x
Bulgaristan

Vize İşlemleri

Bulgaristan

Covid-19 (Koronavirüs) Vize ve Seyahat Güncellemeleri

Vatandaşlarımızın dikkatine;

20.05.2020 tarihi itibariyle İstanbul Başkonsolosluğu Konsolos İşlemleri Şubesi’nin, COVID-19'un yayılma şartlarını dikkate alarak, çalışmalarının kademeli olarak normale döndürülecektir. Konsolos İşlemleri Şubesi’nin kabul saatleri her iş günü 09.00 - 13.00 saatleri arasında yapılacaktır.

Bulgaristan Cumhuriyeti Nüfus Cüzdanı ve Pasaportu yenilenmesi:
18.03-14.05.2020 tarihleri arasında Bulgaristan Cumhuriyeti Nüfus Cüzdanı ve Pasaportu yenilenmesi için randevu alan Bulgaristan vatandaşlarına yeni randevu verilecektir. İlgili vatandaşlar veya yasal temsilcileri, yeni randevular hakkında ilk randevusunu aldığında vermiş oldukları telefonlar veya e-posta adresleri üzerinden bilgilendirilecektir. Belirlenen yeni gün ve saatinde randevusuna gelemeyen Bulgaristan Vatandaşları’nın, internet kayıt platformundan https://consulatebg.eu/ yeni randevu almaları gerekecektir. Bulgaristan vatandaşlarının yeni randevuları ekteki dosyada mevcuttur.

Sokağa çıkma yasağı nedeniyle, 18.05.2020 tarihine yeni randevu alan vatandaşlarımızın, randevularına 27.05.2020 tarihinde gelmeleri gerekmektedir.
04.05.2020 tarihi itibariyle Bulgaristan Cumhuriyeti Nüfus Cüzdanı ve Pasaportu yenilenmesi için Türk Lirası olarak toplanan yeni fiyatlar açıklandı. Geçerli fiyat listesi ekteki dosyada bulunur.

Bulgaristan Vatandaşları, İstanbul Konsolos İşlemleri Şubesi’ne teslim edilen yeni Bulgaristan Nüfus Cüzdanı ve Pasaportlarını 15.05.2020 tarihinden itibaren her Cuma 09.00-13.00 saatleri arasında alabilmektedir.
Konsolos İşlemleri Şubesi’ne teslim edilen yeni Bulgaristan Nüfus Cüzdanı ve Pasaportların durumu, aşağıdaki internet sayfasında EGN (bireysel vatandaşlık numarası) girerek kontrol еdilebilir:https://www.consulatebg.eu/status.

13 Mart - 31 Ekim 2020 tarihleri arasında kullanım süresi sona eren Bulgaristan Nüfus Cüzdanı ve Pasaportlarının kullanım süresinin, pasaportun sona erme tarihinden itibaren 6 ay uzatıldığını bildirmek isteriz.
Türkiye Cumhuriyeti, belirtilen dönemde süresi dolmuş olan Bulgaristan nüfus cüzdanı ve pasaportu tanıyacaktır ve bu vatandaşların Türkiye Cumhuriyeti'nden Bulgaristan Cumhuriyeti'ne geri dönüşlerine izin verecektir.

"D" tipi vizeler:
"D" tipi vize başvuruları, yalnızca önceden alınacak randevu ile mümkündür, pazartesinden perşembeye 09:00-13:00 saatleri arasında kabul edilecektir. Salgın durumuna bağlı olarak 17.03-30.04.2020 tarihleri arasinda randevu almış olan ve randevu saatine gelemeyen vatandaşların, planlanan yeni randevu günü ve saatleri, verdikleri e-posta adreslerine bildirilecektir. Karar vermek için yasal süreye uyulacaktır, ancak vaka bazında, olumlu cevaplı vizeler, ancak Bulgaristan Cumhuriyeti'ne giriş kısıtlamaları aşıldıktan sonra verilecektir. Aynı durum, kısıtlayıcı tedbirlerin uygulanmasından önce yapılan başvurular için de geçerlidir.

"C" tipi vizeler:
"C" tipi vize başvurularında; malların taşınmasıyla uğraşan nakliye personeli, ticarî hava nakliye uçaklarının mürettebatı ve diğer nakliye personelleri için başvurular gerekli görülen durumlarda kabul edilecektir.

"C" tipi vize başvuruları, ancak olağanüstü ve acil durumlarda Başkonsolosluk tarafından ele alınacak ve değerlendirilecektir.

Diğer konsolosluk hizmetleri
Diğer konsolosluk hizmetlerinin verilmesi ilişkin başvuruların kademeli olarak yeniden başlatilacaktir. Acil olarak konsolosluk vakaları ve geçici pasaport verilmesi islemleri ayrı ayrı ele alınacaktır.

İstanbul Konsolos İşlemleri Şubesi’nin ziyaretçilerinin kabulü, sadece randevu saatinde, gerekli sosyal mesafeye uygun olarak ve kendileri tarafından sağlanan kişisel koruyucu ekipman - maskeler ve eldivenler kullanılarak yapılacaktır.

bulgaristan koronavirüs covid-19 duyuru

Tüm Duyurular
Transit Vize İşlemleri
Çalışma İzni
Vize İçin Gerekli Evraklar
Vize Dilekçesi
Vize Başvuru Formu
EUROASIA GLOBAL VISA SERVICES