x
Bulgaristan

Vize İşlemleri

Bulgaristan

Bulgaristan Doğum Belgesi

Doğum Belgesi Nereden Alınır?

Doğum belgesi, genellikle vatandaşlık başvuruları kapsamında ilgili kişilerin temin etmesi gereken evraklardan birisidir. Bu belgeye kimler ihtiyaç duyar;

 • Türkiye Cumhuriyeti doğumlu çocukların, anne ve babasından biri Bulgar vatandaşı ise çocuğun da Bulgar vatandaşlığı alması için bazı gerekli prosedürleri yerine getirmesi gerekir. Bu prosedürler için gerekli olan en önemli evraklardan biri doğum tescil belgesidir.
 • Anne ve babası sonradan Bulgar vatandaşı olan çocukların Bulgar vatandaşlığı alabilmesi için hazırlanması gereken evraklardan biridir.
 • Anne ve babası Bulgar vatandaşı olarak ölmüş olan kişilerin, Bulgar vatandaşlığına geçmesi için doğum tasdik belgesi alması gerekir.
 • Eski Bulgar göçmeni vatandaşların tekrar Bulgar vatandaşlığı almaları için temin etmek zorunda oldukları belgedir.

Çeşitli nedenlerden dolayı göç eden ve göçe zorlanan Bulgar vatandaşları için tekrar vatandaşlık alma yöntemleri bulunmaktadır. Bu yöntemlerin prosedürü, göç edilen yıla ve vatandaşlıktan çıkma şekline göre farklılık gösterir. Göçmen vatandaşlar tekrar Bulgar vatandaşlığına geçmek için doğum tasdik belgesi almalı ve diğer evraklarla birlikte başvuru yapmalıdır.

Göçmen vatandaşların doğum belgesi çıkartılırken doğduğu ya da son yaşadığı bölgenin Bulgar arşivine bakılmaktadır. Gerekli bilgilere ulaşıldığında vatandaşlık başvuru işlem süreci devam eder.

Bulgar Vatandaşlarının Türkiye Doğumlu Çocukları

Geçtiğimiz yıllarda Bulgar vatandaşının Türkiye doğumlu çocukları Türk pasaportları ile turist vizesi alarak Bulgaristan’a giriş yapmaları mümkündü. Ancak şimdiki uygulama böyle bir girişe müsaade etmemektedir. Bulgar vatandaşı olan kişilerin çocuklarıyla birlikte seyahat edebilmeleri için pasavan (tek sayfalık pasaport) ya da Bulgaristan kırmızı pasaport alması gerekir.

Pasaport çıkarma işlemleri için Bulgar vatandaşı anne ya da babanın yerine getirmesi gereken şartlar vardır. Anne ve babanın evliliği ve sonrasında çocuğun doğumu Bulgaristan yetkili makamları tarafından tanınmalıdır. Bunun için de doğum belgesi alınması şarttır. Bununla ilgili detay bilgileri sitemizin Vatandaşlık İşlemleri sayfalarında bulabilirsiniz.

Yapacağı işlemler için doğum tasdik belgesine ihtiyaç duyan kişilerin, belgelerini alabilmeleri için birtakım evraklar hazırlaması ve ilgili makama başvuru yapması gerekir. İşlemler Bulgar vatandaşı olan ebeveyn tarafından Bulgaristan’da yapılır. Ancak vize servisimizin sizlere sunduğu hizmet sayesinde uğraşmadan, o ülkeye gitmeden de işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Verdiğiniz Vekalet İle Doğum Belgenizi Bulgaristan'dan Çıkartıyoruz

Euroasia GVS olarak yerine getirmeniz gereken tüm işlemleri, bizlere vekalet vermeniz durumunda tamamlıyoruz. İletişim numaralarımızdan ya da mail adresimizden Bulgaristan departmanımızla görüşerek hangi evrakları hazırlamanız gerektiği konusunda yardım alabilirsiniz. Sonrasında evraklarınızı bize ulaştırabilir, işlem süreci hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Doğum Belgesi Sorgulaması

Vatandaşlık başvuru işlemleri için gerekli olan bu belgeyi almak için uğraştırıcı prosedürleri yerine getirmek gerekir. İşlem süreleri uzun olmaktadır. Kişinin başvuru şekline ve sağladığı koşullara göre sonuçlanma süreleri de değişir.

Göçmenlerin vatandaşlıktan çıkma şekline göre tekrar vatandaşlık başvurusu yaparken yerine getirmesi gereken prosedür farklıdır. Aynı zamanda Türkiye doğumlu, anne ya da babasından biri Bulgar vatandaşı olan çocuğun vatandaşlık kazanması için yerine getirmesi gereken prosedür de farklıdır.

Bu prosedürleri yerine getirirken yardım almanızı tavsiye ederiz. Zira yorucu, uzun aşamaları olan bu süreci yardım almadan yerine getirmeniz oldukça zordur. Euroasia GVS sizlere tüm aşamalarda destek sağlamaktadır.

Doğum belgesi çıkartabilmek için temin etmeniz gereken evraklar;

 • Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (tüm aile bilgilerini gösteren)
 • İsim Denklik Belgesi (anne ve/veya babaya ait)
 • Anne ve baba evliyse evlilik kayıt örneği. ( Eğer anne ve baba evli değilse ‘babalık tanıma belgesi’ düzenlenmelidir. Belge orijinal ve apostilli olarak sunulmalıdır.
 • Çocuğun doğum kayıt örneği
 • Anne ve babanın vatandaşlığına uygun olarak Türk pasaport ve kimlik kartlarının fotokopisi
 • Anne ve babanın vatandaşlığına göre Bulgar pasaport ve kimlik kartı fotokopisi
 • Ebeveynlerden sadece biri başvuru yapacaksa diğer ebeveyn, başvuru işlemlerini yapana Muvafakatname vermeli.

Başvuru için temin edilen tüm belgelerin orijinal ve apostilli olması gerekir. İşlemler Bulgaristan’daki Nüfus Müdürlüğünde yapılmalıdır. Bulgar vatandaşı olan anne ya da babanın bağlı olduğu ilin İlçe Nüfus Müdürlüğüne başvuruda bulunmalıdır.  

Başvuru Aşamaları

 • Belgelerin tümü Bulgaristan Dışişleri Bakanlığından onaylatılmalı, ardından Bulgarca tercümesi ve son olarak noter onayı yaptırılmalıdır.
 • Bulgaristan Adalet Bakanlığına başvurularak doğum belgesi alınacak olan kişiye kimlik numarası (EGN- Edinen Grajdanski Nomer) alınır.
 • İlçe Nüfus Müdürlüğü, kişinin kimlik numarası ile doğum tasdik belgesi düzenler (Akt za Rajdane) İşlemler yaklaşık 1 ay sürer. İşlemler sonucunda belgenizi teslim alabilirsiniz.

Doğum belgesi alınabilmesi için sayılan evrakları hazırlamanız halinde vize servisimiz sizin için başvuru aşamalarınızı tamamlamaktadır. Başvuru aşamaları, başvuru şeklinize göre değişebilmektedir.

Süreç boyunca farklı evraklar temin etmeniz gerekebilir. Temsilcilerimiz sizlere süreç boyunca destek sağlayacak ve başvurunuzu sorgulayarak sizleri haberdar edecektir.

Belgenizi aldıktan sonra vatandaşlık işlemleri için geriye kalan prosedürleri yerine getirebilirsiniz. Bu belge ile Bulgar vatandaşlığı almanız için gerekli koşullardan birini sağlamış olursunuz.

Diğer koşullar ve prosedürler için sayfamızdaki bilgilerden yararlanabilir, çağrı merkezlerimizi arayarak temsilcilerimizden durumunuza göre bilgi alabilirsiniz. Sizlere en doğru hizmeti sunabilmemiz için bizlere durumuzla ilgili gerekli bilgiyi vermelisiniz.

Doğum Belgesi Örneği

Doğum belgesi için yaptığınız başvuru Bulgaristan İlçe Nüfus Müdürlüğünce sonuçlandırıldığında belgenizi teslim alabilirsiniz. Euroasia GVS, gerekli prosedürlerle ilgili sizlere detaylı bilgi vermektedir. Uzun ve zorlu prosedürlerle ilgili sizlere gerekli desteği sağlayarak yapmak istediğiniz işlemlerde sizlere yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Belge için yerine getirmeniz gereken prosedürler Bulgaristan’da tamamlanmalıdır. İşlemler için oraya gitmeye zamanınız yoksa vize servisimizi arayarak durumunuzu detaylı bir şekilde anlatabilir, hazırlamanız gereken evraklar konusunda bilgi alabilirsiniz.

Bizlere verdiğiniz bilgiler dahilinde işlem sürecinizi planlıyoruz. Temsilcilerimizden evraklarla ilgili bilgi aldıktan sonra hazırlayıp ofisimize kargo ile gönderebilirsiniz. Dilerseniz şahsen İstanbul merkez ofisimizi mesai saatleri içinde ziyarete gelebilirsiniz.

Bulgaristan departmanı temsilcileri, evraklarınızın kontrolünü sağladıktan sonra tercüme ve tasdik işlemlerini yaptırmaktadır. Belgelerin tercümesinden sonra Dışişleri Bakanlığından ve Bulgaristan noterinden onaylatılır ve geriye kalan prosedürler tamamlanır. Başvuru işlemleri yaklaşık 30 gün sürer. Bu sürenin ardından doğum belgesi düzenlenir ve başvuru sahibine ya da vekalet sahibine teslim edilir.

Aşağıda Bulgaristan doğum belgesi örneğini bulabilirsiniz.

bulgaristan dogum belgesi

 

daha fazla göster

Bulgaristan ile ilgili merak ettiklerinizi sorun , yardımcı olalım.

Uzman danışmanlarımız sizlere en iyi hizmeti ve cevabı verecektir.

Yazıdırılabilir Versiyonu
Ticari Vize İşlemleri
Aile Ziyareti Vize İşlemleri
Transit Vize İşlemleri
Çalışma İzni
English
EUROASIA GLOBAL VISA SERVICES