x
Almanya

Vize İşlemleri

Almanya

Almanya Turistik Vize İçin Gerekli Evraklar

almanya turist vizesi

Değerli Ziyaretçilerimiz, Almanya turistik vize işlemlerinizde 2019 yılında geçerli hazırlamanız gereken kişisel evraklarınız, aşağıdaki gibidir. Almanya Turistik vize başvurularında 2019 yılında hazırlanması gereken evraklar Mesleki durumunuza göre evraklar, mesleki durumunuzun yanı sıra seyahat masraflarınızı karşılayacak maddi yeterliliğinizin olduğunu ve Türkiye’deki işinize devam edeceğinizi kanıtlar evraklardan oluşmaktadır. Almanya Turistik Vize Sayfamızın devamında 2019 yılına ait kişisel/standart evrak listesi ve mesleksel/yaş (çalışan, işveren, serbest meslek sahibi, öğrenci, emekli, 18 yaş altı...) durumunuza uygun evrak listelerini bulabilirsiniz. 

Standart evraklar:  Kişisel evraklarınızın bir kısmı Schengen VIS (visa information system) güvenlik ağına kaydedilmek için talep edilmekte; diğer bölümü maddi yeterliliğinizi, ve seyahat amacınızı desteklemesi için talep edilmektedir.

Mesleksel durumunuzu destekleyici evraklar: Mesleksel veya çalışmıyorsanız sosyal durumunuzu destekleyici evrakları ibraz etmeniz gerekecektir. Çalışan veya şirket sahibiyseniz; şirketin faaliyet belgesi, vergi levhası, ticari sicil gazete fotokopisi; emekli iseniz, emekli kartı, maaş bordrosu; öğrenci iseniz orijinal öğrenci belgenizi sunmalısınız. Öğrenci ve ev hanımlarının Almanya seyahat masrafları aile üyesi tarafından karşılanacaksa masrafları karşılayacak kişiye ait finansal belgeler ibraz edilmelidir.

Değerli ziyaretçimiz, lütfen Euroasia GVS Schengen departmanı yetkililerimizi arayın. Mesleksel durumunuzu ve seyahat amacınızı (turistik amaçlı, ticari/fuar katılımı amaçlı, aile/arkadaş ziyareti, transit…) çağrı merkezi yetkilimize açıklayın. Bilgilendirmenizin ardından Schengen yetkilimiz mevcut durumunuza göre 2018 yılına ait, güncel evrak listesini, vize hizmet bedeliniz ile birlikte e-mail adresinize gönderecektir. Dilerseniz kişisel ve mesleksel durumunuza uygun evrak listelerini sayfamızın devamında da görüntüleyebilirsiniz.

Almanya Turist Vizesi

Evraklarınızı kargoyla size en yakın ofisimize gönderin. Vize işlemlerinizi başlatalım. 
25 Eylül 2014 tarihinden sonra VIS ibareli Schengen vizesine sahipseniz Türkiye’nin her bölgesinden vize müracaat evraklarınızı firmamıza iletebilirsiniz.
İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Adana, Edirne, Gaziantep dışında ikamet ediyorsanız çağrı merkezimizden Almanya vize işlemlerinizi hangi vize servisinden tamamlayacağınıza dair bilgi alabilirsiniz.

Almanya Turistik Vize İşlemleri İçin 2019 Gerekli Evraklar


Standart Evraklar

1. Pasaport

Vizenin sonlanma tarihinden en az 3 ay geçerliliği bulunan pasaport. Almanya vize işlemlerinizde kullanacağınız pasaportunuz on yıldan eski olmamalıdır. En az iki adet boş sayfası olmalıdır. Pasaportunuza ek olarak pasaportunuzdaki fotoğraf ve kimlik bilgilerinizin bulunduğu sayfanın ve son 3 yıl içerisinde almış olduğunuz varsa Schengen bölgesi ülkeleri, ABD, İngiltere, İrlanda, Kanada, Avustralya, Kore, Japonya, Yeni Zelanda…vize fotokopilerini sunmalısınız. Geçerliliği sona ermiş eski pasaportlar da başvuru sırasında sunulmalıdır.  

Evlilik, boşanma durumlarında soyadı değişikliği sebebiyle güncel olmayan pasaportla yapılan başvurular kabul edilmeyecektir.

2. Almanya Schengen vize başvuru formu

Almanya Schengen vize başvuru formunda yer alan tüm alanlar müracaat sahibi tarafından eksiksiz olarak doldurularak, imzalanmalıdır. Schengen vize başvuru formunun 3. ve 4. Sayfalarını imzalanmalı ve başvuru tarihini yazmayı unutulmamalıdır.

Almanya Schengen vize başvuru formuna buradan ulaşabilirsiniz.

Eagvs vize talep formuna buradan ulaşabilirsiniz.

3. Biyometrik Fotoğraf

Biometrik kriterlere uygun, rötuşsuz, arka fonu beyaz, 6 aydan eski olmayan, 35x45 mm ölçülerinde ve tüm yüzün net olarak görüldüğü 1 adet fotoğraf sunulmalıdır.

4. Banka Hesap Dökümü

Almanya vize başvurusunda bulunacak kişi varsa kendi adına açılmış banka hesap dökümlerini sunmalıdır. Banka hesap dökümü geriye dönük 3 aylık hesap hareketini içermelidir. Banka dökümünün vize randevu tarihiniden en geç 10 gün önce temin edilmesi gerekmektedir. Hesabınızda en az 5.000 TL bakiye bulunması gerekmektedir. Ailece başvuru yapılacaksa her bir aile bireyi için sunulacak hesap en az 5.000 TL bakiye içermelidir. Her bir başvuru sahibinin ayrı banka hesabı olması yararına olacaktır. Banka dökümü temin edeceğiniz banka tarafından kaşeli, ıslak imzalı olması ve banka imza sirküleriyle birlikte ibraz edilmelidir. ATM çıktısı olarak temin edilen banka hesap dokümanları kabul edilmemektedir.

5. Seyahat Sağlık Sigortası

Schengen ülkeleri için zorunlu 30.000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigorta poliçenizi orijinal, ıslak kaşe ve imzalı olarak ibraz etmelisiniz. Seyahat sağlık sigortanızın seyahat tarihlerinizi kapsayacak şekilde düzenlenmelidir. Sigorta poliçeniz üzerinde başlama ve sonlanma saati belirtilmediyse, genellikle, öğlen saat 12 kabul edilmektedir. Günün yarısı sigortalı olan bugünler için sigorta şartı yerine getirilmiş sayılmaz. Bu nedenle seyahat tarihinizden en az bir gün önce bir gün sonrayı kapsayacak sigorta poliçesi ibraz etmelisiniz.

AB/AET ülke vatandaşlarının eşleri ve 21 yaşını doldurmamış çocukları seyahat sağlık sigortası ibrazından muaf sayılırlar. (Almanya vatandaşlarının eş ve çocuklarını kapsamamaktadır).

6. Ulaşım Rezervasyonları

Uçak rezervasyonları sunulmalı, gidiş ve dönüş seyahat tarihlerinizi içermelidir. 

7. Konaklama Rezervasyonları

Seyahat konaklama durumunuza ait belgeleri sunmanız gerekmektedir. Otel rezervasyon dokümanınızı sunmadan turistik vize başvurularınız konsolosluk birimi tarafından işleme alınmayacaktır. Konaklama dokümanlarınız her başvuru sahibinin adına ayrı ayrı olarak düzenlenmelidir. Başvuru sahibinin adı ve soyadını içermeli ve tüm seyahat süresinizi kapsayacak şekilde temin edilmelidir.

Finansal Yeterliliği Destekleyici Ek Belgeler

Tapu, araç ruhsatı, ek hesap dökümleri, kira gelirleri gibi gelir ve gayrimenkul kaynaklarınızı resmi belgelerle sunmalısınız.

Mesleksel Evraklar

  • Çalışanlar için;

Banka Hesap Dökümü

Son 3 aya ait banka hesap cüzdanı veya dokümanı sunulmalıdır. Başvuru tarihininden önceki 10 gün içerisinde temin edilmelidir.

Şirket Yazısı

Şirket yetkilinizden temin edeceğiniz çalışma ve izin belgesi iş pozisyonunuza dair bilgi içermelidir. Dilekçede seyahat tarih aralığınız ve işte izinli olduğunuz tarihler belirtilmelidir. Islak imza ve kaşeli olarak sunulmalıdır.

SGK Hizmet Dökümü

SGK veya e-devlet internet sitesi üzerinden barkodlu olarak temin edebileceğiniz SGK hizmet dökümü detaylı olarak tüm sigorta geçmişinizi belirtmelidir. Başvuru sahibi emekli ve hala çalışmakta iseniz SGK destek primi dokümanınızı da ek olarak ibraz edebilirsiniz.

SGK İşe Giriş Bildirgesi

Bağlı bulunduğunuz şirketinizden temin edeceğiniz işe giriş bildirgenizin fotokopisini sunmalısınız.

Maaş Bordrosu

Son üç aya ait kaşeli ve imzalı maaş bordrolarınızı sunmalısınız.

İş Sözleşmesi

SGK’lı çalışan değilseniz çalıştığınız firma ile imzaladığınız noter onaylı iş sözleşmesini sunmalısınız.

Banka Hesap Dökümü

 Son üç aya ait şahsi-şirket banka hesap cüzdanı veya dökümü sunulmalıdır. Başvuru tarihinden önceki 10 gün içerisinden temin edilmelidir. 

  • Şirket Sahipleri için;

Faaliyet Belgesi/ Ticaret Odası Sicil Kaydı Sureti

Şirketinizin faaliyetine göre temin edeceğiniz faaliyet belgesi son 6 aydan eski tarihli olmamalıdır. Ankara Büyükelçiliği yetki alanı dâhilinde olan bir ilden başvuru yapacaksanız yalnızca Ticaret Odası Sicil Kaydı suretini sunmalısınız.

Ticari Sicil Gazetesi

Firma unvanının ve müracaat sahibinin kurucu ya da ortak olduğu bilgisi yer alan ticari sicil gazete sureti ibraz edilmelidir.

Güncel Vergi Levhası

Son yıla ait güncel vergi levhası fotokopisi sunulmalıdır.

almanya turist vizesi

  • Öğrenciler ve 18 yaş altındakiler için;

Muvafakatname Aslı ve Fotokopisi

18 yaşını doldurmamış başvuru sahipleri Almanya vize başvurularında hem anne hem de baba tarafından imzalı, onaylı muvafakatname belgesi sunmalıdır.  Boşanma durumlarında velayet kararı da ibraz edilmelidir. 18 yaş altı başvuru sahibi için doldurulacak Almanya Schengen vize başvuru formu hem anne hem de baba tarafından imzalı olmalıdır.

Nüfus Kayıt Örneği Aslı

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için; Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneğinin mühürlü aslı sunulmalıdır. Nüfus kayıt örneğinde “düşünceler” kısmı doldurulmuş olmalıdır. Öğrenciye sponsor olacak 1. dereceden akrabanın nüfus kayıt örneğinin akrabalık derecesi belirtilmelidir.

Öğrenci Belgesi

Başvuru sahibinin öğrenim gördüğü okuldan öğrenci belgesinin aslı temin edilmelidir.

Dilekçe

Başvuru sahiplerinin 1. dereceden yakını tarafından seyahat masraflarının karşılanacağına dair ıslak imzalı, okunaklı, gidiş-dönüş tarihleri ve garanti ibaresinin yer aldığı bir dilekçe ibraz etmeleri gerekmektedir.  

Uyarı (!) Öğrencinin masraflarını karşılayacak kişi kendi seyahat etmese bile şahsen başvuruda bulunacağı şekilde tüm gelir evraklarını, meslek grubuna göre belirtildiği şekilde ibraz etmesi gerekmektedir.

  • Emekliler için;

Banka Hesap Dökümü

Son üç aya ait emeklilik şahsi banka hesap cüzdanı ibraz edilmelidir. Randevu tarihinden önceki 10 gün içerisinde temin edilmeli, güncel olmalıdır.

Emeklilik Belgesi

SGK’dan ya da e-devlet üzerinden temin edilen emeklilik durumunuzu içerir belge sunulmalıdır.

Emekli Maaş Dökümü

Banka Emekli Maaş Hesabı Dökümü enaz 5.000. TL bakiye  içermelidir. (Son 3 aylık, kaşeli-imzalı ve banka imza sirküsü ile birlikte sunulmalıdır.)

  • Serbest Meslek Sahipleri için;

Banka Dökümü

Son 3 ay içinde temin edilmiş, banka hesap cüzdanı ve dökümü, imzalı, kaşeli olarak banka imza sirküleri de eklenerek sunulmalıdır.

Oda Kayıt Belgesi

Bağlı bulunduğunu meslek odasına ait, son 6 aylık kayıt belgesi aslı ve fotokopisi sunulmalıdır.

Mesleki kimlik Kartı

Mesleki kimlik kart sahibi serbest meslek sahipleri varsa kimlik kart fotokopilerini de sunmalıdırlar.

Güncel Vergi Levhası

Son yıla ait güncel Vergi Levhası fotokopisi ibraz edilmelidir.

Almanya Turist Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Almanya turist vize işlemleri başvuru tarihinizden sonra 8 ila 15 içinde neticelenmektedir. Bu süre ön görülen sonuçlanma süresini ifade etmektedir. Türkiye ikamet izinli yabancı pasaport sahiplerinin başvurularının neticelenmesi daha uzun sürebilmektedir. Resmi tatil günlerinde Almanya Konsolosluğu vize ofisi hizmet vermemektedir. Resmi tatil günlerinden önce yapılan başvurularda da yoğunluktan dolayı işlem süresi uzayabilmektedir.

almanya turist vizesi

 

 

daha fazla göster

Almanya ile ilgili merak ettiklerinizi sorun , yardımcı olalım.

Uzman danışmanlarımız sizlere en iyi hizmeti ve cevabı verecektir.

Yazıdırılabilir Versiyonu
Turistik Vize İşlemleri
Aile Ziyareti Vize İşlemleri
Transit Vize İşlemleri
Vize Ücreti
EUROASIA GLOBAL VISA SERVICES