x
Bulgaristan

Vize İşlemleri

Bulgaristan

Evlilik Yoluyla Bulgaristan Vatandaşlığı

Bulgaristan vatandaşı bir kişiyle evlilik gerçekleştiren Türk vatandaşları, Bulgaristan vatandaşlığı alma hakkına sahip oluyor. Bunun için öncelikli şart, evliliklerinin gerçek olduğunu ispatlamalarıdır. Ardından D vize başvurusu yapılır ve çıkan vize ile Bulgaristan’a gidilip Oturum İzni alınır. 5 yıllık süresiz oturum izninin sonunda kişi Bulgaristan vatandaşlık başvurusu yapabilir. Sitemizde evlilik yoluyla Bulgaristan vatandaşlığına başvuru prosedürü ve hazırlanması gereken evrak listesiyle ilgili detaylı bilgi bulabilirsiniz. Ancak evlilik yoluyla vatandaşlık işlemleri ve D vize başvuruları uzun ve karmaşıktır. Evraklarınızda çıkabilecek küçük bir hata işlem sürenizi olduğundan daha çok uzatacaktır. Tamamlamadığınız eksik belgeleriniz ise D vize ve oturum izni başvurularınızın olumsuz sonuçlanmasına neden olabilir. Bu nedenle D vize başvurularınızdan önce danışmanlık hizmeti almanızı tavsiye ederiz. Euroasia Global Visa Services, evraklarınızın hazırlanmasından D vize başvurunuza kadar tüm işlemlerinizde size destek olacaktır. Kişisel durumunuza uygun D vize güncel evrak listesi için yetkililerimizi arayabilirsiniz.

Evlilik Bulgar Vatandaşlığı

Evlilik Yoluyla D Vize Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

 1. Pasaport
 2. Biometrik Fotoğraf: Güncel ve arka fonu beyaz olmalı 
 3. Vize Talep Formu 
 4. Bulgaristan Evlilik Cüzdanı: 
 5. Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği: Bulgaristan noter onaylı.  
 6. Sabıka Kaydı: Bulgaristan Dış İşleri Bakanlığı’ndan tasdik ettirilmeli, Bulgarca tercümesi olmalı.
 7. Kira Kontratı: Bulgaristan’da ikamet edilecek eve ait olmalı. 
 8. Taahhütname 1: Bulgaristan vatandaşı olan eş Türk eşin bakım ve masraflarını karşılayacağını beyan etmeli. (Deklaratsiya 1)
 9. Taahhütname 2: Evliliğin sahte olmadığı ve birlikte yaşadıklarına dair her iki eş tarafından beyan edilmeli. (Deklaratsiya 2)
 10. Banka Hesap Özeti: Türk eş adına Bulgaristan’daki bir bankada açılmış hesabın özeti 
 11. Liçna Kartı Fotokopisi: Bulgaristan vatandaşı eşe ait olmalı. 
 12. İsim Denklik Belgesi: Bulgar vatandaşı eşin İsim Denklik Belgesi

Ek Hizmetlerimiz

Evlilik nedeniyle Bulgaristan D vize başvurularında yaptırılması zorunlu olan evraklardan biri tüm Avrupa ülkelerinde geçerli olan 30 bin Euro teminatlı Seyahat Sağlık Sigortası’dır. Bu belgeyi ofisimizden yaptırabilirsiniz. D vize başvuruları sırasında tercüme ve noter tasdiki işlemleriniz içinde yetkililerimizden destek alabilirsiniz. 

Evlilik İçin D Vize Başvuru Prosedürü

Evraklarınızı kargo ile ofisimize gönderin:

Evlilik yoluyla Bulgaristan vatandaşlık başvurusu yapacak kişilerin öncelikle D vize (oturum izni) almaları gerektiğini söylemiştik. Yazımızın devamında evlilik yoluyla D vize başvurusu için gerekli evrak listesi ve prosedürleriyle ilgili detaylı bilgiyi okuyabilirsiniz. İşlemler size karmaşık geldiyse başvurunuz sırasında kötü bir sürprizle karşılaşmamak için danışmanlık almanızı tavsiye ederiz. Yetkilimizden kişisel durumunuza uygun olan D Vize 2023 güncel evrak listesini isteyip evraklarınızı hazırladıktan sonra kargo ile ofisimize gönderebilirsiniz. 

Yetkilimiz sizi arayacak:

Evraklarınız yetkilimizin eline ulaştığında ilk iş olarak kontrolleri sağlanacaktır. Eğer eksik ve hatalı belgeleriniz varsa yetkilimiz sizi telefonla arayarak ya da mail yoluyla bilgilendirecek ve eksiklerinizi tamamlamanızı isteyecektir.  

Randevunuzu alıyoruz:

Evlilik yoluyla D vize başvuruları Bulgaristan Konsolosluğu ve Büyükelçiliği’ne şahsen yapılmaktadır. Ancak vize başvurusu için randevu almak biraz uzun zaman alabilmektedir. Böyle durumlarda ofisimizden danışmanlık alırsanız yetkililerimiz size randevu alma konusunda yardımcı olacaklardır. Evraklarınız eksiksiz ise sizinle görüşerek size uygun gün ve saatte Bulgaristan Konsoloslukları ye da Büyükelçiliği’nden randevunuzu alacaklardır. Randevu günü kendiniz giderek evraklarınızı teslim edebilirsiniz. Vize görevlisi gerek görürse ek evrak hazırlamanızı isteyebilir. Ayrıca sizi yüz yüze görüşmeye çağırabilir.  

D Vizeniz Çıktıktan Sonraki Aşama Nedir?

Evlilik dolayısıyla D vize başvurularıyla ilgili karar mercii Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı'dır. Vizenizin çıkış süresi bu iki diplomatik temsilciliğin yoğunluğu ya da resmi tatiller nedeniyle uzayabilir. Ancak her hangi bir aksilik yaşanmaz ise Bulgaristan oturum izni başvurunuz 45-60 gün içerisinde sonuçlanabilir. 

Bulgaristan'da Nikâh Yapacaksınız: D vizesini alan kişi ve Bulgar vatandaşı olan eşi, ikinci aşama olarak Bulgaristan’a gitmelidir. Ancak gitmeden önce Türkiye’deki Nüfus Müdürlüğü’nden ‘Evlilik Kayıt Örneği’ ve Nüfus Kayıt Örneği almalılar. Bu belgelerle Bulgaristan’a giden çift, Bulgar vatandaşı eşin bağlı olduğu bölgenin nikah dairesinden randevu alarak evliliklerini gerçekleştirir. Nikâhtan birkaç gün sonra çiftin Bulgaristan evlilik cüzdanları çıkmış olur. Evlilik cüzdanı ile Bulgaristan vatandaşı olan eşin ikamet ettiği adresin bağlı olduğu Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubesine gidilerek ‘oturum izni’ başvurusu yapılır. 5 yıllık süresiz oturum kartı alınır. 3 yılın sonunda kişi vatandaşlık başvurusu yapma hakkı kazanmış olur ve Bulgaristan Adalet Bakanlığı Vatandaşlık bölümüne giderek Bulgaristan vatandaşlığı başvurusu yapar. Sonra 2 yıl başvurunun değerlendirilmesi için bekler ve 5 yılın sonunda vatandaş olur. 

UYARILAR 

 • Evlilik yoluyla Bulgaristan Oturum Kartı alan kişi Bulgaristan vatandaşı olan eşi ile birlikte Avrupa Birliği üyesi ülkelerde serbest dolaşım hakkına sahip. 
 • D vize başvurusu sırasında Bulgaristan Konsoloslukları ve Büyükelçiliklerine sunulan belgelerin valilik ve kaymakamlıktan apostill yaptırılması gerekli. Ayrıca bu belgeler Bulgarca'ya tercüme ettirilmeli ve noter onaylı olmalıdır. 
 • Evlilik yoluyla Bulgaristan vatandaşlığına başvuru yapacak kişi D vize ile Bulgaristan’a gidince ilk iş olarak oturum izni başvurusu yapmalıdır. Eğer bu başvuruyu yapmadan Türkiye’ye dönerse D vizesi iptal olmuş olur ve bütün işlemleri en başından yapması gerekir. 
 • Evlilik yoluyla D vize ve oturum izni başvurusu yapıldıktan15 gün sonra Bulgaristan polisi, çiftin oturacakları adrese giderek komşularla görüşerek bu çiftin gerçekten evli olup olmadıklarını ve belirtilen adreste yaşayıp yaşamadıklarını araştırır. Aksi bir durumla karşılaşılması halinde D Vize başvurusu ve Oturum izni olumsuz sonuçlanabilir. 

Bulgaristan ile ilgili merak ettiklerinizi sorun , yardımcı olalım.

Uzman danışmanlarımız sizlere en iyi hizmeti ve cevabı verecektir.

Hepsini Görüntüle Soru Sor

Evlilik Nedeniyle Bulgaristan Vatandaşlığı
S. Ertaş 08/03/19, 17:28 Cevabı Görüntüle
Merhaba, ben Bulgaristan çift vatandaşım, eşim Türk ve 2011 yılında evlendik. 7 yaşında bir kızımız var, onu çift vatandaş yaptırdım. Şimdi ise eşimi çift vatandaş yaptırmak istiyorum. Bunun için D vize almamız gerekiyormuş. Kafama takılan kısım bu başvuru yapıldığında eşimin belli bir süre Bulgaristan'da kalma şartı var mı? Yoksa sadece giriş çıkış yapması ve 1 hafta kalması yeterli midir? (D vize için ayrıca eksiksiz olarak tüm istenenler nelerdir, mail atabilir misiniz?) Şimdiden teşekkürler.
Yazıdırılabilir Versiyonu
Transit Vize İşlemleri
Çalışma İzni
Vize İçin Gerekli Evraklar
Vize Dilekçesi
Vize Başvuru Formu
EUROASIA GLOBAL VISA SERVICES

 

 
BASE_URL = '';