x
Bulgaristan

Vize İşlemleri

Bulgaristan

Bulgaristan Emekliler İçin Oturum İzni

Uzun yıllar bir işte çalıştıktan sonra emekli olan her Türk vatandaşının Bulgaristan D vize başvurusunda bulunma hakkı var. Ancak bunun en önemli şartı, emekli olduğunu kanıtlayabilmesidir. Bir diğer şart da başvuru sahibinin Bulgaristan’daki en düşük çalışan aylığı veya emekli maaşı kadar geçimini sağlayabildiğini ispat etmesidir. Bu yazımızda emeklilerin Bulgaristan D vize başvurusu yapabilmeleri için gerekli evrak listesini ve güncel bilgileri sizler için derledik. Eğer daha detaylı bilgiye ihtiyaç duyarsanız Euroasia Gloabal Visa Services yetkililerimizi telefonla arayarak bilgi alabilir, hemen emeklilik vize başvurusunda bulunma talimtı verebilirsiniz. 

bulgaristan emekli vizesi

Bulgaristan Emekli Vizesi İçin Gerekli Evraklar

1. Pasaport: En az 2 yıl geçerliliği olmalı. 

2. Biometrik fotoğraf: Güncel ve arka fonu beyaz bir şekilde çekilmiş, 35x45 mm ölçülerinde fotoğraf olmalı. 

3. Emekli olduğunuza dair belge: Belgede hangi tarihte, hangi tahsis numarasıyla ve ne kadar emekli maaşı bağlandığı gibi bilgiler yer almalı ve apostilli olmalı. 

4. Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği: Son 1 hafta içinde Nüfus Müdürlüğü’nden alınmış olmalı, kaşe ve ıslak imza bulunmalı.

5. Sabıka kaydı: Bulgaristan Dış İşleri Bakanlığı’ndan onaylı, Bulgar yeminli tercüman tarafından tercüme edilmiş ve Apostilli olmalı.

6. Kira kontratı: Bulgaristan ikamet edilecek eve dair noter onaylı kira kontratı.

7. Taahhütname: Kira kontratını yapan ev sahibinden noter onaylı taahhütname (başvuru sahibinin kendi evinde kalacağını beyan eden)

8. Banka hesap özeti: Vize başvuru sahibi adına Bulgaristan bankasından açılmış en 3000 Euro bakiyesi olan hesaba ait kaşeli, imzalı banka dökümü sunulmalı. Bu hesabın maaş çekmek için açıldığı belirtilmeli. 

Ek Hizmetlerimiz:

Emeklilerin Bulgaristan D vize başvurusu için hazırladığı evrakların Bulgarca tercüme edilmesi ve noter tasdikli olması gerekmektedir. Bu tür işlemlerinizi ofisimizi aracılığıyla kolayca ve zaman kaybetmeden yaptırabilirsiniz. Emekliler kendi araçlarıyla Bulgaristan'a gitmek isterlerse 'Yeşil Sigorta' yaptırmaları zorunludur. Yetkililerimizle görüşerek yeşil sigortanızı bir gün içinde yaptırabilirsiniz. 

bulgar oturum izni

Bulgaristan Emekli Oturum Vizesi Başvuru Adımları

1. Belgelerinizi kargoyla ofisimize gönderin:

D vize başvurusu sırasında sunmanız gereken 2018 güncel evrak listesiyle ilgili yetkililerimizden bilgi aldıktan sonra bu evraklarınızı hazırlayıp kargo yoluyla ofislerimize gönderebilirsiniz. Gönderdiğiniz evraklarla birlikte yetkililierimiz sizin adınıza vize başvuru işlemlerini başlatacaktır. 

2. Yetkililerimiz sizi bilgilendirecek:

D vize işlemlerinin en önemli kısmı evrakların eksiksiz hazırlanmasıdır. Çünkü belgelerinizde küçük bir yanlışlık bile vizenizin ret ile sonuçlanmasına neden olabilir. Bu nedenle evraklarınızı hazırlarken danışmanlık almanızı öneririz.

Bulgaristan Konsolosluğunun akredite ettiği ofisimiz yetkilileri evraklarınızı alır almaz kontrollerini sağlayacak, eksik ve hatalı belgelerinizle ilgili sizi bilgilendirecektir. Vize yetkilileri işlemleriniz devam ederken gerekli gördükleri takdirde sizden ek evrak isteyebilirler ya da yüz yüze görüşmeye çağırabilirler. 

3. Randevunuzu alıyoruz: 

Bulgaristan D vize başvuruları konsolosluk ve şahsi olarak yapılıyor. Ancak temsilciliklerden randevu almak biraz zaman alabiliyor. Evraklarınız hazır olduğunda yetkililerimiz sizinle görüşerek uygun gün ve saatte randevunuzu almanızı sağlıyor.

Randevu günü evraklarınızı kendiniz götürüp konsolosluk ya da büyükelçiliğe teslim ediyorsunuz. Sonra işlemlerinizin sonuçlanmasını bekliyorsunuz. Başvurunuzun olumlu ya da olumsuz olacağına karar verme yetkisi sadece Bulgaristan Dışişleri Bakanlığındadır. 

D Vize Çıktıktan Sonraki Aşama Nedir?

Emekliler için D vize başvuruları 45-90 gün arasında sonuçlanabilmekte. Ancak bu süre Bulgaristan Konsolosluğu ve Büyükelçiliği’nin resmi tatil günleri ve yoğunluğuna göre değişiklik gösterebilir. 

D vizeniz çıktıktan sonra Bulgaristan’a giderek sürekli oturum izni başvurusu yapmanız gerekmektedir. Bulgaristan’da ikamet edeceğiniz bölgenin Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Yabancılar Şubesi’ne giderek Oturum İzni başvurusu yapmanız gerekmekte. Bulgaristan'da Yabancılar Şubesi’ne başvuru için 2 defa gitmeniz gerekecek. Bütün bu süreci yetkililerimizle beraber yönetebileceksiniz. 

Bulgaristan’da Oturum İzni aldıktan sonra ailenizi de (eşiniz ve 18 yaşından küçük çocuğunuzu) yanınıza alabilirsiniz. Bunun için şu belgeleri hazırlamanız gerekmekte: 

 • Eşinizden: Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği, Evlilik Kayıt Örneği, Sabıka Kaydı.
 • Çocuğunuzun:  Doğum Kayıt Örneği, Nüfus Kayıt Örneği, Sabıka Kaydı, Muvafakatname (annesinin çocuğuna oturum alınmasına müsaade ettiğine dair). 
 • Taahhütname: Sizin, ailenizin bakım ve masraflarını karşılayacağınıza dair noter onaylı belge. 
 • Kira kontratı ve kira kontratını yapan ev sahibinden, başvuru sahibinin kendi evinde kalacağını beyan eden taahhütname.
 • Banka hesap dökümü: Bulgaristan’daki bir bankada 3000 Euro bakiyesi bulunan banka hesabı.

Bulgaristan Emekli Vizesi Ücreti

 • Başvurularınızın değerlendirilmeye alınması için ödemeniz gereken vize ücreti bulunmaktadır. Vize ücretleri konsolosluk vize harcı ile Euroasia GVS’nin hizmet bedelinden oluşur. Başvurularınız için ödemeniz gereken vize ücreti hakkında detaylı bilgi almak için lütfen temsilcilerimizle iletişime geçiniz. 
 • Çağrı merkezlerimiz aracılığıyla bizlerle iletişime geçmeniz halinde tarafınıza başvurunuz için hazırlamanız gereken evrak listesi ve ödemeniz gereken vize ücreti hakkında bilgilendirme maili yönlendirmekteyiz.
 • Gönderdiğimiz e-postayı inceledikten sonra aklınıza takılan soruları bizlere yöneltmekten çekinmeyin. Uzun süreli ikamet izninin ilk basamağı olan d vize başvurularınızda sizlere destek olmaktan memnuniyet duyarız. 
 • Başvurularınızın ilgili konsolosluk birimi tarafından işleme alınabilmesi için Bulgaristan emekli vizesi ücretini yatırdığınıza dair dekontu yetkililerle paylaşmanız gerekir. Dosyanıza harç ücretinin yatırıldığına dair dekontu eklemeyi unutmayınız. 
 • Bulgaristan Konsoloslukları 12 yaş altı çocuklardan vize ücreti talep etmemektedir. Her konsolosluğun anlaşmalı olduğu bir banka vardır. Anlaşmalı bankaların şubeleri vasıtasıyla vize ücretinizi yatırabilirsiniz.

UYARILAR 

 • Emekliler için D vize başvurusu sırasında sunulacak evrakların Türkiye’deki Valilik ve Kaymakamlıktan Apostil yaptırılarak Bulgaristan’a gönderilmesi gerekiyor. Belgeler Bulgaristan Sofya Dışişleri Bakanlığı’ndan onaylandıktan sonra Bulgar bir yeminli tercüman tarafından tercüme edilmeli. 
 • D Vizesini alan emekliler Bulgaristan’a gittikten sonra ikamet ettiği şehrin Yabancılar Şubesi’ne giderek Oturum İzni başvurusunda bulunmalıdır.
 • Emeklilerin aldığı Oturum İzni belli bir süre geçerliliğini koruyor. Belge üzerindeki geçerlilik tarihinin bitimine en geç iki hafta kala yenileme başvurusu yapılmalı. 
 • Başvurusu sırasında Bulgaristan Konsolosluğu ve Büyükelçiliği’ne sunulan evraklar orijinali ve aslı gibi noterden tasdiklenmiş şekilde iki nüsha olmalı. 

Bulgaristan ile ilgili merak ettiklerinizi sorun , yardımcı olalım.

Uzman danışmanlarımız sizlere en iyi hizmeti ve cevabı verecektir.

Hepsini Görüntüle Soru Sor

Cevabı Görüntüle
N. Şarkaya 04/12/18, 01:23
Merhaba,İzmir'den yazıyorum.2008 yılından bu güne emekliyim.( d ) vizesi alarak bulgaristanda uzun süreli oturum izni almak istiyorum.bu izni aldıktan sonra bulgar vatandaşı olabilme imkanım varmıdır.varsa bunun şartı nedir.ayrıca ( d ) vizesi diğer avrupa birliği ülkelerine de seyahat serbestisi tanıyormu.
Yazıdırılabilir Versiyonu
Ticari Vize İşlemleri
Aile Ziyareti Vize İşlemleri
Transit Vize İşlemleri
Çalışma İzni
English
EUROASIA GLOBAL VISA SERVICES