x
İngiltere

Vize İşlemleri

İngiltere

İngiltere Ziyaret Vizesi

İngiltere aile/arkadaş ziyareti vizesi, İngiltere’de yaşayan akrabanızı ya da yakınlarınızı ziyaret etmek için başvurulan bir vize türüdür. İngiltere ziyaret vizesi Schengen statüsüne sahip değildir. Schengen vize sahibi İngiltere’ye giriş yapamazken, İngiltere vizesine sahip kişiler de Schengen bölgesine giriş yapamamaktadırlar.

Birleşik Krallık vizesiyle İngiltere, Kuzey İrlanda, Galler ve İskoçya’ya giriş yapılabilir. Ancak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Birleşik Krallık vizeleriyle İrlanda Cumhuriyeti’ne doğrudan giremezler. Seyahatlerini İngiltere’den başlatmaları halinde İngiltere üzerinden giriş yapabilirler. İngiltere vizesi ile ilgili detaylı bilgi almak için İngiltere vize işlemleri sayfamızı da ziyaret edebilirsiniz.

ingiltere ziyaret vizesi

İngiltere Aile/Arkadaş Ziyaret Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nasıl Hazırlanır?

Değerli yolcumuz, ziyaret vize başvuruları için hazırlamanız gereken evrakları standart evraklar ve mesleğinize göre değişen evraklar olmak üzere iki başlıkta derledik. Standart evraklar hemen hemen her başvuru türleri için hazırlanması gereken temel evraklardan oluşur. Mesleki evraklar ise, başvuru sahibinin mesleğine uygun olarak değişir ve şekillenir. Sayfamızın devamında mesleğinize göre hazırlamanız gereken evraklar listelenmiştir.

Sayfamızdan temel bilgileri aldıktan sonra sormak istediğiniz soruları bizlere her zaman mesai saatleri içinde iletişim numaralarımızdan ulaşarak iletebilirsiniz. 

Standart Evraklar

İngiltere aile ziyaret vizeniz için hazırlamanız gereken standart evraklar;

 • Pasaport
 • Davetiye
 • Gidiş-dönüş uçak rezervasyonları
 • Banka hesap dökümleri
 • Maaş bordroları
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, kimlik fotokopisi, biometrik fotoğraf gibi her başvuru sahibinin ibraz etmesi gereken evraklardan oluşmaktadır.

Mesleksel evraklar

Mesleksel durumunuzu içerir evraklardan oluşmaktadır.

Çalışan veya şirket sahibiyseniz;

 • Şirketin faaliyet belgesi ve oda sicil kayıt sureti (İngilizce olmalı ve son 6 aydan eski olmamalı)
 • Vergi levhası (Son döneme ait olmalı)
 • Ticari sicil gazete fotokopisi
 • İmza sirküleri

Emekli iseniz,

 • Emeklilik belgesi (güncel tarihli, e-evletten barkodlu olarak alınmalıdır.)
 • Emekli maaşınızı aldığınız bankadan son 6 aylık hesap dökümünü kaşeli ve imzalı olarak sunmalısınız.

ingiltere vize işlemleri

İngiltere Vize Başvurumu Hangi Şehirden Tamamlamalıyım?

İngiltere vizesi başvurularında bölge ayrımı yoktur. Parmak izinizi ikamet bölgenize en yakın vize servisine verebilirsiniz. İstanbul merkez ofisimiz başta olmak üzere işlemlerinizi Ankara, İzmir, Edirne, Bursa, Antep ofislerimiz aracılığıyla tamamlayabilirsiniz. Ankara, Antep, Bursa ve Antalya vize servislerimizden biyometrik veri beyanınız için operasyonel hizmet alabilirsiniz.

Değerli ziyaretçimiz, İngiltere vize işlemlerinde bölge ayrımı olmasa da İngiltere yetkili vize başvuru merkezleri haftanın belirli gün ve saatlerinde çalıştığı için işlemlerinizi hızlandırmak adına başvurularınızı İstanbul’dan yürütebiliriz. Başvuru evraklarınızı İstanbul merkez ofisimize iletmeniz halinde işlemleriniz hızlandırılabilir. Lütfen İngiltere ziyaret vizesi başvurunuzdan önce yetkililerimizden böyle bir hizmet alıp alamayacağınızı teyit ediniz.

İngiltere ziyaret vize başvuruları için meslek gruplarına göre ayrılmış belgeleri sayfamızın devamında görüntüleyebilirsiniz. Kişisel durumunuza uygun İngiltere aile/arkadaş ziyaret vize evrak listelerine ulaşabilir ve evraklarınızı hazırlayarak firmamıza kargo ile ulaştırabilirsiniz.

Evrak listesinin dışında sayfamızın devamında İngiltere Büyükelçiliği ve İngiltere Başkonsolosluğunun ziyaret vizesi başvuru sahiplerine tanıdığı ayrıcalıklı hizmetler, 2020 yılı vize ücreti ve vize başvurularının sonuçlanma süreleri ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

1) Evraklarınızı kargoyla size en yakın ofisimize gönderin.

İngiltere ziyaret vizesi başvurularınız için yorulmadan, zahmet çekmeden başvuru işlemlerinizi tamamlamak mümkündür. Euroasia GVS, başvuru sürecinizi başından sonuna kadar titiz bir şekilde planlayarak sizleri yormadan işlemlerinizi hızlandırmaktadır. 

Çağrı merkezlerimizi arayarak seyahatinizin amacından ve mesleki durumunuzdan bahsetmeniz halinde hazırlamanız gereken evrak listesini tarafınıza mail ve sms yoluyla ulaştırmaktayız. Yönlendirdiğimiz bilgiler doğrultusunda evraklarınızı hazırlayıp kargo ile ofis adreslerimize ulaştırmalısınız. Evraklarınız bizlere ulaştığında gerekli incelemeler yapılmakta ve eksik ya da hatalı bir belge olması durumunda sizleri haberdar etmekteyiz.

2) Evraklarınız Başvuruya Hazır Hale Getirilmektedir.

Bizlere ulaştırmış olduğunuz evraklar titiz bir şekilde vize uzmanlarımız tarafından incelenmektedir. En sık karşılaşılan sorunlardan biri gönderilen evrakların güncel tarihli olmamasıdır. Bu durum başvuru sırasında sizlere olumsuz bir durum olarak yansıyabileceğinden yetkililerimiz öncesinde tüm evrakalrınızın tarihlerini, geçerliliğini ve uygunluğunu kontrol etmektedir. 

Karşılaşılan bir diğer sorun ise gönderilen banka dökümünün kaşesiz ve imzasız gönderilmesi, güncel tarihli ya da yetersiz bakiyeli olmasıdır. Böyle durumlarda yetkililerimiz sizlere hızlı bir şekilde geri dönüş sağlamakta ve en uygun evraklarla başvurunuzu tamamlamanızı sağlamaktadır.

3) Randevu Gününüzü Belirliyoruz.

Başvuru işlemleriniz için en yakın tarihe randevunuzu alarak süreci hızlandırmaktayız. Başvuru gün ve saati sizin onayınıza sunularak randevu alma işlemleri tamamlanır. Sonrasında randevu alınan gün ve saatte başvuru merkezinde bir yetkilimiz sizi karşılayacaktır. Başvuru işlemleriniz tamamlanana kadar yetkilimiz sizlere eşlik etmekte ve karşılaşılabilecek herhangi bir sorunda müdahale etmektedir. Başvuru sahibi şahsen dosyasını yetkili merkeze teslim ettikten sonra biometri prosedürleri yerine getirilmekte ve işlemler tamamlanmaktadır. 

4) Başvurunuzun Takibini Yapıyoruz.

Euroasia GVS olarak işlemlerinizi hızlı ve kolay bir şekilde tamamlayarak sürecin takibini yapmaktayız. Vizenizin sonuçlanma aşamasını da başvuru aşamasında olduğu gibi titizlikle takip etmekteyiz. İşlemleriniz sonuçlandığında pasaportunuzu teslim alarak tercih ettiğiniz adrese kargo ile ulaştırıyoruz.

UYARI!

İngiltere’de ikamet eden ailesini/arkadaşını/akrabasını kısa süreli ziyaret etmek isteyen başvuru sahipleri “standart visitor visa” kategorisinden başvurularını tamamlamaları gerekmektedir.

ingiltere aile ziyaret vizesi

Standart Evraklar

1) Pasaport

İngiltere Konsolosluğu aile ziyareti vize başvurusunda pasaportun temdit süresinin dönüş tarihi sonrası en az 6 ay olması gerekmektedir. İbraz edilecek pasaportun son 10 yıl içerisinde çıkarılmış olması gerekmektedir.

2) İngiltere Online (VAF1B)Vize Başvuru Formu

İngiltere vize başvurusunun ilk adımını Visa4UK sitesi üzerinden doldurulan online vize başvuru formu oluşturmaktadır. Vize başvuru formu eksiksiz olarak doldurulduktan sistem üzerinden randevu tarihi verilmektedir. Form doldurulduktan sonra başvuru sahibi durumuna en uygun randevu tarihini seçebilir.

Online İngiltere aile ziyareti vize başvuru formunda; vize türü seçeneği ve İngiltere seyahat amacının desteklendiği tüm sorular İngilizce olarak cevaplanmaktadır. Online İngiltere Vize Başvuru Formu yanıtlanma işleminizi tamamlamadan fiziki işlemlere geçilememektedir (parmak izi beyanı ve evrak teslimi).

İngiltere Aile Ziyaret vizesi örnek başvuru formuna buradan ulaşabilirsiniz.

Değerli ziyaretçimiz İngiltere vize bilgi formunu okunaklı ve eksiksiz şekilde doldurduğunuz takdirde başvurunuzu en kısa zamanda gerçekleştirecek, randevu tarihini sizin onayınıza sunacağız. İngiltere Konsolosluğunun hazırladığı İngiltere vize bilgi formuna buradan ulaşabilirsiniz.

3) Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği aile ve adres bilgilerinizi eksiksiz olarak içermelidir. Yerleşim yeri görünmeyen nüfus kayıt örnekleri için ayrıca e-devletten yerleşim yeri belgesi alınmalıdır.

Nüfus kayıt örneğini e-devletten barkodlu bir şekilde temin edebilirsiniz. Müracaatçının davet sahibi veya kendi masraflarını karşılayacak kişiyle (varsa) akrabalık bağı bulunduğunu ispat eden güncel tarihli tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği ibraz edilmelidir.  

4) Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

Nüfus cüzdanınızın arka ve ön yüzünün okunaklı, net fotokopisi ibraz edilmelidir.

5) Ulaşım ve Konaklama Rezervasyonları

Gidiş-dönüş ulaşım rezervasyonları ve otelde konaklayacaksanız otel iletişim ve ulaşım bilgilerini içeren rezervasyon dokümanlarınızı sunmalısınız. Davet sahibinin ikamet adresinde konaklayacaksanız davet sahibi bu bilgiyi davet mektubunda bildirmeli, mektupta ikamet adresi bulunmalı, davet sahibinin pasaport veya oturum izin belgesi mutlaka fotokopisiyle birlikte sunulmalıdır.

DİKKAT!

Başvuru için sunulan ulaşım, konaklama rezervasyonları, izin yazısı, vize talep dilekçesi ile diğer tüm belgelerin tarihleri birbiriyle tutarlı olmalıdır. Aksi halde vize değerlendirme sürecine olumsuz etki edebilir, seyahat tarihleriniz beklediğinizden farklı şekilde sonuçlanabilir. 

6) Güncel Banka Hesap Dökümü

Müracaatçı kendi adına açılmış banka hesap cüzdanını veya son 6 aylık hesap hareketliliğini içeren banka hesap dökümünü sunmalıdır. Sunacağınız banka dökümünün bakiyesi seyahatinizin durumuna göre şekillense de hesabınızda en az 5.000 TL olması tavsiye edilir.

Banka hesabındaki para bilgisi Euro/GBP olarak da sunulabilir. Banka hesap dökümünüzü vize randevu tarihinizden 5 gün önce temin etmeniz başvurunuz için faydalı olacaktır. Banka hesap dökümleri ATM’den değil, bankadan kaşeli, imzalı olarak temin edilmeli. Banka imza sirküleriyle birlikte sunulmalıdır.

İngiltere’ye ailece seyahat etmeyi planlıyorsanız, ailenin masraflarını karşılayacak aile bireyinin hesabında her bir başvuru sahibi için en az 5.000 TL'ye yakın bakiye bulunması gerektiğini hatırlatırız.

7) Finansal yeterliliği destekleyici ek belgeler

Varsa ev tapusu, araç ruhsatı, ek hesap dökümlerinizi, ek gelirinizin olduğunu gösterir kira sözleşmelerini ve gayrimenkul belgelerinizi destekleyici belgeler olarak ibraz etmelisiniz.

ingiltere vizesi

İngiltere’deki Davet Sahibinden Talep edilen Evraklar

Davetiye

İngiltere’deki davet sahibinden temin edilecek davet mektubu olmaksızın başvurunuzu tamamlayamazsınız. Davet sahibi tarafından imzalanmış ve kişinin adres, iletişim bilgilerini eksiksiz olarak içermelidir.

Tarafınıza posta yoluyla gönderilen belgenin aslını sunabileceğiniz gibi mail olarak gönderilen belgenin çıktısı da sunulabilmektedir. Ancak davet yazısı mail ortamında gelmiş olsa bile mutlaka imzalı olmalıdır. Davet sahibi İngiltere vatandaşıysa davet mektubuna pasaport veya kimlik fotokopisi, İngiltere vatandaşı değilse oturum izni fotokopisi eklenmelidir. Eğer ülkede yaşayan birden fazla akrabanız var ise onların da bilgilerini başvuru için paylaşmanız gerekecektir. 

Seyahat masraflarını davet sahibi karşılayacaksa davet sahibinin son 3 aylık maaş bordrosu ve banka hesap dökümleri eklenmelidir. 

Mesleksel Duruma Göre Değişen Evraklar

SGK’lı çalışanlar İçin;

 • İşveren yazısı (Türkiye’de çalıştığınız şirketin antetli kâğıdına, İngiltere Konsolosluğuna  hitaben, şirketteki pozisyonunu, şirkette izinli olduğunuz tarih aralığını içeren, şirket yetkilisi tarafından yazılmış işveren yazısı kaşeli olarak sunulmalıdır.)
 • SGK işe giriş bildirgesi
 • SGK (4A) hizmet dökümü (E-devlet şifrenizle birlikte  barkodlu olarak temin edebilirsiniz.)
 • Maaş bordrosu (Son 3 aylık, güncel kaşeli ve imzalı olmalıdır.)

İşverenler İçin;

 • Vize Talep Dilekçesi (Şirketinizin antetli kâğıdına, İngiltere Konsolosluğuna hitaben,  seyahat tarih aralığınızı belirten kaşeli, imzalı dilekçe sunulmalıdır.)
 • İngilizce faaliyet belgesi (Son 6 ay içinde alınmış olmalı)
 • Şirketin imza sirküleri fotokopisi
 • Vergi levhası fotokopisi (son tarihli)
 • SGK 4b hizmet dökümü (E-devlet şifrenizle barkodlu olarak temin edebilirsiniz.)

Emekliler İçin;

 • Emekli maaş hesap cüzdanı (Emekli maaşını aldığı bankadan son 6 aylık döküm, kaşeli ve imzalı)
 • Emeklilik belgesi (E-devletten barkodlu olarak temin edilebilir)

Avukat-Doktor-Eczacı-Diş Hekimi-Mühendisler İçin;

 • Meslek ile ilgili Oda Kaydı ya da Meslek Kimlik Kartı   

Yabancılar Başvuru Sahipleri İçin;

 • 6 ay geçerliliği bulunan Türkiye oturum izin kartı belgesinin fotokopisi sunulmalıdır.

18 yaşından küçük başvuru sahipleri için;

 • İngiltere aile ziyaret vize başvurusunda bulunacak kişi reşit değilse, yalnız, anne veya babadan biri ile seyahat edecek olması halinde noter onaylı muvafakatname belgesinin aslı sunulmalıdır.

İngiltere Ziyaret Vizesi Randevusu

İngiltere ziyaret vizesi randevusu online vize başvuru formu doldurularak kaydedildikten sonra alınmaktadır. Visa4UK sitesinde bulunan “Book Appointment” bölümünden, fiziksel başvurunun gerçekleştirileceği İngiltere Vize Başvuru servisinden müracaatçının ikamet bölgesine göre randevu alınmaktadır. Yetkililerimiz verdiğiniz bilgiler doğrultusunda randevu tarih ve saatini onayınıza sunacaktır.

İngiltere Ziyaret Vize Ücreti

İngiltere Büyükelçiliği ve Konsolosluğu aile/arkadaş/akraba ziyareti vize başvurusu için gereken ücretler başvuru yapılacak kategoriye ve talep edilen vize süresine göre değişmektedir. Birleşik Krallık Birimi yetkilimizin tarafınıza yönlendireceği mail 6 aylık, 2 yıllık, 5 yıllık ve 10 yıllık vizeleri için belirlenmiş ücret bilgisini içermektedir.

İngiltere Konsolosluğunun başvuru sahiplerine tanıdığı ayrıcalıklar olan ekspres ve 24 saatte sonuçlanan  İngiltere süper ekspres vize ek ücret bilgileri de mailde belirtilecektir. Bu hizmetlerden faydalanmak isterseniz yetkilimizi bilgilendirmeniz yeterli olacaktır. Vize başvurunuz hızlı işlem başvurularına dahil edilecektir.  

Seyahat amacınıza uygun İngiltere vize ücretlerini ve belgeleri içerir e-maili çağrı merkezi yetkililerimizden isteyebilirsiniz veya iletişim bilgilerinizi ve seyahat amacınızı içerir maili help@eagvs.com adresimize gönderebilirsiniz. Yetkililerimiz size en kısa zamanda geri dönüş yapacaktır.

İngiltere Ziyaret Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İngiltere ziyaret vizesi kaç günde çıkar sorularına yönelik olarak, başvurular yaklaşık 15 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Ziyaret vize başvurularınızda İngiltere Konsolosluğunun  “Priority Service” lerinden faydalanmak isterseniz Ekspres veya Süper Ekspres ayrıcalıkları ile başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Süper Ekspres vize 24 saat içinde, Ekspres vize ise randevu gününden sonra 3-4 iş günü içinde sonuçlanmaktadır.

Mesleksel durumunuza göre değişen belgeleri ofisimize şahsen, kargo/kurye ile veya 3. bir kişi aracılığıyla iletebilirsiniz. Belgeleriniz şirketimize ulaşır ulaşmaz  Birleşik Krallık departmanı yetkililerimiz tarafından kontrol edilecektir.

Eksik veya yanlış hazırlanmış evrak tespit ettiğimizde tarafınıza bilgi vermekteyiz. 2 gün içinde parmak izinizi vereceğiniz randevu gününü almakta, randevu gününüzün gün ve saatinizi size bildirmekteyiz. Randevu gününüzde herhangi bir sorun yaşamamanız için operasyon sorumlumuz size eşlik edecektir.

İngiltere Aile Ziyareti Vize Başvurunuzdan Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

 • İngiltere Büyükelçiliği/Konsolosluğu başvuru sahibinden değerlendirme sürecinde ek evrak talep edebilir.
 • İngiltere aile ziyareti vize başvurularında ilgili kuralların gereklilerini yerine getirmek başvuru sahibinin sorumluluğundadır. Başvurunuzu eksik dokümanla yaparsanız başvurunuz reddedilebilir. İngiltere aile ziyaret vize başvurularında başvurunun reddedilmesi halinde vize ücreti iade edilmemektedir.
 • Değerlendirme sürecinde İngiltere Konsolosluğu tarafından görüşmeye çağırılabilirsiniz.
 • İngiltere Konsolosluğu dosya görevlileri kararlarını ibraz edilen evraklar doğrultusunda almaktadırlar. Bu nedenle seyahat amacınızı ve iş durumunuzu destekler, birbirleriyle çelişkili olmayan evraklar ibraz etmeniz gerekmektedir. Finansal yeterliliğinizi kanıtlayıcı evraklarınızı sunmanız kadar başvurunuzun nedenlerini destekleyici evrakları sunmanız büyük önem arz etmektedir.
 • İngiltere’de ikamet eden yakınınızdan temin edeceğiniz davet mektubunuzun İngilizce olması gerekmektedir.

 

ingiltere vizesi

daha fazla göster

İngiltere ile ilgili merak ettiklerinizi sorun , yardımcı olalım.

Uzman danışmanlarımız sizlere en iyi hizmeti ve cevabı verecektir.

Yazıdırılabilir Versiyonu
Vize Randevu
EUROASIA GLOBAL VISA SERVICES