x

Bulgaristan’da Baba Marta Baharı Müjdeliyor!

Hareketli gece hayatı, gezilecek onlarca tarihi alanı ve sıcak insanları ile vatandaşlarımızın en çok seyahat ettiği ülkelerden olan Bulgaristan, çok sayıda renkli geleneğe de ev sahipliği yapmakta.

Soğuk kış aylarında muhteşem manzaraları ve dünyaca ünlü kayak tesisleri ile çok sayıda ziyaretçiyi ağırlayan Bulgaristan, yaklaşan baharı ise Baba Marta Kutlamaları ile karşılıyor.

Baba Marta Şenliklerinde martenitsi takan bulgar kadın

En eski Bulgaristan geleneklerinden olan Baba Marta (Marta Nine) günleri 1 Mart tarihinde başlamakta. Mart ayı süresince devam eden Baba Marta günlerinde Bulgarlar, martenista adı verilen beyaz ve kırmızı yünden yapılan süsleri yakınlarına ve sevdiklerine vererek yıl boyu sağlık ve güç dileklerini iletiyorlar.

Bulgarca ’da Çestita Baba Marta! adına kutlanan bayram, her yıl binlerce turisti Bulgaristan’a çekiyor. Genç yaşlı herkesin kollarında bulunan martenitsalar, saf sevgi ve samimiyetin birer işareti olarak görülüyor.

bileklerinde martenitsi takılı olan sekiz çocuk kolu

İlk martenitsalar hiçbir figür ve aksesuar takılmadan, sadece kırmızı ve beyaz yün ipliklerle yapılırken, zaman içinde nazar ve hastalıklardan korunmak için altın ve gümüş paralarla hazırlandıkları da olmuş.

Günümüzde ise yüzlerce farklı desene sahip, figür ve aksesuarlarla süslenmiş son derece estetik detaylara sahip martesnitsalar mevcut. Püsküllü, insan figürlü ya da top şeklinde hazırlanmış martenitsaları mart ayı boyunca hemen her yerde görmeniz mümkün.

İnanışa göre, hediye edilen ve takılan martinetsalar kırlangıç ve ya leylek görünene kadar takılır. Ardından ağaç dallarına asılan martenitsalar, ağacın korunmasını ve meyve vermesini sağlamakta.

Baba Marta günlerinde daları martenitsa dolmuş ağaç

Dede Marta günlerinde en çok ilgi çeken bir diğer figür ise şüphesiz Piji ve Penda adıyla bilinen kuklalar.

Araç dallarında asılı Pijo ve Penda

Birbirinden farklı ve eşsiz temalarla hazırlanmış kırmızı ve beyazın hakim olduğu Pijo ve Penda’ların her biri görülmeye değer.

geleneksel kıyafetlerle süslenmiş piji ve penda

Bütün kutlamalarda kırmızı ve beyazın bu denli hakim olmasının nedeni ise Bulgaristan kültüründe ifade ettiği değerler.  Beyaz renk uzum ömrü simgelerken, kırmızı renk ise güç ve sağlığı simgeliyor.

Çok sayıda Türk’ün yaşadığı komşumuz Bulgaristan’da “Çestita Baba Marta” diyerek baharı karşılamak Mart ayı içinde Bulgaristan’ı ziyaret edebilirsiniz.

Bulgaristan Vize İşlemleri için Bize Ulaşabilirsiniz.

EUROASIA GLOBAL VISA SERVICES