x
Bulgaristan

Vize İşlemleri

Bulgaristan

Bulgaristan Ticari Vize İçin Gerekli Evraklar

Ticari Bulgaristan vizesi 90 günden az olan ziyaretler için alınan kısa süreli bir C tipi vize türüdür. Türkiye'de şirket sahibi ya da çalışan olup Bulgaristan ile ticari faaliyet yürüten kişiler, ticari Bulgaristan vizesi başvuru yapabilmektedir. Ticari vize işlemleri için şahsi evrak listesi, vize türüne ve mesleki durumuna göre değişlik göstermez. Bununla birlikte mesleki durumu gösteren belgeler farklılıklar gösterir.

Bulgaristan ticari vize için gerekli evrakları sizler için derledik. Yazımızın devamında mesleki durumunuza göre değişen evrak listelerinin ayrıntılarını görebilirsiniz. Ayrıca ofisimizi arayarak da yetkililerimizden güncel evrak listeleri ve ticari vize başvuru prosedürü hakkında detaylı bilgi isteyebilirsiniz. Talebiniz halinde ticari vize başvurularınız yetkililerimiz tarafından gerçekleştirilmektedir. 

bulgaristan ticari vize

Kişisel Vize Başvuru Evrakları:

 1. Pasaport 
 2. Biometrik Fotoğraf
 3. Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
 4. Banka Hesap Dökümü
 5. İkametgah Belgesi
 6. Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

Türkiye'de Şirket Sahipleri İçin Vize Başvuru Evrakları:

 1. Vize Talep Dilekçesi: Başvuru sahibinin görevini, gidiş amacını, gidiş ve dönüş tarihlerini içeren, şirket antetli kağıdına yazılmış, kaşeli ve imzalı mektup.  
 2. Güncel Şirket Evrakları: Faaliyet Belgesi (son üç ay içinde alınmış), sicil gazete fotokopisi, imza sirküleri fotokopisi, vergi levhası fotokopisi.
 3. Hizmet Dökümü: (Son 3 aya ait olmalı) 
 4. Ticari Davetiye Aslı
 5. Gümrük Beyannamesi: Bulgaristan'dan davetiye aldığınız firma ile iş ilişkilerinizi kanıtlayan fatura, gümrük beyannamesi, sözleşme, anlaşma vb. evraklar.
 6. Şirketin son üç aya ait banka hesap dökümü: Bankadan kaşeli imzalı, son hareket tarihi 10 günden eski olmayan, içerisinde minimum 5000 TL bakiyesi bulunan.

Çalışanlar İçin Vize Başvuru Evrakları:

 1. Vize Talep Dilekçesi: Başvuru sahibinin görevini, gidiş amacını, gidiş ve dönüş tarihlerini içeren, şirket antetli kağıdına yazılmış, kaşeli ve imzalı mektup.  
 2. Güncel Şirket Evrakları: Faaliyet Belgesi fotokopisi (Son 3 ay içerisinde alnmış), sicil gazete fotokopisi, imza sirküleri fotokopisi, vergi levhası fotokopisi 
 3. SGK Dökümü (Son 3 aya ait olmalı) 
 4. İşe Giriş Bildirgesi
 5. Maaş Bordrosu (Son 3 aya ait olmalı)
 6. Ticari Davetiye Aslı
 7. Gümrük Beyannamesi: Bulgaristan'dan davetiye aldığınız firma ile iş ilişkilerinizi kanıtlayan fatura, gümrük beyannamesi, sözleşme, anlaşma vb. evraklar.
 8. Şirketin Banka Hesap Dökümü: Bankadan kaşeli imzalı, son hareket tarihi 10 günden eski olmayan, içerisinde minimum 5.000 TL bakiyesi bulunan, son 3 aylık şirket banka hesap dökümü.

Sözleşmeli Çalışanlar İçin Vize Başvuru Evrakları:

 1. Başvuru sahibinin görevini, gidiş amacını, gidiş ve dönüş tarihlerini içeren, şirket antetli kağıdına yazılmış, kaşeli ve imzalı mektup.  
 2. Güncel Şirket Evrakları: Faaliyet belgesi, sicil gazete fotokopisi, imza sirküleri, vergi levhası.
 3. Ticari Davetiye Aslı
 4. Maaş Bordrosu (Son 3 aya ait olmalı)
 5. Gümrük Beyannamesi: Bulgaristan'dan davetiye aldığınız firma ile iş ilişkilerinizi kanıtlayan fatura, gümrük beyannamesi, sözleşme, anlaşma vb. evraklar.
 6. Noter tasdikli iş sözleşmesinin orijinali
 7. Şirketin Banka Hesap Dökümü: Bankadan kaşeli imzalı, son hareket tarihi 10 günden eski olmayan, içerisinde minimum 5000 TL bakiyesi bulunan, son 3 aylık şirket banka hesap dökümü.

Bulgaristan'da Şirket Sahibi Olanlar İçin Vize Başvuru Evrakları:

 1. Bulgaristan'daki şirketin faaliyet belgesi: Son üç ay içerisinde Bulgaristan Ticaret Odası'ndan kaşeli ve imzalı alınmış olmalı.
 2. Bulgaristan'daki şirketin vergi borcu belgesi: Bulgaristan Ticaret Odası'ndan şirketinizin borcunun olmadığına dair belge.
 3. Kira Kontratı: Bulgaristan'da ikamet ettiğiniz yere ait noter tasdikli kira sözleşmenizin fotokopisi. 
 4. Taahhütname: Kira kontratını yapan ev sahibinin başvuru sahibinin kendi evinde kalacağını beyan etmesi gerekir.
 5. Gümrük Beyannamesi: Bulgaristan'daki firmanızın faal olduğunu kanıtlayan fatura, gümrük beyannamesi veya başka firmalarla yapılmış sözleşme gibi belgeler.
 6. Banka Hesap Dökümü: Bulgaristan'da şirket ve kişi adına açılmış banka hesabının hareket dökümü veya bankadan alınmış yazı. Banka hesabının içerisinde 5000 TL veya karşılığı Leva yada Euro bulunmalı.

Bulgaristan'da Temsilciliği Olanlar İçin Vize Başvuru Evrakları:

 1. Temsilciliğin Kuruluş Kararı (СЪДЕБНО РЕШЕНИE)
 2. Temsilciliğin Ticaret Odası Kaydı (СЕРТИФИКАТ) (Son bir ay içerisinde alınmış olmalı)
 3. Kira Kontratı: Bulgaristan’da kaldığınız yere ait kira kontratı veya tapu belgesi 
 4. Taahhütname: Kira kontratını yapan ev sahibinden (Başvuru sahibinin kendi evinde kalacağını beyan eden).
 5. Banka Hesap Dökümü: Türkiye'den kişi adına açılmış banka hesabının hareket dökümü, bankadan kaşeli imzalı, içerisinde 5000 TL bulunan, güncel hareketli banka hesap dökümü.

Bulgaristan Ticari Vize Başvuru Prosedürü

1. Evraklarınızı kargoyla ofisimize gönderin:

Yukarıda mesleki duruma göre değişen Bulgaristan ticari vize için gerekli evraklar listelenmiştir. Yazıyı okuyup işlemleriniz için gerekli vize belgelerini hazırlayabilir ya da yetkililerimize telefonla ulaşarak güncel evrak listesini öğrenebilirsiniz. Evraklarınızı hazırladıktan sonra yapmanız gereken ise bulunduğunuz ile en yakın ofisimize veya hangi şehirde yaşıyor olursanız olun İstanbul ofisimize kargoyla göndererek işlemlerinizi başlatabilirsiniz. Yetkililerimiz evraklarınız ellerine ulaşır ulaşmaz kontrollerini gerçekleştirecek ve eksik belgeler konusunda sizi hemen haberdar edecektir. 

2. Parmak izi uygulaması yoktur:

Bulgaristan vize işlemleri sırasında parmak izi alınmaz. Bu nedenle ticari vize başvurunuzu şahsen gelerek yapmanıza gerek yoktur. Yetkililerimizle konuşup evraklarınızı ofisimize ulaştırmanız yeterli olacaktır. 

Bulgaristan Ticari Vizesi için gerekli evraklar

Bulgaristan Ticari Vize Başvuru Formu

 • Seyahatlerini ticari amaçlarla gerçekleştirmeyi düşünen kişilerin başvuru formunu durumlarına uygun şekilde doldurmaları yeterlidir. Ayrıca Bulgaristan ticari vize başvuru formu bulunmamaktadır.
 • Formda başvuru sahibinden istenen ulusal birey numarası, pasaport numarası, pasaport geçerlilik tarihi, başvuru sahibinin Türkiye’deki ikamet adresi, anne-baba adı gibi doldurulması gereken alanlar bulunmaktadır.
 • Ticari vize başvurusu için elinizde bir davetiye varsa davetiye bilgilerini başvuru formunun uygun yerlerine yazmanız gerekir. Davet eden şirketin/kurumun tam adı, adresi, iletişim belgeleri vb. forma eksiksiz ve büyük harflerle yazılmalıdır. Sunulan belgeler ile forma yazılan belgelerin birbiriyle tutarlı olması gerekir.
 • Vize başvuru formu, başvuru yapacak olan kişiyi tanımak ve seyahat amacını anlamak amacıyla talep edilen vize evraklarından biridir. Kişi, formda doldurulması istenen bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmalıdır. İlgili ülkede ne kadar kalınacağı hangi tarihler arasında ülkeye giriş ve çıkış yapılacağı mutlaka doğru yazılmalıdır.
 • Eğer seyahat tarihlerinde herhangi bir hata yapılırsa, başvurular forma ve diğer evraklara göre değerlendirileceğinden seyahat tarihleriniz yanlış onaylanabilir. Dolayısıyla giriş çıkış tarihlerinizi doğru yazdığınızdan emin olmalısınız.
 • Formu eksiksiz bir şekilde doldurduktan sonra gerekli yerlere imza atmadan dosyanızı teslim etmeyiniz. İmzası olmayan başvuru formları işleme alınmamaktadır.
 • Başvurunuz için kullanacağınız güncel biometrik fotoğrafınızı formda ayrılmış yere yapıştırmalısınız. Fotoğrafınız uygun ölçülerde çekilmeli ve güncel halinizi yansıtmalıdır.
 • Euroasia GVS olarak başvurunuzu sizlere sıkıntı yaşatmadan tamamlamakta ve sonuçlanma aşamasından sonra pasaportunuzu bulunduğunuz adrese kargo ile göndermekteyiz. Bulgaristan ticari vize başvuru formunuzu seyahatinizle ve belgelerinizle uyumlu bir şekilde doldurmanız için sizlere destek olmakta ve başvuru sürecinizi kolaylaştırmaktayız. Soru ve görüşleriniz için mesai saatleri içinde bizlere her zaman ulaşabilirsiniz.
 • Bulgaristan ticari vize başvuru formunu incelemek için tıklayınız.

Bulgaristan Ticari Vize Ücreti

Yetkililerimiz sizi Bulgaristan ticari vize başvuru evraklarınız arasında eksiklik olmadığı konusunda uyardıktan sonra başvuru işlemlerinizi başlatacaktır. Bu aşama da sizde vize ücretini ödeyeceksiniz. Yetkilimiz ödemeniz gereken tutarı size e-posta yoluyla iletecektir. Bu ücretin içerisinde vize harcı, aracı şirketin hizmet bedeli ve bizim danışmanlık bedelimiz vardır. Bu ücreti TL olarak banka hesap numaramıza yatırabilirsiniz ya da döviz olarak evraklarınızla ofisimize gönderebilirsiniz. 

Vizeniz Çıktıktan Sonra Pasaportunuzu Size Gönderiyoruz

Ticari vize evraklarınızı Bulgaristan diplomatik temsilciliklerine teslim ettikten sonra da yetkililerimiz vize takibinizi yapmaya devam edecektir. Pasaportunuzun durumuyla ilgili yetkililerimizi arayıp bilgi istemekten çekinmeyin. Vizeniz çıktıktan sonra ise pasaportunuz ofisimize gelmektedir. Dilerseniz şahsen gelerek alabileceğiniz gibi talebiniz doğrultusunda yetkilimiz adresinize posta yoluyla gönderecektir.

Pasaportunuzu ve Vizenizi Kontrol Edin

Eğer bir eksiklik ve yanlışlık varsa yetkililerimizi zaman kaybetmeden müşteri temsiclinize ulaşın. Unutmayın ki vize verme kararı tamamen Konsolosluğa ait bir karadır. Ticari vizelerde çok sık rastlanan bir durum olmamakla birilikte vizenize olumusuz sonuç kararı da verebilir. Böyle durumlarda da yetkililerimizle iletişime geçip itiraz sürecini planlayabilirsiniz. 

Bulgaristan Ticari Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Bulgaristan ticari vize kaç günde çıkar sorusuna yanıtımız, ortalama 5-7 iş günü içinde olacaktır. Ancak başvurunun resmi tatillere denk gelmesi durumunda vizenizin çıkış süresi uzayabilir. Bu nedenle bir aksilik yaşamak istemiyorsanız ticari vize başvurunuzu seyahat tarihinizden en az 15 gün önce gerçekleştirmenizi tavsiye ederiz.

Önceden uçak bileti almış olmanız veya otel ücretini ödemiş olmanız ticari vizenizin çıkacağı anlamına gelmez. Eğer daha kısa süre içinde Bulgaristan’a gitmenizi gerektirecek acil durumlar söz konusu olursa yetkililerimizle iletişime geçerek acil vize başvurusunda bulunmasını isteyebilirsiniz. Ticari vize ile Bulgaristan’da en fazla 90 gün kalabilirsiniz, eğer daha uzun süreli kalmayı düşünüyorsanız Bulgaristan D (oturum) vizesine başvuru yapmanızı öneririz. 

UYARILAR 

 • Ticari vize başvurularında sunulması gereken en önemli evrak Ticari Davetiye Mektubu’dur. Bu mektup Bulgaristan’da bulunan şirketin bulunduğu bölgedeki Emniyet Müdürlüğü veya Yabancılar şubesinden alınmalıdır. Bulgaristan Ticari Vize başvurunuz için davetiyenizin orijinalinin sizlere ulaştırılması gerekmektedir. 
 • Bulgaristan’da her hangi bir şirket ile ortaklığınız bulunuyorsa Ticari Vize başvurusu sırasında bu ortaklığı ispat eden belgeler sunmanız gerekmektedir. 
 • Ticari vize başvurusunu olumlu sonuçlanabilmesi açısından önceki yurtdışı seyahatlerine dair eski vizelerinizi sunmanızı tavsiye ederiz. 
 • Başvurunuz sırasında sunacağınız evrakların güncel tarihli olmasına dikkat ediniz. Eski tarihli belgeleriniz geçersiz sayılacağından vizenizin başvurusunun kabul edilmemesine veya olumsuz sonuçlanmasına neden olabilir. 
 • Ticari/iş gezisi vizesi ile bu ülkeye kendi aracınızla ya da şirket aracıyla gidecekseniz ‘Yeşil Sigorta’ ve uluslararası geçerliliği olan ehliyetinizi yanınızda bulundurun. 

Bulgaristan Ticari Vize Dilekçe Örneği

Bulgaristan'a yapıcağınız ticari seyahatlerinizde ticari seyahat dilekçesi hazırlayıp sunabilirsiniz. Ticari vize dilekçesi zorunlu bir evrak değildir fakat başvuruların değerlendirilmesine olumlu katkı sağlayabilir. Dilekçede seyahat tarihleri, hangi tarih aralıklarında ilgili ülkede bulunulacağı, davet eden şirket ya da kurum varsa adları ve iletişim bilgileri yazılmalıdır. Dilekçenin hangi konsolosluğa sunulacaksa ona hitaben yazılması tavsiye edilir.

Bulgaristan'a nasıl gidilir biliyor musunuz?

 

daha fazla göster

Bulgaristan ile ilgili merak ettiklerinizi sorun , yardımcı olalım.

Uzman danışmanlarımız sizlere en iyi hizmeti ve cevabı verecektir.

Yazıdırılabilir Versiyonu
Ticari Vize İşlemleri
Aile Ziyareti Vize İşlemleri
Transit Vize İşlemleri
Çalışma İzni
English
EUROASIA GLOBAL VISA SERVICES