlerin karmaşık olması ve evrakların eksiksiz hazırlanması gerektiğinden danışmanlık hizmeti almanız faydalı olacaktır. Yetkililerimizle görüşüp evraklarınızı hazırladıktan sonra kargo ile ofisimize gönderebilirsiniz. 

2. Yetkilimiz sizi bilgilendirecek:

Evraklarınız ofisimize ulaşır ulaşmaz yetkililerimiz dikkatli bir şekilde evraklarınızı inceleyecektir. Eğer eksik ve hatalı belgelerin varsa bunlarla ilgili en kısa sürede düzeltme yapmanız için sizi uyaracaklardır. 

3. Yetkilimiz ranvenuzu alacak:

Bulgaristan Konsolosluğu ve Büyükelçiliği’ne D vize başvuruları şahsen yapılmaktadır. Ancak bu iki diplomatik temsilcilikten randevu almak biraz uzun sürebilir. Yetkililerimiz uygun tarihte evraklarınızı teslim etmeniz için sizlere yardımcı olmaktadır. Evraklarınız eksiksiz hazır olduğunda sizleri arayarak uygun olduğunuz gün ve saati belirleyip başvurunuzu organize etmekteyiz.

Randevu günü Bulgaristan Konsolosluğu'na ya da Büyükelçiliği'ne gelerek evraklarınızı teslim etmelisiniz. İşlemleriniz devam ederken konsolosluk vize yetkilisi gerek görürse sizi yüz yüze görüşmeye çağırabilir.

Bulgaristan Konsoloslukları, vize başvuru işlemleri için bölge ayırımı yapmaktadır. Yani Edirne, Tekirdağ, Kırklareli’nde yaşayan bir kişi başvurusunu Edirne Başkonsolosluğu’na yapması gerekir. İstanbul Başkonsolosluğu’na başvuru yapamaz. Yetkililerimizle görüşerek yaşadığınız şehre göre hangi temsilciliğe başvuru yapmanız gerektiğiyle ilgili bilgi alabilirsiniz. 

D Vizeniz Çıktıktan Sonraki Aşama Nedir?

Evlilik dolayısıyla D vize başvurunuzla ilgili karar yetkisi sadece Bulgaristan Dışişleri Bakanlığındadır. Vizeniz, başvurunuzdan en az 45 gün sonra sonuçlanır. Ancak bu süre konsolosluğun veya vizenizi onaylayan makamın yoğunluğuna göre değişebilir.

D vizeniz çıktıktan sonra Yabancılar Şubesi’ne giderek oturum izni için oturum kartına başvuru yapabilirsiniz. İlk seferde 3 aylık, 6 aylık veya 12 aylık aylık oturum izni verilebilir. Daha sonraki 5 yıl boyunca geçici oturumlar alınır. 5 yılın sonunda evlilik devam ediyorsa yabancı uyruklu gelin ya da damat sürekli oturum hakkı (postoyanno prebivavane) elde etmiş olur. Artık kişi Bulgaristan vatandaşlığı için başvuru yapabilir. 

UYARILAR 

 • Evlilik dolayısıyla D vize başvurusu sırasında sunulacak olan belgelerin valilik ve kaymakamlıktan apostilli, noter tasdikli ve Bulgarca'ya tercüme edilmiş olması gerekiyor. 
 • Evlilik Türkiye’de yapılacak ve sonra Bulgaristan’da yaşanacaksa, aile birleşimi dolayısıyla D vize başvurusu yapılmalı. Bulgaristan’a gidildikten sonra uzun süreli oturum izni alınabilir. Ancak evlilik durumunun kanıtlanması şart. 
 • Evlilik dolayısıyla D vize başvurularında ve Oturum İzni başvurularında ilgili görevliler evliliğin doğruluğunu araştırıyor. Aksi bir durumla karşılaşılırsa yetkililer oturum izninizi onaylamayabilir. Ayrıca bu araştırma nedeniyle vizenizin alınma süreci uzayabilir. 

Bulgaristan ile ilgili merak ettiklerinizi sorun , yardımcı olalım.

Uzman danışmanlarımız sizlere en iyi hizmeti ve cevabı verecektir.

Hepsini Görüntüle Soru Sor

Bulgaristan Eş Üzerinden Oturum
B. GEZER 12/06/20, 11:19 Cevabı Görüntüle
Merhaba, kızım Bulgaristan vatandaşı ile evlendi. Sofya da kalıyor. D vizesi için başvuruda bulunacak. Gerekli evrakların neler olduğunu ve vize için randevu alınıyor mu öğrenmek istiyorum. Edirne'den başvuru bayacak. Teşekkürler.Bulgaristan Eş Üzerinden Oturum için bilgi verebilir misiniz?
Bulgaristan Aile Birleşimi
K. Gülmez 21/02/20, 15:41 Cevabı Görüntüle
Merhaba eşime Bulgaristan'dan oturum izni alma istiyorum 9 yıl önce evlilik evrağı alındı (Bulgaristan'dan ) 7 yaşında çocuğumuz var. Benim üzerimden alınacak eşim ev hanımı oturum alma amacım aile büyükleri Bulgaristan'da ve babamın üzerine 2 adet ev var sürekli gidip geliyoruz merak ettiğim önemli sorum gidip gelirken oturum izniyle Yunanistan'dan geçebilir miyiz (çocuk Atatürk'ün evini görmek istiyor) D vizesi alındıktan ne kadar süre içinde başvuru yapmam gerekiyor süre sınırlaması var mı ve verilen oturum kartı ne kadar süre sonra yeniden değişimi gerekiyor süresi ne kadar olur? İyi çalışmalar.
Bulgaristan Evlilik Vizesi
E. Alagöz 21/02/20, 15:09 Cevabı Görüntüle
Merhaba,
Eşim çifte vatandaşlığı var 2 yıldır evliyiz. Eşimin bulgaristanda evi var. Bulgar evlilik cüzdanı çıkartmak için bulgaristana gitmeyi planlıyoruz. Ayrıca aile büyüklerimiz yaşlı olduğu ici acil bir durumda yanlarına gitmek için vizem bulunsun istiyorum. Öncelike hangi vizeye başvurmalıyım. Şirket çalışaniyim, eşim bulgar vatandaşı olduğu icin vize başvuru ucreti ödeyecek miyiz? Aracılık hizmetleri için siz ne kadar ücret talep ediyorsunuz?
Bulgaristan D Vize Evlilik
B. Pektaş 21/02/20, 12:14 Cevabı Görüntüle
Merhaba, nişanlım (çifte vatandaş) ile 08.07.2019 tarihinde evleneceğiz ve sonrasında İngiltere'de yaşamak istiyoruz. Bunun için evliliği Bulgaristan'da onaylattırıp (Bunun için de bilgi rica edeceğim.) sonrasında Bulgaristan D vize evlilik üzerinden almam gerekiyor. Sonra da geçici kimlik kartı alacağım yabancı şube başvurup. Bu işlemler de bana hangi konularda yardımcı olabilirsiniz. Geçici kimlik kartı ile İngiltere'ye yanımda eşim varken giriş yapabilirim değil mi ?
Bulgaristan Vatandaşı ile Evlilik İşlemleri
A. doğan 12/04/19, 02:03 Cevabı Görüntüle
Benim nişanlım Bulgar vatandaşı Türkiye’de evlenebilmemiz için evlenme ehliyet belgesine ihtiyacımız var.bulgaristandaki kurum sorun çıkarıyor ve bu belgeyi vermiyor.vekalet ile siz bu belgeyi alabilirmisiniz.
Bulgaristan Evlilik Cüzdanı Grajdanski Brag
N. Yılmaz 19/02/19, 01:17 Cevabı Görüntüle
Bulgaristan'da evlilik onaylatmak için isim denklik belgesi alamıyorum onun yerine vukuatlı nüfus kayıt örneği yeterli midir?
Bulgaristan Aile Birleşimi - D Vize
H. mutlu 03/12/18, 22:04 Cevabı Görüntüle
Bulgaristan vatandaşı ile Türkiye de evlendim. D vize almak istiyorum, alabilir miyim? Ne evraklar gerekir? Randevuyu nasıl alabilirim?
Bulgaristan vizesi için gerekli evraklar
f. kırmızı 20/11/18, 16:30 Cevabı Görüntüle
Merhaba Eurasia Ekibi, Ben Bulgaristan vatandaşıyım. Eşim için nasıl vize alabiliriz. Bulgaristan'da evliliğimizi tescil ettirmediğimiz için Grajdanski Brak yok. Gereken evraklar nelerdir. Şimdiden teşekkürler.
Yazıdırılabilir Versiyonu
Transit Vize İşlemleri
Çalışma İzni
Vize İçin Gerekli Evraklar
Vize Dilekçesi
Vize Başvuru Formu
EUROASIA GLOBAL VISA SERVICES

 

 
BASE_URL = '';