x

En Kolay Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Seyahati sevenlerin en büyük kâbusu vize başvurusudur. Başvurular sırasında istenen evraklar ve prosedürlerden dolayı çoğu kişi yaka silker. Özellikle Schengen üyesi ülkelerin uyguladığı vize prosedürü, başvuru sahibinin gözünü korkutur. Bu yüzden gezi rotasını değiştirip “Bari vize istemeyen bir ülkeye gidelim” diyeni bile duymuş olabilirsiniz. Biz de seyahat planlarınızı değiştirmeyin, istediğiniz Avrupa ülkesine kolayca seyahat edebilin diye ‘En Kolay Schengen Vizesi Nasıl Alınır?’ sorusunun cevabını sizler için araştırdık. İşte kolay vize almanın incelikleri…

1. En önemli kriter güven

Schengen üyesi ülkelere yapılan vize başvurularında inisiyatif tamamen konsolosluklar ve büyükelçiliklere aittir. Vize yetkililerinin Schengen vize başvuru sahiplerinde en çok önem verdikleri konu ise güvendir. Vize yetkilisi başvuru sahibinin Türkiye’de bir işi, kurulu düzeni, mal varlıkları olduğunu bilir ve yabancı bir ülkeye yerleşmeyeceğine kanaat getirirse, o kişinin Schengen vizesi alması kolaylaşır. Ancak başvuru sahibinin Türkiye’de düzenli bir işi yoksa, bankada gösterdiği para azsa vize yetkilisi bu kişinin kendi ülkesinde kalacağını düşünür ve vizesine ret verebilir. Bu nedenle vize başvurusu sırasında ne iş yaptığınızı (İşe Giriş Bildirgesi, SGK Hizmet Dökümü gibi) mutlaka belgeleriyle ispat edin. 

2. Evrak hazırlama işini ciddiye alın

Schengen vize başvurularının en önemli aşaması, vize başvuru evraklarının hazırlanmadır. Başvurular sırasında sunacağınız evrakların eski tarihli ve hatalı olmaması gerekmektedir. Aksi takdirde Schengen vizeniz olumsuz sonuçlanabileceği gibi vize işlem süreniz de uzayabilir. Ayrıca evrakların ne çok fazla ne de eksik hazırlanmaması önemlidir. Mesela; maddi kaynaklarınızı gösteren, araç ruhsatı, arsa tapusu ve kira kontratı gibi belgeler sizin Türkiye ile bağınızı güçlü göstereceğinden Schengen vizesi almanızı kolaylaştırabilir.

Vize evraklarından en önemlisi de vize talep dilekçesinin yazılmasıdır. Seyahat planınızı, seyahat tarihlerinizi ve seyahat masraflarınızı nasıl karşılayacağınızı İngilizce olarak anlattığınız dilekçe, Schengen vize başvrunuzun daha kolay ve olumlu sonuçlanmasını sağlayabilir. 

3. Banka hesap özetiniz sağlam olmalı

Özellikle turistik amaçlı vize başvurularında, vize yetkilileri bankada gösterilen para miktarına ve hesap hareketlerine önem verirler. Bu nedenle Schengen başvurusu yaparken maaş bordonuzu ve seyahatinizi karşılamaya yetecek kadar paranızın olduğu (hatta fazlası daha iyi olur) banka hesap özetinizi göstermeniz kolay vize almanızda etkili olabilir. Eğer banka hesabınızda az miktarda para varsa ve hesap hareketleriniz güçlü değilse vize almanız zorlaşabilir. Tam tersi bankada gösterebileceğiniz para miktarı fazla ise başvurunuz olumlu sonuçlanabilir.

4. Eski Pasaportlarınızı sunun

Schengen vize işlemleri sırasında, vize yetkilisinin olumlu karar vermesinde sizin eski pasaportlarınız ve daha önce almış olduğunuz Schengen vizelerinin de etkisi çok olacaktır. Başvurunuz sırasında varsa eksi pasaportlarınızı sunabilirseniz daha kolay vize alabilirsiniz. 

5. Seyahat arkadaşlarınızın Schengen vize fotokopilerini sunun

Eğer seyahate eşiniz, bir arkadaşınız veya akrabanız ile çıkacaksanız  ve onun da Schengen vizesi varsa, siz Schengen vizei başvurusu  yaparken bunları mutlaka sunmalısınız. Arkadaşlarınızın vizeleri sizinde aynı süreli bir Schengen vizesi almanızı sağlayabilir. 

6. Mülakatta sakin olun

Schengen vize işlemleri esnasında bazı ülkelerin vize yetkilileri gerekli gördükleri takdirde başvuru sahibini mülakata çağırabilmektedirler. Öncelikle mülakata çağrıldıysanız mutlaka zamanında gidin. Mülakat sırasında başvuru sahibinin verdiği bilgilerin konsolosluğa sunduğu evraklarla örtüşmesi gerekmektedir. Eğer vize yetkilisi beyanlar arasında uyuşmazlık fark ederse mülakat sırasında başvuru sahibini sıkıştıracak sorular sorabilir. Bu nedenle mülakata gittiğiniz zaman sakin olun, doğru bilgiler verin, bu bilgilerin sunduğunuz evraklarla uyuşmasına özen gösteriniz.

7. Seyahat sağlık sigortası, otel ve uçak rezervasyonlarınızı mutlaka yaptırın

Schengen vize başvurularının olmazsa olması Seyahat Sağlık Sigortası, uçak ve otel rezervasyonlarıdır. Vize başvurusu sırasında bu belgelerinizden birinin eksik olması vizenizin olumsuz sonuçlanabileceği anlamına gelmektedir. Hatta seyahat sağlık sigortanız seyahat süresi kapsamınızdan daha uzun ise uzun süreli Schengen vizesi alma ihtimaliniz bile olabilir. Uçak ve otel rezervasyonlarının ise gerçek olması önemlidir. Vize yetkilileri rezervasyonlarınızı kontrol etmek için beyan ettiğiniz oteli arayıp doğrulama yapabilirler. Eğer otel rezervasyonunuz onaylı değilse Schengen vizeniz olumsuz sonuçlanabilir. Eğer bu evraklarınızı eksiksiz bir şekilde sunarsanız Schengen vizesi almanız daha kolay olabilir.

Kolay Schengen vizesi veren ülkeler

Vermiş olduğumuz bu püf noktalarını ve tecrübelerimizi dikkat alarak sizler için kolay Schengen vizesi veren ülkeleri de derledik. Öncelikle belirtmeliyiz ki bir ülkeye vize vermek ya da vermemek o ülkenin konsolosluk kararına bağlıdır ve burada belirtilenle kesinlikle resmi beyanlar değildir. Nispeten daha az evrak isteyen ve hızlı vize veren ülkeler aşağıdakilerdir. 

Kolay Schengen Vize Başvurusu: Yunanistan

Yaşadığı ekonomik kriz nedeniyle vize işlemlerini kolaylaştıran Yunanistan,  Türk vatandaşlarının Schengen vizesi almak için en çok tercih ettiği ülkelerin başında geliyor. Özellikle yazın Yunan adalarına giden tatilciler, Yunanistan’dan kolaylıkla Schengen vizesi alabiliyor. Ancak burada dikkat etmeniz gereken nokta, Schengen vizesinin doğru kullanılmasıdır. Yani Yunanistan’dan Schengen vizesi alıp, Almanya veya İtalya’ya giderseniz ikinci başvurunuzda Yunanistan Schengen vize başvurusu olumsuz sonuçlanabilir.

Kolay Schengen Vize Başvurusu: İspanya

Evraklarını eksik tamamlayıp, İspanya seyahati boyunca yetecek kadar parayı banka hesabında gösteren kişiler İspanya Schengen vizesini kolaylıkla alabilmektedir. Yurt dışı seyahati planlayanlar ve henüz nereye gideceğine karar verememiş kişiler, İspanya'nın iyi bir alternatif olduğunu düşünebilir. 

Kolay Schengen Vize Başvurusu: İtalya

Türk vatandaşlarının kolay Schengen vizesi alabildiği ülkelerden biri de İtalya’dır. Turizm gelirlerini arttırmayı hedefleyen İtalya, vize işlemleri sırasında çok fazla zorluk çıkarmamaktadır. Ancak bu, İtalya Schengen vize kriterlerinin ihmal edildiği anlamına gelmez. İtalya vize başvurularında Schengen kriterleri uygulanır ve eksik ya da hatalı belgelerle yapılan başvurular kesinlikle kabul edilmez.

Kolay Schengen Vize Başvurusu: Fransa

Fransa da en çok turist çeken ülkelerden bir tanesi. Yurt dışı seyahatlerinde Fransa'yı tercih edecekseniz, tüm Schengen vize başvuru evraklarını eksiksiz tamamlayıp, gerekli vize prosedürlerini gerçekleştirdikten sonra kolay Schengen vizesi alabilirsiniz. Fransa Schengen vize başvurusu için gerekli olan evrakları yazımızın başında bulabilirsiniz. 

Kolay Schengen Vize Başvurusu: Macaristan

Macaristan Schengen vize başvurusunda bulunduğunuzda, vize işlemleriniz hızlı sonuçlanabilir. Dünyanın en güzel 15 ülkesi listesinde Macaristan da yer alıyor ve Budapeşte, dünyanın en güzel kentlerinden bir tanesi. Pek çok yeşil alana sahip olan Macaristan, eşsiz güzelliği ile sizi bekliyor. 

Tüm Schengen vize başvuruları için +90 212 963 03 43 numaralı telefondan temsilcilerimizi arayıp bilgi alabilir ve hızlı vize başvurusunda bulunabilirsiniz.

 

 

EUROASIA GLOBAL VISA SERVICES

 

 
POI