x
Bulgaristan

Vize İşlemleri

Bulgaristan

Bulgaristan Pasaportu

Bulgaristan pasaportu başvurularını kabul etme ve değerlendirme yetkisi Türkiye’de bulunan diplomatik temsilciliklerdedir. Ankara Büyükelçiliği, İstanbul Başkonsolosluğu, Edirne Başkonsolosluğu ve Bursa Konsolosluğu pasaport işlemleri için yetkili olan diplomatik temsilciliklerdir. Türkiye’de yaşayan Bulgar vatandaşları, evlilik ve yatırım yoluyla vatandaşlık alan kişiler Bulgar kırmızı pasaport başvurusunda bulunabilirler.

Bulgaristan pasaportu için randevular artık elektronik ortamda alınabilmektedir. Vize servisimiz, pasaport işlemleriniz için konsolosluk biriminin ve sizin uygun olduğunuz tarih aralıklarına göre randevunuzu almakta ve gerekli prosedür hakkında sizleri bilgilendirmektedir.

Bulgar pasaportları Türkiye’de yaşayan Bulgar vatandaşları için diplomatik temsilcilikler tarafından temin edilmektedir. Bulgaristan’da ise Nüfus Müdürlüklerine bağlı bölgesel birimler bu işlemler için yetkilidir.

Pasaport başvuruları için ilgili konsolosluk biriminde şahsen bulunmanız gerekir. Başvurunuz için belgelerinizi konsolosluğun uygun gördüğü randevu zamanında bizzat teslim etmeniz gerekir.

Başvuru esnasında konsolosluk görevlileri başvuru sahibinin parmak izi, yüz ve imza taramasını yapmaktadır. Bu yüzden başvurunuzu gerçekleştirmek için şahsen bulunmanız gerekir. İşlem süreci yaklaşık 3 ay içinde sonuçlanır.

Bulgaristan Pasaportu Nasıl Alınır?

bulgar pasaportu

Başvuru sahibi Bulgar vatandaşı, pasaport işlemleri için birtakım koşulları yerine getirmelidir. Başvuru ister Türkiye’den ister Bulgaristan’dan yapılsın temin edilmesi gereken evraklar bulunmaktadır. Başvuru için hazırlıklara başlanmadan önce bu evraklar ve gerekli koşullar hakkında bilgi almanızı tavsiye ederiz. Temsilcilerimiz, işlerinizi daha hızlı ve kolay yoldan tamamlayabilmeniz için sizlere yol gösterir.

Bulgaristan pasaportu nasıl alınır sorularına istinaden, genel olarak pasaport başvuru süreci şu şekildedir;

Bulgaristan Pasaportu Başvuru İşlemleri

1) Kişi öncelikle pasaport başvurusu için ilgili konsolosluk biriminden randevu talep eder.

2) Seçilmiş randevu gününde konsoloslukta şahsen hazır bulunarak belgelerini takdim eder ve imza, yüz, parmak izi taraması yapılır.

3) Kişilerin yaşına göre ve pasaportunu ilk kez alıp almadığına göre farklı harç bedeli öder. 0-14 yaş arası çocuklar ayrı, 14-18 yaş arası çocuklar ayrı, 18-58 yaş arası yetişkinler ayrı, 58-70 yaş arası yetişkinler ayrı ve 70 yaş üzeri yetişkinler ayrı ücretler öder. Detaylı bilgi için pasaport çıkarmak için gerekli belgeler sayfamıza göz atabilirsiniz.

4) Başvuru sahipleri, işlemler için doğum tasdik belgesi/ kimlik kartı (liçna karta)/ ELV (ehliyet)/pasaport belgelerinden birini zayavlenie (dilekçe) ile birlikte beyan etmelidir.

DİKKAT!

  • Başvuru sahibinin sunduğu evraklarda hata ya da eksiklik olduğunda konsolosluk birimi 7 gün içinde hatanın giderilmesi için tercih ettiği iletişim kanalıyla kişiye ulaşır ve 1 ay içinde eksik evrakları tamamlaması için süre tanır. Bu süre içerisinde kişi evraklarını tamamlamalıdır. Aksi takdirde başvuru süreci devam etmez.
  • 0-18 yaş arası başvuru sahibine ebeveynleri de işlemler sürecinde eşlik etmelidir. Eğer veli ya da vasiden biri başvuru esnasında eşlik edemiyorsa eşlik eden diğer ebeveyne vekalet vermelidir.
  • Parmak izi prosedürlerini 12 yaşından küçük çocuklar yerine getirmemektedir.
  • Süresi dolan pasaportların konsolosluk birimine müracaat edilip teslim edilmesi gerekir. Pasaport yenileme ve uzatma işlemleri için Ankara Büyükelçiliği, İstanbul Başkonsolosluğu, Edirne Başkonsolosluğu ve Bursa Konsolosluğu yetkilidir.
  • Bir vatandaşın sadece 1 tane Bulgar pasaportu olabilir. Süresi dolan pasaportlar 3 ay içinde iade edilmezse cezai yaptırımlar uygulanmaktadır.
  • Başvuru sahiplerinin medeni durumlarındaki değişiklikler belgelerle kanıtlanmalıdır.
  • Çıkan pasaportlar vekalet verilen kişiler tarafından teslim alınabilir.

Bulgaristan Pasaport Sorgulama

Pasaport başvuruları için gerekli prosedürler tamamlandıktan sonra başvurunuzun işleme alınması için herhangi bir sakınca görülmediği takdirde işlem süreci başlar. İşlem süreçleri başvurunun şekline göre kısa ya da uzun olabilir. Bulgaristan pasaport sorgulama aşamanızı da takip ederek sonuçlandığında konsoloslukta hazır bulunup pasaportunuzu almanız gerekecektir.

Bulgar Pasaportu Kaç Günde Çıkar?

Pasaportlar genellikle 90 gün içinde çıkar. Ancak 1971 ile 1978 yılları arasında Türkiye’ye gelen göçmen vatandaşlar, 1989 yılında Türkiye’ye gelen göçmenler ve 1949-1951 yılları arası Türkiye’ye gelen göçmenlerin pasaportlarını alma süre ve süreçleri birbirinden farklıdır. Detaylı bilgi için sitemizin Vatandaşlık İşlemleri alt sayfalarını inceleyebilirsiniz.

Evlilik ve yatırım yoluyla pasaport almaya hak kazanan vatandaşların da başvuru sonuçlanma süreleri farklı olmaktadır. Bu yöntemlerle vatandaşlık başvurusu yapan kişilerin yerine getirmesi gereken uzun prosedürler vardır. Örneğin evlilik yolu ile vatandaşlık başvurusu için birtakım prosedürleri yerine getirdikten sonra 5 yıl kesintisiz ikamet zorunluluğu bulunmaktadır. Yatırım yoluyla vatandaşlık başvurusu için ise 512.000 Euro devlet tahvil bonosu almak gerekir ve bu tahvil bonosuyla Ekonomi Bakanlığından yatırımcı sertifikası alınmalıdır.

Tüm bu süreçler başvurunun türüne ve sahip olunan şartlara göre değişiklik gösterir. En az 5 yılın sonunda gerekli mülakatlar ve dil sınavlarından sonra Bulgar yetkili makamlarınca uygun görüldüğünde vatandaşlık kazanılmış olur. Vatandaşlık kazanıldıktan sonra ise kişi pasaport başvurusunda bulunabilir.

Göçmen vatandaşların ise pasaportlarını alması daha kısa sürebilir. Kişilerin taşıdığı şartlara göre bu süre 3 ya da 6 ay da sürebilir, 5 yıl da.

Bulgaristan Pasaportu İle Hangi Ülkelere Vizesiz Gidilir?

bulgar pasaportu ile hangi ülkelere vizesiz gidilir

Bulgaristan, Avrupa Birliği üyesi ülkesi olduğu için Bulgaristan pasaportu olan herkes tüm Avrupa ülkelerine vizesiz seyahat hakkı kazanır. Çünkü Bulgaristan pasaportuna sahip olmak Avrupa Birliği vatandaşı olmak demektir. 

İsveç, Norveç, Finlandiya, Danimarka, Malta, İtalya, İspanya, Portekiz, Polonya, Almanya, İsviçre, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Karadağ, Arnavutluk, Bosna Hersek, Hırvatistan, Slovakya, Slovenya, Fransa, Hollanda, Belçika, Lüksemburg, Lihtenştayn, Litvanya, Estonya, Letonya, Yunanistan, Kıbrıs gibi Avrupa ülkelerine vizesiz seyahat edilebilir. Ancak bu durum, sınır güvenlik yetkilileri tarafından kontrole tabii tutulmayacağı anlamına gelmez. Seyahat etmek istediğiniz ülkeye girişlerin, sınırda bulunan yetkililerin iznine bağlı olduğunu unutmayınız. Bu yüzden yaptırdığınız seyahat sağlık sigortanızı, konaklama belgelerinizi vb. yanınızda bulundurmanızda fayda vardır.

Sahip olunan bu pasaport ile yapacağınız seyahatler 180 gün içinde 90 günle sınırlıdır. Sürelerle ilgili istisnalar bulunabilmektedir. Daha uzun konaklamak istediğiniz ülke için uzun süreli vize başvurusu yapmanız gerekir.

Her ülkenin kendine göre kuralları vardır. Belirtilen süre aşılır ve daha fazla konaklama yapılırsa cezai yaptırımlar uygulanabilir. Bu durum seyahat etmek istediğiniz ülkenin kurallarına göre farklılık gösterir. Lütfen seyahat ettiğiniz ülkenin bu konuda ağır bir yaptırımı olup olmadığını kontrol ediniz. Zira uygulanan yaptırımlar, sonraki seyahatlerinizde size olumsuz yansıyabilir.

Pasaportu ne şekilde almaya hak kazandığınız önemli değildir. İster yatırım yoluyla vatandaşlık kazanın ister evlilik yoluyla, bunun bir önemi yoktur. Pasaporta sahip olduğunuzda vizesiz seyahat hakkı da kazanmış olursunuz.

Bulgaristan Vatandaşlarının Vizesiz Olarak Seyahat Edebileceği Diğer Ülkeler

Antigua ve Barbuda, Arjantin, Ermenistan, Barbados, Bahamalar, Belize, Bostvana, Brezilya, Brunei, Vanuatu, Vatikan, Venezuela (turistik kart ile seyahat edilebilir.), Guatamala, Granada, Gürcistan (360 günden sonrası için vize alınmalı), Dominika, Dominik Cumhuriyeti (turistik kart alınmalı, 30 gün geçerli), El Salvador, Ekvator( 90 gün ile sınırlı ve sadece turistik seyahatler için. Diğer amaçlar için vize alınmalıdır.)

İsrail, Kiribati, Makao, Hong Konk, Kolombiya, Kore Cumhuriyeti, Kosova, Kosta Rika (30 güne kadar), Mauritius, Makedonya, Malezya, Maldivler (30 güne kadar), Fas, Marshall Adaları, Meksika, Moldova, Monako, Nikaragua, Yeni Zelanda, BAE, Filistin, Palau, Panama (30 güne kadar), Paraguay, Peru, Romanya, Samoa, San Marino, Saint Lucia, Saint Vincent ve Grenadinler, Saint Kitts ve Nevis, Seyşeller, Singapur, Sırbistan, Tayvan, Doğu Timor, Tonga, Trinidad ve Tobago, Tuvalu, Tunus, Türkiye (30 güne kadar), Ukrayna, Uruguay, Filipinler (30 güne kadar), Finlandiya, Japonya, Honduras, Şili.

Bulgaristan Pasaportu İle Amerika

Türkiye’den Bulgaristan pasaportu ile Amerika’ya gitmeyi düşünen vatandaşlar, gerekli vize prosedürlerini yerine getirmek koşuluyla seyahatlerini gerçekleştirebilir. Kişilerin Türkiye’den başvuru yapabilmesi için 2 seçenek vardır;

1) Çifte vatandaşlık

 Hem Türk Hem Bulgar vatandaşı olan kişiler Türkiye’den vize başvurusu yaparak ilgili ülkeye seyahatlerini gerçekleştirebilirler.

2) Bulgar vatandaşı olup Türkiye’de oturum ya da çalışma izni olan vatandaşlar

Bu kişiler Türkiye’de oturma ya da çalışma izni dolayısıyla ülkemizdeki diplomatik temsilciliklerden vize başvurusu yapabilir.

Bulgaristan pasaportu ile seyahatinizi gerçekleştirebilmek için yukarıdaki şartlardan birini sağlıyor olmanız gerekir. Çifte vatandaşlar vize başvurularını Türk ya da Bulgar pasaportlarından biri ile gerçekleştirebilir. Ancak Bulgar vatandaşlarının Türkiye’den başvuru işlemlerini tamamlayabilmesi için oturum kartı ya da çalışma izni olması şarttır.

Türkiye’de oturum kartı bulunan yabancı uyruklu vatandaşların başvuru değerlendirme süreci Türk vatandaşlarının vize başvurularına kıyasla daha uzun sürebilir. Dolayısıyla çifte vatandaş olan kişilerin bu bilgi dahilinde hareket etmeleri tavsiye edilir. Ancak vize başvurularını değerlendirme ve sonuçlandırma yetkisinin her zaman ilgili konsolosluk biriminde olduğunu hatırlatalım.

Türkiye’de oturum ya da çalışma izni olan kişiler, Bulgaristan pasaportu ile başvurularını gerçekleştirir. Başvuru için gerekli evraklara ek olarak oturum kartı ve çalışma izinlerini gösteren belgeler sunulmalıdır.

Bulgaristan pasaportu ile vize başvurusu yapılması başvuru sahiplerine herhangi bir artı sağlamaz. Ancak Türkiye Cumhuriyeti’nden Türk pasaportlarıyla başvuru yapılması önceliklidir.

Seyahatiniz için gerekli evraklara ilgili ülke sayfasından ulaşabilir, çağrı merkezimizi arayarak temsilcilerimizden destek alabilirsiniz.

 

daha fazla göster

Bulgaristan ile ilgili merak ettiklerinizi sorun , yardımcı olalım.

Uzman danışmanlarımız sizlere en iyi hizmeti ve cevabı verecektir.

Hepsini Görüntüle Soru Sor

Cevabı Görüntüle
E. YILDIRIM 21/02/19, 08:03
Merhaba ben bulgaristan vatandaşıyım kırmızı pasaportum var. fakat suresi bitti ben farketmedim bulgaristanda süresini uzatmak istiyorum. Bulgaristana süresi bitmiş pasaportla nasıl giriş yapabilirim??
Cevabı Görüntüle
A. Yılmaz 06/12/18, 18:38
Kuzenim bulgaristan doğumlu 89-90 göç ile türkiyeye geldiler muhacir kağıtları var. şimdi bulgaristan pasaportu çıkartmak istiyor. ismi orada farlı burada farklı. anne ve babasının yeni bulgarisatan pasaportları var. kuzenim istanbul konsolosluğundan, bulgaristana gitmeksizin pasaport çıkartabilir mi ? doğum kağıdı ve anne babanın şahitliği yeterli mi ? ekstra bir belge gerekkiyor mu acaba ? isim denklik vb gibi. ya da türk pasaportu çıkartıp bulgaristan'a mı gitmesi gerekiyor ?
Yazıdırılabilir Versiyonu
Ticari Vize İşlemleri
Aile Ziyareti Vize İşlemleri
Transit Vize İşlemleri
Çalışma İzni
English
EUROASIA GLOBAL VISA SERVICES