x
Bulgaristan

Vize İşlemleri

Bulgaristan

Telefon/Faks

+90 (266) 225 50 09

Çalışma Saatleri

Hafta içi: 8.30-18.00
Cumartesi: 10.00-14.00

Eposta

bg@eagvs.com

Bulgaristan Vize İşlemleri, Balıkesir

Avrupa Birliği üye ülkeler arasında yer alan Bulgaristan vizesi hakkında genel bilgileri sizler için açıkladığımız Euroasia GVS Balıkesir şube sayfasına hoş geldiniz. Euroasia GVS Balıkesir şubesi olarak Altıeylül, Ayvalık, Balya, Bandırma, Bigadiç, Burhaniye, Dursunbey, Edremit, Erdek, Gömeç, Gönen, Havran, İvrindi, Karesi, Kepsut, Manyas, Marmara, Savaştepe, Sındırgı, Susurluk ilçeleri ve çevre illerden yapacağınız Bulgaristan vize başvurularını kabul etmekteyiz. Euroasia GVS Balıkesir şubemiz ile iletişime geçerek Bulgaristan vize başvurunuzu yapabilir ve planladığınız Bulgaristan seyahatini gerçekleştirebilirsiniz. Balıkesir şubemizle +90 (266) 225 50 09 numaralı telefonumuzdan yada bg@eagvs.com e-mail adresinden iletişime geçebilirsiniz. Bulgaristan vize başvuru evraklarınızı tarafınıza ücretsiz e-posta olarak alabilirsiniz. 

Bulgaristan İçin Vize Gerekli mi? - Balıkesir

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Avrupa Birliğine üye olan Bulgaristan’a seyahatlerinden önce vize almak zorundadır. Sahip oldukları pasaport türüne göre Bulgaristan vizesinden muaf ya da tabi olabilirler. Bazı pasaport sahiplerinin 90 güne kadar olan seyahatlerinde Bulgaristan vizesi almasına gerek yokken, uzun süreli seyahatlerinde Bulgaristan vizesi alması gerekebilir. Bu pasaport türleri şunlardır:

 • Hususi Pasaport (Yeşil Pasaport)
 • Hizmet Pasaport (Gri Pasaport)
 • Diplomatik Pasaport (Siyah Pasaport)

Umuma Mahsus (Bordo Pasaport) sahipleri 90 günün altında ya da üstünde olmaksızın tüm Bulgaristan seyahatlerinde vize almak zorundadır. 

Euroasia GVS Balıkesir şubesi aracılığıyla ihtiyacınız olan Bulgaristan vizesini hızlı bir şekilde alabilirsiniz. İletişime geçerek pasaport türünü ve Bulgaristan’a hangi amaçla gitmek istediğinizi belirtmeniz yeterli olacaktır. 

Bulgaristan Vize Türleri Nelerdir? - Balıkesir

Değerli ziyaretçimiz, Bulgaristan vize başvurusunda bulunabilmek için seyahat amacınıza uygun bir vize türü seçmeniz çok önemlidir. Seyahat amacınıza göre Bulgaristan’da oturum izni almanız gerekebilmektedir. Bulgaristan vize başvurusu C tipi ve D tipi vize kategorileri altında değerlendirilmektedir. C tipi vize 90 güne kadar olan Bulgaristan seyahatlerinde verilmektedir. D tipi vize ise 90 günü aşan uzun süreli konaklamalı Bulgaristan seyahatlerinde verilmektedir.

Bulgaristan seyahat süreniz 90 günü aşmıyor ise ve kısa süreli bir Bulgaristan seyahati düşünüyorsanız C tipi vize ile aşağıdaki vize türlerinden birini seçebilirsiniz;

Bulgaristan seyahat süreniz 90 günü geçiyor ve Bulgaristan oturum iznine ihtiyacınız varsa D tipi vizeye başvurabilirsiniz. D tipi vizede izlemeniz gereken vize süreci farklıdır. Bulgaristan oturum izni talebinde bulunabilmek için aşağıdaki durumlardan birine sahip olmanız gerekmektedir:

 • 1978 ve daha öncesinde göç edenler
 • Bulgaristan vatandaşının aile üyesi olan kişiler
 • Bulgaristan’da eğitim görecek olan kişiler
 • Bulgaristan’da Erasmus programı ile bulunacak olanlar
 • Bulgaristan’da ticaret yapan ve iş sahibi olanlar
 • Bulgaristan’da Aile Birleşimi yapacak olanlar D tipi vizeye başvurabilirler. 

Bulgaristan Vize Evrakları Nelerdir? - Balıkesir

Bulgaristan seyahatinde bulunacaksanız ve Bulgaristan vizesine ihtiyacınız varsa öncelikli olarak seyahat amacınızı belirlemelisiniz. Seyahat amacınız vize başvurusunda doldurmanız gereken evrakları belirlemektedir. Euroasia GVS Balıkesir şubemiz ile iletişime geçerek seyahat amacınızı ve mesleksel durumunuzu belirtmelisiniz. Şube yetkilimiz tüm evrakları size ulaştıracaktır. Vize başvuru evraklarını doğru ve tam bir şekilde doldurduktan ve imzaladıktan sonra bize kargo ya da kurye yoluyla ulaştırabilirsiniz. Euroasia GVS Balıkesir şube yetkilimiz tüm evraklarınızı kontrol ederek Bulgaristan Konsolosluğuna iletecektir. 

 • Pasaport: Vize başvurusunda orijinal olarak sunmanız gereken pasaportunuzda 2 adet boş sayfa olması gerektiğini unutmayınız. Eski ve yıpranmış pasaportlar vize reddine neden olabileceğinden pasaportunuzun güncel ve yeni olmasına dikkat ediniz. 
 • Vize Başvuru Formu: Bulgaristan Konsolosluğunda bulunan vize yetkilisi sizi Bulgaristan vize başvuru formu ile tanımaktadır. Kişisel bilgileriniz ve Bulgaristan seyahat bilgileriniz genel olarak bu evrakta yer alır. Bulgaristan vize başvuru formunu doldururken Euroasia GVS Balıkesir şubemizden danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. 
 • Seyahat Sağlık Sigortası: Euroasia GVS Balıkesir şubesi ile yaptırabileceğiniz seyahat sağlık sigortanızın Bulgaristan’da konaklayacağınız tüm günleri kapsaması gerekmektedir. Seyahat sağlık sigortasını yaptırdığınızda 30.000 Euro değerinde güvenceniz olmaktadır. 
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği: E-devlet ya da yaşadığınız ilin nüfus müdürlüklerinden tam vukuatlı nüfus kayıt örneği almanız gerekmektedir. Euroasia GBS Balıkesir şubesi olarak sadece kendinizin değil tüm ailenizin nüfus kayıt örneği olması gerektiğini hatırlatmak isteriz. 
 • Konaklama Belgeleri ve Davetiye: Bulgaristan vatandaşı ya da Bulgaristan’da konaklayan biri tarafından davetiye aldığınızda gönderen kişinin bilgilerini Bulgaristan Konsolosluğuna sunmalısınız. Herhangi bir davetiye almadıysanız otel rezervasyonu yaptırmalı ve konaklayacağınız otelin bilgilerini Bulgaristan Konsolosluğuna sunmalısınız. 
 • Banka Dökümü: Bulgaristan ülkelerine seyahat edecek olan T.C vatandaşlarının bu seyahati karşılayabileceklerinden emin olmak istemektedir. Bundan dolayı banka hesabınızda en az 15.000 TL para olması beklenmektedir. Banka hesabınızda yeterli miktarda para yoksa vize reddi alabileceğinizi unutmayınız. 
 • Biyometrik Fotoğraf: Bulgaristan vize başvurusunda bulunurken 35X45 mm formatında ve beyaz arka fonda biyometrik fotoğraf çektirmeniz gerekmektedir. 
 • Mesleki Evraklar: Bulgaristan vize başvurusunda çalışan iseniz çalışma belgeleriniz, emekli iseniz emekli belgeleriniz, öğrenci iseniz öğrenci belgelerinizin Bulgaristan Konsolosluğuna sunulması gerekmektedir. Euroasia GVS Balıkesir şubesi ile iletişime geçerek mesleki evraklarınız hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. 

Bulgaristan Vize Başvurusu Nereye Yapılır? - Balıkesir

Euroasia GVS Balıkesir şubesi ile yapacağınız Bulgaristan vize başvurularında şube yetkilimiz size en uygun Bulgaristan temsilciliğini seçerek başvurunuzu tamamlayacaktır. Bulgaristan Konsolosluğuna iletmeniz gereken vize başvurusunda şahsen bulunmanıza gerek yoktur. Şube yetkilimiz vize başvurunuzu sizin adınıza konsolosluğa iletecek ve Bulgaristan vizenizi alacaktır. 

Bulgaristan Konsolosluklarının çalışma saatleri ve görev yerleri sitemizde açıklanmıştır. Vize başvurusundan önce kontrol edebilir ve başvurunuzu ona göre iletebilirsiniz. 

Bulgaristan Vize Başvurusu Kaç Gün İçerisinde Sonuçlanır? - Balıkesir

Bulgaristan uzun süreli vize başvuruları haricindeki vize başvuruları 7-15 iş günü içerisinde açıklanmaktadır. Uzun süreli vize başvuruları ise 45-60 iş günü içerisinde açıklanmaktadır. Bulgaristan vize başvuruları içerisinde en hızlı açıklanan ise Turist vize başvurularıdır. Bulgaristan’ın ülkesine turist çekmek istemesi bunun nedeni olarak gösterilebilir. Bulgaristan vize başvurunuzu seyahat tarihinizin en az 1 ay öncesinden tamamlamaya özen göstermelisiniz. Geç kalınan vize başvurularında Bulgaristan seyahatinizden geri kalabilirsiniz. Bulgaristan Konsolosluğunun yoğun ya da resmi tatilde olduğu dönemlerde vize başvuru süreciniz uzayabilmektedir. 

Bulgaristan Vizesi ile Schengen Ülkelerine Gidilir mi? - Balıkesir

Bulgaristan vizesi ile Schengen ülkelerine girilememektedir. Çünkü Bulgaristan Konsoloslukları Schengen vizesi vermez. Bulgaristan Avrupa Birliği ülkelerinden biridir fakat Schengen anlaşması içerisinde yer almaz. Dolayısıyla Bulgaristan vizeniz ile Schengen ülkelerine gidemezsiniz. Schengen vizeniz ile Bulgaristan’a seyahat edebilirsiniz. Schengen vizenizi hangi ülke için aldıysanız o ülkeye giriş yapmalı ardından Bulgaristan’a gitmelisiniz. Schengen vize kurallarına uymayan kişiler diğer vize başvurularında sorun yaşayabilirler. Euroasia GVS Balıkesir şubemiz ile iletişime geçerek Schengen ve Bulgaristan vizesi hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz. 

Bulgaristan Seyahatinde Dikkat Edilmesi Gerekenler - Balıkesir

Bulgaristan seyahatinde dikkat etmeniz gereken bazı hususlar mevcuttur. Konumu itibari ile arabalı seyahatlere imkân sağlayan Bulgaristan yolculuğunda dikkat etmeniz gerekenler aşağıda sıralanmıştır:

 • Bulgaristan sınır kapısından geçiş yapabilmeniz için aracınızın yeşil sigortalı olması gerekmektedir.
 • Uluslararası sigorta olarak geçen yeşil sigortanız yoksa aracınızı yurtdışına çıkaramazsınız. 
 • Türkiye’deki yeni sistemdeki ehliyetler çipli olduğu için uluslararası araba kullanımına imkan sağlamaktadır. Ehliyetiniz eski ise yurtdışında araba kullanamazsınız.
 • Bulgaristan’da kullanacağınız araç kendi üzerinize kayıtlı değilse ‘vekalet’ almalısınız. Vekalet olmadan bir başkasının ya da bir şirketin aracını kullanamazsınız.
 • 1 haftalığı 30 TL olan ‘vinetka’ yol vergi pulunu satın alarak aracınıza yapıştırmalısınız. Yol vergi pulu olmayan araçlar ülkeye giriş yapamaz. 

Bulgaristan Vize Reddi - Balıkesir

Bulgaristan seyahatiniz için ihtiyacınız olan vize size verilmeyebilir. Bunun nedeni tamamen durumunuza bağlıdır. Bulgaristan vizesi almak için gerekli olan şartları yerine getirmemiş olabilirsiniz. Vize başvuru evraklarınızda bir hata çıkabilir. Pasaportunuzun eski olması bile vize reddi almanıza neden olabilir. Bulgaristan Konsolosluğuna vize itirazı oluşturma hakkınız bulunmaktadır. Ancak yatırdığınız vize başvuru ücreti geri iade edilmez. Euroasia GVS Balıkesir şubemize başvurarak vize itirazı oluşturabilirsiniz. Vize reddi nedeninizi göz önünde bulundurarak tekrardan Bulgaristan vize başvurusunda bulunabilirsiniz.

Euroasia GVS Balıkesir şubesi ile Bulgaristan vize başvurusunda bulunabilir ve Bulgaristan vizenizi sorunsuz bir şekilde alabilirsiniz. 2023 yılı güncel Bulgaristan vize harcı için Balıkesir şubemizle +90 (266) 225 50 09 numaralı telefonumuzdan yada bg@eagvs.com e-mail adresinden iletişime geçebilirsiniz. iletişime geçebilirsiniz. Bulgaristan Konsolosluğu için gerekli olan harç ve vize hizmet bedelimizi size ileteceğimiz banka hesabına yatırabilirsiniz. 

Bulgaristan ile ilgili merak ettiklerinizi sorun , yardımcı olalım.

Uzman danışmanlarımız sizlere en iyi hizmeti ve cevabı verecektir.

EUROASIA GLOBAL VISA SERVICES

 

 
BASE_URL = '';