x
Bulgaristan

Vize İşlemleri

Bulgaristan

Bulgar Pasaportu Elektronik Randevu Nasıl Alınır?

Bulgaristan vatandaşları kırmızı pasaport çıkartma, yenileme ve uzatma işlemlerini internet üzerinden elektronik randevu alarak da yapabilir. Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı web sitesinde yer alan e-pasaport başvuru bölümünden randevu alınabilir. E-pasaport başvurusu "ebds.perfectbg.com" adresinden gerçekleştirilebilir.

E-Pasaport Randevu Alım Aşamaları

ebds.perfectbg.com web sitesine girdikten sonra karşınıza çıkacak e-pasaport randevu aşamalarını aşağıda sizin için derledik. Aşağıdaki bilgileri rehber alarak kolayca pasaport randevusu alabilirsiniz. 

1. Bulgaristan Dış İşleri Bakanlığı’na ait internet sitesinin (ebds.perfectbg.com) ana sayfasının sol üstünde yer alan ikinci başlığa tıklanarak elektronik dilekçe formuna ulaşılır (Elektronno Zayavlenie).

elektronik pasaport randevusu bulgaristan

2. Başvuru formuna, başvuru sahibinin kişisel bilgileri yazılmalıdır. Bunun için gerekli olan evrakların listesi aşağıdaki gibidir:

- Bulgaristan Pasaportu
- Bulgaristan Kimlik Kartı (Liçna Karta)
- Bulgaristan Doğum Belgesi (Akt za Rajdane)
- Türkiye Cumhuriyeti Kimliği
- Türkiye’de ikamet edilen adres ve telefonun bilgisi.

3. Belgelerdeki bilgiler kullanılarak form doldurma işlemi tamamlanır. Ardından en altta bulunan yeşil butona tıklanır.

elektronik pasaport

4. Bu işlemden sonra formun resim kısmında UIN kodu ismi verilen bir şifre belirir. Bu şifreyi unutulması veya kaybolma ihtimaline karşın mutlaka kaydedilmeli. Ayrıca formun çıktısı da alınmalı.

elektronik pasaport

5. Form doldurma ve kaydetme işlemi tamamlandığında yine üst ana menüde soldan üçüncü seçenek olan Online Kayıt (Online Kayıt) seçeneğine tıklanır. Daha sonraki işlemler altta sıralandığı şekilde yapılır.

bulgaristan online pasaport

- Başvuru sahibinin ikamet adresine en yakın konsolosluk seçilir.
- Şahsi bilgiler ve daha önce alınan UIN kodu ilgili alanlara girilir.
- Randevu için uygun gün ve saat seçimi yapılır.
- İşlemi tamamlamak için tekrar sayfanın en altında bulunan yeşil butona tıklanarak işlem onaylanır.

6. İkinci aşama onaylandıktan sonra başvuruyu yapan adayın e-mail adresine kısa bir süre içerisinde bir link gönderilir.

7. Link kopyalanarak boş bir sayfada açılır. Sayfada çıkan banka hesap ve harç çizelgesinin çıktısı alınır.

8. Bu iki çıktı, randevu günü Konsolosluğa götürülecek diğer evrakların arasına konulur.

Bulgaristan Kırmızı Pasaport Yenileme ve Uzatma

Bulgaristan vatandaşları kırmızı pasapor çıkartma, kırmızı pasaport yenileme ve kırmızı pasaport uzatma işlemlerini Ankara Bulgaristan Büyükelçiliği, Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu, Bulgaristan Edirne Konsolosluğu, Bulgaristan Bursa Konsolosluğu’ndan yapabilir. Öncesinde e-pasaport randevusu alınması gerekir. 

Eğer belgelerinizi bize kargo ile gönderirseniz 2 iş günü içerisinde pasaport randevusu alıp, formunuzu tarafınıza mail olarak atmaktayız. Pasaport yenileme ve pasaport süresi uzatma başvuruları şahsi olarak yapılmaktadır. Ofis yetkilimiz sadece evraklarınızı eksiksiz hazırlamanız sürecince ve randevunuzu almakta size danışmanlık verebilmektedir. Randevularınız ise online olarak alınmakta ve sadece Konsolosluğun veya Büyükelçiliğin size verdiği gün ve saatte randevunuz gerçekleştirilebilmekte. Bu nedenle başvuru formu da bu randevu tarihine göre doldurulmaktadır. Online pasaport randevusu alma adımlarını yukarıda detaylı bir şekilde bulabilirsiniz. 

Bulgaristan Kırmızı Pasaport İçin Gerekli Evraklar

1. Başvuru formu olan Zayavlenie (Akt za rajdane).
2. Fotoğraf
3. Doğum kayıt örneği fotokopisi
4. Bulgaristan’daki ikametgâh belgesi fotokopisi
5. Eski pasaportun fotokopisi
6. Bulgaristan ve Türk kimlik belgeleri fotokopisi (Pasaport ve Liçna Karta)
7. İlk kez başvuru yapacak olanlar 18 yaşından büyükler ise şahit gösterebileceği 1. dereceden iki akrabasının kimlik bilgelerinin fotokopisi hazırlamalı.
8. Pasaport harçları yatırılmalı 
9. Adres ve telefon bilgileri

Bulgaristan Kırmızı Pasaport Yenileme Prosedürü

1. Formu ve evrakları taratın

Pasaport için gerekli evrakların tamamını ve Zayavlenie Başvuru Formunu taratarak consul.istanbul@mfa.bg adresine mail olarak göndermeniz gerekmektedir.

2. Konsolosluk yetkilisi sizi bilgilendirecek

Bulgaristan Konsolosluğu ve Büyükelçiliği’ndeki görevliler evraklarınızı inceleyecek. Eğer evraklarınız arasında eksiklik yoksa sizi arayıp başvuru için gelmeniz gereken tarih ve saati bildirecekler.

3. Eksik belgelerinizi tamamlamanız için süre verecekler

Eğer Bulgaristan Konsolosluğu ve Büyükelçiliği'ne sunduğunuz kırmızı pasaport yenileme belgelerinizde eksiklikler ve hatalar varsa vize yetkilileri 7 iş günü içerisinde başvuru sahibini arayarak gerekli düzenlemelerin yapılmasını isteyecektir. Bilgilendirme yapıldığı tarihten itibaren söz konusu hatalar başvuru sahibi tarafından belirli bir süre içinde düzeltilmelidir.

4. Randevu saatinde konsolosluğa gidin

Bulgaristan kırmızı pasaport için randevu aldıktan sonra Zayavlenie formunun çıktısını ve 4 adet biometrik fotoğrafınızı alıp, size bildirilen gün ve saatte Konsolosluk veya Büyükelçilik binasına gitmeniz gerekmektedir. Listede adınız varsa o gün içerisinde görüşmeye alınırsınız.

5. Pasaportunuzu alın

Pasaportlar başvurunun yapıldığı tarihten itibaren en erken 3 ay içerisinde çıkabilmekte. Bu süre Konsolosluğun ve Büyükelçiliğin yoğunluk ve resmi tatilleri nedeniyle bazen uzayabilmektedir. Bulgaristan pasaportu çıktıktan sonra şahsi olarak veya vekâlet verdiğiniz kişi tarafından Bulgaristan diplomatik temsilciliklerinden teslim alınabilir.

UYARILAR

  • Kırmızı pasaport yenileme başvurusu sahibi 18 yaşından küçük ise anne ve babanın da başvuru sırasında Bulgaristan Konsolosluğu’nda bulunması gerekmektedir. Eğer ebeveynlerden biri gelemeyecek ise diğer ebeveyne vekalet vermesi gerekmektedir.
  • Eğer anne baba boşanmış ise çocuğun velayetini gösteren mahkeme kararı pasaport yenileme belgeleri arasında sunulmalı. Anne veya babanın çocuğunu senede sadece 1 gün görme yetkisi olsa bile vekâlet vermesi gerekmektedir.
  • Evraklarınızı Bulgaristan Konsolosluğu'na ya da Büyükelçiliği'ne orijinal ve fotokopi şeklinde götürün. Orijinal evrakalrınız istendiği takdirde bakılacak ve size geri verilecektir. Fotokopilerini ise Konsolosluğa teslim edeceksiniz.
  • Bulgaristan pasaportu başvurusu sırasında doldurulması gereken Zayavlenia formu, pasaport başvuru sahibi tarafından şahsi olarak teslim edilmeli. Çünkü başvuru sahibinin yüzü, parmak izi ve imzası dijital olarak kayıt altına alınır.
  • Her Bulgaristan vatandaşı, kanuna göre tek bir pasaporta sahip olmalı. Bu nedenle yeni pasaport alındıktan sonra eski pasaportun yetkiliye teslim edilmesi gerekir.

Bulgaristan Konsolosluğu'ndan randevu almak için arayabileceğiniz numaralar:

+90 (212) 281 06 01
+90 (212) 281 01 15
+90 (212) 279 58 37

Bulgaristan ile ilgili merak ettiklerinizi sorun , yardımcı olalım.

Uzman danışmanlarımız sizlere en iyi hizmeti ve cevabı verecektir.

Yazıdırılabilir Versiyonu
Transit Vize İşlemleri
Çalışma İzni
Vize İçin Gerekli Evraklar
Vize Dilekçesi
Vize Başvuru Formu
EUROASIA GLOBAL VISA SERVICES

 

 
BASE_URL = '';