x
Romanya

Vize İşlemleri

Romanya

Romanya Transit Vize İçin Gerekli Evraklar

Değerli Ziyaretçimiz, Hoş Geldiniz. 

Ziyaret etmekte olduğunuz web sayfamız Romanya üzerinden yapılacak transit geçişlerde gerekli evraklar ve başvuru süreçleri konusunda faydalı bilgi sağlamak amacıyla hazırlanmıştır. 

Romanya Karayolu ve Havayolu Transit Vize Alacaklar Dikkat!

Belarus, Ukrayna, Bulgaristan, Moldova’ya Romanya üzerinden yapacağınız karayolu transit geçişlerde transit vizeye ihtiyacınız olacaktır. 

Sayfamızda, Schengen vizesi varsa Romanya vizesi almaya gerek var mı? Romanya transit karayolu geçişlerinizde Romanya’ya kaç kez uğranacak? Gidiş ve dönüşte Romanya’dan geçilecek mi? Romanya üzeri transit geçişlerinizde ülkede konaklama yapacak mısınız? Transit vize ile Romanya’da konaklama yapılır mı? Transit vize ile ülkede konaklama yapacaksanız transit vize ne kadar süreli verilmektedir?

Havayolu ile yapacağınız transit geçişlerde Romanya transit vize gerekiyor mu? Havayolu ile yapılacak seyahatlerde kaç saate kadar vizesiz transit geçiş hakkı bulunmaktadır? sorularınız başta olmak üzere Romanya üzerinden yapacağınız havayolu ve karayolu transit geçişlerinizle ilgili sorularınızın cevaplarına sayfamızda yer vermeye çalıştık.  

Romanya transit vize sahibine ülke topraklarını transit geçme hakkı tanır. B sembolü transit vize ile başvuru sahibinin ülkede en fazla 5 güne kadar konaklama hakkı bulunmaktadır. Romanya Transit Vizesi tek girişli, çift girişli veya çok girişli olabilir. Her geçiş için vize sahibine 5 güne kadar kalış hakkı tanınır. Balkanlar’a, Belarus’a, Moldova’ya Romanya üzerinden geçiş yapacaksanız vize almanız gerekecektir. Bu durumda 5 güne kadar geçerliliği olan transit vize başvurusunda bulunmanız gerekecektir. 
Romanya transit vize işlemlerinizde Romanya Konsolosluğuna bağlı olarak randevu sorunu gibi faktörler göz önüne alınarak, seyahat tarihinizden en geç 15 gün önce başvuru işlemlerinizi gerçekleştirmelisiniz. 
Geçerli ve çok girişli Schengen vizesine sahipseniz Romanya için transit vize almanıza gerek yoktur. 
Romanya vize başvurularında başvuru sahibinin şahsen ilgili konsolosluk biriminde bulunması gerekmektedir. Romanya Konsolosluk Ofislerinin bölge ayrımı bulunmaktadır. İstanbul, Ankara ve İzmir'de bulunan Romanya Konsolosluk Ofislerinin yetki alanlarına giren bölgeleri sayfamızın devamında bulabilirsiniz. 
Euroasia GVS olarak Türkiye’nin her bölgesinden yapılan başvuruları kabul etmekte, işlem takibini yapmaktayız. Çağrı Merkezimize bağlanmanız halinde yetkilimiz ikamet ettiğiniz ilin bağlı olduğu başvuru ofisi bilgilerini size iletecek ve gerekli evraklar ile 2021 yılı Romanya vize ücretini içerir bilgilendirme e-mailini tarafınıza iletecektir.  
Türkiye’nin farklı illerinde bulunan başvuru ofislerimiz iletişim bilgilerine ulaşmak için tıklayın. Başvuru belgeleriniz hazırsa ve işlemlerinizi en hızlı şekilde başlatmak istiyorsanız yine üst menüde bulunan "bizi arayın" menüsünü kullanabilirsiniz.

romanya transit vize

Romanya Transit Vize Çeşitleri

Ülke konsoloslukları tarafından tanzim edilen vize çeşitleri aşağıdaki gibidir:
1. Havaalanı transit vizesi (A sembolü):  havaalanların uluslararası alanına giriş ile esas gidilecek ülkenin uçağına bininceye kadarki kalışını sağlayan vizedir.
2. Transit vizesi (B sembolü): 5 günü geçmeyecek kaydı ile transit geçmek amacıyla, Romanya’ya girişini sağlayan vize türüdür.

Romanya E-VISA başvuru süreci

Romanya vize başvuruları online olarak (e-visa) tamamlanmaktadır. E-visa başvurusu ve online başvuru formunu doldurma konusunda gerekli desteği yetkilimiz sağlayacaktır. A ve B tipi transit ve C tipi Romanya vize başvurularınız konusunda detaylı bilgiyi çağrı merkezimizi arayarak alabilir, vize ücret bilgisini ve güncel başvuru adımlarını içeren bilgilendirme e-maili talebinde bulunabilirsiniz.

Randevu gününde hazır bulunmalısınız!

A ve B tipi Transit ve C tipi Romanya vize başvurularınızda yetkilimizin size belirteceği adreste hazır bulunmanız gerekecektir. Romanya diplomatik temsilcilikleri randevu gününde, başvuru sahibinin işlem merkezinde hazır bulunmasını talep etmektedir.

Romanya Transit Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Transit vize başvurularında Romanya topraklarını belirtilen süre dahilinde terk etmeyi ve esas seyahat edilecek ülkeye girişi sağlayan destekleyici evrakların sunulması şartı bulunmaktadır. Vize başvuru evrakları güncel tarihli olmalıdır. 

 • Pasaport

Vizenin uygulanacağı seyahat belgesinin en az 6 ay geçerliliğe sahip olması gerekmektedir.

Gidilecek esas ülkeye giriş iznini gösterir belge/vize

Seyahat Amacınızı oluşturan ülke vize uyguluyorsa ülkenin geçerli vizesine sahip olmalısınız. Vize tabiyeti yoksa geçerli pasaportunuz kontrol edilecektir.

 • Uçak bileti

Esas seyahat amacınızı oluşturan ülkeye ait uçak biletleri.

 • 2 adet fotoğraf

Arka fonu beyaz, güncel, renkli 2 adet fotoğraf

 • Seyahat sağlık sigortası

Transit vize başvurularında seyahat sağlık sigortasının ibrazı zorunludur. Sigortanın Romanya'da geçerliliği bulunmalıdır. 

Karayolu Transit Geçişi

Romanya’dan karayolu üzerinden geçiş yapacaklar ehliyetini, yeşil kartını ve araç kayıt evraklarını (ruhsat) yolculukları esnasında yanlarında bulundurmalıdırlar

Romanya Konsoloslukları Görev Bölgesi

Romanya Ankara Büyükelçiliği’nin Konsolosluk Bölümü, İstanbul Romanya Başkonsolosluğu ve İzmir Romanya Başkonsolosluğu görev alanları birbirlerinden farklıdır.

Vize başvurusunda bulunan Türkiya Cumhuriyeti vatandaşları ikamet adresine göre ilgili diplomatik misyonun görev alanını baz alarak veya konsolosluk birimine gelerek vize başvurularınızı tamamlayabilir veya e-visa portalı üzerinden online başvuru yapabilirsiniz.

Konsoloslukların yetki alanlarına göre hazırlanacak evraklarda farklılıklar olabilir. Ankara Büyükelçiliği ve İzmir Başkonsolosluğu yetki alanından yapılacak başvurularda, randevudan önceki son 2 gün içerisinde temin edilmiş yeni banka hesap dökümlerinin talep edildiğini hatırlatırız.

Romanya İstanbul Başkonsolosluğu’nun Yetki Alanı

İstanbul, Kırklarelli, Tekirdağ, Kocaeli, Yalova, Sakarya, Bilecik, Kütahya, Bolu, Düzce, Zonguldak, Karabük

Ankara Romanya Büyükelçiliği Yetki Alanı

Akdeniz Bölgesi, İç Anadolu Bölgesi, Güney Doğu Anadolu Bölgesi, Doğu Anadolu Bölgesi, Karadeniz Bölgesi(Adana, Bayburt, Erzurum, Kayseri, Nevşehir, Şırnak, Adıyaman, Bingöl, Eskişehir, Kilis, Niğde, Tokat, Ağri, Bitlis, Gaziantep, Kırıkkale, Ordu, Trabzon, Aksaray, Bursa, Giresum, Kırşehir, Osmaniye, Tunceli, Amasya, Çankırı, Gümüşhane, Konya, Rize, Van, Ankara, Çorum, Iğdır, Malatya, Samsun, Yozgat, Antalya, Diyarbakır, Hakkari, Karaman, Siirt, Ardahan, Edirne, Hatay, K. Maraş, Sinop, Artvin, Elazığ, Kars, Mardin, Sivas, Batman, Erzincan, Kastamonu, Muş, Şanlıurfa.)

İzmir Romanya Başkonsolosluğu Yetki Alanı

Ege Bölgesi (Afyon, Balıkesir, Çanakkale, Isparta, İzmir, Muğla, Aydın, Burdur, Denizli, İçel, Manisa, Uşak.)

romanya transit vize

Romanya Vize Muafiyeti

Umuma Mahsus (Bordo) pasaport hamilleri kısa süreli turistik ziyaret veya ticari ziyaret amaçlı seyahatleri için C tipi Romanya vizesi, üçüncü bir ülkeye yapacakları seyahatlerde Romanya topraklarından transit geçiş gerektiren durumlarda transit vize alması gerekmektedir. Diplomatik, Hizmet veya Özel pasaport hamili olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Romanya transit veya kısa süreli seyahatlerinde vizeden muaftır. Bu kişiler 6 aylık süre içerisinde ülkeye ilk giriş tarihinden itibaren 90 gün konaklama hakkına sahiptirler. Romanya üzerinden yapacağınız transit geçişleri, vize başvurunuzda gerekli evrakları ve başvuruyu destekleyici ek evrakları Çağrı Merkezimize bağlanarak bilgilendirme e-maili olarak isteyebilirsiniz.

Romanya C vize ile Transit Seyahat Gerçekleştirilebilir Mi?

Kısa süreli oturum vizesi olan C tipi vize ise Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına veya Türkiye’den başvuru yapan üçüncü ülke vatandaşlarına 6 aylık bir süre içerisinde kesintisiz olarak veya çok girişli olarak toplamda 90 günü aşmayacak şekilde oturum izni veren vizedir. Transit seyahatlerinizi C tipi vize ile de gerçekleştirebilirsiniz. A tipi ve C tipi vize ücretleri arasında kalış süresine bağlı olarak farklılıklar olabilmektedir.

Romanya Kısa Süreli (C sembolü ) ve Transit Vizeleri Hakkında Genel Bilgi

 • Romanya vizeleri pasaporta tanzim edilmektedir.
 • Romanya vizesinin Schengen bölgesinde geçerliliği yoktur.
 • Kısa süreli oturum vizesi aracılığı ile yabancının Romanya topraklarında oturum hakkı uzatılamaz.
 • Kısa süreli oturum vizesini esas alarak Romanya’ya giren yabancı kişinin seyahat amacı, Romanya’daki kendi kalış süresince değiştirilemez.
 • Romanya için transit veya kısa süreli vize talebinde bulunan başvuru sahipleri, online vize başvuru formuna ek olarak,  geçerli pasaport ve pasaport fotokopilerini, kalış süresini, kalış süresince masraflarını karşılamaya yetecek maddi yeterliliğe sahip olduğunu kanıtlayan belgeleri, transit veya kısa süreli seyahati sonrasında seyahat amacını oluşturan ülkeye seyahatini kanıtlayıcı ve Romanya Konsolosluğunun talep edebileceği ek belgeleri de sunması gerekmektedir.
 • Romanya vize başvurularında ilgili konsolosluk başvuru sahibinin şahsen vize işlem merkezinde hazır bulunması gerekmektedir. Başvuru sahibi konsolosluk görevlilerince mülakata tabi tutulmaktaıdr.
 • Transit ve C tipi vize başvurularında ibraz edilecek seyahat sağlık sigortasında “Romanya” ibaresi bulunmalıdır. Schengen bölgesinde geçerliliği olan sigortaların Romanya’da geçerliliği bulunmamaktadır. Transit seyahatlerinizde Romanya'da geçerliliği bulunan seyahat sağlık sigortanızı sizin adınıza yapmaktayız. 
 • Romanya transit veya C tipi vize başvurusunda bulunanların ülkeye girişini engelleyecek herhangi bir güvenlik uyarısı bulunmaması şartı esastır. Vize başvurusunda bulunan kişinin milli müdafaa ve güvenliği, kamu sağlığını, kamu düzenini veya kamu ahlakı için tehlike unsuru teşkil etmemesi şartı aranmaktadır.
 • Romanya vize randevuları yalnızca Romanya e-visa sistemi aracılığıyla alınmaktadır.
 • Vize başvurularını değerlendirme ve sonuçlandırma yetkisi Türkiye’de bulunan Romanya diplomatik temsilciliklerine aittir.


Romanya Transit Vizeden Muaf Olanlar

AB ülkelerinden bir tanesi veya Schengen ülkesi tarafından tanzim edilen ikamet izni, veya İsviçre ile Lihtenştayn tarafından tanzim edilen ikamet iznine sahip olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, vizesiz olarak 5 (beş) günü geçmemek kaydıyla ve ilgili oturum izninin geçerlilik süresini aşmamak şartı ile, Romanya transit vizesinden muaftırlar.

Schengen oturum izni sahipleri, ibraz ettikleri evrakların geçerliliğinin bulunması ve onaylanan konaklama süresi geçerli ve vizedeki giriş sayıları kullanılmamış ise ülkeye 180 gün içinde 90 güne kadar olan seyahatleri için vizesiz giriş yapabilirler.

UYARILAR

 • Romanya vizesi başvuru sahibi doldurulmuş ve uygunca imzalanan vize başvuru formuna ek olarak, Romanya devleti tarafından kabul edilen ve üstüne vize işlenebilir durumda olan geçerli pasaportu beyan etmek zorunda, ayrıca bunların dışında, seyahat amacını, kalış süresini, kalış süresince geçinme araçlarının, Romanya seyahati bitiminden sonraki kendi ülkesine dönüş veya başka ülkeye seyahatin devamının kanıtlayacak şekilde yasaların öngördüğü belgeleri de sunması gerekiyor.
 • Romanya transit vize sahiplerinin vize süresi uzatılamamaktadır. Kısa süreli transit vizesini esas alarak Romanya’ya giren yabancı kişinin seyahat amacı, Romanya’daki kendi kalış süresince değiştirilememektedir.
Romanya vize ücreti, başvuru adımları, gerekli evraklar hakkında detaylı bilgi ve vize başvuru talebi için çağrı merkezimizi arayınız.

romanya vizesi

daha fazla göster

Romanya ile ilgili merak ettiklerinizi sorun , yardımcı olalım.

Uzman danışmanlarımız sizlere en iyi hizmeti ve cevabı verecektir.

Yazıdırılabilir Versiyonu
EUROASIA GLOBAL VISA SERVICES