x
Bulgaristan

Vize İşlemleri

Bulgaristan

Bulgaristan Vatandaşı Çocuk Sahibi Oturum İzni

bulgaristan oturum vizesiÇocukları Bulgaristan vatandaşı olan ebeveynler, Bulgaristan’da Oturum İzni başvurusunda bulunabilirler. Ama öncesinde Türkiye'de bulunan Bulgar Konsolosluklarına D vize başvurusu yapmalıdırlar. Çocuklarının Bulgaristan vatandaşı olduğunu bu ülkeden alacakları ‘Doğum Belgesi’ ile kanıtlayan anne ve babalar İstanbul’daki, Edirne’deki, Bursa’daki Bulgaristan Konsolosluklarına ya da Ankara Bulgaristan Büyükelçiliği’ne başvurarak D vize alabilirler.

Sitemizde çocukları Bulgar vatandaşı olan anne ve babaların Bulgaristan oturum izni başvuruları için gerekli evrak listesi ve prosedürleri hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz. Vize işlemleriyle ilgili danışmanlık hizmeti için Euroasia GVS'yi arayıp yetkililerimizle görüşebilirsiniz. 

Bulgaristan Vatandaşı Çocuk Sahibi İçin D Vize Evrak Listesi

 1. Biometrik Fotoğraf: 35x45 mm ölçülerinde, arka fonu beyaz olmalı. 
 2. Pasaport: En az 2 yıl geçerliliği olmalı. 
 3. Doğum Belgesi: Bulgaristan vatandaşı çocuğa ait Doğum Belgesi (Akt za rajdane).
 4. Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği:Aile bilgilerini, iletişim bilgilerini içermeli, kaşeli ve ıslak imzalı olmalı. 
 5. Sabıka Kaydı: Apostilli, Bulgaristan Dış İşleri Bakanlığı’ndan tasdik ettirilmiş ve Bulgarcaya tercüme edilmiş olmalı. 
 6. Banka Hesap Dökümü:Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan anne/baba adına açılmış ve en az 3.000 Euro bakiyesi olan banka hesabına mektup. 
 7. Taahhütname 1: Türk vatandaşı anne / babadan çocuğunun kalacak yeri ve bakım masraflarını karşılayacağına dair yazı (Deklaratsiya1)
 8. Taahhütname 2: Bulgar vatandaşı baba veya annenin çocuğun kalacak yerini karşılayacağına itirazı olmadığına dair yazı (Deklaratsiya2)
 9. Kira Kontratı: Bulgaristan noter onaylı olmalı. Kira kontratını yapan ev sahibinden başvuru sahibinin kendi evinde kalacağını beyan eden ayrıca bir taahhütname gelmesi gerekir.

Ek Hizmetlerimiz: Bulgaristan D Vize başvurusu yapacak anne veya babanın 30 bin Euro teminatlı Seyahat Sağlık Sigortası yaptırması zorunludur. Bulgaristan’a kendi aracıyla gitmek isteyenlerinde ‘Yeşil Sigorta’ yaptırması gerekiyor. Talebiniz halinde bu iki evrakı da ofisimizden kısa bir sürede temin edebilirsiniz. Ayrıca başvuru işlemleri sırasında ihtiyacınız olacak Bulgarca tercüme, noter tasdiki gibi işlemleriniz içinde yetkililerimizle görüşebilirsiniz. 

Bulgaristan Vatandaşı Çocuk Sahibi İçin D Vize Başvuru Adımları

1) Bulgaristan’dan Çocuğa Ait Doğum Belgesi çıkartın: Bulgar vatandaşı çocuğun anne veya babası d vize başvurusunda bulunacaksa konsolosluğa sunulması gereken en önemli evrak çocuğa ait ‘Doğum Belgesi’dir. Bu belge Bulgaristan’dan çıkartılabilmektedir. Anne babanın başvuru öncesi Bulgaristan’a giderek bu belgeyi temin etmesi gerekmektedir. Ayrıca başvuru sahibi anne veya baba adına Bulgaristan’daki bir bankada hesap açılmalıdır. Çocuğunuza ait doğum belgesini talebinizle birlikte çıkartmaktayız. İşlemler hakkında detaylı bilgi almak için çağrı merkezlerimizi arayabilirsiniz.

2) Evraklarınızı ofisimize gönderin: Bu belgeleri Bulgaristan’da temin eden anne veya baba Türkiye’ye döndükten sonra buradaki belgeleri hazırlar. D vize başvurusunda evrakların doğru ve eksiksiz hazırlanması önemlidir. Eğer evraklar ve uzun prosedür kafanızı karıştırıyorsa başvuru sırasında kötü bir sürprizle karşılaşmamak için danışmanlık hizmeti almanızı tavsiye ederiz. Danışmanlarımız ile görüşüp güncel evrak listesi hakkında bilgi aldıktan sonra belgelerinizi kargoyla ofisimize gönderebilirsiniz. 

3) Yetkililerimiz sizi bilgilendirecek: Evraklarınız ofisimize ulaştığında yetkililerimiz tarafından kontrolleri yapılır. Eğer belgeleriniz arasında eksik, hatalı ve eski tarihli olanlar varsa yetkilimiz sizi arayarak ya da mail göndererek bilgilendirmektedir. Hatalı belgelerinizi en kısa sürede yardımlarımızla tamamlayabilir, başvurunuz için gereksiz zaman kayıplarının önüne geçebilirsiniz.

4) Başvuru için gün belirlemenizde sizlere yardımcı olmaktayız: Evraklarınız eksiksiz olarak hazırlandıktan sonra sıra D vize başvurunuzu yapacağınız Bulgaristan Konsolosluğundan randevu almaya gelecek. Randevu gün ve saati için desteği yetkililerimizden alabilirsiniz. 

Evraklarınızı hazırladıktan sonra yetkililerimiz sizinle görüşerek uygun gün ve saatte başvurunuzu ilgili konsolosluğa teslim etmeniz için sizlere yardımcı olacaktır. 

5) Evraklarınızı Teslim Edin: Bulgaristan Konsolosluğu ya da Bulgaristan Büyükelçiliğine randevu günü evraklarınızı teslim etmelisiniz. İkamet ettiğiniz ilin bağlı bulunduğu Konsolosluk biriminden başvurunuzu tamamlamalısınız. Yetkililerimizle görüşerek başvurunuzu hangi temsilciliğe yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.  Bulgaristan'ın Türkiye'de Ankara, İstanbul, Edirne ve Bursa diplomatik temsilcilikleri bulunmaktadır.  Konsolosluk yetkilileri gerekli gördükleri takdirde sizi yüz yüze mülakata çağırabilir ya da ek evrak talebinde bulunabilirler.  

D Vizeniz Çıktıktan Sonraki Aşama Nedir?

Bulgaristan vatandaşı çocuğu olan anne/babanın D vize başvurularında karar yetkisi sadece yalnızca Bulgaristan Konsolosluklarına aittir.  Herhangi bir aksilik olmadığı takdirde vize başvurularınız, 45-60 gün içerisinde sonuçlanır. Ancak bu süre temsilciliklerin resmi tatil günleri ve yoğunluklarına bağlı olarak uzayabilir. Vizeniz çıktıktan sonra şahsen konsolosluklara giderek pasaportunuzu teslim alabilirsiniz Bulgaristan D vizesi olumlu sonuçlanan anne veya baba tekrar Bulgaristan’a gider ve bu kez Bulgar vatandaşı çocuğun yaşadığı bölgenin Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubesi’ne giderek ‘Oturum İzni’ başvurusunda bulunur. Görevliler değerlendirme aşamasındayken Bulgaristan’da ikamet edilecek adrese gelerek ev sahibi ve komşulardan bilgilerin doğru olup olmadığını araştırabilir. Eğer anne veya babanın bu adreste yaşamadığı ortaya çıkarsa Oturum İzni başvuruları olumsuz sonuçlanır. Oturum kartını alan anne / baba bu kart ile artık ülkeye vizesiz giriş çıkış yapabilir. 

UYARILAR

 • Anne ve babalık hakkından dolayı D Vize (Oturum İzni) başvurusu yapılabilmesi için Bulgaristan vatandaşı olan çocuğun 2 yaşından gün almış olması gerekmektedir.
 • Bulgaristan Kimlik Kartı ( Liçna Kartı) alan anne / baba Bulgaristan vatandaşı olan çocuklarının yanlarında bulunması şartıyla Avrupa Birliği ülkelerinde serbestçe dolaşabiliyorlar.  
 • Bulgaristan vatandaşı çocuk üzerinden oturum izni başvurularınız bazen eksik belgeleriniz bazen de Bulgaristan Konsolosluk yetkilisinin inisiyatifi nedeniyle olumsuz sonuçlanabilir. D vizeniz reddedildiğinde yasal süreler içerisinde ilgili Bulgaristan mahkemelerine başvuru yaparak hakkınızı yasal yollardan arayabilirsiniz. 

 

 

daha fazla göster

Bulgaristan ile ilgili merak ettiklerinizi sorun , yardımcı olalım.

Uzman danışmanlarımız sizlere en iyi hizmeti ve cevabı verecektir.

Yazıdırılabilir Versiyonu
Ticari Vize İşlemleri
Aile Ziyareti Vize İşlemleri
Transit Vize İşlemleri
Çalışma İzni
English
EUROASIA GLOBAL VISA SERVICES