x
İngiltere

Vize İşlemleri

İngiltere

İngiltere Tier 1 Olağanüstü Yetenek Vizesi

İngiltere Vize Başvuru Formu

 

İngiltere olağanüstü yetenek vizesi belirli nitelikteki insanların İngiltere’ye göç etmesini sağlamak amacıyla oluşturulmuş bir programdır. İngiltere’de kendi işini yapmak isteyen veya bir İngiliz kurumunda yeteneklerini ispat etmek isteyen kişiler Tier 1 vizesine başvurmalarına Tier 1 Olağanüstü Yetenek Vizesi kapsamında izin verilmektedir. 23 Aralık 2010 tarihi itibariyle Tier 1 İngiltere nitelikli göçmen vizesinin yerine İngiltere olağanüstü yetenekliler vize kategorisi getirilmiştir.

İngiltere vize başvuru evrakları oldukça dikkatli hazırlanmalı ve başvuru sürecine hassasiyet gösterilmelidir. İngiltere kısa ve uzun dönem vize başvurunuzu Euroasia GVS ile kolaylaştırılmış işlem hizmetimizden faydalanarak yapmak için bizi aramanız yeterli olacaktır.

Tier 1 İngiltere Olağanüstü Yetenekliler Vizesi 2023 yılı başvuru ücretleri ve başvuru şartları hakkında detaylı bilgi için yetkililerimizi arayabilirsiniz.

Tier 1 Olağanüstü Yetenek vizesinde 2 aşama bulunmaktadır. İlki İngiltere Konsolosluğu Tier vizesi başvuru birimine çalışma yürütmekte olduğu alanda lider veya gelecek vaat eden bir girişimci/bilim insanı olduğunu destekler evrakları sunmaktır. İngiltere İçişleri Bakanlığı incelemeden başvuru sahibini koşullara uygun bulursa başvuru sahibi 2. aşama olan fiziksel başvuru aşamasına (evrakları hazırlama ve sunma) geçebilir. Ancak 1. aşamayı geçmiş olmak vize başvurusunun onaylanacağı anlamına gelmemektedir.

ingiltere tier 1 vizesi

İngiltere Tier 1 Vizesi ile İngiltere Oturum İzni

Tier 1 olağanüstü yetenek vizesine (exceptional talent); sosyal bilimler, mühendislik , tıp, dijital teknoloji veya sanat alanında çalışma yürüten, Avrupa Ekonomik Alanı ve İsviçre dışında bir ülkenin vatandaşlığına sahip kişiler başvurabilmektedir. Başvuru sahiplerinin halihazırda İngiltere’de ikamet ediyor olması aşağıda belirtilen kriterler doğrultusunda ek puan getirmektedir. İngiltere Tier 1 yetenek vizesi kategorisi dahilinde başvuru yapacaklar alanlarıyla ilgili yaptıkları çalışmaları ve yapmayı düşündükleri projeleri sunmalıdırlar. Başvurular iki aşamada gerçekleşmektedir. İlk olarak başvuru sahibi İngiltere İçişleri Bakanlığı (Home Office)’in onayını almalıdır. Daha sonra sahip olduğu yeterlilikleri belgeleriyle ispat etmelidir.

İngiltere Tier 1 olağanüstü yetenek vizesinin tanıdığı ikamet süresi ilk aşamada 3 yıldır. Başvuru sahibi gerekli koşuları sağlarsa bu sürenin sonunda İngiltere içerisinde Home Office (İngiltere İçişleri Bakanlığı)’e müracaatta bulunursa bu süreyi 2 yıl daha uzatabilmektedir. Toplamda 5 yıl İngiltere’de ikamet edenler daimi oturum iznine başvurabilirler. Daimi oturum izni alındıktan sonra bir yıl dolduktan sonra İngiltere vatandaşlığı için başvuruda bulunabilirler. 75 puan şartını sağlayan başvuru sahipleri İngilizce dil bilgisi yeterliliğini ispat etmelidir. Ayrıca başvuru sahibinin banka hesabında kendisinin masraflarını uzun bir süre karşılayacak kadar bakiye bulunmalıdır.  İngiltere ikamet koşullarını sağlayan başvuru sahipleri 5 yıllık süreden sonra İngiltere’de daimi oturum hakkına başvurma şansını elde edebilir.

Her yıl bu kategori dâhilinde açılan sınırlı kontenjan bulunmaktadır.  6 Nisan ve 1 Ekim arasında her yıl 500 kişilik kontenjan açılmaktadır. Bu bilgiyi İngiltere Büyükelçiliği/İngiltere Konsolosluğu ile iletişime geçerek teyit ediniz. 
İngiltere kalmayı planladığınız süre kadar seyahat sağlık sigortasına sahip olmalısınız. İngiltereTier 1 vizenizle 5 yıl İngiltere’de başvuru koşullarını karşılayacak şekilde ikamet ederseniz vizenizi 5 yıl daha uzatabilirsiniz. 5 yılın sonunda İngiltere oturum izni başvurusunda bulunabilirsiniz.

Tier 1 Olağanüstü Yetenek Vizesiyle;

  • Bir şirkete bağlı olarak çalışabilir, şirket yöneticiliği yapabilir veya kendi mesleğinizi bağımsız olarak icra edebilirsiniz.  
  • Vize süreniz dahilinde yurt dışına çıkabilir tekrar İngiltere’ye giriş yapabilirsiniz.
  • Aile birleşimi kapsamında eş ve çocuklarınız için ikamet vizesi başvurusu yapabilirsiniz.
  • İngiltere Tier 1 olağanüstü yetenek vizesi sahipleri devlet yardımı alamaz, stajyer olarak doktor veya diş hekimlerinin yanında çalışamazlar. Tier 1 olağanüstü yetenek vizeleri spor koçu olarak veya profesyonel sporcu olarak da çalışamazlar. Söz konusu şartlar İngiltere diplomatik temsilciğinin belirlediği şartlardır.  

İngiltere Tier 1 Vizesi Kaç Günde Çıkar

İngiltere Tier 1 Olağanüstü yetenek vizesine seyahat tarihinizden en erken 3 ay önce başvurabilirsiniz. Seyahat tarihine 3 haftadan az bir zaman kalmış başvurular İngiltere Konsolosluğu tarafından işleme alınmamaktadır. İlk aşamada konsolosluk yetkilileri tarafından vize başvurusuna uygun görülmüş olsanız dahi bu durum başvurunuzun onaylanacağı anlamına gelmemektedir. Her iki aşamada farklı ücret talep edilmektedir.

İngiltere Tier 1 (Olağanüstü Yetenek) Vize Ücreti

İngiltere Tier 1 Olağanüstü Yetenek Vize ücretleri sizin kişisel koşullarınıza göre değişiklik gösterecektir.  Olağanüstü yetenek vize başvurularında 1. aşamada ve 2. aşamada talep edilen vize harç ücreti farklıdır. İngiltere Konsolosluğu 1. aşamada tüm başvuru sahiplerinden aynı ücreti talep ederken ikinci aşamada Türkiye ve Makedonya vatandaşlarına harç ücret indirimi uygulanmaktadır.

İngiltere Olağanüstü Yetenek Vizesi Başvuru Koşulları

Olağanüstü Yetenek Vizesi başvuru şartlarında puanlama sitemi bulunmaktadır. İngiltere’ye yerleşmek isteyen kişiler öngörülen puanlama sistemi içerisinde en az 75 puana sahip olmak zorundadır.Olağanüstü vizede bulunan 75 puan şartı aşağıdaki eğitim, finansal yeterlilik, yaş gurubu gibi kriterler dikkate alınarak oluşturulmaktadır.

En az 75 puan şartını sağlayan başvuru sahipleri İngilizce dil yeterliliği şartını sağlayamıyorsa ve İngiltere vizesi aldıktan sonra İngiltere’de işlerinizi oturtana kadar masraflarınızı karşılamaya yetecek kadar para miktarının şahsi banka hesabınızda bulunduğunu kanıtlayamazsanız 75 puan şartını sağlasanız dahi Tier-1 İngiltere nitelikli göçmen vizesi alamazsınız. Olağanüstü yetenek vizesi 75 puan şartlarını sayfamızın devamında görüntüleyebilirsiniz. Kurumumuz belgeleriniz üzerinde yapacağı araştırma sonrası konu ile ilgili detaylı bilgiyi ve olağanüstü yetenek vize başvurunuzda sunacağı rehberlik ve hukuk hizmetlerini sizinle paylaşacaktır.

  • Eğitim Seviyesi

Olağanüstü yetenek vizesinde ilk ve en önemli koşul eğitim seviyenizdir. Diploma ve öğrenim belgelerinizin orijinallerini başvurunuz sırasında incelenmesi üzerine ibraz etmeniz gerekecektir. Burada belirtilen diplomaların uluslararası geçerliliği bulunmalıdır. Söz konusu vizeye başvurma planı olanlar ilk olarak sahip oldukları diplomanın İngiltere için geçerli olup olmadığını öğrenmelidirler. Eğer diplomaların İngiltere yükseköğretim sistemiyle denkliği varsa başvuru yapabilirler.  

Lisans Diploması: 30 puan

Master Diploması: 35 puan

Doktora (PhD) Diploması: 50 puan

  • Finansal Yeterlilik

İngiltere Tier 1 Olağanüstü Yetenek Vizesi ikinci başvuru koşulu başvuru sahibinin kendisinin ve ailesinin geçimini sağlayacak kadar maddi kazanca sahip olmasıdır. Aşağıda belirtilen gelir miktarları yıllık toplam geliri ifade etmektedir.  Yıllık gelir miktarınıza göre başvuru puanınız artacaktır. Gelir miktarı ne ise İngiliz sterlinine çevrilerek hesap dokümanıyla ibraz edilmesi gerekmektedir. Geçmişteki iş tecrübelerinize dayanarak gelir ve kazançlarınız ile ilgili öngörülmüş, tahmini puanlar aşağıdaki gibidir;

£ 16.000- £17.999: 5 Puan

£ 18.000- £19.999: 10 Puan

£ 20.000- £22.999: 15 Puan

£ 23.000- £25.999: 20 Puan

£ 26.000- £28.999: 25 Puan

£ 29.000- £31.999: 30 Puan

£ 32.000- £34.999: 35 Puan

£ 35.000- £39.999: 40 Puan

£ 40.000 ve daha yüksek ise: 45 Puan

  • Ekstra Puanlar

İngiltere olağanüstü vize başvurularında ekstra puanlar söz konusudur.  Eğer başvuru sahibi İngiltere’de öğrenimini lisans/master/doktora öğrenimini tamamladıysa 5 puan kazanır. Eğer başvuru sahibi yıllık £16.000 kazancını İngiltere’de kazandıysa 5 puan kazanır.

  • Yaş Grubu

Yukarıdaki kriterlere ek olarak başvuru sahibinin yaşı da puanlama için belirleyicidir. Aşağıdaki yaş gruplarına dâhil olan kişiler ekstra puan alabilmektedir. İngiltere olağanüstü yetenek vize başvurularında bir diğer koşul da başvuru sahibinin 18 yaş üstünde olmasıdır. 18 yaş altında olanların başvuruları işleme alınmamaktadır.

28 yaş altındaki kişiler: 20 Puan

28 veya 29 yaşında olan kişiler: 10 Puan

30 ya da 31 yaşındaki kişiler: 5 Puan

Beyan edeceğiniz bilgiler ışığında özel durumunuz ile ilgili incelemeyi yapabilir ve danışmanlarımızdan koşulları sağlayıp sağlamadığınıza dair bilgi alabilirsiniz.

İngiltere Tier 1 Vizesiyle Aile Birleşimi

İngiltere Tier 1 Olağanüstü Yetenek Vizesi başvurusunda bulunan kişilerin eş ve çocukları için de aile birleşimi kapsamında uzun süreli vize başvurusu yapılabilir. Alternatif olarak Tier 1 olağanüstü yetenek vizesi başvuru sahibi İngiltere’ye geldikten sonra eş ve çocukları için müracaatta bulunabilir. Tier 1 Olağanüstü Yetenek vizesiyle İngiltere ikamet izni olanlar iş kurabilir, serbest meslek sahibi olarak çalışabilirler. Ayrıca bir İngiliz firmasına bağlı olarak çalışabilirler. Olağanüstü Yetenek vizeleriyle İngiltere’ye yerleşen kişiler ve aile üyeleri devlet sağlık kurumlarından ücretsiz olarak yararlanabilirler. Olağanüstü yetenek vizesi sahibinin eşi de İngiltere’de çalışabilir. Ayrıca çocukları İngiltere devlet okullarında okuyabilir.  Ancak İngiltere Olağanüstü Yetenek Vizesine sahip kişiler devlet sosyal yardımlarından faydalanamamaktadırlar. Olağanüstü yetenek vizeleriyle İngiltere’ye giriş yapan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları İngiltere’ye girişlerine müteakip 7 gün içinde ikamet bölgelerine en yakın emniyet müdürlüğünden polis kaydı yaptırmaları gerekmektedir.

ingiltere tier 1 vizesi

 

daha fazla göster

İngiltere ile ilgili merak ettiklerinizi sorun , yardımcı olalım.

Uzman danışmanlarımız sizlere en iyi hizmeti ve cevabı verecektir.

Yazıdırılabilir Versiyonu
Aile Birleşimi Vize İşlemleri
Vize Başvuru Formu
Vize Dilekçesi
EUROASIA GLOBAL VISA SERVICES