x
 • Bulgaristan Vizesi Hizmeti

  Bulgaristan Vizesi Hizmeti

  2024 yılında Bulgaristan turist vizenizi en uygun fiyatla alın!!

  Devamı
 • Ukrayna İçin Bulgaristan Transit Vize Başvurusu

  Ukrayna İçin Bulgaristan Transit Vize Başvurusu

  Ukrayna'ya tekrar dönüş yapmak kolay! Bulgaristan transit vizesi için tıklayın

  Devamı
 • Avrupa Birliği'nde Emeklilere Oturum İzni

  Avrupa Birliği'nde Emeklilere Oturum İzni

  Emekli olan Türk vatandaşları, Bulgaristan D vize başvurusu yaparak oturum izni alma hakkı kazanabilir.

  Devamı
 • Çocuklara Nasıl Bulgaristan Vatandaşlığı Alınır?

  Çocuklara Nasıl Bulgaristan Vatandaşlığı Alınır?

  Bulgaristan vatandaşıyla evli olanlar çocuklarını nasıl Avrupa Birliği vatandaşı yapabilir? Detaylar için tıklayın.

  Devamı
 • Bulgaristan'a Nasıl Gidilir? - Nerelere Gidilir?

  Bulgaristan'a Nasıl Gidilir? - Nerelere Gidilir?

  Bulgaristan'a ulaşım nasıl sağlanır ve Bulgaristan'da nereler gezilir? Bu soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

  Devamı

Bulgaristan Vizesi

Değerli ziyaretçilerimiz, Euroasia Global Visa Services olarak Bulgaristan C vize ve D vize konusunda sektörün en önde gelen ve en başarılı firmalarından biriyiz. Bulgaristan C Tipi Vize başvurusu, oturum izni, çalışma izni, aile birleşimi, öğrenci vizesi, emeklilik yoluyla oturum izni, Bulgaristan'da şirket kurma, temsilcilik açma, evliliğin tescil edilmesi, doğum belgesi tescili gibi birçok konuda bizden canlı destek alabilirsiniz. Tüm bu işlemlerin yanı sıra ihtiyacınız olan tercüme işlerini de yaptırabilir ve bu konularda danışmanlık alabilirsiniz.

Yazımızın devamında 2024 yılına ait güncel prosedürler, Bulgaristan vize süresi, Bulgaristan vize evrakları, Bulgaristan vize fiyatları, Bulgaristan vize ve vatandaşlık işlemleriyle ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Dilerseniz sayfamızı inceleyerek kapsamlı bilgi sahibi olabilir ya da bize telefonla ulaşarak sorularınızı yetkililerimize yöneltebilirsiniz.

Bulgaristan Vize Başvurusu Nasıl Yapılır? 

Bulgaristan vizesi ile ilgili işlemleriniz için yapmanız gereken tek şey, Türkiye’nin her neresinde olursanız olun evraklarınızı hazırlayıp kargo ile ya da şahsen ofisimize ulaştırmaktır.  Yetkililerimiz belgelerinizi inceleyerek varsa eksik ya da hatalı belgeleriniz konusunda sizi bilgilendirir, başvurunuzun zamanında gerçekleşebilmesi için çözüm odaklı çalışır ve Bulgaristan vize randevu alma işlemini sizin adınıza büyük bir titizlikle yaparak, vize başvurunuzu sizin adınıza yapar. Bulgaristan vizesi çıktığında ise pasaportunuzu belirttiğiniz adrese gönderir. Böylece zahmete girmeden, karmaşık evrak işlemleriyle uğraşmadan en kısa süre içerisinde vizeniz çıkar. İşlemden çıkan pasaportlar en kısa süre içerisinde talebe bağlı olarak kargo veya kurye aracılığıyla sizlere ulaştırılır. 

Bulgaristan vizesi başvuru işlemleri için şahsen bulunmanıza gerek yoktur. Bulgaristan vize başvurularında biyometrik veri beyanı (parmak izi) prosedürü yoktur. Dolayısıyla ikamet ettiğiniz şehirden sadece telefonla başvuru hizmeti almanız mümkündür. Evraklarınızı bize kargo ile ulaştırabilir, işlemleriniz bittikten sonra da pasaportunuzu yine kargo ile teslim alabilirsiniz. Yorulmadan, sıkıcı vize prosedürleriyle uğraşmadan başvurularınızı tamamlamak için iletişim numaralarımızdan bize ulaşın. Bulgaristan vizesi için çevrimiçi formu doldurarak başlayabilirsiniz.

Bulgaristan vize başvuru evraklarını toplamaya başlamadan önce yetkililerimizi arayarak hangi evrakları hazırlamanız gerektiği konusunda destek almayı unutmayın. Başvuru evraklarında dönem dönem güncellemeler ve değişiklikler olmaktadır. Yetkilimiz size güncel evraklar ve evrakları temin ederken kişisel durumunuza göre dikkat edilmesi gerekenler hususunda detaylı bilgiyi aktaracak, sorularınızı cevaplayacaktır

Bulgaristan Vizesi Çeşitleri

1. C Tipi Vize Çeşitleri

Bulgaristan, kısa süreli (90 günden az) seyahatlerde C tipi vize vermektedir. Tek girişli, çift girişli ve istisnai olarak da multi girişli (çok girişli) verilen C tipi vize çeşitleri aşağıdaki gibidir:

 1. Bulgaristan Turistik Vize
 2. Bulgaristan Ticari Vize
 3. Bulgaristan Transit Vize
 4. Bulgaristan Ziyaret Vizesi ( Aile/Arkadaş/ Resmi Ziyaret)  

Bu vize türlerinden birine sahip kişiler, Bulgaristan’da 6 ay içerisinde maksimum 90 gün kalma hakkına sahip olur. 
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları yukarıda saydığımız amaçlardan biri için Bulgaristan’a seyahat planlıyorlarsa bazı istisnalar dışında Bulgaristan vizesi almaları gerekmektedir. Bu istisnaların neler olduğuna gelirsek; hususi pasaport (yeşil) sahipleri ülkeye giriş yaptıkları andan itibaren 6 aylık süre içinde 90 gün vizeden muaf olarak ülkede kalma hakkına sahiptirler. Hizmet pasaportu (gri) ve diplomatik pasaport (siyah) olanlar da ülkeye giriş yaptıklarından itibaren 6 ay içerisinde 30 gün vizeden muaf bir şekilde Bulgaristan’da kalış hakkına sahip olurlar. Bununla birlikte geçerli ve çok girişli Schengen vize sahipleri de aynı şekilde Schengen vize süreleri kadar (6 ayda 90 günü aşmayacak şekilde) Bulgaristan'da kalabilirler. Bu kişilerin haklarını kullanabilmeleri için pasaportlarının seyahat dönüş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerliliği olması gerekmektedir. 

2. D Tipi Vize

Eğer vize başvuru sahibi ülkede 90 günden fazla kalacaksa D tipi vizeye (oturum izni) başvurması gerekmektedir. D tipi vize başvurusu kimler yapabilir: 

 • Bulgaristan vatandaşı eşi olan kişiler
 • Bulgaristan vatandaşı çocuğu olan kişiler 
 • Bulgaristan’daki eğitim gören öğrenciler
 • Erasmus değişim programına dahil olan öğrenciler
 • Bulgaristan’da şirket sahipleri
 • Bulgaristan’da temsilciliği olanlar
 • 1978 ve daha öncesinde göç edenler
 • Türkiye'de emekli olan kişiler
 • Bulgaristan'da çalışacak kişiler
 • Bulgaristan'da oturum sahibi kişilerin 1. derece yakını olan kişiler
 • Bullgaristan'da yatırımcı olan kişiler D tipi Bulgaristan vizesine başvurabilirler.

Bulgaristan Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Değerli yolcularımız, Bulgaristan vizesi için gerekli evraklar seyahat edecek kişinin amacına, mesleki statüsüne göre değişiklik gösterir. Seyahat amacınıza uygun olarak evraklarınızı hazırlamadığınız takdirde vize başvurunuzun reddedilme ihtimali artar.  Euroasia GVS olarak seyahatinize en uygun vize evrakları konusunda sizleri bilgilendirmekte ve başvuru sürecinizi en iyi şekilde yönetmekteyiz. Aşağıda sizler için genel hatlarıyla listelenen evraklar, konsolosluk birimleri tarafından zaman zaman güncellenebilmektedir. Başvurunuz için hazırlıklara başlamadan seyahatinize uygun olan vize başvuru evraklarını müşteri temsilcilerimizle görüşerek tarafınıza gönderilmesini talep edebilirsiniz.

Evrakları seyahatinizden önceki 3 ay içinde temin etmeye özen gösteriniz.

Genel çerçeve ile tüm başvurularda hazırlanması gereken evraklar şu şekildedir;

1. Pasaport

Pasaportunuzun seyahat dönüş tarihinden sonra 6 ay geçerliliği bulunması gerekir. Vize başvuru işlemlerinizi başlatmadan pasaportunuzun yeterli süresi olup olmadığını kontrol ediniz. Aynı zamanda pasaportta vize basımı için de en az 2 adet boş vize sayfanın bulunması gerekmektedir.

2. Vize Başvuru Formu

Planlanan seyahat hangi amaçla gerçekleştirilecekse vize başvuru formu da ona uygun olarak doldurulmalıdır. Formda istenen seyahat amacı kısmı ticari, aile ziyareti, transit, turizm ya da diğer seçeneklerden biri ile doldurulmalıdır. Başvuru formu eksiksiz ve büyük harflerle doldurulmalı, gerekli yerlere mutlaka imza atılmalıdır. Reşit olmayan başvuru sahipleri için de mutlaka ayrı bir form doldurulmalı ve imza yerini ebeveynlerin ikisi de imzalamalıdır.

Bulgaristan vize başvuru formu (İstanbul, Edirne, Bursa ve İzmir için)

Bulgaristan vize başvuru formu (Edirne, Ankara, Gaziantep için)

3. Seyahat Sağlık Sigortası

Bulgaristan vize başvurularında en az 35.000 Euro teminatlı ve tüm seyahat süresini kapsayan seyahat sağlık sigortası ibrazı zorunlu belgedir.

4. Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

Vize başvuru sahiplerinin gözden kaçırdığı noktalardan birisi de nüfus kayıt örneklerini sadece kendilerini gösteren şekilde almalıdır. Nüfus kayıt örneğinin tüm aile bilgilerini içeren şekilde alınması gerekir. Tam vukuatlı nüfus kayıt örneğini en yakın nüfus müdürlüğünden veya  e-devlet portalından temin edebilirsiniz. Nüfus Müdürlüğü'nden alınan belgelerin geçerlilik süreleri 6 ay, E -devletten alınan belgelerin geçerlilik süresinin 1 aydır. E-devletten alınan nüfus kayıt örneğini "nüfus aile" seçeneğinin seçerek en geniş kapsamlı olarak alabilirsiniz. 

5. Konaklama Belgeleri/Davetiye

Seyahat edecek kişi ilgili ülkeye davetiye alarak seyahat edecekse alınacak olan davetiyede davet eden ve edilen kişi adları, iletişim ve adres bilgileri yer almalı ve davetiye Yabancılar Şubesi ve noterden tarafından onaylı olmalıdır. Eğer kişi davet mektubu olmadan gidiyorsa onaylı konaklama belgeleri sunmalıdır. Bookingten ödemesiz şekilde yapılan rezervasyonlar belli bir süre sonra başvuru sahibinin haberi olmaksızın düşebildiğinden bu durum başvuru değerlendirme aşamasında yolcu için sıkıntı yaratabilir. Çünkü konsolosluk görevlileri seyahat edecek yolcunun yaptığı rezervasyonlarını otelleri arayarak kontrol edebilmektedir.

6. Banka Dökümü

Başvuru dosyası için sunulan evrakların arasında olması gereken şahsi banka dökümünde en az 15.000 TL bakiye bulunmalıdır. Bulgaristan Konsoloslukları vize başvuru sahiplerinin seyahatlerini rahatlıkla finanse edebilecek güçte olduğunu görmek isteyecektir.

7. Biometrik Fotoğraf

35X45 mm ölçülerinde arka fonu beyaz bir şekilde istenen formatta çekilmiş biometrik fotoğrafa ihtiyacınız olacaktır. Başı kapalı kişilerin alnı ve kulakları gözükecek şekilde fotğraf çektirmeleri, gözlük sahibi kişilerinde gözlüksüz fotoğraf çektirmesi istenilen kriterlere uygun fotoğraf sunnulmasını sağlayacaktır.

8. Mesleki Evraklar

Başvuru sahibi çalışan ise durumuna uygun olarak SGK işe giriş bildirgesi, maaş bordrosu, şirket evrakları (imza sirküleri, vergi levhası, ticaret sicil gazetesi, faaliyet belgesi) hazırlamalıdır. Kişi şirket sahibi ise yine aynı şekilde şirket evraklarını ilgili konsolosluk birimine sunmalıdır. Emekliler emekli olduklarını gösteren evrakları, öğrenciler ise öğrenci belgelerini vize başvurusu için hazır bulundurmalıdır. Başvuru için kullanılacak tüm vize evraklarının güncel olması (son 3 aylık) gerekmektedir. Çalışan ya da şirket sahipleri için hazırlanacak evraklar vize türüne göre değişkenlik gösterebilir.

Ticari Bulgaristan vize başvurularında Bulgaristan’da şirketi olanlar; şirketin borcunun olmadığına dair belge ile şirketin faaliyet belgesini, Bulgaristan noter onaylı kira kontratı ve banka dökümüyle birlikte sunmalıdır.

Euroasia GVS olarak en kolay şekilde işlemlerinizi tamamlamanız için sizlere yardımcı olma misyonunu taşımaktayız. Bulgaristan vizesi başvurularınız için rahatlıkla her konuda destek alabileceğiniz ekibimize mesai saatleri içinde çağrı merkezlerimizi arayarak ulaşabilirsiniz. 

Bulgaristan Vizesi Nasıl Alınır?

Bulgaristan vizesi işlemleriyle ilgili karar yetkisi Bulgaristan'ın Türkiye'deki dış temsilcilikleridir. Ancak diplomatik temsilcilikler için bölge sınırlaması olduğundan Bulgaristan vizesi almak isteyenlerin kendi bölgesinden başvuru yapması tavsiye edilir. Euroasia Global Visa Services olarak Türkiye'nin farklı şehirlerinde ofislerimiz bulunmaktadır. Bu illerdeki ofislerimize başvurarak Bulgaristan vize işlemlerinizi yapabileceğiniz gibi Türkiye’nin neresinde olursanız olun belgelerinizi kargo ile İstanbul ofisimize gönderdiğinizde de Bulgaristan vizenizi alabilirsiniz. Siz belgelerinizi İstanbul ofisimize gönderdiğinizde son kontrolleri yetkililerimiz tarafından sağlanır ve vize başvurunuz ilgili bölgelerdeki Konsolosluk ve Büyükelçiliklere iletilir.  Bulgaristan'ın Ankara'da Büyükelçiliği, İstanbul, Edirne ve Bursa'da ise konsoloslukları bulunmaktadır

Bulgaristan Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Bulgaristan vizesi kaç günde çıkar sorusu en çok merak edilenler arasında yer almaktadır. Bulgaristan vize başvurularının sonuçlanma süresi Bulgaristan Büyükelçiliği ve Bulgaristan Konsolosluğunun yoğunluğuna, sizin evraklarınız arasında eksiklikleri çıkmasına ve başvurunuzun resmi tatillere denk gelmesine bağlı olarak değişebilir. Bulgaristan seyahatinize planladığınız tarihlerde çıkabilmeniz için başvurunuzu seyahat tarihinizden en az 1 ay önce yapmanızı öneririz. 15 gün önceden yapılan başvuruların yetişmeme riski vardır. Vizeler ortalama 7-15 iş günü içinde sonuçlanmaktadır. D Vize (oturum vizesi) başvurularında konsolosluk yetkilileri başvuru sahibini yüz yüze görüşmeye çağırır ya da ek evrak isteyebilir. Böyle durumlarda vize sonuçlanma süreci 45-60 iş gününü bulabilir. 

Bulgaristan Vizesi Süresi

Bulgar vizesi süresi tamamen temsilciliklerin yetkisi altındadır. Bulgaristan diplomatik temsilcilikleri vize başvurularında otel rezervasyonlarını ya da davetiye de belirtilen gün sayısını dikkate alır. Bulgaristan turistik vize başvurularında, rezervasyon süresi kadar vize verir. Bulgaristan Konsolosluğu, istisnai durumlarda özellikle kışın Turizm Bakanlığının izniyle kayak merkezlerine gidenlere çok girişli (multi) vize verebilmektedir. Eğer Bulgaristan turistik vizeniz 60/90 gün oturumlu ise Bulgaristan’a 6 ay içerisinde istediğiniz kadar giriş çıkış yapabilirsiniz. Ancak 6 ay içerisinde toplam 60/90 gün konaklayabilirsiniz. 

Bulgaristan'a Arabayla Gitmek

Bulgaristan’a araçla gitmek isteyenlerin öncelikle bazı prosedürleri yerine getirmesi gerekmektedir. Bu belgelerden ilki uluslararası geçerliliği olan ehliyettir. Eğer Ocak 2016’dan sonra ehliyetinizi değiştirdiyseniz ve çipli ehliyetiniz varsa uluslararası ehliyet almanıza gerek yoktur. İkinci zorunlu belge ise, uluslararası geçerliliği olan Yeşil Sigorta'dır. Bu sigorta, Bulgaristan’dan karışacağınız bir kaza durumunda 3. şahısların zararını karşılamak için yaptırılır. Yeşil Sigortanızı, İstanbul, Kapıkule, Hamzabeyli ve Dereköy Turing ofislerinden yaptırabilirsiniz. Üçüncü önemli belge ise Vekâletnamedir. Araç sizin adınıza kayıtlı değilse veya şirket aracı ise araç sahibinden ya da şirketten vekâletname almalısınız. Bulgaristan’a girişte ihtiyacınız olacak bir başka belge ise yol vergi pulu ‘Vinetka’ dır. 1 haftalığına 30 TL vereceğiniz bu vergi pulunu aracınıza yapıştırmak zorundasınız. 

Bulgaristan Vize Reddi

Bulgaristan vize başvurularında karar yetkisi Ankara Bulgaristan Büyükelçiliğine, İstanbul Bulgaristan Başkonsolosluğuna, Edirne Bulgaristan Başkonsolosluğuna ve Bursa Konsolosluğuna aittir. Yetkililer eksik ve hatalı evrakları gerekçe göstererek ret verebilir. Bulgaristan vize reddi durumunda pasaportunuzu aldığınız tarihten itibaren 15 gün içerisinde Bulgaristan yetkili makamlarına itiraz hakkınız bulunmaktadır. Ancak ikinci başvurunuzun olumsuz sonuçlanmaması için evraklarınızın doğru ve eksiksiz olması gerekmektedir. Euroasia Global Visa Services ofislerimize şahsen gelerek yetkililerimizden güncel vize prosedürleri ve evrakları hakkında bilgi alabilirsiniz. İkinci başvurunuzun da aynı hatalardan kaynaklı reddedilmemesi adına, yetkililerimizle birlikte,  kişisel ret durumunuza göre, sonuca odaklı çalışma yürütebilirsiniz.

Bulgaristan Vize İşlemleri İstanbul

İstanbul başta olmak üzere Türkiye'nin her ilinden C tipi vize ve D tipi vize başvurularınızı Euroasia GVS aracılığıyla tamamlayabilirsiniz. İstanbul Bulgaristan Başkonsolosluğu Marmara ve Ege Bölgesi’nden yapılan vize başvurularını değerlendirme ve sonuca bağlama yetkisine sahiptir. Çanakkale, Kocaeli ve Sakarya'da yaşayan vatandaşlarımız her türlü vize, pasaport, vatandaşlık, noter, evrak tasdiki, evlilik, doğum ve ölüm işlemleri ile ilgili olarak İstanbul Başkonsolosluğu’na başvuru yapabilirler. Bulgaristan vize işlemlerinizi kolay ve sorun yaşamadan sonuçlandırmak isterseniz İstanbul ofisimizi arayabilirsiniz. Yetkililerimizle yapacağınız görüşmelerde 2024 yılı güncel evrak listeleri ve vize prosedürleri hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.  İstanbul ofisimizi  +90 212 963 50 14 numaralı telefondan arayabilirsiniz. 

Bulgaristan Vize İşlemleri Ankara

Ankara başta olmak üzere Türkiye'nin her ilinden C tipi vize başurusu ve D tipi vize başvurusunu Euroasia GVS aracılığıyla tamamlayabilirsiniz. Ankara Bulgaristan Büyükelçiliğinin yetki alanı oldukça geniştir. Akdeniz, İç Anadolu, Güney Doğu Anadolu ve Doğu Anadolu ve Karadeniz Bölgesi’nden yapılan Bulgaristan vize ve vatandaşlık işlemlerini değerlendirme yetkisi Bulgaristan Büyükelçiliği’ndedir. Bulgaristan vizesine; Afyon, Aksaray, Amasya, Ağrı, Bartın, Antalya, Eskişehir, Ardahan, Burdur, Çankırı, Çorum, Denizli, Erzincan, Bayburt, Erzurum, Giresun, Gümüşhane, Iğdır, Isparta, İzmir, Karabük, Rize, Mardin, Tunceli, Malatya, Nevşehir, Ordu, Şırnak, Tokat, Zonguldak gibi illerden başvurmak isteyenlerin işlemlerini Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği'nden yapmaları gerekmektedir. Güncel vize prosedürleri hakkında da bilgi alabileceğiniz yetkililerimiz size memnuniyetle yardımcı olacaklardır. 

Bulgaristan Vize İşlemleri Edirne

Edirne Bulgaristan Konsolosluğu’nun yetki alanına giren iller; Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli’dir. Edirne'nin Enez, Havsa, İpsala, Keşan, Lalapaşa, Meriç, Süloğlu, Uzunköprü ilçelerinde yaşayanlar, Tekirdağ'ın Çerkezköy, Çorlu, Hayrabolu, Malkara, Marmaraereğlisi, Saray, Muratlı ve Şarköy ilçelerinde ikamet edenler ve Kırklareli'nin Babaeski, Demirköy, Lüleburgaz, Kofçaz, Pehlivanköy ve Vize ilçelerinde yaşayanlar; Bulgaristan vize, vatandaşlık, noter tasdiki, evlilik, doğum , ölüm işlemleri, evrak tasdiki, tercüme gibi işlemlerini Edirne Konsolosluğu’ndan yaptırabilirler. Euroasia Global Visa Services Edirne ofisimizle iletişime geçerek vize işlemlerini hızlı ve sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilirler. Edirne ofisimize +90 284 236 76 77 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz. 

Bulgaristan Vize İşlemleri Bursa

Bulgaristan vize işlemleri Bursa başta olmak üzere ikamet ettiğiniz ilden başvuru işlemlerinizi vize servisimiz aracılığıyla tamamlayabilirsiniz. Bursa Konsolosluğu'nun yetki alanına, Bursa, Balıkesir, Bilecik, Muğla, Denizli, Aydın, Manisa, İzmir ve Yalova illeri girmektedir. Bu illerde yaşayanlar vize ve vatandaşlık başvuru işlemlerini Bursa Bulgaristan Konsolosluğu'ndan yaptırabiliriler. Bursa ofisimize +90 224 322 01 58 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz. 

Bulgaristan Vizesi Hakkında Sık Sorulan Sorular

Bulgaristan Vizesi ile Avrupa Ülkelerine Gidilir mi?

Bulgaristan vizesi ile Avrupa ülkelerine gidilememektedir. Bulgaristan Cumhuriyeti 1 Ocak 2007 tarihinden beri Avrupa Birliği tam üyesidir. Ancak Schengen üyesi ülkeler arasında yer almaz. Bu nedenle Bulgaristan pasaportuna sahip kişiler AB ülkelerine vizesiz seyahat edebilir ama Bulgaristan vizesine sahip kişilerin diğer Avrupa ülkelerine seyahat etmesi mümkün değildir. Bunun yanı sısa Schengen vize sahipleri de Bulgaristan’a vizesiz seyahat edebilirler. 

Schengen Vizesi ile Bulgaristan’a Gidilebilir mi?

Schengen vizesi ile Bulgaristan'a gidilebilir. Schengen vize sahipleri belirli kurallara uyduktan ve kuralları ihlal etmedikten sonra Bulgaristan’a giriş yapabilirler. Schengen vize kullanımında en önemli kural Schengen vize sahiplerinin ilk olarak vizeyi aldıkları ülkeye giriş yapmalarıdır. Yani Almanya’dan Schengen vizesi alan kişi önce Almanya’ya gitmeli, ardından Bulgaristan’a gitmelidir. Bu kurala uymayan kişiler 2. Schengen başvurularında sorun yaşayabilirler. Bu yüzden Bulgaristan’a seyahat edecek kişilere Bulgaristan vizesi almalarını öneririz. 

Schengen ülkeleri, Avrupa Birliği üyesi ülkeler, Lihtenştayn ve İsviçre’de oturum izni olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 5 ikamet günü süresini ihlal etmeme koşulu ile Bulgaristan’a vizesiz olarak transit seyahat gerçekleştirebilirler.

Ayrıca Amerika, Kanada ve İngiltere’de oturum izni olan vatandaşlarımız da Bulgaristan’a vizesiz giriş hakkına sahiptirler.

Bulgaristan’a Giderken Bunlara Dikkat Edin! 

 • Bulgaristan vizesi almış olmanız bu ülkeye girebileceğiniz anlamına gelmeyebilir. Bazen sınır polisi evraklarınızı görmek isteyebilir ve eğer belgelerinizi gösteremezseniz Bulgaristan’a giriş yapmanıza izin vermeyebilir. Bu nedenle Bulgaristan’a giderken Seyahat Sağlık Sigortası, otel rezervasyon belgenizi, seyahatiniz boyunca masraflarınızı karşılayabilecek miktarda paranızı yanınıza almayı unutmayın. Hatta bazen sınır polisi kalacağınız oteli arayıp bilgi isteyebilir. Otelden olumlu cevap alamadığında da ülkeye girişinize izin vermeyebilir. 
 • Türk vatandaşları pasaport süreleri yeterli olmadığında Bulgaristan vizesi başvurusunda bulunamazlar. 
 • Bulgaristan vatandaşlarının Türkiye'de doğan çocuklarına Bulgaristan vizesi verilemez. Çünkü Bulgaristan hükümeti bu kişilerin çocuklarını vatandaş olarak kabul etmektedir. Bu kişilerin çocuklarına en kısa süre içerisinde Bulgaristan’dan vatandaşlık numarası çıkarmaları gerekmektedir. Bu numara ile Bulgaristan Konsoloslukları ve Büyükelçiliği’ne başvurarak pasavan ve pasaport çıkartabilirler.  
 • Bulgaristan vatandaşları Türkiye'de doğan çocuklarını Schengen vizesi alarak da Bulgaristan'a götürebilirler. Bunun için Türkiye Cumhuriyeti pasaportu çıkartmaları gerekmektedir. 

Bulgaristan Vizesi

Bulgaristan ile ilgili merak ettiklerinizi sorun , yardımcı olalım.

Uzman danışmanlarımız sizlere en iyi hizmeti ve cevabı verecektir.

Hepsini Görüntüle Soru Sor

Bulgaristana Vize Gerekli mi
F. Bıçak 24/12/19, 13:28 Cevabı Görüntüle
Selamlar,
Antalya’da yaşıyorum ve emekliyim. 10 Yıllık pasaportumu yeni çıkardım. Bulgaristan'a bir arkadaşımı ziyarete gideceğim. Arkadaşım da bana bir davet yazısı yollayacak.
Bulgaristana vize gerekli mi yoksa pasaportumla giriş yapabilir miyim?
Teşekkür Ederim
VFS Global ile Bulgaristan Vizesi
M. Yılmaz 04/12/19, 13:20 Cevabı Görüntüle
Bulgaristan Multi vize almak istiyorum. Bunun için VFS Global Bulgaristan Vize bölümüne başvurmak ile sizin aracılığınızla başvurmak arasındaki fark nedir. Başvurduğum kurum vizenin sonucunu ya da süresini etkiliyor mu? Ayrıntılı olarak bilgi verirseniz sevinirim.
Bulgaristan Vizesi Schengen mi
D. Şamdan 29/11/19, 14:10 Cevabı Görüntüle
Merhaba, Yılbaşında Bulgaristan’da tatil yapmak istiyorum. Dönüşte ise Yunanistan üzerinden gelerek o yerleri de gezme planım var. Alacağım Bulgaristan vizesi ile Schengen bölgesine giriş yapabilir miyim? Bulgaristan Vizesi Schengen mi?
Bulgaristan ticari vize reddi
E. DUNDAR 14/11/19, 16:21 Cevabı Görüntüle
1 yıllık çok girişli ticari vize almak istiyorum. Daha önce başvurdum Bulgaristan ticari vize reddi aldım, davetiyeyi başka bir firma antetli kağıdına yazıp göndermişti, sonra Konsolosluk polisten çıkartılmış davetiye istedi, firma çıkartamadı.... istek formunu tekrar temin ettim. İstek yaptığım şahsın 2 firması var. Biri ihracat diğeri iç piyasa firması. Bu konuda yardım istiyorum. Teşekkürler, ilk vize başvurumda karşılaştığım sonuç ile tekrar karşılaşmak istemiyorum.
Bulgaristan Ticari vize 2020
a. kırtıl 21/10/19, 15:30 Cevabı Görüntüle
Merhaba, Bulgaristan Ticari vize 2020 güncel bilgilerini almak istiyorum
10 yıldır bulgaristanda faliyet gösteren firmanın%70 ortagıyım.burgaz ın aytos kasabasında ördek tüyü işleme yapıyoruz .
istanbuldaki tüysan ltd şti %50 ortagıyım.
uzun yıllar schengen vizesi ile bulgaristana girdim. kuracagım yeni işle ilgili çalışmalar için çok sık giriş çıkış yapmak zorundayım.schengen vize alacagım ülkede kalmayacagım için bulgaristan vize almam lazım.
bu durumda bulgaristanda ortagı oldugum firmadan alacagım evrak ne olmalı.
ist firma evraklarında neler olacagını biliyorum
bu konuda yardımcı olursanız memnun olurum.teşekkürler
Bulgaristan Turistik vize başvurusu
m. bozan 31/08/19, 00:32 Cevabı Görüntüle
bulgaristan turis vizesi alacam kac günde alırım gerekli evraklar
Bulgaristan Vatandaşı ile Evlilik İşlemleri
A. doğan 12/04/19, 02:03 Cevabı Görüntüle
Benim nişanlım Bulgar vatandaşı Türkiye’de evlenebilmemiz için evlenme ehliyet belgesine ihtiyacımız var.bulgaristandaki kurum sorun çıkarıyor ve bu belgeyi vermiyor.vekalet ile siz bu belgeyi alabilirmisiniz.
Bulgaristan Vize Başvuru Formu
Ö. Alço 05/04/19, 19:26 Cevabı Görüntüle
Merhabalar,
Bulgaristan vizesi için evraklarımız size göndereceğim fakat Bulgaristan vize başvuru formunu bulamadım. Başvuru formunu nasıl edinebilirim. Doldurması zor bir form mu ve siz bu formu bizim için doldurur musunuz?
Pasavan İşlemleri
N. Ozturk 03/04/19, 07:03 Cevabı Görüntüle
İzmir’de oturuyorum biz anne baba Bulgaristan vatandaşıyız 6 aylık bebeğimiz var ona pasavan çıkartmak istiyoruz Türkiye’den Bulgaristan’dan hangi evraklar lazım ve İstanbul konsolosluktan pasavan alabiliriyiz teşekkürler.
Bulgaristan Vatandaşları İçin Amerika'da Çalışma
B. Topal 29/03/19, 22:30 Cevabı Görüntüle
Merhaba ben BG vatandaşıyım Amerika da çalışma hakkım varmı
 • Bulgaristan'a Nasıl Gidilir? - Nerelere Gidilir?
  Bulgaristan'da Görmeniz Gereken 5 Yer

  Bulgaristan tarihi, coğrafi özellikleri, iklimi ve diğer özellikleriyle en çok ziyaret etmeyi sevdiğiniz ülkeler listesinde üst sı...

  Devamını Oku
 • Bulgaristan'a Nasıl Gidilir? - Nerelere Gidilir?
  Bulgaristan’da Baba Marta Baharı Müjdeliyor!

  Hareketli gece hayatı, gezilecek onlarca tarihi alanı ve sıcak insanları ile vatandaşlarımızın en çok seyahat ...

  Devamını Oku
 • Bulgaristan'a Nasıl Gidilir? - Nerelere Gidilir?
  Bulgaristan’a Özel 10 Lezzet

  Karadeniz kıyısında yer alan Bulgaristan’da tüm dünya mutfaklarından örneklere rastlayabilirsiniz. Ancak sizin iç...

  Devamını Oku
Transit Vize İşlemleri
Çalışma İzni
Vize İçin Gerekli Evraklar
Vize Dilekçesi
Vize Başvuru Formu
BASE_URL = '';