x
İngiltere

Vize İşlemleri

İngiltere

Vize Dilekçe Örneği

vize dilekçe örneği

Değerli ziyaretçimiz Vize Dilekçe Örneği sayfamıza hoş geldiniz. Bu sayfamızda sizlere vize talep dilekçesi yazımı hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.

Vize talep yazısı, başvurunuzun en önemli evraklarından biridir. Konsolosluk görevlileri diğer evraklarınız vasıtasıyla seyahatiniz hakkında gerekli bilgilere zaten sahip olacaktır ancak vize talep dilekçeniz, seyahatinizin detaylarıyla ilgili sizin kendi yorumunuzu ve iyi niyetinizi barındırır. Bu sebeple yazınız, konsolosluk tarafından dikkatle incelenecek, vizenizin olumlu ya da olumsuz olması ve buna bağlı olarak vizenizin süresi de etkilenecektir.

Vize Talep Dilekçesi Örneği

Vize dilekçesi nasıl yazılır? sorusu, vize başvurusu yapacak kişilerin en çok sorduğu sorulardan biridir. İngiltere, İrlanda, Amerika, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda ve 26 Schengen ülkesine benzer formatta bir dilekçeyle başvurmak mümkündür, ancak dikkat edilmesi gereken nokta bu yazının ayrıntılarıdır. Yalnızca seyahatinizin amacını ve tarihlerini yazacağınız bir kağıt, başvurunuzun kabul edilmesi için yeterli olmakla birlikte sonucunu ya kötü etkiler ya da hiçbir etkisi olmaz.

Vize başvurunuzu iyi etkileyecek bir vize dilekçe örneği ise bazı şartları taşımalıdır. Bu noktada Euroasia uzmanları, başvurunuzu en iyi hale getirmek üzere her ay gerçekleştirdikleri binlerce vize başvurusundan gelen deneyimlerini kullanmaktadır. Dilekçeniz, Avrupa Parlamentosu ve Konseyi’nin 13.09.2009 tarihli 810/2009 sayılı Visa Code tüzüğüne uygun olarak hazırlanır. Bu konudaki bazı önemli noktaları siz değerli okuyucularımız için paylaşmak isteriz.

Vize Başvuru Dilekçe Örneği

 • Vize başvuru dilekçesi, A4 kağıda yazılmalı, kağıt üzerinde herhangi bir yıpranma ya da kir bulunmamalıdır.
 • Resmi bir dille yazılmalıdır.
 • Okunaklı bir yazı ile elle veya bilgisayar üzerinde yazılabilir. Her iki durumda da mutlaka ıslak imza atılmalıdır.
 • Vize dilekçesi İngilizce ya da başvuru yapılan ülkenin dilinde yazılmalıdır. Konsolosluk görevlilerinin birçoğu Türkçe biliyor olmasına rağmen onlara daha rahat anlayacakları dilde hitap etmek önemlidir.
 • Vize dilekçe örneği İngilizce çevirisiyle sunulacaksa, orijinal Türkçe evrak ve yanında onaylı çevirisiyle sunulması uygundur.
 • Konsolosluğa hitaben yazılmalı, başvurunuzu değerlendirecek olan konsolosluk ya da büyükelçiliğin bulunduğu şehir ile vize bölümü ve vize şefinin dikkatine sunulmalıdır.

Kişisel Detaylarınız ve Seyahatiniz

 • Dilekçenizde belirteceğiniz seyahat tarihleri ile uçuş, konaklama ve seyahat sağlık sigortası tarihleriniz birbirini tutmalıdır.
 • Vize talep dilekçenizde vereceğiniz tüm bilgiler, sunacağınız evraklarla tutarlı olmalıdır.
 • İlk paragraflarında ana vatanınızdaki hayatınızla ilgili önemli bilgilere yer vermelisiniz. Euroasia vize uzmanları, sizden alacakları bilgiler doğrultusunda dilekçenizin açılışını en uygun şekilde hazırlamaktadır.
 • Ana vatanınıza geri dönmenizi gerektiren sebeplerle ilgili tüm ayrıntılardan bahsedilmelidir. Konsolosluk, kişiyi Türkiye’ye bağlayan sebeplere dikkat eder. Unutmayın ki vize işlemleri kanunlara dayanır ve bir göçmenlik politikasıdır. Başvuru sahiplerinin aile, okul, iş vb. bağlayıcı sebepleri hakkında gerekli bilgileri vermesi çok önemlidir. Kişinin iltica ihtimali evraklar ve dilekçe üzerinden değerlendirilmektedir.
 • Eğer önceki seyahatleriniz ya da önceki vize kullanımınızla ilgili herhangi bir problem varsa, bunlar detaylı bir şekilde ifade edilmelidir. Örneğin önceki vizenizi Almanya’dan alıp ilk girişinizi İtalya’ya yapmış olabilirsiniz ya da uzun süreli vizeniz bir sonraki başvurunuzda daha kısa verilmiş olabilir. Bu konularla ilgili ayrıntılar yine sizden alınacak bilgilerle, uzmanlarımız tarafından, uygun bir şekilde yazıya dökülecektir.
 • Eğer uzun süreli ve çok girişli bir vize talep ediyorsanız, bu talebinizin sebeplerini ayrıntılarıyla açıklamalısınız. Euroasia uzmanları, bu talebinizi Vize Tüzüğüne uygun olarak hazırlar.

İş ve Gelirinizle İlgili Dikkat Etmeniz Gerekenler

 • Seyahat masraflarının nasıl ve kim tarafından karşılanacağı belirtilmelidir. Gelir kaynaklarınız, birikiminiz, bankadaki paranız, varsa tapu ve kira sözleşmeleriniz detaylıca açıklanmalıdır. Eğer banka hesabınız hareketli değilse bunun sebepleriyle ilgili detaylı açıklama yapılmalıdır.
 • Eğer banka hesabınıza son 1 ay içerisinde yatan, evraklarınızda gösterdiğiniz aylık gelirinizin üzerinde bir para varsa, bununla ilgili mutlaka açıklama yapılmalıdır.
 • Eğer bireylerden gelen bir para akışı mevcutsa (borç, ödeme vb.) bununla ilgili açıklamalar yapılmalıdır.
 • SGK’lı çalışan ve maaşı asgari ücretten gösterilen kişiler ek gelirlerini uygun bir dille belirtmelidir.
 • Yeni işe girmiş ve henüz 3 ayı dolmamış kişiler son 3 aylık maaş bordrosunu sunamamaktadır ve konsolosluğun gözünde yılık izin hakkına sahip değildir, bu kişiler durumunu uygun bir dille belirtmelidir.
 • İş yerinde henüz 1 yılını doldurmamış kişiler de konsolosluğun gözünde yılık izin hakkına sahip olmayan kişilerdir, durumunuz bu şekildeyse uygun bir şekilde belirtilmelidir.
 • Şirket sahibi kişiler vergi levhaları ve banka hesap dökümleri arasında tutarsızlık varsa bunlarla ilgili mutlaka açıklama yapmalıdır.
 • Sözleşmeli çalışanlar, sponsor kullanacaklar, freelance çalışanlar, çalışmayan kişiler, kira geliriyle geçinenler ya da bir takım kişisel durumlardan dolayı üzerinde tapu ya da banka hesabı gösteremeyen kişiler özel durumlarını ve ayrıntılarını belirtmelidir.

Seyahat Amacınızla İlgili Özel Ayrıntılar

 • Seyahat amacınıza dair ayrıntılar net bir şekilde ifade edilmelidir;
 • Eğer turistik bir seyahat gerçekleştirecekseniz; vize dilekçesi üzerinde seyahatinizin tarihleri, konaklayacağınız yer, görmek istediğiniz yerler, eğer mevcutsa katılacağınız organizasyonlara dair bilgiler, eğer tur ile seyahat edecekseniz tura dair ayrıntılar belirtilmelidir. Turistik vize dilekçe örneği üzerinde genel olarak neden turizm için bu ülkeyi tercih ettiğinizi de anlatmanız uygundur.
 • Eğer bir aile ya da arkadaş ziyareti gerçekleştirecekseniz; seyahatinizin tarihleri, konaklamanızı gerçekleştireceğiniz adres, davet eden kişi ile yakınlığınız, arkadaş iseniz ne zaman tanıştığınız, en son ne zaman görüştüğünüz, şimdi neden görüşmeniz gerektiği gibi ayrıntılardan bahsedilmelidir.
 • Eğer ticari bir seyahat gerçekleştirecekseniz; vize talep dilekçesi üzerinde seyahatinizin tarihleri, konaklayacağınız yer, firmanızın tarihi, uzmanlığınız, sektördeki payınız, görüşme yapılacak firmanın tüm bilgileri belirtilmelidir. Bu firmayla daha önce iş yaptınız mı yoksa henüz görüşmelere mi başlayacaksınız, bu görüşmeleri neden telefon ya da videocall üzerinden yapamıyorsunuz, sizi davet eden firma yetkilisiyle nasıl tanıştınız, ortak çıkarlarınız neler gibi sorulara yanıt vermelisiniz. Eğer birden fazla defa seyahat etmeniz gerekiyorsa ticari vize dilekçe üzerinde bu sebepler, bir sonraki gidiş-dönüş tarihleriniz, programınız ve bu seyahatlerde neler yapılacağından da bahsedilmelidir. Ticari amaçla yapacağınız seyahatin, vize başvuru yaptığınız ülkeye nasıl bir katkısı olacağını aktarmalısınız.
 • Eğer bir fuar ziyareti gerçekleştirecekseniz; vize başvuru dilekçesi üzerinde fuarın tarihleri, bilgileri ve ayrıntıları, paylaşılmalıdır. Fuara stand sahibi olarak mı gidiyorsunuz yoksa ziyaretçi mi? Eğer stand sahibi iseniz ve hazırlık yapmak amacıyla fuarın açılış tarihinin öncesinde seyahat etmeniz gerekiyorsa bunu uygun bir dille açıklamalısınız. Sizi davet eden bir organizasyon yetkilisi mevcutsa kendisinin bilgilerini paylaşmalı, eğer giriş kartınız verildiyse bunu belirtmeli, konaklama ayrıntılarınızı paylaşmalısınız.
 • Eğer eğitim, öğrenim ya da dil okulu amacıyla seyahat ediyorsanız; bu eğitimi almanızı gerektiren sebepleri, güncel eğitim durumunuzu, bu eğitimi neden başvuru yaptığınız ülkede almanız gerektiğini aktarmalısınız. Daha önce kendi ülkenizde bir ön hazırlık (Örneğin, bir alt seviye kurs – sertifika programı vb.) yapıp yapmadığınızı, eğitiminiz süresince nerede konaklayacağınızı, masraflarınızın kim tarafından nasıl karşılanacağını, eğitiminiz sonrası Türkiye’ye dönüp ne yapacağınızı anlatmalısınız.

Vize Dilekçesi Örneği

vize başvuru talep dilekçe örneği ingilizce

Değerli ziyaretçimiz, dilekçenizi yazarken dikkat etmeniz gereken noktalardan bir kısmını bu şekilde toparlayabiliriz. Euroasia uzmanları vize dilekçesi yazımı işlemlerinizi sizden aldığı bilgilerle, sizin adınıza tamamlayacak, başvurunuzu en uygun şekilde gerçekleştirmenizi sağlayacaktır. Ayrıntılı bilgi almak ve başvurunuzu başlatmak için bize iletişim bilgilerimizden ulaşabilirsiniz.

İngiltere Vize Başvuru Formu

İngiltere ile ilgili merak ettiklerinizi sorun , yardımcı olalım.

Uzman danışmanlarımız sizlere en iyi hizmeti ve cevabı verecektir.

Hepsini Görüntüle Soru Sor

İngiltere Vizesi İçin Vize Talep Dilekçe
Y.R. 23/06/20, 14:19 Cevabı Görüntüle
Merhabalar İngiltere vizesi için vize talep dilekçe yazısı İngilizce mi olmalı? Bir de dilekçe içeriği nasıl olmalıdır. SSK’lı çalışanım ve gezi amaçlı gideceğim. Teşekkürler.
İngiltere Vize Talep Dilekçesi
Y.N. 06/05/20, 14:00 Cevabı Görüntüle
Merhaba iyi günler, İngiltere vize talep dilekçesi hazırlama konusunda hizmet veriyor musunuz ben dilekçenin içeriğinin tam olarak nasıl olması gerektiğini bilmiyorum bir de İngilizce mi yazılmalı? İngiltere’ye turist olarak gitmeyi düşünüyorum turistik ve tarihi yerleri gezip görmek istiyorum. İşlemlerimle ilgili yardımcı olursanız sevinirim.
Yazıdırılabilir Versiyonu
Aile Birleşimi Vize İşlemleri
Vize Başvuru Formu
Vize Dilekçesi