x
Bulgaristan

Vize İşlemleri

Bulgaristan

Bulgaristan Tatili: Bulgaristan'a Nasıl Gidilir?

Değerli okuyucularımız, kış sezonunda kayakseverler için yaz sezonunda da deniz, kum, güneş sevenler için eşsiz bir ülke olan Bulgaristan’a yakın ve ekonomik olması sebebiyle her yıl Türkiye’den birçok kişi akın ediyor. Geçerli, çok girişli bir Schengen vizesiyle Bulgaristan’a giriş yapıbiliyor. İstanbul-Bulgaristan arası arabayla 5-6 saat sürüyor, her gün düzenli uçak ve otobüs seferleri bulunuyor, maceraseverler için de trenle ulaşım mümkün.

Bulgaristan’a ne zaman gidilir, hangi mevsim tatil için tercih edilmeli, Bulgaristan'da gezilecek yerler nereler, hangi şehirlere gitmeli ve en önemlisi ülkeye giriş yapabilmek için vize başvurusu nasıl yapılmalı gibi sorularınıza bu yazımızda cevap bulabilirsiniz. Sizler için faydalı olmasını amaçladığımız bu içeriğimizde Bulgaristan hakkında bilgi, en kolay ve hızlı vize başvurularının nasıl yapılacağı ile ilgili detaylar mevcut. Coğrafi olarak yakın olmamızın getirdiği avantaj sayesinde ulaşım sorunu olmadan ülkeye olan seyahatlerinizi rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. 

Bulgaristan Vizesi

Bulgaristan’a Nasıl Gidilir?

Bulgaristan’a hem karayolu hem de hava yolu ile ulaşmak mümkündür. Uçak, tren ve otobüslerle ülkeye ulaşım oldukça kolaydır. Kara yolu ile ulaşım yaklaşık 9 saat civarında sürerken hava yolu tercih edildiğinde bu süre bir buçuk saate kadar düşmektedir. 

Bulgaristan’a sefer düzenleyen çok sayıda otobüs firması bulunmaktadır. Sitemizde otobüs firmalarına ve kalkış saatlerine dair bilgi bulabilirsiniz. Aynı zamanda keyifli bir tren yolculuğu için de İstanbul-Sofya treni olan Sofya Ekpress’i tercih edebilirsiniz. Türk Hava Yolları ile de İstanbul’dan Sofya’ya aktarmasız uçak bulmak mümkündür.

Havayolu ile Ulaşım

Türkiye’den Sofya’ya her gün aktarmasız uçuşlar yapılmaktadır. Yolculuk süresi yaklaşık  1 saat 30 dakika sürmektedir.

Karayolu ile Ulaşım

Otobüs,özel araba ve ya motosiklet ile Bulgaristan'a rahatlıkla ulaşılabilmektedir. İstanbul’dan her gün Bulgaristan’a otobüs seferleri bulunmaktadır. İstanbul’dan Sofya’ya hareket eden otobüsler yaklaşık 8-9 saat sürmektedir. Sınır kapısında yoğunluk varsa bu süre 1-2 saat daha uzayabilmektedir.

Demiryolu ile Ulaşım

Tren ile gitmek isteyenler İstanbul Sofya ekspresi ile Bulgaristan'a ulaşabilirler. Tren yolculuk süresiyse yaklaşık olarak 12 saat sürmektedir.

Bulgaristan’da Gezilmesi Gereken Yerler

Bu kadar ulaşım kolaylığında bahsettikten sonra biraz da gezilip görülmesi gereken yerler, Bulgaristan şehirleri hakkında konuşalım. Yaz aylarında planlanan bir seyahat için UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunan Nessebar Yarımadası, Sunny Beach, Plovdiv, Varna, Burgaz gibi yerler tercih edilebilir. Bulgaristan’ın hareketli gece hayatı ile eğlencenin keyfini sonuna kadar çıkarabilirsiniz. Ayrıca Bulgaristan'ın başkenti Sofya'yı da gezip görülmesi gereken yerlere ekleyebilirsiniz. Bulgaristan turistik yerler, mutlaka görülmesi gerekmekte. 

Kış aylarında ise Bulgaristan kayak merkezinin yer aldığı Pamporovo, Bansko, Borovets gibi yerler için tatil planları yapılabilir. Doğa ile iç içe bir tatil isteyenler ise Rodop, Pirene, Rila bölgelerini tercih etmelidir.

Bulgaristan Etkinlikleri ve Gelenekleri

Hemen hemen her dönem yapılan geleneksel ve uluslararası festivaller şehre birçok turist çekmektedir. Bulgaristan’da baharın karşılanışı Baba Marta ile kutlanır ve herkes birbirine beyaz ve kırmızı yünden yapılmış marteniçka denilen süsler takarlar. Bu süsler takıldığında yıl boyunca sağlık ve mutluluk geleceğine inanılır. Yaptığınız seyahatlerde Baba Marta’yı yakalarsanız marteniçkalarınızı yakanıza iliştirmeyi unutmayın. :)

Eğer şubat aylarında ülkede bulunma fırsatınız olursa şarap kutlama günlerini yakalamış olursunuz. Trifon Zarezan denilen bu günlerde insanlar bir araya gelip birbirlerine şarap sunarak bu özel günü kutlar. 

Sofya Uluslararası Film Festivali ise genellikle mart ayına denk gelir. Bahara doğru ise  bu etkinlikleri Sofya Jazz Festivali, Salsa Festivali, Varna Uluslararası Müzik Festivali, Plovdiv Uluslararası Folklor Festivali takip eder. Kültür odaklı bir seyahat düşünüyorsanız Bulgaristan’ı bu aylarda rahatlıkla tercih edebilirsiniz. 

Bulgaristan’a Nasıl Gidilir: Vize İşlemleri

Gelelim vize bilgilerine; Bulgaristan’a yapmayı düşündüğünüz seyahatler için vizeye ihtiyacınız olacaktır. Tüm ülkelerde olduğu gibi Bulgaristan vize başvuruları için de bir dizi prosedür yerine getirmeniz gerekir. Ancak Euroasia GVS olarak bizler, başvuru işlemlerinizi kolaylaştırarak, sizleri bürokratik aşamalarla yormadan hızlı bir şekilde işlemlerinizi tamamlamaktayız.

Türkiye Cumhuriyeti Umuma Mahsus (Bordo) pasaport  sahipleri Bulgaristan vizeleri veya Schengen vizeleri olmaksızın ülkeye giriş yapamazlar. Hususi, Diplomatik ve Hizmet pasaportuna sahipler 180 gün içinde 90 güne kadar olan seyahatlerinde vizeden muaftırlar. Hali hazırda Schengen vizesine sahip olanlar Bulgaristan’a giriş yapabilirler. Ancak Bulgaristan vizesi sahipleri Schengen’e giriş yapamamaktadır.

Bilindiği üzere vize başvuruları için Bulgaristan Konsoloslukları yetki alanı kısıtlaması yapmaktadır. Dolayısıyla başvurularınızı ikamet ettiğiniz şehre bağlı bulunan konsolosluk üzerinden tamamlamanız gerekir. Vize departmanımız sizlere başvuru yapmanız gereken bölgeler ile ilgili bilgiler vererek işlemlerinizi en doğru kanaldan yürütür. 

Farklı şehirlerde bulunan ofislerimiz aracılığıyla  şahsen gelmenize gerek kalmadan bulunduğunuz yerden vize işlemlerini yürütebilirsiniz. Bulgaristan vize başvuruları için parmak izi uygulaması olmadığından işlemler için bizzat gelmeniz gerekmez. Sadece çağrı merkezlerimizi arayıp seyahatiniz hakkında temsilcilerimize bilgi vermeniz yeterlidir.

Bulgaristan Vizesi

Seyahat amacınıza uygun bir şekilde turistik, ticari, aile ziyareti vize evrak listelerini sizlerle paylaşarak en doğru şekilde başvurunuzu tamamlamanızı sağlıyoruz. Başvurunuzun her aşamasında destek alabileceğiniz yetkililerimiz, yıllara dayanan tecrübe ve deneyimiyle sizlerin hizmetindedir.

En çok karşılaştığımız sorulardan biri, Bulgaristan’ın Schengen ülkesi olup olmadığıdır. Evet, ülke bir Avrupa Birliği ülkesidir ancak Schengen bölgesine henüz dahil olamamıştır. Dolayısıyla Bulgaristan’dan çok girişli vize alayım oradan diğer Schengen ülkelerine de nasıl olsa geçerim düşüncesiyle seyahat edilemez. Eğer çok girişli bir Bulgar vizeniz varsa sadece Romanya ve Hırvatistan’a giriş çıkış yapılabilirsiniz, Schengen ülkelerine giriş için Schengen vizesi olması gerekir.

Ancak süresi yeterli olan pasaportlarınızda geçerli bir Schengen vizesi varsa bu vize ile ülkeye giriş yapabilirsiniz. Ülkeye girişlerde kontrol yetkisi her zaman sınır görevlilerindedir. Tavsiyemiz, yolculuk boyunca konaklama ve ulaşım rezervasyonlarınızı yanınızda bulundurmanızdır. Bulgaristan vizesi hakkında sık sorulan soruları görmek için tıklayın

Euroasia GVS, vize başvurularınız için sizlere her adımda destek olmaktadır. Kişisel evraklarınızı (pasaport, biometrik fotoğraf, banka dökümü, davetiye, varsa konaklama ve ulaşım belgeleri, mesleki evraklar vb.) ofis adreslerimize kargo ile ulaştırabilir, ikamet ettiğiniz şehirden +90 (212) 963 50 14 nolu telefonla bize ulaşarak başvuru hizmeti alabilirsiniz.

Bulgaristan Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Kısa süreli Bulgaristan vize başvurularınız yaklaşık 10 iş günü içinde sonuçlanmaktadır. İşlemlerinizin her adımda takibini yaparak sonuçlandığında pasaportlarınızı istediğiniz adrese kargo ile ulaştırmaktayız.

Vize işlemleriniz için mesai saatleri içinde bizlere telefon numaralarımızdan ulaşabilir, başvurularınız hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. 

Bulgaristan ile ilgili merak ettiklerinizi sorun , yardımcı olalım.

Uzman danışmanlarımız sizlere en iyi hizmeti ve cevabı verecektir.

Yazıdırılabilir Versiyonu
Transit Vize İşlemleri
Çalışma İzni
Vize İçin Gerekli Evraklar
Vize Dilekçesi
Vize Başvuru Formu
EUROASIA GLOBAL VISA SERVICES

 

 
BASE_URL = '';