x
Bulgaristan

Vize İşlemleri

Bulgaristan

Bulgaristan vize reddine itiraz

F. Küçük 13/12/18, 11:53
20 gün önce turistik bir vize başvurusu yaptım, bugün cevabı geldi, olumsuz, seyahat amacınız inandırıcı değil diye bir yazı imzalattılar bana, daha önce bir turistik vizem vardı onunla gidip orada şirket açmıştım ama şirket evraklarını alamadan döndüm, şimdi tekrar başvuru yapabilir miyim? Vizeme yine red gelir mi? Yardımcı olabilir misiniz?
EUROASIA Müşteri Temsilcisi

Bulgaristan Konsolosluğu red sebeplerinden bir tanesi de sizin belirtmiş oldğunuz gibi seyahat amacınızı inandırıcı bulmamış olmaları. Eğer Bulgaristan'da bir firma kurmuş iseniz, başvuru yapmanız gereken vize türü Bulgaristan'daki şirket sahipleri için verilen ticari vizedir. Normalde firmanızı kurduktan sonra muhasebecinize vekalet bıraktıysanız firma evraklarını (Firmanın faaliyet Belgesi ve Firmanın Borcu olmadığına dair belgesi) aldırarak ticari bir vize başvurusunda bulunmanızın doğru bir yöntem olduğunu söyleyebiliriz. Ancak firma evraklarına sahip değilseniz durumunuzu açıklayan bir dilekçe ile terkar başvuru denenebilir. Burada durumunuz açıkça izah etmeniz çok önemlidir. Firma evraklarınızı temin edemediğinizi, Bulgaristan'a gittiğinizde firmanızı aktif olarak faaliyete geçireceğinizi ve firma evraklarınızı aldıktan sonra ticari vize üzerinden ilerleyeceğinizi belirtmeniz gerekir. Vize verip vermeme kararı nihayetinde Konsolosluğa aittir, ancak bu şekilde bir başvuru seyahat amacınızı daha iyi açıklayacaktır. Bu şekilde yapacağınız bir başvuru ile vize sonucunuzu olumluya çevirmeniz olasıdır.

 

Y. SARIGÖL 14/12/18, 15:03
Merhabalar 1 ay kadar önce Bulgaristan çok girişli 6 aylık turistik vize başvurusunda bulunmuştum. Bankada 7-8 bin lira param vardı ve hotel rezervasyonumu da koymuştum ama red verdiler. Pasaportumu alır almaz ilk vize başvurusunda red almam kötü oldu. Nerede yanlış yapmış olabilirim. İtiraz etmeyi düşünüyorum ama daha mı kötü olur acaba bir türlü emin olamadım. Bulgaristan’a da gitmek istiyorum hem gezmek hem de belki birkaç firma ile görüşebilirim diye ümit ediyorum. Sizce ne yapmalıyım? Red yanıtına itiraz etmem daha iyi ise nasıl itiraz ediliyor? Yeni başvuru yapmak daha iyi derseniz neyi farklı yapmam lazım?
EUROASIA Müşteri Temsilcisi 05/06/20, 14:21

Sayın Y.Sarıgöl,

Bulgaristan vize ret sonucunuzun nedeni banka dökümünüzdeki meblağnın, vize talep ettiğiniz süreci kapsamıyor oluşu olabilir ya da bir diğer neden, sunmuş olduğunuz hotel rezervasyonunuz satın alınmış değil ise veya benzeri şekilde hotel rezervasyonunuzun teyidi için hoteli arayarak teyit alamamış olabilirler. Tabiki bizlerin burada belirttiği sebepler tamamen tahmini sebeplerdir. Konsolosluk vermiş olduğu vize için sizlere yazılı bir açıklama yapmaktadır. Her kişi için ayrı ayrı hazırlanan bu vize red mektupları, reddin nedeni ile itiraz haklarının yazılı olarak bulunduğu ve sizin imzanız karşılığında sadece sizlere teslim edilen bir evraktır. Öncelikle reddinizin sebebini öğrenmelisiniz, red sebebiniz zaten size bir sonraki başvurunuzda neleri farklı yapmanız gerektiği konusunda ışık tutacaktır. Konu ile ilgili red mektubunuzu aldıktan sonra firmamızdan da bir randevu alarak konu ile ilgili danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Pasaportunuzu yeni çıkarttırmış iseniz, yani daha önce pasaportunuzda bir seyahat geçmişiniz yok ise, vize başvurusunda bulunurken danışmanlık hizmeti almanız önemlidir. İlk vize başvurularında dosyanızın hazırlanmasında firmamızdan profesyonel bir yardım alabilir, böylece dosyanızda hazırladığınız evraklarda zayıf kalan ya da eksik olan evrakları tamamlama konusunda doğru yönlendirmelerle başvuruda bulunabilirsiniz. Her ne kadar Bulgaristan Konsolosluğu'nun istediği evrakların standart olduğu düşünülse de bu evraklar, başvuru yapan kişinin yaşına, mesleki statüsüne, gelir durumuna göre değişebilmektedir. Bunu bir örnek ile açıklayacak olursak üniversiteden yeni mezun olmuş henüz bir işyerine bağlı olarak çalışmayan bir kişi yapacağı vize başvurusunda mesleki evraklarını beyan edemeyeceği için ya varsa gelirini beyan eden belgeleri güçlü tutmalı veya sponsorluk belgeleri normalde istenmese bile dosyasına eklemelidir. Aynı şekilde seyahat amacı Bulgaristan'daki frimalar ile görüşerek orada çalışmak gibi bir gelecek planı yapıldıysa başvurusu için görüştüğü firmalardan bir davet mektubu temin etmelidir.

Bulgaristan vize başvuru dosyalarında sunulan hotel rezervasyonları diğer ayrı bir uzmanlık konusudur. Konsolosluğun dilediği zaman hoteli arayarak teyit almabileceği unutulmamalı ya da sizin bahsettiğiniz gibi uzun süreli bir hotel rezervasyonu gösterildiği durumlarda yine normalde Konsolosluk tarafından talep edilmeyen ancak seyahat amacınızı daha net açıklayan bir dilekçe dosyanıza eklenebilir.

Bulgaristan vize işlemlerinizde danışmanlık almak için 0212 963 50 14 numaralı telefonumuzdan bizlere ulaşabilirsiniz.

Euroasia Global Visa Services

Bulgaristan Vize Reddine İtiraz

Cevap Ver