x
Bulgaristan

Vize İşlemleri

Bulgaristan

Bulgaristan Transit Vize İçin Gerekli Evraklar

Bulgaristan transit vizesi, yabancı ülke vatandaşlarının sınırlı bir süre Bulgaristan’ı ziyaret etmesine izin veren, daha çok transit geçiş için başvuru yapılan C tipi vize türüdür. Bu yazımızda Bulgaristan transit vize için gerekli evrakları ve prosedürleri sizler için anlattık.

Bulgaristan transit vize için gerekli evraklar kişinin mesleki kriterleri ne olursa olsun aynıdır. Ancak mesleki durumunu gösteren belgeler değişiklik göstermektedir. Yazımınız devamında 2023 transit vize evrak listeleri ve vize prosedürleriyle ilgili detaylı bilgileri bulabilirsiniz. 2023 transit vize ücreti ve merak ettiğiniz diğer sorularınıza cevap bulmak için yetkililerimizi arayabilirsiniz.

Bulgaristan Transit Vize Evrakları

Bulgaristan Transit Vize İçin Gerekli Olan Kişisel Evraklar

1. Pasaport

Bulgaristan transit vize başvurusu yapabilmek için vizenin sona erme tarihinden sonraki 6 ay boyunca geçerliliği olan bir pasaporta sahip olmanız gerekmektedir. Pasaport, vizenin yapıştırılabilmesi için en az iki boş sayfa içermelidir.

2. Biyometrik Fotoğraf

Vize başvurusu için gerekli olan biyometrik fotoğraf arka fonu beyaz ve 35x45 ölçülerinde olandır. Vize fotoğrafı çektirirken hangi ülke için vize aldığınızı bildirirseniz o ülkenin istediği özelliklerde fotoğraf çektirmiş olursunuz. Baş örtüsü kullanan kişiler için kulakları ve alnı gözükecek şekilde çekilmiş olduğuna dikkat edilmeli.

3. Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

Transit vize başvurusu için gerekli olan Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği aile bilgilerini içermeli. E-devlet portalından "nüfus aile" seçeneği işaretlenerek alınabilir.

4. Banka Hesap Dökümü

Transit vize başvurusu yaparken, seyahat süreniz boyunca masraflarınızı karşılayacak en az 30.000 TL’lik bakiyenin yer aldığı banka hesabının son 3 aya ait dökümü, vize başvuru evrakları arasında yer almalı. Banka hesap dökümü, banka tarafından imzalanmalı ve kaşelenmelidir. Banka hareketleri 10 günden eski olmamalıdır.

5. Mesleki Durumunu Gösteren Belgeler

 • Emekli iseniz; emekli kartınızı transit vize başvuru evraklarınızın arasına koymalısınız.
 • Şirket sahibi iseniz; vergi levhası, şirketin faaliyet belgesi, imza sirküsü, sicil gazete fotokopisi ve dilekçe evraklarının Bulgaristan vize başvurusu için hazırlanmış olması gerekmekte.
 • Şirket çalışanı iseniz; şirketin vergi levhası, faaliyet belgesi, işe giriş bildirgeniz ve maaş bordronuz vize başvuru evraklarınız arasında bulunmalı.
 • Öğrenci iseniz, okulunuzdan alacağınız güncel ve yeni tarihli öğrenci belgesini vize evrakları arasına koymalısınız.

6. Asıl Gideceğiniz Ülkeye Ait Evraklar

Vize başvuru türünüz transit vize olduğundan Bulgaristan sizler için sadece bir geçiş güzergahıdır. Bulgaristan transit vize başvurularınızda asıl gitmek istediğiniz ülkeye ait seyahat amacınıza uygun evrakları dosyanıza eklmeniz gerekmektedir.

 • Konaklama evrakı :Asıl gidilecek ülkeye turistik amaçla seyahat ediyorsanız konaklama yapacağınız hotelden bir rezervasyon temin etmeniz gerekir. Eğer tanıdığınız bir arkadaş ya da akraba yanında kalınacak ise tanıdığınız kişiden Konsolosluğa hitaben yazılmış ,sizi davet ettiğini, davet süresini ve gittiğinizde konaklayacağınız açık adresi belirtir dilekçe almanız gerekir.
   
 • Seyahat amacınızı belirtir evrak:
  1-Asıl gideceğiniz ülkeye ticari amaçlı gidiyorsanız ya da bu ülkede şirket ortağı veya şirket sahibi iseniz, seyahat amacınızı kanıtlayıcı karşı firmanın antetli kağıdına kaşeli imzalı yazılmış davet mektubu, şirket sahibi iseniz bunu belgeleyen evraklarınızı dosyanızda sunmanız gerekir. Konsolosluğa sunulacak evrakların Bulgarca veya İngilizce olarak sunulması gerekitğini unutmayınız. Farklı dillerde sunulan evraklar için Konsolosluk evraklarınızın tercümesini talep edebilir.
  2-Asıl gideceğiniz ülkeye ait çifte vatandaşlığınız var ise-veya eşiniz bu ülkenin vatandaşı ise, bu durumu belgeleyen pasaport, kimlik fotokopisi gibi belgeleri de dosyanıza eklenmeniz gerekmektedir.

Ek Hizmetlerimiz: Seyahat Sağlık Sigortası ve Yeşil Sigorta (Yurt Dışı Araç Sigortası)

Bulgaristan transit vize başvurularında seyahatinizi kapsayacak uluslararası geçerliliği olan 30 bin Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası yaptırmanız gerekmektedir. Dilerseniz seyahat sağlık sigortanızı ofisimizden ya da yetkililerimizle iletişime geçerek yaptırabilirsiniz. Bulgaristan’dan aracınızla transit geçecekseniz de ‘Yeşil Sigorta’ yaptırmanız zorunlu. Otel ve uçak rezervasyonlarınızı, form ve dilekçelerinizi ofisimizde doldurabilir, Seyahat Sağlık Sigortanızı, Yeşil Sigortanızı ve uluslararası ehliyetinizi kurumumuzdan yaptırabilirsiniz.

Kendi Aracıyla Bulgaristan'a Gidebilmek İçin Evrak Listesi

1. Araç ruhsat fotokopisi
2. Uluslararası geçerliliği olan araç sigortası (yurt dışı araç sigortası) - yeşil sigorta
3. Uluslararası geçerliliği olan ehliyet
4. Seyahat edilecek araç bir başkasına ait ise araç sahibinden alınmış noter tasdikli Vekâletname

Bulgaristan Transit Vize İşlemleri

Bulgaristan transit vize işlemleri için yerine getirmeniz gereken prosedür hakkında detaylı bilgi almak için iletişim numaralarımızdan bize ulaşabilirsiniz. Sayfamızda yer alan içerikler vize başvuru sürecinizi kolaylaştırarak sorunsuz bir seyahat geçirmenize yardımcı olmak amacıyla hazırlanmıştır.

Transit geçiş yaparken asıl gideceğiniz ülke evraklarını seyahat boyunca yanınızda bulundurmanızı tavsiye ediyoruz. Örneğin asıl gideceğiniz ülke Makedonya ya da Sırbistan ise ve siz yolculuğunuzu Bulgaristan üzerinden gerçekleştirmek planlıyorsanız;

1. Asıl gidilecek ülke vizesi
2. Seyahatler için yapılan seyahat sağlık sigortası
3. Konaklama ve ulaşım rezervasyonları
4. Finansal durumun yeterliliğini kanıtlayan evraklar vb. gibi belgelerin seyahat boyunca yanınızda bulunması faydalı olacaktır. Seyahat durumunuza göre sayılan evraklara ek olarak başka evraklar sunmanız da gerekebilir. Seyahat detaylarınızı temsilcilerimizle paylaşmanız halinde sizlere yardımcı olmaktayız.

Kimler Transit Vize Başvurusunda Bulunabilir?

Bulgaristan transit vizesine Türk vatandaşları ya da Türkiye’de oturumu, çalışma izni olan yabancı uyruklu vatandaşlar başvurabilir. Oturumu olan yabancı uyruklu vatandaşların diğer evraklara ek olarak oturum kartı fotokopilerini mutlaka sunmaları gerekir.

Çok Girişli Bulgaristan Vizesi

Çok girişli Bulgaristan transit vize alabilmek için başvuru sahibinin sürekli seyahat edeceğini belgelerle kanıtlaması gerekir. Ancak kanıtların sunulmuş olması çok girişli vize alınacağının garantisini vermez. Bu konuda yetki tamamen başvuru yapılan Bulgaristan Konsolosluğu'ndadır.

Bulgaristan transit vize sahiplerinin Bulgaristan’da 48 saat konaklama hakları vardır. Süre ihlal edildiğinde idari para cezası ile karşılaşabilirsiniz.

Euroasia GVS olarak transit vize başvurularınız için sizlere destek vermekte ve süreci daha hızlı ilerletmeniz için yol göstermekteyiz. Firmamız aracılığıyla işlemlerinizi tamamlamak için çağrı merkezlerimizi arayarak Bulgaristan departmanı ile görüşebilir, sorularınızı çekinmeden temsilcilerimiz ile paylaşabilirsiniz.

Schengen Vizesi Olanlar Transit Vize Almalı mı?

Çok girişli Schengen vize sahiplerinin Bulgaristan transit vize almasına gerek yoktur. Geçerli ve çok girişli Schengen vize ile ülkeden transit geçiş yapılabilir. Ancak ülkeye giriş çıkışlarda yetki tamamen sınır görevlilerinin insiyatifinidedir.

Bulgaristan Transit Vize Nasıl Alınır?

1. Evraklarınızı bize gönderin

Bulgaristan transit vize başvurusu için mesleki kriterlerinize göre gerekli evrakları hazırladıktan sonra kargo yoluyla ya da şahsen gelerek İstanbul’daki ofisimize bırakabilirsiniz.

2. Yetkilimiz sizi arayıp bilgilendirecektir

Evraklar ofisimize ulaştıktan sonra yetkilimiz sizi arayarak bilgi verecektir. Ardından evraklarınızı kontrol edip hatalı ya da eksik evrakınız olup olmadığına bakacaktır. Eğer başvuru dosyanızda eksik belgeniz varsa size mail yoluyla ya da telefonla ulaşarak eksiklerinizi gidermeniz gerektiği uyarısında bulunacaktır.

3. Parmak izi uygulaması yoktur

Bulgaristan Konsolosluğu ve Büyükelçiliği vize işlemleri sırasında parmak izi alma uygulaması yok. Bu nedenle diplomatik temsilciklere şahsen müracaat etmeye gerek yoktur. Bizim de aralarında bulunduğumuz Konsolosluğun akredite ettiği acenteler aracılığıyla vize başvurunuzu yapabilirsiniz. Ancak unutmayın ki; vizenizi değerlendirme ve olumlu ya da ret verme yetkisi sadece Bulgaristan Konsolosluklarındadır.

Bulgaristan transit vize nasıl alınır sorularına yönelik olarak, transit vize başvurularınızı Euroasia GVS ile şahsen gelmenize gerek kalmadan gerçekleştirebilirsiniz. Farklı şehirlerde bulunan ofislerimiz aracılığıyla başvuru işlemlerinizi hızlı ve kolay bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

Transit vize başvurusu için yapmanız gereken çağrı merkezlerimizi aramak ve seyahat detaylarınızdan bahsetmek. Tarafınıza gerekli evraklar ve vize ücreti konusunda bir bilgilendirme metni yönlendirmekteyiz. Bu e-postayı incelediğinizde firmamızla başvurunuzu tamamlamaya karar verirseniz bizlere tekrar ulaşarak işlemlerinizi bulunduğunuz yerden başlatabilirsiniz.

Ofis adreslerimize göndermiş olduğunuz evraklarınızı inceleyerek eksiklerini tamamlamakta ve dosyanızı başvuruya hazır hale getirmekteyiz. Tüm süreci başından sonuna kadar planlayarak yaşanabilecek aksiliklerin önüne geçiyor ve sizlere konforlu bir başvuru hizmeti sunuyoruz.

Bulgaristan Transit Vize Ücreti

Bulgaristan transit vize ücreti bilgisini yetkililerimizi +90 (212) 963 50 14 numaralı telefondan arayarak e-mail olarak talep edebilirsiniz. Yetkililerimiz sizi transit vize başvuru evraklarınız arasında eksiklik olmadığı konusunda uyardıktan sonra başvuru işlemlerinizi başlatacaktır. Bu aşamada siz de vize ücretini ödeyeceksiniz. Yetkilimiz ödemeniz gereken tutarı size e-posta yoluyla iletecektir. Bu ücreti TL olarak banka hesap numaramıza yatırabilirsiniz ya da evraklarınızla ofisimize gönderebilirsiniz.

Pasaportunuzu size gönderiyoruz

Vize başvurunuz yapıldıktan sonra da yetkilimiz işlemlerinizi takip etmeye devam edecek ve sonuçlanır sonuçlanmaz da sizi haberdar edecektir. Vizeniz çıktıktan sonra pasaportunuzu dilerseniz ofisimizden kendiniz alabilirsiniz. İsterseniz de yetkilimiz vermiş olduğunuz adrese kargo ile gönderebilir. Pasaport elinize geçince vizenizi kontrol etmeyi unutmayın. Bütün bilgilerin doğru olduğundan emin olun. Eğer bir vizenizde bir yanlışlık varsa zaman kaybetmeden yetkilimizi arayıp bilgi verin.

Bulgaristan Transit Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Bulgaristan transit vizesi kaç günde çıkar sorusuna yanıtımız ortalama "5-7 iş günü içerisinde" olacaktır. Ancak Konsolosluk bazen ek evrak talep edebileceğinden dolayı ya da resmi tatiller nedeniyle işlemleriniz uzayabilir. Seyahatinize vaktinde çıkabilmeniz için transit vize başvurunuzu 1 ay öncesinden yapmanızı öneririz. Seyahat tarihinden 3 ay önce yapılan başvurularında erken olduğu için kabul edilmediğini unutmayın. Ayrıca uçak ve hotel rezervasyonlarınızı da başvuru işlemleriniz sonuçlanmadan kesinleştirmemenizi tavsiye ederiz.

Bulgaristan Transit Vize Süresi

 • Tek girişli transit vize süresi

Bulgaristan’da 2 gün kalma hakkı veren tek girişli transit vize ile Bulgaristan’a sadece giriş yapabilirsiniz. Ancak tek girişli transit vize ile dönüş yapacağınız ülkeye Bulgaristan üzerinden dönemezsiniz.

 • Çift girişli transit vize süresi

Çift girişli vize ile 48 saat gidişte, 48 saat dönüşte Bulgaristan’da kalabilirsiniz.

 • Multi girişli 6 ay-1 yıl transit vize süresi

Multi girişli transit vize başvurusu yapılırken bunun sebebini destekleyen gerekli evrakları Bulgaristan Konsolosluğu'na sunmalısınız. Örneğin: Romanya, Kosova, Makedonya ülkelerinde şirketleriniz ya da yoğun çalıştığınız partnerleriniz varsa onlardan davetiye alabilirsiniz. Ya da yaptığınız ithalat ve ihracatın gümrük beyannamelerini sunabilirsiniz.

UYARILAR

 • Schengen vizesi olanların Bulgaristan transit vizesi almalarına gerek yoktur. Bulgaristan üzerinden transit geçiş yapabilirler. Ayrıca hususi (yeşil), hizmet (gri), diplomatik (siyah) pasaporta sahip iseniz 90 güne kadar vizesiz seyahat etme hakkınız bulunmaktadır.
 • Geçerli bir Bulgaristan vizesi, AB vatandaşları ve çok girişli Romanya vizesi olanların transit vize almasına gerek yoktur.
 • Bulgaristan transit vizesi genellikle 2 gün süre ile ve tek veya çift girişli olarak verilebilmektedir. Daha uzun süre ile transit vize sahibi olmak istiyorsanız geçerli sebebinizi destekleyecek evraklar sunmalısınız.
 • Transit vize uçak seyahatlerinden daha çok araba ve otobüs gibi kara yolu ulaşımlarında yararlı olacak bir vize türüdür.
 • Bulgaristan transit vizesi yolculuk esnasında sınır kapılarından alabileceğiniz bir vize türü değildir. Bulgaristan'a kapıda vize uygulaması yoktur. Bu nedenle seyahatinize başlamadan önce mutlaka transit vizenizi almalısınız.
 • Transit vizenizi aldıktan sonra Bulgaristan’a giderken ‘Yeşil Sigorta’ ve ‘Uluslararası Ehliyetinizi’ yanınızda götürmeyi ihmal etmeyin. Sınır polisi ülkeye geçişleriniz sırasında bu belgeleri görmek isteyebilir.

Bulgaristan ile ilgili merak ettiklerinizi sorun , yardımcı olalım.

Uzman danışmanlarımız sizlere en iyi hizmeti ve cevabı verecektir.

Hepsini Görüntüle Soru Sor

Bulgaristan Üzerinden Ukrayna Transit Vize
a. celal çebi 30/05/20, 15:35 Cevabı Görüntüle
merhaba
Ukrayna da süresiz oturma iznim var, Ukrayna vatandaşı Çocuğum var çok girişli transit vizesi almak istiyorum,alabilirmiyim. Bulgaristan Üzerinden Ukrayna Transit Vize için kaç günde vize çıkar
Gerekli evraklar ve ücretler nelerdir.
Teşekkürler
Bulgaristan Üzerinden Makedonya Transit Vize
E. Alacaçayır 21/05/20, 20:54 Cevabı Görüntüle
Macadenia-üsküpte oturumumuz var. Benim schengen vizem var. Eşimin schangen vizesi bitti. Arabayla gelicez türkiyeye ançak eşime transit vize basıl alıcağız. Uçakların uçuşunu beklemeden gelmek istiyoruz. Yardımcı olursanız münnettar duyarız.. Bulgaristan Üzerinden Makedonya Transit Vize işlemleri ile destek olur musunuz
Bulgaristan üzerinden Sırbistan Transit Vize
M. Otacıoğlu 19/03/20, 01:21 Cevabı Görüntüle
Selam,

Ben 1 yıldan fazla süredir Sırbistan'da çalışıyorum. Sırbistan'da oturum iznim var. Daha önceden 2 ayrı defa Bulgaristan transit vizesi aldım. İlkini 1 gidiş geliş aldım. ikinci aldığımı 6 ay aldım multi geçiş. 27.03.2020 tarihinde vizemin zamanı doluyor.

Şuanda corono virüsü sebebiyle Türkiye'ye acil giriş yaptım. ve yaklaşık 1 hafta sonra vizem doluyor. yine arabamla gitmem gerekiyor.

ilk defa Türkiye'den vize başvurusu yapacağım. Yardımcı olur musunuz? Bulgaristan üzerinden Sırbistan Transit Vize işlemleri nasıl oluyor
Bulgaristan Üzerinden Bosna Hersek Transit Vize
a. köse 21/12/19, 16:37 Cevabı Görüntüle
Kızım Bosna Hersekte okumakta bosna plakalı aracla turkıyeye gelmıs bulunmakta geri bosnaya bırlıkte aynı aracla gıtmek istiyorum. Guzergah uzerınde bulunan Bulgarıstan var bunun ıcın transıt vıze alınmalaımı ve neler gerekır...Bulgaristan Üzerinden Bosna Hersek Transit Vize veriliyor mu?
Bulgaristan Üzerinden Transit Vize
A. METİN 14/12/19, 15:43 Cevabı Görüntüle
Sayın şirket yöneticileri şahsım eşimle arabayla BEYAZ RUSYAYA gidecegiz ama benim sıkıntım internetten bakmama ragmen arabayla hangi ülkelerden geçecegimi bir türlü bulamadım sizlerden ricam lütfen bana hangi ülkelerden geçecegime dair yardımcı olursanız sizlere minnet duyarım aynı zamanda bulgaristandan geçerken transit vize uygulaması oldugunu sizin sitenizden ögrendim ama geçecegim ülkeleri bilmedigim gibi bu ülkelerde transit vize isterlermi bu konuda hiç bir bilgim yok tekrar sizlerden rica ediyorum Bulgaristan Üzerinden Transit Vize konusunuda bana yardımcı olun şimdiden göstermiş oldugunuz hassasiyetinizden dolayı teşekkür eder başarılarınızın devamını dilerim saygılarımla ALTAN METİN
Bulgaristan Üzerinden Kosova Transit Vize
S. Ulker 29/10/19, 10:25 Cevabı Görüntüle
Iyi gunler, bir konuda bilgi almak istiyorum. Ben Turk vatandasiyim ancak yurtdisinda Kosova da calisiyorum. Kendi aracim ile Turkiye-Kosova arasinda tatiller de gidiyorum. Bulgaristandan transit vize almak istiyorum. Turkiyeden basvuruda bulunabilirmiyim. Kosovada oturum ve calisma belgem bulunuyor ancak turkiyede calismiyorum. Banka hesabi ve diger belgeleri gosterebilirim. Daha onceden son 4-5 yil boyunca schengen vizem oldugu icin gecisleri yunanistan uzerinden yapiyordum. Bulgaristan Üzerinden Kosova Transit Vize işlemleri için yardımcı olun lütfen
Bulgaristan Transit Vize
SEVTAP.K 01/01/19, 20:49 Cevabı Görüntüle
İyi Günler adım Sevtap Ankara’dan size yazıyorum. Bulgaristan Transit vize almak istiyorum.
Ukrayna’da erkek arkadaşım var yılda bir iki kez yanına gitmek istiyorum. Bulgaristan’dan geçiş yapmam için sanırım Transit vizeye ihtiyacım olacak. Uzun süreli bir vize talebinde bulunabilir miyim, çok girişli olursa daha iyi olur sürekli vize almam gerekmez. Prosedür ve süreçle ilgili bilgi verebilir misiniz? Hangi evrakları hazırlamam lazım neler yapmam lazım dediğim gibi Ankara’da ikamet ediyorum İstanbul’dan başvuru yapılabilir mi bölge ayırımı var mı. Evrakları size kargo yapsam siz benim adıma başvuru yapabilir misiniz yoksa benim gelmem mi gerekiyor. Sizin cevabınızı bekliyor olacağım şimdiden çok teşekkür ederim.
Bulgaristan Vizesi İle Moldova
H. Çelik 21/02/20, 11:33 Cevabı Görüntüle
Merhaba bulgaristana bir haftalık seyahat düşünüyorum sonrasından Türkiye'ye gelmeden moldovya'ya gecmek istiyorum bulgaristandan direk kimligimle moldovyaya gecebilir miyim yada bulgaristana girmeden Türkiyede bununla alakalı bişeyler yapmalıyım yani bulgaristan direk olarak moldavyaya nasıl gecebilirim
Hırvatistan Oturum Kart İle Bulgaristan
S. Peçe 09/03/19, 16:57 Cevabı Görüntüle
Merhabalar,
Şu an Hırvatistan'da Erasmus yapmaktayım. Hırvatistan oturma iznimiz var, Türkiye'ye dönüşte Bulgartistan'dan Sofya trenine binip ülkemize geri dönmek istiyoruz. Acaba transit vize almamıza gerek var mı? ve alırsak nasıl alabiliriz?
İyi günler.
Yazıdırılabilir Versiyonu
Transit Vize İşlemleri
Çalışma İzni
Vize İçin Gerekli Evraklar
Vize Dilekçesi
Vize Başvuru Formu
EUROASIA GLOBAL VISA SERVICES

 

 
BASE_URL = '';