x
Bulgaristan

Vize İşlemleri

Bulgaristan

Türkiye Bulgaristan Büyükelçiliği’nde Görev Değişikliği

Türkiye Bulgaristan Büyükelçiliği’nde Görev Değişikliği

Bulgaristan Türkiye Büyükelçiliği’ne Angel Cholakov getirildi. Bulgaristan Hükümeti Bakanlar Kurulu kararıyla alınan görev değişikliği haberi kamuoyuyla paylaşıldı. Türkiye Bulgaristan Büyükelçiliği’nde görev değişikliği gerçekleşmeden önce Eylül ayında, Türkiye’nin Bulgaristan Büyükelçisi de değişmiş, göreve Aylin Sekizkök getirilmişti.

Geçtiğimiz Ekim ayında bir dizi diplomatın atamasını gerçekleştiren Bulgaristan Devleti temsilcisi Türkiye Büyükelçisi Nadezhda Neynsky’ın yerine Angel Cholakov’u görevlendirdi. Bulgaristan bu sene yaptığı diplomat atamalarında genel olarak genç isimleri tercih etti. 45 Yaşındaki Cholakov, daha önce Fransa Büyükelçiliği ve İtalya Büyükelçiliği’nde görev almıştı.

Mevcut Bulgaristan Büyükelçisi Nadezhda Neynsky ise eski Bulgaristan Dışişleri Bakanı idi.  Neynsky, 4 dönem Bulgaristan Meclisinde milletvekilliği yapmıştı.  İletişim, Gazetecilik ve Dil Bilimi üzerine eğitim alan mevcut Elçi’nin yeni görev yeri açıklanmadı. Dört yıl Türkiye’de bulunan Nadezhda Neynsky Bulgaristan-Türkiye ilşkileri bazında geliştirilen pek çok projede aktif olarak yer aldı.

YENİ BÜYÜKELÇİ ANGEL CHOLAKOV KİMDİR?

Mühendislik eğitimi alan Angel Cholakov 1975’te Sofya’da doğdu. Cholakov yüksek lisans eğitimini Brüksel’de tamamladı. Finans uzmanlık alanında uzmanlaşan Cholakov Avrupa Komisyonu himayesinde stajını bitirdi.  Angel Cholakov, beş yıl süresince Brüksel’de uluslararası finansal hizmetler alanında Finansal Analist olarak görevde bulundu. Eğitim hayatına ikinci kez yine Brüksel’de devam eden yeni Türkiye Büyükelçisi, ikinci yüksek lisansını ise Siyaset alanında tamamladı. Eğitimini tamamlayan Cholakov memleketi Bulgaristan’a dönüş yaparak Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Müdürlüğü biriminde faaliyetlerini sürdürdü. Mevcut Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov’un da danışmanlığını yapan Angel Cholakov dış politika üzerine danışmanlık sürecini 2017’te sonlandırdı. İtalyanca, Fransızca İngilizce ve Almanca dillerini konuşabilen yeni Türkiye Bulgaristan temsilcisi İtalya ve Fransa’da da Bulgaristan Büyükelçisi olarak görev aldı.

Türkiye’de görevlendirilen en genç Büyükelçilerden biri olmasının yanında Angel Cholakov görev aldığı ülkelerde yönettiği projelerle de yakından takip edilen isimlerden biri. Türkiye Bulgaristan Büyükelçiliği’nde görev değişikliği kısıtlı olarak devam eden Bulgaristan Konsolosluk işlemlerini nasıl etkileyeceği konusunda henüz et bir açıklama yapılmadı. Bulgaristan vize işlemleri ve Konsolosluk nezdinde yapılan çalışmaların bir kısmı halen askıda. Önümüzdeki süreçte yaşanabilecek esneklikler için seyahat severler ise beklemede.

Görev değişikliği ile Türkiye’ye atanması gerçekleşen Sayın Angel Cholakov’a makamında kolaylıklar ve çalışmalarında başarılar diliyoruz.

 

Tüm Duyurular
Transit Vize İşlemleri
Çalışma İzni
Vize İçin Gerekli Evraklar
Vize Dilekçesi
Vize Başvuru Formu
EUROASIA GLOBAL VISA SERVICES