x
Bulgaristan

Vize İşlemleri

Bulgaristan

Bulgaristan Liçna Karta

Türkiye’de yaşayan Bulgar vatandaşları Türkiye’de 4 farklı şehirde bulunan Bulgaristan Diplomatik temsilciliklerinden kimlik kartı başvurusu yapabilir. Ankara Büyükelçiliği, İstanbul Başkonsolosluğu, Edirne Başkonsolosluğu ve Bursa Konsolosluğu kimlik kartı işlemleri için yetkili olan diplomatik temsilciliklerdir. Her vatandaşın yalnızca 1 tane kimliği bulunabilir. Kimlikler, 4 yıllık ve 10 yıllık/süresiz olarak verilir.

Vatandaşların isim ve soy isimlerinin, cinsiyetin, imajın kalıcı olarak değiştirilmesi durumunda 30 gün içinde yeni bir kimlik kartı başvurusunda bulunması gerekir. Yeni bir başvuruda bulunulmadığında Bulgar kanunlarınca ceza yaptırımları uygulanabilir. Aynı durum kişinin kimlik kartının kaybolması, çalınması ya da hasar görmesi durumunda da geçerlidir. Böyle bir durumla karşı karşıya kalan Bulgar vatandaşları 30 gün içinde yeni bir kart başvurusunda bulunmalıdır. Sayfamızın devamında kimlik kartı başvurusu ile ilgili sizler için faydalı olabileceğini düşündüğümüz bilgileri bir araya getirdik. Yazılarımızı okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz ancak resmi işlemlerinizi başlatmadan bilgilerin güncelliğini mutlaka teyit ettiriniz.

bulgar kimlik karti

Liçna Karta Nedir?

Kimlik kartları kişi bilgilerini içeren, kişileri tanıtan ve bağlı olduğu ülkenin vatandaşı olduğunu gösteren resmi bir belgedir. Her bir kimliğin üzerinde sadece o kişiye ait olan kimlik numaraları yer almaktadır. Liçna karta nedir sorularına istinaden, Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan Türk vatandaşlarının her biri T.C Nüfus Cüzdanına sahiptir. Bulgaristan’da ise Türkiye’deki kimliğin karşılığı olarak bu kart kullanılmaktadır.

Vatandaşlar kimlik kartlarını sağlam bir şekilde muhafaza etmekle yükümlüdür. Türkiye’de yaşayan Bulgar vatandaşları için Liçna kartın kaybedilmesi, çalınması, geçerliliğini yitirmesi durumunda ilgili diplomatik temsilciliğe müracaat etmesi ve durumu açıklaması gerekir. Eğer bu işlemi gerçekleştirmezse Bulgar kanunlarınca para cezası ödeyebilir.

Liçna karta (Lichna Karta) başvurusu için vatandaşların yerine getirmesi gereken prosedürler bulunmaktadır. Bu prosedürler sağlandığı takdirde kişi, kimlik kartı başvurusunda bulunabilir ve ortalama 90 gün içinde başvurusu olumlu ya da olumsuz sonuçlanır. Kimlik kartları, Bulgaristan İçişleri Bakanlığı tarafından konsolosluk birimleri vasıtasıyla verilir. Başvurular ilgili konsolosluk birimine şahsen yapılmak zorundadır. Konsolosluk, başvuru sahibinin elektronik ortamda imza, yüz ve parmak izi taramasını yapmaktadır. Ancak işlemler sonucunda başvuru olumlu sonuçlanırsa vekalet verilen kişi tarafından teslim alınabilir, kişinin şahsen bulunması zorunlu değildir. Ancak vekaletname noter onaylı olmalıdır.

Liçna Karta Nasıl Alınır?

Türkiye’de yaşayan Bulgar vatandaşları başvurularını diplomatik temsilciler vasıtasıyla gerçekleştirebilirler. İlgili ülkenin İçişleri Bakanlığının onayıyla birlikte konsolosluk birimlerinden kimlik başvurusu yapıp süreç sonunda olumlu yanıt alırsanız kimliğinizi teslim alabilirsiniz. Kart için başvuru süreci biraz yorucu ve uzundur. Başvurularınızı ikamet ettiğiniz görev çevresindeki konsolosluk biriminden şahsen yapmanız gerekir ancak başvuru evraklarınızı hazırlarken vize servisimizden destek alabilirsiniz.

Liçna Karta nasıl alırım?

 • Çağrı merkezlerimizi arayarak kimlik kartı başvurusu yapmak istediğinizi belirtin ve mevcut durumunuz hakkında bilgi verin.
 • Temsilcilerimiz sizinle ilgili yeterli bilgiye ulaştıktan sonra başvuru için hangi konsolosluk birimine müracaat etmeniz gerektiğini söyleyecektir.
 • Başvurunuz için sunmanız gereken evrak listesi talep edin.
 • Verilen bilgiler doğrultusunda evraklarınızı hazırlayabilirsiniz. Euroasia GVS evraklarınızın tercüme ve tasdik işlemlerini de yaptırmaktadır.
 • Evraklarınız hazır olduğunda şahsen konsolosluk birimine giderek başvuru belgelerinizi teslim edin. Gerekli prosedürler yerine getirildiğinde belgeleriniz işleme alınacaktır. (parmak izi, yüz ve imza taraması)
 • Yaklaşık 90 gün içinde başvurunuz sonuçlanacaktır. Başvurunuz olumlu ise çıkmış olan kartınızı şahsen teslim almanız gerekir. Eğer alamıyorsanız noter onaylı vekaletname yetkisi verdiğiniz kişi tarafından da teslim alınabilir.

LÜTFEN DİKKAT!

Sayfamızda bulunan evrak listeleri genel bir listedir. Konsolosluk birimi kişilerden başvuru durumlarına göre farklı evraklar talep edebilir. Süreç boyunca temsilcilerimiz sizlere gereken desteği sağlayacaktır.

Liçna Karta başvurusu için gerekli belgeler;

14-16 Yaş Arası Başvuru Sahipleri;

 • Çocuğun ve anne, babanın kişisel varlığı
 • Ebeveynlerin pasaport/kimlik belgesi (orijinal ve fotokopileri)
 • Başvuru sahibi çocuğun geçerli pasaportu ve fotokopisi
 • Bulgaristan doğum belgesi
 • Güncel, o anki halini yansıtan renkli fotoğraf (35x45 cm ölçülerinde)
 • İkametgah ( Bulgaristan’daki daimi adres yeri. Belediye başkanı tarafından imzalanmalı ve mühürlü olmalıdır.)

14-18 Yaş Arası Kişilerin İkinci ve Sonraki Kimlik Başvuruları için;

 • Anne, baba ve çocuğun kişisel varlığı
 • Anne ve babanın pasaportu/kimlik belgesi ve fotokopisi
 • Çocuğun geçerli olan pasaportu
 • Bulgaristan doğum belgesi
 • Başvuru sahibi küçüğün o anki halini yansıtan 35x45 cm ölçülerinde renkli fotoğrafı
 • Çocuğun önceki kimlik belgesi (orijinal ve fotokopi) Kişinin önceki kimlik kartını iade etmesi gerekir. Çünkü her vatandaşın yalnızca 1 tane kartı olmalıdır.

18-58 Yaş Arası Başvuru Sahipleri;

 • Başvuru sahibinin kişisel varlığı
 • Başvuru sahibinin o anki renkli fotoğrafı (35x45 cm ölçülerinde)
 • Geçerli/geçerlilik süresi dolan pasaport, kimlik kartı, ELV (ehliyet), Bulgar kimlik belgesine sahip doğum belgesi ve fotokopisi

58-70 Yaş Arası Başvuru Sahipleri

 • Başvuru sahibinin kişisel varlığı
 • 35x45 cm boyutlarında güncel renkli fotoğraf
 • Hala geçerli olan ya da geçerlilik süresi dolan pasaport, kimlik kartı, ehliyet (ELV), Bulgar doğum belgesi ve fotokopileri

70 Yaşın Üzerindeki Başvuru Sahipleri;

 • Başvuru sahibinin şahsen varlığı
 • Başvuru sahibinin o anki renkli fotoğrafı (35x45 cm ölçülerinde)
 • Geçerli ya da geçerlilik süresi dolmuş olan pasaport, ehliyet belgesi (ELV), Bulgar doğum belgesi ve fotokopileri

UYARI!

 • Evlilik dolayısıyla isim ve soy isimlerin değişmesi durumunda yeni bir kimlik kartı çıkartmak için kişilerin Bulgar evlilik belgesinin aslı ve fotokopisini de sunması gerekir.
 • 18 yaşından küçük çocukların kimlik kartlarını Bulgar vatandaşı olan anne veya babadan biri pasaport/kimlik kartı göstermek koşuluyla teslim alabilir. Ayrıca çocuğun Bulgar doğum belgesinin orijinali de sunulmalıdır.
 • Başvuru sahipleri yeni kimlik belgelerini aldıktan sonra eski kartını konsolosluk görevlilerine iade etmelidir.
 • Süresi dolan liçna kartanın yenilenmesi için 30 gün içinde başvuru yapılmalıdır.

Liçna Karta İle Avrupa Seyahati

Ülke, Avrupa Birliğine üye ülkelerden biridir. Dolayısıyla Liçna karta ile Bulgar vatandaşları tüm Avrupa ülkelerine vize almadan seyahat etme hakkı kazanırlar. Bu kart ile kişiler Kanada da dahil olmak üzere İtalya, İspanya, Portekiz, Almanya, İsveç, Norveç, İsviçre, Slovakya, Slovenya, Malta, Fransa, Hollanda, Belçika ve sayılmayan tüm Avrupa ülkelerine vize başvurusu yapmadan seyahat edebilir.

Bilindiği gibi Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Bakanlığı tarafından alınan bir kararla artık Bulgar vatandaşlarına vize uygulanmamaktadır. 6 aya kadar olan kısa süreli seyahatlerde vatandaşlar vize almadan seyahatlerini gerçekleştirebilecek. Ancak Kanada Havaalanından diğer bir ülkeye transit geçişlerde elektronik seyahat yetki belgesi alınmalıdır.

Liçna Karta, vatandaşlara Avrupa ülkelerine vizesiz seyahat hakkı kazandırır ancak ülkeye girişlerini garanti etmez. Ülkeye giriş izni sınır kapılarındaki yetkililerin takdirine de bağlıdır. Bu yüzden sınır polisleriyle iletişiminizde özenli davranmanızı tavsiye ederiz.

Liçna Karta Ücreti

Vatandaşların Liçna Karta başvuruları için ödemesi gereken ücretler vardır. Bu ücretler başvuru sahibinin yaşına ve başvurusuna göre değişir. 14 yaşına kadar kimlikler ücretsiz olarak çıkarılır. Yukarıda bahsedilen yaş aralıklarına göre kişilerin ödemesi gereken liçna karta fiyatı farklıdır. Başvurunuzu tamamlamak için ödemeniz gereken ücreti temsilcilerimizi arayarak öğrenebilirsiniz.

Türkiye’de yaşayan Bulgar vatandaşları kimliklerini çıkarmak için bulunduğu bölgedeki konsolosluk birimine başvururlar. Başvuru için de konsolosluk ücretinin yatırılması gerekir. Bu ücretler yatırılmadığında başvurunuz işleme alınmayacaktır.

Başvurunuzun işleme alınması için yaş aralığınıza uygun olarak belirlenen ücreti konsolosluk biriminin hesap numarasına yatırmanız gerekir. Başvuru evraklarınızla birlikte yatırdığınız ücretin dekontunu da paylaşmalısınız.

Başvurular için temsilcilerimizin sizlerle paylaştığı vize ücret bilgisi firmamızın servis bedeli ve konsolosluk ücretini içinde barındırmaktadır.

Liçna Karta Yenileme

Liçna Karta yazımızın en başında bahsettiğimiz gibi 4 yıllık ve 10 yıllık olarak verilebiliyor. Türkiye’de yaşayan Bulgar vatandaşları, bu süreler dolduğunda ya da dolmasına yakın uzatmak isterlerse tekrar ilgili konsolosluk birimine başvuru yaparak kimlik kartlarını yenileyebiliyorlar. Yenileme işlemi için yerine getirilmesi gereken prosedürler vardır. Yine her yaşa göre değişen konsolosluk ücreti ve evraklar bulunmaktadır.

Liçna Karta yenileme işlemleri için kişiler birtakım evraklar sunmalı, konsolosluk ücretini yatırmalıdır. Başvuru sahipleri işlemlerini başlatmadan önce yeterli bilgiye sahip olduğundan emin olmalıdır. İşlemleri için yapılan herhangi bir yanlışlık, eksiklik sürecin uzamasına sebep olacaktır. Dolayısıyla başvuru sürecinde bir gecikme yaşamamak adına temsilcilerimizle iletişime geçmeli ve süreç hakkında, evraklar hakkında detaylı bilgi almalısınız.

Kart yenileme işlemleri için vatandaşların konsolosluk biriminde şahsen bulunması ve evraklarını teslim etmesi gerekir. Ancak hazırlık sürecinde sizlere gereken desteği her zaman sağlamaktayız. Temsilcilerimiz evraklar ve süreç konusunda oldukça tecrübelidir. Başvurularınız için Euroasia GVS’yi tercih etmeniz halinde işlemlerinizi en kısa sürede tamamlamanız için yardımcı olmaktayız.

 

daha fazla göster

Bulgaristan ile ilgili merak ettiklerinizi sorun , yardımcı olalım.

Uzman danışmanlarımız sizlere en iyi hizmeti ve cevabı verecektir.

Yazıdırılabilir Versiyonu
Ticari Vize İşlemleri
Aile Ziyareti Vize İşlemleri
Transit Vize İşlemleri
Çalışma İzni
English