x
Bulgaristan

Vize İşlemleri

Bulgaristan

Bulgaristan Vize - Aile Ziyareti Vizesi Evrakları

Bulgaristan'a akraba veya arkadaş ziyareti için gitmek isteyen kişiler, Bulgaristan vize çeşitleri arasında yer alan akraba ziyareti vize başvurusu yapabilirler. Bulgaristan aile ziyareti vize başvurusu için gerekli olan birtakım evraklar bulunmaktadır. Bu yazımızda şahsi ve mesleki durum bilgilerini gösteren evrakların listesini derledik. 2020 güncel vize başvuru evraklarını ve detaylı bilgilerini sayfamızda bulabilirsiniz. Vize işlemleri ve Bulgaristan vize ücreti için bize ulaşabilirsiniz.

Bulgaristan Vizesi İçin Gerekli Olan Evraklar

bulgaristan ziyaret vizesi

1. Pasaport

Bulgaristan vizesi almak için son 10 yıl içinde çıkarılmış ve vizenin sona erme tariginden sonra en az 6 ay geçerliliği olan pasaporta ihtiyaç vardır. Pasaport, aynı zamanda en az 2 boş sayfa içermeli. Pasaportu bulunmayan kişiler, pasaport işlemleri için gerekli yerlere başvuruda bulunabilir.

2. Biometrik Fotoğraf

Biometrik fotoğraf, 35x45 ölçülerinde, arka fonu beyaz olmalıdır. Özellikle başı kapalı bayanların alın ve kulakları görünür şekilde çekilmiş olması gerekmektedir.

3. Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

Vize başvurusu için gerekli olan vize ervrakları arasında tam vukuatlı nüfüs kayıt örneği yer almaktadır. Aile ve kardeş bilgileri ve adres bilgilerini içermelidir. E-devlet portalından almış olduğunuz barkodlu belgeler de kabul edilmektedir.

4. Banka Hesap Dökümü:

Bulgaristan vize başvurusu için banka hesap dökümüne ihtiyaç vardır. Banka hesap dökümünüz son 10 günden eski olmamalı, içerisinde en az 5.000 TL bakiyesi bulunmalı ve bankadan kaşeli imzalı alınmış olmalı.

5. Davet Mektubu

Bulgaristan aile ziyareti vize başvurusu için vize davet mektubu gerekmektedir. Bulgaristan’da yaşayan aile üyesi ya da arkadaşın göndereceği Yabancılar Şube onaylı davetiyenin orijinali vize başvuru dosyasına eklenmeli.

6. Muvafakatname

Vize başvurusunda bulunan kişi 18 yaşın altındaysa ebeveynlerinden (anne ve babadan) noter onaylı belge alınmalı.

7. Mesleki Durumunuzu Gösteren Belgeler

Mesleki durumuzu gösteren evraklar da Bulgaristan vize başvurusu için gereklidir. Detayları aşağıda bulabilirsiniz:

Çalışan iseniz; şirket evrakları, işe giriş bildirgesi, SGK Hizmet Dökümü, maaş bordrolarınızı vize başvuru evrakları arasına koymalısınız.

Şirket sahibi iseniz; ticaret odası kaydı, faaliyet belgesi, vergi levhası, imza sirküleri, referans mektubunu vize başvuru evraklarının içine koymalısınız.

Öğrenci iseniz; öğrenim gördüğünüz okuldan yeni alınmış öğrenci belgesi, vize başvuru evrakları arasında bulunmalı.

Ev hanımı iseniz; Bulgaristan ziyaretiniz boyunca masraflarınızı karşılayacak kişinin maaş bordrosu ve banka hesap özeti vize evraklarınız arasında yer almalı.

Ek Hizmetlerimiz

Seyahat Sağlık Sigortası

Bulgaristan Aile - Arkadaş Ziyaret Vizesi başvurusunda konsolosluğa sunulması zorunlu evraklar vardır. Bunlardan biri Bulgaristan’daki seyahat süresini kapsayan, 30 bin Euro teminatlı ve tüm Avrupa ülkelerinde geçerliliği olan Seyahat Sağlık Sigortası’dır. 

Kendi Aracı İle Seyahat Edecekler İçin Yeşil Sigorta

Ayrıca Bulgaristan’a kendi aracıyla seyahat edeceklerin ‘Yeşil Sigorta’ yaptırmaları gerekmektedir. Yeşil Sigortanız 1 gün içinde çıkartılabilmektedir. 

Bulgaristan Vatandaşı İle Evli Olanlar İçin Ziyaret Vizesi Evrak Listesi

1. Pasaport

Son 10 yılda çıkartılmış ve vizenin sona erme tarihinden sonra en az 6 ay geçerliliği olmalı. En az 2 boş sayfa içermelidir.

2. Biometrik Fotoğraf

35x45 ölçülerinde, arka fonu beyaz olmalıdır. Özellikle başı kapalı bayanların alın ve kulakları görünür şekilde çekilmiş olması gerekmektedir. Fotoğraçıya gittiğinizde vize başvurusu yaptığınız ülkeyi söylemeyi unutmayın.

3. Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

Nüfus Müdürlüklerinden alınmış olmalı, aile ve kardeş bilgileri ve adres bilgilerini içermelidir. E-devlet portalından almış olduğunuz barkodlu belgeler de kabul edilmekle birlikte bazen bilgi eksikliği bulunduğundan Nüfus müdürülüğü'nden almış olduğunuz Nüfus Kayıt Örneğinizle başvuru yapmanızı tavsiye ederiz.

4. Banka Hesap Dökümü

Banka hesap dökümünüz son 10 günden eski olmamalı. İçerisinde en az 5.000 TL bakiyesi bulunmalı ve bankadan kaşeli imzalı alınmış olmalı.

5. Evlilik Cüzdanı (Grajdanski Brak)

Bulgaristan vatandaşı ile evli olan ve vize başvurusunda bulunan kişiler, vize başvuru evrakları arasında evlilik cüzdanlarını da bulundurmalı. Bulgaristan’dan tasdikli olmalı.

6. Kimlik Belgeleri

Bulgaristan vatandaşı eşin Bulgar pasaportu ve Liçna Karta (Bulgaristan kimliği) fotokopisi, vize başvuru evrakları arasında bulunmalı.

7. Türk Evlilik Cüzdanı veya Nüfus Müdürülüğü'nden alınmış Nüfus Kayıt Örneği

Bulgaristan evlilik cüzdanının yanı sıra Türk evlilik cüzdanının da Bulgaristan başvuru evrakları arasında bulunmalı.

8. İsim Denklik Belgesi

Vize başvurusunda bulunacak kişinin eşi Bulgaristan vatandaşı veya çift vatandaş ise isim denklik belgesinin alınması gerekli.

9. İkametgâh Belgesi

İkametgâh belgesi, vize başvuru evrakları arasında bulunmalı.

Bulgaristan Ziyaret Vizesi Başvuru Prosedürü

1. Evraklarınızı kargoyla gönderin:

Bulgaristan vize başvurularında karar yetkisi Bulgaristan konsolosluklarındadır. Konsolosluğun yetkilendirdiği merkezler ya da akreditesi olan acenteler aracılığıyla başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Bulgaristan Konsolosluğu ve Büyükelçiliği vize başvurularında bölge ayrımı da yapmaktadır. Yani vize başvurunuzu ikamet ettiğiniz şehre en yakın temsilcilikten gerçekleştirmeniz gerekir.

Bulgaristan ziyaret vizesi başvuru prosedürü Euroasia GVS'in İstanbul şubesine evraklarınızı kargo ile göndermenizle birlikte başlatılmaktadır. İstanbul’daki yetkililerimiz evraklarınızı inceleyip ikamet ettiğiniz şehre uygun Bulgaristan Konsolosluğu ya da Büyükelçiliğine başvurunuzu gerçekleştirecektir.

2. Yetkilimiz bilgilendirme maili gönderecek

Kargo ile ofisimize gönderdiğiniz evraklar yetkililerimiz tarafından dikkatlice kontrol edilir. Eğer evraklarınız arasında eksik ya da hatalı olanlar varsa yetkilimiz size bilgilendirme maili gönderir, ya da sizi telefonla arayarak eksik evraklarınızı tamamlamanızı talep eder.

3. Parmak izi uygulaması yoktur

Bulgaristan vize başvuruları sırasında parmak izi alma işlemi uygulanmaz. Bu nedenle Bulgaristan Aile/Arkadaş Ziyaret Vize başvurularında şahsen başvuru yapmanız gerekmez.

Hangi şehirde ikamet ediyor olursanız olun evraklarınızı kargoyla İstanbul ofisimize gönderdiğiniz takdirde başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

4. Vize ücretinizi ödeyin

Evraklarınızı inceleyip bir eksiklik ya da yanlışlık olmadığını kontrol eden yetkililerimiz size ödemeniz gereken vize ücretleri ve banka hesap numaraları hakkında bilgi maili gönderecektir. 

Vize ücretini banka hesap numaramıza TL olarak yatırabilirsiniz ya da evraklarınızla birlikte döviz olarak ofisimize gönderebilirsiniz.

5. Pasaportunuzu gönderiyoruz

Vize işlemleriniz devam ederken pasaportunuzun durumuyla ilgili olarak yetkililerimizi telefonla arayarak bilgi alabilirsiniz. Vizeniz Bulgaristan Konsolosluğu ya da Büyükelçiliği tarafından onaylandıktan sonra ofisimize gönderilmektedir.

Dilerseniz ofisimize şahsen uğrayarak pasaportunuzu alabilirsiniz, dilerseniz de yetkilimiz vereceğiniz iş ya da ev adresinize kargo ile gönderebilir.

6. Vizenizi kontrol edin

Pasaportunuz elinize ulaşır ulaşmaz vizenizin olduğu sayfayı kontrol etmenizi tavsiye ederiz. Vizenizin üzerindeki fotoğrafın size ait olup olmadığını, adınızın ve soy adınızın doğru yazılıp yazılmadığını, vize başlangıç ve bitiş tarihlerinizin doğru olup olmadığını kontrol edin. Eğer bir yanlışlık varsa vakit kaybeden yetkilimizi aramanızı öneririz.

Ziyaret Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Bulgaristan aile ziyaret vizesi kaç günde çıkar sorusuna, süreç boyunca herhangi bir aksilik olmadığında başvurular ortalama 10 iş günü içinde sonuçlanır cevabı verilebilir. Ancak konsolosluk yetkilileri bazen ek evrak talep ettiğinde bu süre uzayabilmektedir.

Başvuruda bulunurken planladığınız seyahat tarihini dikkate almanız gerekmektedir. Örneğin seyahat tarihinizden 3 ay önce yapacağınız başvurular erken olduğu için kabul edilmez.

Seyahat tarihinize 30 veya 15 gün kala başvuru yapmanız yeterli olacaktır. Ayrıca aile üyelerinizden birinin vefatı ya da hastalığı gibi durumlarda acil vizeye ihtiyacınız olursa yetkililerimizi arayıp durumunuzu anlatarak acil vize (ekspres) başvurusu yapmasını talep edebilirsiniz.

Vize başvurularını sonuçlandırma yetkisi sadece başvuru yapılan konsolosluk birimindedir. Euroasia GVS olarak başvuru sürecinizde herhangi bir aksaklık yaşamamanız adına sizlere hizmet vermekteyiz.

Konforlu ve kolay bir başvuru hizmeti almak için çağrı merkezlerimizi arayarak işlemleriniz ve süreç hakkında bilgi alabilirsiniz.

Ziyaret Vizesi Süresi

Bulgaristan ziyaret vizesi süresini belirlemek tamamen Türkiye'deki Bulgar temsilciliklerinin yetkisi altındadır. Bulgaristan’da birinci dereceden bir yakınınız yoksa ziyaret vizesi genellikle tek girişli ve en fazla 30 günlük olarak verilir.

Eğer Bulgaristan’da birinci dereceden akrabanızın yanına ziyarete gidecekseniz 6 ay/1 yıl çok girişli vize de alabilirsiniz. Bu vize ile Bulgaristan’da bir yılda 90 gün ya da 6 ay içinde 90/60/30 gün süreli kalabilirsiniz.

Bulgaristan tek girişli vize almanız demek süresi ne olursa olsun Bulgaristan’a sadece bir kere girebileceğiniz anlamına gelmekte. Bulgaristan’da 90 günden fazla kalmanız gerekiyorsa D Vize (Oturum İzni) başvurusu yapabilirsiniz.

Bulgaristan Aile Ziyaret Vizesi Ret

Bulgaristan aile ziyaret vizeleriniz kimi zaman ret ile sonuçlanabilir. Vize ret durumunda Bulgaristan Konsolosluğu ya da Büyükelçiliği ret gerekçesini size bildirmekle hükümlüdür.

Vizeniz ret aldığında itiraz hakkınız bulunur. Gerekli evrakları hazırlamanız halinde tekrar başvuru yapma hakkınız her zaman vardır. Vizenize ret geldiği durumlarda yetkililerimizi arayarak nasıl bir prosedür izlemeniz gerektiği konusunda destek alabilirsiniz.

UYARILAR

  • Aile ziyaret vizesi başvuruları sırasında Bulgaristan Konsolosluğu vize yetkilileri ek belge talep edebilir, böyle durumlarda seyahat tarihiniz değişebilir. Bu nedenle işlemleriniz sonuçlanmadan seyahat planınızı kesinleştirmenizi tavsiye etmiyoruz.
  • Ülkenizde vize başvurusu yapabileceğimiz Bulgaristan Konsolosluğu ya da Bulgaristan Büyükelçiliği bulunmuyorsa başka bir ülkeden başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.
  • Bulgar vatandaşı olan eşinden dolayı Ziyaret Vizesi başvurusunda bulunmak isteyenlerin Bulgaristan’dan çıkartılmış ‘Evlilik Cüzdanı’ sunmaları gerekmektedir.
  • Bulgaristan Konsolosluğu evlilik vizesini genellikle 1 yıllık vermekte; ancak bazen ilk başvurularda 6 aylık olarak da verme ihtimali bulunmakta.
  • Bulgaristan vatandaşı ile olan evliliği biten ve boşanan kişilerin güncel olmayan belgelerle Bulgaristan Ziyaret Vizesi başvurusunda bulunmaması gerekir. Eğer eşinizden boşandıysanız durumunuza uygun belgeler hakkında güncel ve detaylı bilgi almak için ofisimizi arayabilirsiniz.
  • Diğer vize türleri hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için Bulgaristan vizesi sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Bulgaristan ile ilgili merak ettiklerinizi sorun , yardımcı olalım.

Uzman danışmanlarımız sizlere en iyi hizmeti ve cevabı verecektir.

Yazıdırılabilir Versiyonu
Ticari Vize İşlemleri
Aile Ziyareti Vize İşlemleri
Transit Vize İşlemleri
Çalışma İzni
English
EUROASIA GLOBAL VISA SERVICES