x
Bulgaristan

Vize İşlemleri

Bulgaristan

Bulgaristan Vize Reddi

Bulgaristan Vize Reddi

Bulgaristan vizesine ret gelme sebeplerini sizler için aşağıdaki yazımızda derledik. Bulgaristan Konsoloslukları bir vize hakkında karara varmadan önce, şüpheli gördüğü durumlarda, araştırma yapabilir, kişileri mülakata çağırabilir, vize onayını Bulgaristan Dış İşleri Bakanlığı’na yönlendirebilir ya da kendi görüşü doğrultusunda vizenizi olumsuz sonuçlandırma yetkisine sahiptir. Bulgaristan vizesinin gerek C tipi gerekse de D tipi vizelerde sonuçları olumsuz olarak verilebilmektedir. Burada Bulgaristan vizesi ret sebeplerini yazarken vize türlerine göre ayırmakta fayda vardır.
Bulgaristan vize başvurularınızda, özellikle ilk kez yurtdışına çıkacak veya ilk kez vize işlemi yapacak kişiler için aşağıda bahsedilen maddelerden herhangi birinden olumsuz bir sonuç almamaları için profesyonel bir kurum vasıtasıyla işlemlerini takip etmeleri önerilir. Kurumumuz Bulgaristan alanında 10 yılı aşkın tecrübesiyle sizlere hizmet vermektedir.

Bulgaristan Vizesine Genel Ret Sebepleri


*Schengen ülkelerinden herhangi birine giriş yasağı bulunması
*Seyahat amacının inandırıcı bulunmaması
*Ülkeye gidildiğinde geri dönmeyeceğinin düşünülmesi
*Kişinin ilk vize başvurusu ise, daha önce seyahat geçmişi yok ise, mesleki durumunu kanıtlayan belge sunamıyorsa, maddi durumunu gösterir evrak sunamıyorsa
*Bulgaristan’a yaptığınız önceki seyahatlerinizde sınır giriş ihlali, vize süresi ihlali ya da sınırda giriş çıkışlarda yaşamış olduğunuz bir olumsuzluk sebebiyle
*Bulgaristan Devleti sınırları içerisinde terör, uyuşturucu, kaçakçılık gibi ağır suçlar işlemiş olmak
*Bulgaristan Devleti sınırları içerisinde veya Bulgaristan Devleti’ni temsil eden Konsolosluk, Sınır Kapısı gibi mercilerde Bulgaristan Cumhuriyeti devletine hakarette bulunmak.
*Bulgaristan vize başvurusuna sahte evraklar ile başvuruda bulunmak.
 

Bulgaristan Turistik Vize Ret Sebepleri:

*Seyahat amacının inandırıcı bulunmaması, başvurunuzu turistik vize kategorisinde yapmış olmanıza rağmen seyahat amacınızın ticari ya da başka sebeplerle yapacağınız düşüncesi oluşması, Konsolosluğun bu konuda şüphe duyması sebebiyle vizeniz ret edilebilir.
*Başvuru yapılan vize evraklarında sunulan belgelerin inandırıcı bulunmaması. Örnek verecek olursak, vize başvurunuz yaparken mesleki durumunuzu belgeleyen evrak olarak firmanın antetli kağıdına kaşeli imzalı firmamız çalışınadır yazısı eklemiş iseniz, bu evrak firmada resmi olarak çalıştığınızı gösterir bir evrak olarak kabul edilmeyebilir, işe giriş bildirgesi, maaş bordrosu, sgk dökümü bir belgenin sunulması daha doğru olacaktır.
*Başvuru dosyanızda sunulan hotel rezervasyonunuzun geçerliliği bulunmaması. Hotel rezervasyonunuzu geçici olarak yaptırmış iseniz ve rezervasyonunuz vize işleminiz devam ederken düşmüş ise ya da benzeri şekilde konaklama yapacağınız hotel aranarak rezervasyonunuz teyit edilememiş olduğu durumlarda vizeniz olumsuz sonuçlanabilir.
*Konsolosluk ek evrak talebinde bulunduğunda ve bu evrak temin edilmediği durumlarda da vize sonucu olumsuz olarak sonuçlanabilir.
*Bulgaristan vize başvuru dosyanızda sunmuş olduğunuz evraklarda maddi yetersizlik görülmesi.

Bulgaristan Ticari Vize Red Sebepleri: 

*Bulgaristan’dan gelen davetiyenizin başvuru formatına uygun olmaması.
*Bulgaristan’dan sizi davet eden firma ile Türkiye’de sahibi olduğunuz veya çalıştığınız firmanın sektörel olarak uyuşmaması durumunda.
*Şirket evraklarınızın güncel olarak başvuruda sunulmaması veya Konsolosluğun güncel evrak istediğinde temin edilememesi

Bulgaristan Transit Vize Red Sebepleri:


*Bulgaristan üzerinden asıl seyahat edilecek ülkeye ait konaklama, seyahat amacını kanıtlayan evraklarının sunulmaması, sunulan evrakların yeterli bulunmaması 
*Bulgaristan üzerinden yapılacak transit geçişlerden sonra ülkeye tekrar geri dönülmeyeceği şüphesi bulunması

Bulgaristan Ziyaret Vizesi Red Sebepleri:


*Bulgaristan ziyaret vizesi davetiyesini birden fazla kez kullanmak
*Bulgaristan ziyaret vizesinde başvuru yaparken alınmış davetiyedeki davet eden kişinin çok fazla sayıda davetiye yapmış olması.
*Bulgaristan’dan sizi davet eden kişi ile bağınızın araştırılarak vize başvurunuzun inandırıcı bulunmaması
*Bulgaristan’dan davetiye yapan kişi ile davet edilen kişi arasındaki yaş farkı
*Bulgar vatandaşı eş üzerinden yapılan ziyaret vizesi başvurularında evliliğin sahte olduğundan şüphelenilmesi

Bulgaristan D tipi (Oturum) Vize Ret Sebepleri:

*Bulgaristan vatandaşı ile evli kişilerin yaptığı aile birleşimi vizelerinde evliliğin gerçek olmadığının, kişinin sadece oturum alıp Avrupa Ülkelerine seyahat etme amacı ile evlendiğinden şüphe duyulması
*Bulgaristan’da ikamet edeceğinizi beyan ettiğiniz adres teyidinin yapılamaması, ev sahibinin “evimde kalmayacaklar” şeklinde beyan vermesi ya da ikamet edilecek adrese dair görüş alınacak kimseye ulaşılamamış olması.
*Vize başvuru evraklarında eksiklik ya da tutarsızlık bulunması

Bulgaristan Vize Reddi Nasıl Teslim Alınır?

Bulgaristan vizenize ret geldiği durumlarda başvuru yapmış olduğunuz Bulgaristan Konsolosluğu ya Bulgaristan Büyükelçilikleri sizlere yazılı bir açıklama sunmaktadır. Bu yazılı ret mektupları Türkçe ya da Bulgarca olarak hazırlanabilmektedir. Ret mektubunuzda, vize reddinin dayandırıldığı kanun maddesiyle birlikte genel ya da kişiye özel açıklama yapılabilmektedir. Sizin adınıza yazılmış ret mektubunuzun Konsolosluk tarafından hazırlanması bazen zaman alabilmektedir, yani bu evrakı hemen teslim alamayabilirsiniz. Bulgaristan ret mektubu kişinin şahsına imza karşılığında verilen bir belgedir. Dolayısıyla bir başka kişi ya da kurum bu evrakı sizler adına alamaz. Bulgaristan ret mektubunu Konsolosluklar ya da Büyükelçilikler iki nüsha olarak hazırlamakta, birini başvuru sahibine teslim etmek suretiyle diğerini de kendisine almaktadır.

Bulgaristan Vize Reddine İtiraz

Bulgaristan ret mektubunuzu imzalayıp teslim aldıktan sonra, 14 gün içerisinde Yüksek İdari Organına veya yetkili İdari Mahkemesine vize reddi itirazını gerçekleştirebilirsiniz.
Vize reddi itirazları çok sık yapılması tercih edilmemekte, genellikle red alınan madde üzerinden durularak tekrar yeni bir başvuru yapılması yöntemi denenmektedir.
Vizeniz reddedildiğinde Konsolosluk herhangi bir harç veya başvuru ücreti yapmamaktadır. Vize reddinden sonra yapılacak yeni başvurularda vize ücretleri tekrar ödenmektedir.

 

Euroasia GVS olarak vize başvuru dosyanızın hazırlanması ve kontrol edilmesi aşamasında, gerekli yönlendirmeleri müşterilerimize sağlayarak alınabilecek herhangi vize reddi ihtimalini en aza düşürmek için tüm tecrübemizi kullanmaktayız.
Bulgaristan vize reddine dair sorularınız için bizlere bg@eagvs.com ya da +90 (212) 963 50 14 nolu telefonlardan bizlere ulaşarak tecrübeli kadromuzla verdiğimiz danışmanlık hizmetimizden faydalanabilirsiniz.

Bulgaristan ile ilgili merak ettiklerinizi sorun , yardımcı olalım.

Uzman danışmanlarımız sizlere en iyi hizmeti ve cevabı verecektir.

Hepsini Görüntüle Soru Sor

Bulgaristan ticari vize reddi
E. DUNDAR 14/11/19, 16:21 Cevabı Görüntüle
1 yıllık çok girişli ticari vize almak istiyorum. Daha önce başvurdum Bulgaristan ticari vize reddi aldım, davetiyeyi başka bir firma antetli kağıdına yazıp göndermişti, sonra Konsolosluk polisten çıkartılmış davetiye istedi, firma çıkartamadı.... istek formunu tekrar temin ettim. İstek yaptığım şahsın 2 firması var. Biri ihracat diğeri iç piyasa firması. Bu konuda yardım istiyorum. Teşekkürler, ilk vize başvurumda karşılaştığım sonuç ile tekrar karşılaşmak istemiyorum.
Bulgaristan vize reddine itiraz
F. Küçük 13/12/18, 11:53 Cevabı Görüntüle
20 gün önce turistik bir vize başvurusu yaptım, bugün cevabı geldi, olumsuz, seyahat amacınız inandırıcı değil diye bir yazı imzalattılar bana, daha önce bir turistik vizem vardı onunla gidip orada şirket açmıştım ama şirket evraklarını alamadan döndüm, şimdi tekrar başvuru yapabilir miyim? Vizeme yine red gelir mi? Yardımcı olabilir misiniz?
Yazıdırılabilir Versiyonu
Transit Vize İşlemleri
Çalışma İzni
Vize İçin Gerekli Evraklar
Vize Dilekçesi
Vize Başvuru Formu