x
İngiltere

Vize İşlemleri

İngiltere

İngiltere Vize Başvuru Formu

vize almak için 10 kural

Değerli ziyaretçimiz, İngiltere Vize Başvuru Formu sayfamıza hoş geldiniz. Bu sayfamızda sizlere Birleşik Krallık için en çok talep edilen vize türü olan Standard Visitor Visa (Genel Ziyaretçi Vizesi) hakkında önemli bilgiler ve başvuru formunun nasıl doldurulacağına dair detayları paylaşacağız.

İngiltere vizesi için yapacağınız başvurunun değerlendirmesi, 2 nokta üzerinden yapılmaktadır. Bunların ilki İngiltere vizesi başvuru formu, ikincisi ise sunmuş olduğunuz evraklardır. Konsolosluk, başvuru formunuzda verdiğiniz bilgileri evraklarınız ile desteklemenizi bekler. Bu formda vereceğiniz cevaplar, vize başvurunuzun sonucunu doğrudan belirlemektedir. İngiltere vize başvuru formu, İngiltere hükümetinin resmi web sayfası olan gov.uk üzerinden online olarak doldurulur ve gönderilir. İlk etapta sistem size hangi ülkeden başvuru yapıyor olduğunuzu, seyahat amacınızı ve Birleşik Krallık'ta bir aile üyesini ziyaret edip etmeyeceğinizi sorar. Verilen cevaplara göre kişinin vize ihtiyacı olup olmadığı ve eğer varsa hangi vize tipine başvurması gerektiği belirtilir. Ardından başvuru sayfasının ilk ekranı olan Dil Seçimi bölümüne geçilir.ingiltere online vize başvuru formu

Burada, içinde Türkçe'nin de bulunduğu 19 dil seçeneğinden size uygun olanla ilerleyebilirsiniz.

Lütfen dikkat: Türkçe seçmeniz bazı soruların Türkçe tercümesiyle birlikte görülmesini sağlayacaktır, fakat cevaplar İngilizce verilmelidir.

Dil seçimi ardından ülke seçimi ve Biometric Enrolment Locations kontrolü yapılır. Size uygun bir başvuru merkezi olup olmadığını mutlaka kontrol etmelisiniz. Ardından sistem sizi e-mail adresi ve şifre bölümüne götürür. Burada vereceğini e-mail adresi mutlaka gerçek ve erişilebilir olmalıdır. Vize başvuru süreciniz boyunca her adımınız bu mail adresine bağlıdır. Başvuru formuna kaldığınız yerden devam etmek, sisteminize tekrar giriş yapmak, vize başvurunuzun değerlendirmesinin tamamlanıp tamamlanmadığını öğrenmek vb. her şey bu e-mail ve şifre girişiyle yapılacaktır. Ardından telefon numarası bölümüne geçilir, konsolosluk sizinle e-mail ve telefon üzerinden iletişim kurup kuramayacağını sorar, özel bir durumunuz yoksa bu soruya "I can be contacted by telephone call and text message" yanıtını vermelisiniz.

İlk Aşamalar...

Bir sonraki aşamada isminiz ve ardından başka bir isimle tanınıp tanınmadığınız sorulur. Bunlar evlenmeden önceki isminiz, başka bir ülke pasaportunda sahip olduğunuz isim ya da mahkeme kararıyla değişmiş isminiz olabilir. Eğer böyle bir durum mevcutsa mutlaka belirtmelisiniz. Form, cinsiyet, medeni durum ve adres sorularıyla devam eder. Adresinizin ayrıntıları, kaç yıldır burada yaşıyor olduğunuz, evin kira mı yoksa size ait mi olduğu sorulur. Eğer 2 yıldan az bir süredir konaklıyorsanız sistem sizi önceki adresiniz bölümüne yönlendirecektir. Burada önceki evinize ait bilgileri iletmelisiniz.

İngiltere online başvuru formu; pasaport, kimlik bilgileri, milliyet, doğum yeri ve doğrum tarihi ile devam eder. Eğer sahip olduğunuz başka bir vatandaşlık varsa bu noktada mutlaka belirtmelisiniz.

Sonraki aşamada iş bilgileriniz sorulur. Çalışan (Employed), Şirket Sahibi (Self-Employed), Öğrenci (A Student), Emekli (Retired) ve İşsiz (Unemployed) seçeneklerinden birini tercih etmelisiniz. Sözleşmeli çalışanlar, freelance çalışanlar, ev hanımları, kira geliriyle geçinenler vb. durumlara sahip kişiler burada kendisine uygun olan seçenekle ilerlemek durumundadır. Çalışan kişilerin işe başlangıç tarihi kritik sorulardan biridir. Burada SGK İşe Giriş Bildirgesi üzerindeki giriş tarihinizi belirtmelisiniz. Sonraki sayfada pozisyonunuz, maaşınız ve görevinizin açıklaması sorulur. Burası başvurunuzdaki en önemli noktalardan biridir.

ingiltere online vize başvuru formu

Pozisyonunuz, maaşınız ve görev açıklamanız sunduğunuz evraklarla uyuşmalıdır. Maaş bordrolarınız, banka hesap dökümünüz, vergi levhanız, SGK tescil ve hizmet dökümünüz konsolosluk tarafından incelenecektir. Şirketinizin kuruluş yılı, son vergi yılında beyan ettiği vergi gibi detaylar da bu noktada etkilidir ve vize sonucunuzu etkileyecektir. Euroasia uzmanları, ilettiğiniz bilgiler ve evraklarınızla ilerleyerek bu aşamadaki yanıtları uygun şekilde verecektir.

İngiltere vize başvuru formu sonraki sayfası, yine vize sonucunuzu doğrudan etkileyecek sayfalardan biridir.

ingiltere online vize başvuru formu

Bu sayfada ailenizden aldığınız para, alıp verdiğiniz borçlar, burslar, emekli maaşı, devlet yardımı, yatırımlar, hisse senetleri, kira gelirleri, birikimler, ikincil gelirler, kıymetli madenler, tapu ve ruhsatlar gibi olabilecek tüm finansal ayrıntılarınız uygun şekilde belirtilmelidir. Burada yapılacak hatalar başvurunuzun bir sonraki aşamaya geçmeden reddedilmesine sebep olacaktır. Euroasia uzmanları, sizden aldığı bilgilerle bu aşamayı da uygun şekilde tamamlayacaktır.

İngiltere Online Başvuru Formu

Ardından gelen sayfada ise sistem şu soruyu sorar ve bir açıklama yapar:

How much money are you personally planning to spend on your visit to the UK? (Required)
Enter the total amount of your money that you intend to spend on your visit to the UK. Estimate the amount and include flights, accommodation and everyday expenses. If someone else is paying for all or part of your visit to the UK, you will be asked to provide details of this later on in the application.

Burası yine son vergi yılı içerisindeki durumunuz ve tüm finansal kaynaklarınıza bağlı olarak, planladığınız seyahatteki günlük yaşam giderleri, konaklama ve uçak bileti ücretlerinin toplamını belirtmenizi ister.

Dikkat: Bu noktada belirteceğiniz tutarın az veya çok olması başvurunuzun doğrudan reddedilmesine sebep olacaktır. Birleşik Krallık, ülkelerine gelen kişilerin devlet fonlarından faydalanmayacağından ve yeterli finansal kaynaklara sahip olduğundan emin olmak ister. Seyahatte harcanacak tutarların kaynağı konusunda şüpheye düşülmesi de yine başvurunun reddedilmesine sebep olacaktır.

What is the total amount of money you spend each month? (Required)
Include living costs, money given to dependants, rent or mortgage, and any other bills or costs.

Burada ise, ana vatanınızda 1 ay içerisinde yaptığınız harcama sorulur. İş yeri bilgileriniz ve banka hesaplarınıza bağlı olarak cevaplanmalıdır. Evraklarınız mutlaka analiz edilmelidir.

İngiltere online başvuru formu sonraki sayfasında masraflarınıza destek olacak biri (finansal sponsor) olup olmadığı sorulur.

  • Ticari amaçla seyahat eden kişiler,
  • Masrafları İngiltere'deki kurum ya da organizasyon tarafından karşılanacak kişiler,
  • Geliri olmayan öğrenciler ya da ev hanımları,
  • Masrafları İngiltere'deki aile üyesi, akraba ya da arkadaşı tarafından karşılanacak kişiler,
  • 3. bir kişinin desteğiyle seyahat edecek kişiler,
  • Geliri olan, fakat destekle seyahat edecek kişiler,

vb. durumlarda olanlar burada tüm ayrıntıları paylaşmalıdır. Özellikle alacakları desteğin miktarı ve sponsor kişinin/kurumun neden masraflara destek olduğu İngilizce ve tüm detaylarıyla yazılmalıdır.

İngiltere Vize Formu

İngiltere vize formu, seyahat tarihleriniz ve tercih ettiğiniz iletişim diliyle devam eder. Ardından seyahat amacınıza geçilir.

ingiltere online vize başvuru formu

Size uygun olan kategoriyi seçmeli, eğer mevcut değilse Other seçeneğiyle ilerlemeli ve amacınızı yazılı olarak belirtmelisiniz. Buradaki seçenekler bir sonraki sayfada kendi içinde ayrılır. Örneğin Tourism seçeneği, Turizm, Aile Ziyareti ve Arkadaş Ziyareti olarak 3'e ayrılmaktadır. Burada yine size uygun alt kategoriyi seçmelisiniz. "Give details of the main purpose of your visit and anything else you plan to do on your trip" bölümünde ise seyahatinize dair tüm detayları İngilizce olarak belirtmeniz gerekmektedir. Eğer birden fazla amacınız varsa bunu da bu noktada uygun şekilde aktarmalısınız. Seyahatinizle ilgili önemli olduğunu düşündüğünüz tüm konular burada belirtilir.

Sonraki sayfada finansal olarak size bağlı olan kişier sorulur, bunlar 18 yaş altı veya üstü çocuklarınız ya da aile büyükleriniz olabilir. Evet demeniz halinde kendilerine ait detaylı bilgiler istenir. Bu ayrıca finansal durumunuzla ilgili konuları da dolaylı yoldan etkileyen bir bölümdür. Ardından anne ve babanıza ait bilgiler istenir ve Birleşik Krallık'ta yaşayan aile üyeleriniz bölümüne geçilir.

ingiltere online başvuru

Mevcut seçeneklerden size uygun olan varsa mutlaka belirtmelisiniz. Evet demeniz halinde kişiye ait bilgiler istenir ve formda farklı bir dal açılır. Yakın aile üyesine sahip kişiler konaklamasını da çoğunlukla o kişinin evinde yaptığından bazı ayrıntıların belirtilmesi istenir. Ardından gelen sayfada bir grupla birlikte seyahat edip etmediğiniz sorulur. Spor takımı, tur ya da okul grubu gibi gruplar buraya "Evet" demelidir.

İngiltere Vizesi Online Başvuru

Will you be travelling to the UK with someone who is not your partner, spouse, or dependant? sorusunda ise eğer seyahatinizi eşiniz, parteriniz ya da size bağımlı birisi ile gerçekleştirmiyorsanız, burada tüm ayrıntıları iletmelisiniz.

Ardından Birleşik Krallık'ta geçireceğiniz süre boyunca konaklayacağınız yerle ilgili ayrıntıları belirtmeniz istenir. Burası bir otel, bir tanıdığınızın evi ya da farklı bir ev (airbnb vb.) olabilir. Eğer kalacağınız yer belli değilse "Hayır" seçeneğiyle ilerleyip planlarınızı yazılı olarak iletebilirsiniz.

Bir sonraki aşama yine başvurunuz için kritik noktalardan biridir. Eğer mevcutsa İngiltere seyahat geçmişiniz, amaçlarınız, giriş çıkış tarihleriniz, eski vize numaralarınız gibi bilgiler istenir, buna bağlı olarak medical treatment, UK National Insurance number, UK driving licence, public funds ve leave to remain bilgileri de beklenir. Ardından diğer yurtdışı seyahat geçmişi bölümüne geçilir ve eğer mevcutsa yine tüm ayrıntılarınız istenir.

İngiltere vize formu sondan bir önceki aşamasında 3 sayfa boyunca ise yurtdışı seyahat / göçmenlik / vize reddi / diğer vize sorunları / adli durumlarınız ilgili ayrıntıları paylaşmanız beklenir. Burada vereceğiniz yanıtlar da başvurunuzu doğrudan etkilemektedir, eğer yanlış bir beyanda bulunursanız, başvurunuzun değerlendirmesi bir sonraki aşamaya geçmeden durdurulur ve Göç Kanunları'nın (Immigration Rules) aşağıdaki maddesi kapsamında Birleşik Krallık'tan 5 ila 10 yıl arasında men edilirsiniz:

“(a) false representations have been made or false documents or information have been submitted (whether or not material to the application, and whether or not to the applicant’s knowledge); or
(b) material facts have not been disclosed, in relation to their application or in order to obtain documents from the Secretary of State or a third party provided in support of their application.”

ingiltere vize formu

Son Aşamalar...

Başvuru formunuz, savaş suçları, terörizm, extrem görüşler ve organizasyonlar ile karakter beyanlarınızla devam eder, ardından silahlı kuvvetler, devlet, istihbarat teşkilatları, güvenlik güçleri, yargı ve medya ilişkileriniz sorulur. Son sayfada ise eklemek istediğiniz herhangi bir şey varsa eklemeniz istenir. Burası, başvurunuzu ilgilendiren, fakat form içinde belirtemediğiniz durumları aktarmanız için hazırlanmıştır. Yine önemli bir noktadır.

Cevaplarınızı kontrol ettikten sonra sistem sizi zorunlu evrakları onaylama sayfasına yönlendirir, ardından koşullar ve beyanname sayfaları gelir ve vize süresi seçimine bağlanır.

  • 6 Ay
  • 2 Yıl
  • 5 Yıl
  • 10 Yıl

seçenekleri arasından size uygun olanı seçip ödeme sayfasına ilerlemelisiniz.

Dikkat: Vize süresi yalnızca sizin seçiminize bağlıymış gibi görünür ancak yaşa, mesleğe, önceki vizelere ve daha bir çok duruma bağlı koşullar bulunmaktadır. Uygunluğunuz, başvurunuz esnasında vize uzmanınız tarafından size bildirilecektir.

Ödemenizi Standard, Priority ya da Super Priority olarak yapabilirsiniz. Ödemeyle ilgili ayrıntılar için lütfen İngiltere Vize Ücreti sayfamızı inceleyiniz.

Sonraki aşamada sistem sizi randevu sayfasına bağlayacaktır. Randevu ile ilgili olarak lütfen İngiltere Vize Randevu sayfamızı inceleyiniz.

Randevu sonrası ise isteğe bağlı evrak tarama işlemlerinizi gerçekleştirmelisiniz. Euroasia ile çalışmanız halinde tüm bu işlemlerin (uygun evrak listesinin iletilmesi, ön hazırlık, evrak düzenleme ve kontrol, seyahat sigortası, form doldurma, randevu alma, ödeme ve özel hizmetler, evrak tarama, randevu günü karşılama, pasaport takibi, pasaportunuzun kurye ile ulaştırılması vb.) vize uzmanınız tarafından gerçekleştirileceğini unutmayınız.

İngiltere vize başvuru formu, çok dikkatli doldurulması gereken bir formdur. Doğru olduğunu düşünerek verdiğiniz bilgiler konsolosluğun değerlendirme mantığıyla çelişebilir. Evraklarınız ve beyanlarınız siz farkında olmadan uyumsuzluk gösterebilir. Tatsız bir sürprizle karşılaşmamak adına bize ulaşın ve başvurunuzu Euroasia uzmanlarının tecrübesiyle ilerletin.

bize ulaşın

İngiltere ile ilgili merak ettiklerinizi sorun , yardımcı olalım.

Uzman danışmanlarımız sizlere en iyi hizmeti ve cevabı verecektir.

Hepsini Görüntüle Soru Sor

İngiltere Vizesi Online Başvuru
A.S. 19/03/20, 12:40 Cevabı Görüntüle
İyi günler ben İngiltere vizesi online başvuru ile ilgili bilgi almak istiyorum. İnternetteki forumlarda okuduğuma göre başvuru online yapılıyormuş, web sitesi üzerinden formu doldurduktan sonra evraklarımızı da sisteme taratabiliyormuşuz ama başka bir bilgim yok. Başvurumu nasıl başlatabilirim? Online formu doldurduktan sonra tüm işlem bitiyor mu, vizemin çıkıp çıkmadığı bana nasıl haber verilecek mail mi atılacak? İngiltere vizesi elektronik vize mi yoksa pasaporta mı basılıyor? Ben önümüzdeki Haziran ayında yani yaklaşık 4 ay sonra seyahat etmeyi planlıyorum, şu anda başvuru yapabilir miyim? Turizm amacıyla seyahat edeceğim ve Trabzon’da yaşıyorum bu yüzden başvurumu İstanbul ya da Ankara’ya gitmeden yapabiliyorsam çok iyi olur.
İngiltere Vize Başvuru Formu
E. Özkay 18/01/20, 14:53 Cevabı Görüntüle
İngiltere vize başvuru formu doldururken sorun yaşıyorum, bazı cevapları doğru verip vermediğimden emin değilim. İnternette yazılanlara göre çok dikkatli doldurulması gerekiyormuş ve burada yazılanlar sunacağımız evraklardan daha önemliymiş. Hem kendim, hem eşim hem de 2 çocuğum için form doldurmaya çalışıyorum. Daha önce İngiltere vizesine başvurmadık ama Schengen vizesi almıştık. Schengen vizesinde tüm formları ben doldurmuştum, hazırlanacak evraklar da çok netti ve vizemizi almıştık ama İngiltere çok karışık ve yardım almadan bitirmem mümkün görünmüyor. Ben bordrolu çalışanım, çocuklarımdan biri 5 yaşında diğeri 8 yaşında öğrenci, eşim ise şirket sahibi. Gelir ve birikimlerimizle ilgili kritik sorular soruyorlar, benim maaşım asgari ücretten yatıyor ama üstünü elden alıyorum ve maaşım 4500 TL’ye denk geliyor, bunu nasıl açıklayacağım? Aylık harcamama 3000 TL yazarsam maaşımdan çok harcıyorum gibi görünecek. Bir de kira gelirim var ama kirayı elden alıyorum, bankaya yatmıyor. Eşimin şirketinde ise son vergi yılında matrah görünmüyor, yıllık gelir vergisi beyannamesi sunmamız gerekir mi? İngiltere’de harcayacağımız para tutarına ne yazmamız gerekir? Lütfen yardımcı olun teşekkürler.
İngiltere Vize Başvuru İşlemi
Y. Tekinalp 30/04/22, 17:51 Cevabı Görüntüle
İyi günler ben İngiltere vize başvuru işlemi gerçekleştirmek istiyorum ama şu anki durumum biraz karışık. Bartın’da oturuyorum dükkan ve kira geliri ile geçiniyorum, daha önce 1 defa vize reddi aldım 3 yıl kadar oluyordur sanırım. Başvuruyu Bursa’daki merkezden yapmıştım. 2022 yılında yeni bir başvuru yapmak istiyorum. Daha önceki turizm vizesi başvurumun reddinde dükkan kiralarımı elden aldığım için paramın bana ait olduğuna inanmamışlardı nedense. Aslında bütün tapu ve kira sözleşmelerini İngilizce dilinde çevirileriyle birlikte koymuştum ama sonradan anladığım kadarıyla gelen paralar bankaya kira diye yatmadığından ötürü gerçekliğine yani benim olduğuna inanmıyorlar. Yani ben kiracımdan elden aldığım paraları kendim şahsen gidip bankaya yatırıyordum. Belli aralıklarla, çok düzenli olmasa da banka hesabımdaki para yükseliyordu. Birkaç ayda bir toplu para yatırıyordum gibi de düşünebiliriz. İngiltere vize başvuru işlemi gerçekleştirdiğimde bunları açıklayıcı biçimde gösterdim ama ne yazık ki gelir kaynaklarıma inanmadılar. Sonrasında tekrar yeni bir başvuru yapmadım, 3 tane Schengen vizesi aldım sadece geçtiğimiz yıllarda. Bir de gelecekte başka bir sorun yaşamamak adına kiralarımı bankadan net açıklamalarla (Haziran Kira gibi) almaya başladım. Şimdi yeni bir vize başvurusu yapmak istiyorum ve önceden reddim olduğu için danışmanlık firması ile çalışmam daha iyi olur diye düşünüyorum. Eskisi gibi Bursa’dan başvuru yapılabiliyor mu hala? Hangi evrakları hazırlamam ve başvuruda nelere dikkat etmem gerekiyor?? teşekkürler.
Yazıdırılabilir Versiyonu
Aile Birleşimi Vize İşlemleri
Vize Başvuru Formu
Vize Dilekçesi
EUROASIA GLOBAL VISA SERVICES

 

 
BASE_URL = '';