Bulgaristan

Vize İşlemleri

Bulgaristan

Bulgaristan Turistik Vize İçin Gerekli Evraklar

Bulgaristan vize başvurusu, Bulgaristan'a hangi amaçla seyahat edeceğinize göre değişmketedir. Bulgaristan'a turistik bir seyahat gerçekleştirecekseniz Bulgaristan turistik vize başvurusunda bulunmanız gerekmektedir.

Bulgaristan C tipi vize türleri için hazırlamanız gereken şahsi evrak listesi aynıdır. Ancak mesleki durumunuza ve başvuracağınız vize türüne göre diğer hazırlamanız gereken evraklar değişiklik gösterebilir. Kendi durumunuza uygun en güncel evrak listesi ve 2018 vize prosedürleriyle ilgili bilgiyi yazımızın devamını okuyarak öğrenebilirsiniz. Dilerseniz Euroasia GVS yetkililerimizi arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz. Seyahat türünüze karar verdikten sonra belgelerinizi hazırlayıp İstanbul’daki ofisimize gönderdiğiniz takdirde yetkililerimiz Bulgaristan vize başvurunuzu sizin adınıza gerçekleştirecektir. Vize başvurunuz ile ilgili detaylı bilgi almak için diğer Bulgaristan vizesi sayfalarımıza da göz atabilirsiniz. Bulgaristan vizesi başvuru evrakları aşağıdakilerdir:

1. Pasaport

Bulgaristan vize başvurusu işlemlerine başlarken pasaportunuzun olup olmadığını, süresinin geçip geçmediğini mutlaka kontrol edin. Pasaportunuzun seyahatinizin bitiminden sonraki 6 ay içinde geçerli olması gerekmektedir. Ayrıca vizenizin işlenebilmesi için en az 2 boş sayfası olmalı.

2. Biometrik Fotoğraf

Arka fonu beyaz, 35x45 mm ölçülerinde fotoğraf olmalı. Başötü kullanan başvuru sahipleri, Bulgaristan vize başvurusu için yüz, çene, alın ve kulaklar net bir şekilde görünecek biçimde bir fotoğraf temin etmelidir. Vize fotoğrafı çektirirken hangi ülkeye vize alacağınızı belirtmenizde fayda olacaktır.

3. Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

Nüfus Müdürlüklerinden alınmış olmalı, aile ve kardeş bilgileri ve adres bilgilerini içermelidir. E-devlet portalından almış olduğunuz barkodlu belgeler de kabul edilmekle birlikte bazen bilgi eksikliği bulunduğundan Nüfus müdürülüğü'nden almış olduğunuz Nüfus Kayıt Örneğinizle vize başvurusu yapmanızı tavsiye ederiz.

4. Banka Hesap Dökümü

Seyahatiniz boyunca masraflarınızı karşılamaya yetecek kadar (en az 5000 TL’lik) bakiyenin yer aldığı banka hesabının son 1 aya ait dökümü Bulgaristan turistik vize başvuru evrakları arasında yer almalı. Banka tarafından kaşeli ve imzalı orijinal hesap özeti sunulmalıdır. Son hareket tarihi 10 günden eski olmamalıdır.

5. İkametgah Belgesi

E-Devlet portalından veya muhtarlıktan alınmış ikamet adresinizi gösteren belge, Bulgaristan vize başvuru belgeleriniz arasında yer almalı.

6. Mesleki Durumunuzu Gösteren Belgeler

  • Emekli iseniz; emekli kartınızın fotokopisi, Bulgaristan vize evrakları arasında bulunmalı.
  • Şirket sahibi iseniz; vergi levhası, şirketin faaliyet belgesi, imza sirküsü, sicil gazete fotokopisi ve dilekçe evraklarınızı vize başvuru dosyanızın içine koymalısınız.
  • Şirket çalışanı iseniz; şirketin vergi Levhası, faaliyet belgesi, işe giriş bildirgeniz ve maaş bordronuz vize başvurusu için hazırlamanız gereken evraklar arasınadır.
  • Öğrenci iseniz; okulunuzdan yakın tarihli öğrenci belgesi almalı ve vize başvuru evrakları arasına koymalısınız.

Ek Hizmetlerimiz

Bulgaristan turistik vize başvurusunda zorunlu olan evrakların başında Seyahat Sağlık Sigortası ve hotel rezervasyonları gelmekte. Seyahat sürenizi kapsayan ve 30 bin Euro teminatlı Seyahat Sağlık Sigortanız ile hotel rezervasyonlarınız, talebiniz halinde ofisimiz tarafından hazırlanıp, başvuru dosyanıza eklenmektedir.

bulgaristan turistik vizesi

Bulgaristan Turistik Vize Başvuru Prosedürü

1. Vize başvuru evraklarınızı kargoyla bize gönderin

Yukarıda mesleki durumunuza göre gerekli evrakları inceledikten sonra sıra belgelerinizi eksiksiz hazırlamaya geliyor. Evraklarınızı doğru bir şekilde tamamladıktan sonra kargo ile bize ulaştırabilirsiniz.

Türkiye’nin her yerinden İstanbul ofisimize evrak gönderebilirsinizç Bulgar Konsoloslukları vize başvurularını direkt olarak kabul etmemektedir. Bireysel vize başvurularında da başkonsolosluğun ve büyükelçiliğin yetki alanları farklıdır. Başvuru sahiplerinin vize işlemlerini ikamet yeri olan bölgedeki vize merkezlerine yapmaları gerekmektedir. Türkiye’nin hangi şehrinde yaşıyor olursanız olun hazırladığınız evrakları kargo aracılığıyla İstanbul ofisimize gönderebilirsiniz. Evraklarınızın son kontrolleri buradaki yetkililerimiz tarafından yapıldıktan sonra ikamet bölgenize göre Konsolosluk ve Büyükelçiliğe başvurunuzu gerçekleştiriyoruz. Ancak şunu unutmayın ki vize başvurularını değerlendirme yetkisi Bulgaristan Konsolosluğu ve Bulgaristan Büyükelçiliği'ndedir.

2. Belgelerinizi kontrol edip sizi geri arayalım

Turistik vize evraklarınız elimize ulaşır ulaşmaz yetkililerimiz kontrollerini yapacaktır. Belgeleriniz arasında eksik, yanlış ya da güncel tarihli olmayanlar varsa sizi telefonla arayarak ya da mail yoluyla haberdar edeceklerdir. Eksik evraklarınızı tamamladıktan sonra vize başvuru dosyanızı ilgili diplomatik temsilciliğe sunacaklardır.

3. Parmak izi uygulaması bulunmamaktadır

Bulgaristan Konsoloslukları vize başvurusu için kişilerden parmak izi talep etmez. Bu nedenle vize işlemleri sırasında Konsolosluğa ya da Büyükelçiliğe parmak izi vermek için gelmeniz gerekememektedir. Evraklarınızı ofisimize kargoyla göndermeniz halinde yetkililerimiz en hızlı şekilde vize almanıza yardımcı olacaklardır.

4. Vize ücretinizi ödeyin

Bulgaristan vizeniz ile ilgili ödeme adımını gerçekleştirebilmek için size atılan maildeki fiyat teklifine istinaden temsilcinizle görüşerek ödeme bilgilerimize ulaşabilirsiniz.

5. Bulgaristan turistik vize ücreti

Bulgaristan turistik vize ücreti detaylı bilgisi için yetkililerimizle iletişime geçebilirsiniz. Yetkililerimiz vize ücretinin temin edilmesiyle başvuru işlemlerinizi başlatacaktır. İletişim halinde olduğunuz yetkilimiz ödemeniz gereken tutarı size e-posta yoluyla iletecektir. Bu ücretin içerisinde vize harcı, aracı şirketin hizmet bedeli ve danışmanlık bedelimiz vardır. Bu ücreti TL olarak banka hesap numaramıza yatırabilirsiniz ya da döviz olarak evraklarınızla ofisimize gönderebilirsiniz.

6. Pasaportunuzun durumunu öğrenin

Turistik vize başvurunuzu yaptıktan sonra yetkililerimiz işlemlerinizi ve dosyanızın durumunu takip etmeye devam etmektedir. Bizi arayarak vizenizin durumuyla ilgili bilgi alabilirsiniz. Vize işlemleriniz sonuçlanır sonuçlanmaz yetkililerimiz sizi arayarak bilgilendirme yapacaklardır.

7. Pasaportunuzu size gönderiyoruz

Bulgaristan vize işlemlerinizin sonuçlanmasının ardından, konsolosluk tarafından vizeniz işledikten sonra pasaportunuz ofisimize gelmektedir. İsterseniz şahsen ofisimize gelerek pasaportunuzu teslim alabilirsiniz. Dilerseniz de yetkililerimizden, vereceğiniz iş ya da ev adresinize pasaportunuzu posta yoluyla göndermesini talep edebilirsiniz.

8. Vizenizi kontrol edin

Pasaportunuzu aldıktan sonra ülkeye seyahatiniz sırasında kötü bir sürpriz yaşamamak için vizenizin üzerindeki bilgileri kontrol etmeyi unutmayın. Vizenin üzerindeki fotoğrafın size ait olup olmadığını, adınız ve soy adınızın doğru yazılıp yazılmadığını, vize başlangıç ve bitiş tarihlerinizin doğru olup olmadığını, vize giriş sayısınızı dikkatlice inceleyin. Eğer vizenizde bu saydığımız maddelerden biriyle ilgili eksiklik veya yanlışlık varsa vakit kaybetmeden yetkililerimizi arayın. Yetkililerimiz düzeltmeler için de size yardımcı olmaya devam edeceklerdir.

bulgaristan turistik vizesi

Bulgaristan Turistik Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Bulgaristan turistik vizesi kaç günde çıkar sorusuna cevabımız 5-7 iş günü olacaktır. Eğer acil bir işiniz çıkar ya da hasta bir yakınınızı ziyaret etmeniz gerekirse daha kısa sürede vize alabilmek için yetkililerimizi arayabilir, aciliyet durumunuzun sebebini belirterek temsilcilerimizden destek talep edebilirsiniz. Uzun süreli seyahat etmek isteyen ve vizesini uzun süreli talep etmek isteyen yolcularımız temsilcilerimizle iletişime geçerek bu konuda danışmanlık hizmeti alabilirler. Bulgaristan turistik vize başvurularınızı seyahat tarihinizden en az 15 gün önce yapmanızı öneririz. Çünkü her hangi bir aksilik halinde işlemleriniz uzayabilir ve vizeniz seyahat tarihinize yetişmeyebilir.

Bulgaristan Turistik Vize Süresi

Bulgaristan turistik vize süresi 15 gündür. Yani Bulgaristan’a giriş yaptıktan sonra Türkiye’ye geri dönüp 15 gün içerisinde tekrar Bulgaristan’a gitmek isterseniz girişinize izin verilmez. Ülkede daha uzun süreli kalmak istiyorsanız ticari ya da ziyaret vizesine başvuru yapmanız gerekmektedir. Ayrıca istisnai durumlarda örneğin kış sezonunda Turizm Bakanlığı’nın onayıyla Bulgaristan’daki kayak merkezlerine gidecek olanlara kayak sezonu boyunca çok girişli turistik vize verilebilmektedir.

UYARILAR!

  • Vize işlemlerine başlamadan önce pasaportunuzun son 10 yılda çıkmış olmasına ve en az 2 boş sayfasının bulunmasına dikkat edin. Vize başvuru sırasında varsa eski pasaportlarınızdaki vize sayfalarının fotokopisini de dosyanıza ekleyin. Bu başvurunuzun olumlu sonuçlanmasına katkı sağlayacaktır.
  • Bulgaristan turistik vize işlemleri sırasında önemli olan şey sunacağınız belge ve evrakların eksiksiz ve güncel tarihli olmasıdır. Çünkü Konsolosluk ve Büyükelçilik vize yetkilileri bu belgelerde ibraz ettiğiniz bilgilere bakarak başvurunuzu değerlendireceklerdir. Bu nedenle başvuru sırasında sunacağınız belgelerin güncel tarihli olmasına özen gösterin.
  • Bir AB ülkesinden aldığınız Schengen vizeniz ile ilk girişinizi Bulgaristan’a yapmayınız. Aksi takdirde bir sonraki Schengen başvurunuzda vizenizi doğru kullanmadığınız için başvurunuz olumsuz sonuçlanabilir.
  • Bulgaristan’a seyahat ederken otel konfirmasyon belgesini, seyahat sağlık sigortanızı ve Yeşil Sigortanızı, uluslararası ehliyetinizi mutlaka yanınıza alın. Çünkü gerek Bulgaristan Havaalanı’nda gerekse sınır kapılarında polis bu belgelerinizi göstermenizi isteyecektir. Hatta kalacağınız oteli arayıp bilgi almak isteyenler bile çıkacaktır. Bu duruma karşı hazırlıklı olmak için belgelerinizi seyahatiniz süresince yanınızda bulundurmanızı tavsiye ederiz. Seyahat Sağlık Sigortası, Yeşil Sigorta ve otel konfirmasyon hizmeti, talebiniz halinde ofisimiz tarafından sağlanmaktadır.
  • Türkiye’nin farklı şehirlerinde var olan ofislerimiz aracılığıyla vize başvurularınızı zahmet çekmeden tamamlayabilir, ikamet ettiğiniz şehirden sadece telefonla bize ulaşarak hızlı Bulgaristan vize başvuru hizmeti alabilirsiniz. Sorunsuz bir başvuru süreci yaşamanız adına sizlere hizmet vermekten memnuniyet duyarız.

 

Yazıdırılabilir Versiyonu
Ticari Vize İşlemleri
Aile Ziyareti Vize İşlemleri
Transit Vize İşlemleri
Çalışma İzni
EUROASIA GLOBAL VISA SERVICES