x
Almanya

Vize İşlemleri

Almanya

Almanya Erasmus Vize İşlemleri

Almanya’da 90 gün üzeri oturumlar ulusal vize (uzun süreli) kapsamında değerlendirilmektedir.  90 gün ve üzeri Yüksek lisans, Doktora, Erasmus değişim programı ve diğer Öğrenci Değişim Programları Almanya Ulusal Vize kategorisinde değerlendirilmektedir. 

Almanya Erasmus Vizesi Genel Bilgi

Almanya, bilim ve araştırmanın uluslararası düzeyde etkin olmasını sağlamak, uzun vaadeli ve sürdürülebilir iletişim ağlarının kurulması amacıyla nitelikli yabancı öğrencilerin Alman üniversitelerinde
eğitim görmesini hedefleyen Erasmus programı için talep edilen vize türü ulusal vizedir. Öğrenci konsolosluğa şahsen başvuru yapmalıdır. 

Avrupa Birliği Üniversite Öğrencileri Değişim Programı “Erasmus” programı kapsamında Almanya, Türkiye’nin en önemli partner ülkesidir. Erasmus değişim programıyla öğrencilerin uluslararası tecrübe kazanması, yabancı dil bilgisi ve kültürlerarası yeterlilik kazanması, meslek hayatına bir adım önde başlamaları hedeflenmektedir. Erasmus programı ayrıca öğrencilere uluslararası bir özgeçmiş kazandırma imkânı da tanımaktadır.

AB Erasmus Programı 1987’den beri uygulanmaktadır. 1987’den beri yaklaşık 1,4 milyon üniversite öğrencisine Avrupa’nın 30 ülkesinde öğrenim görme imkânı sağlamıştır. Erasmus programı Türkiye’de ilk kez 2004/2005 öğretim yılında uygulanmıştır. 2004/2005 öğretim yılından bugüne kadar Türkiye Cumhuriyeti üniversite öğrencilerin ve akademisyenlerinin yaklaşık %25’i eğitimlerini Erasmus değişim programına katılarak Almanya’da devam ettiler.

almanya erasmus vizesi

Almanya’da Sokrates/Erasmus için DAAD (Alman akademik değişim servisi) ulusal ajans misyonunu üstlenmiştir. Türkiye’de ulusal ajansa tüm AB-Eğitim programlarında koordinasyon rolünü üstlenmektedir.

Almanya’da 90 gün ve üzeri yüksek lisans, doktora, Erasmus vb. eğitim programları almak amacıyla ulusal vize talebiniz için randevu olarak Almanya Konsolosluğuna şahsen başvuru yapabilirsiniz. Almanya Erasmus vize başvurularında gerekli evraklar eksiksiz olarak sunulmalıdır.

Erasmus öğrenci veya staj hareketliliğine başvurmak isteyen öğrencinin;

 • Türkiye’de Erasmus Hareketliliği dahilinde faaliyet gösteren herhangi bir yükseköğretim kurumunda örgün eğitim kademelerinin birinde (birinci, ikinci veya üçüncü) öğrenim görüyor olması,
 • Birinci kademe öğrencilerinin kümülatif akademik not ortalamasının en az 2.20/4.00 olması,
 • İkinci ve üçüncü kademe öğrencilerinin kümülatif not ortalamasının en az 2.50/4.00 olması gerekmektedir.

Almanya Erasmus Vizesi İçin Gerekli Evraklar

 • Almanca, eksiksiz olarak doldurulmuş ve başvuru sahibi tarafından imzalanmış iki adet başvuru formu ve ikamet sözleşmesi 
 • Pasaport (pasaport son 10 yıl içerisinde çıkarılmış olmalı ve fotokopisiyle birlikte sunulmalıdır.)
 • Beyaz fon üzeri 2 adet vesikalık fotoğraf
 • Almanya’daki üniversite/yüksek okulun kabul belgesi (fotokopi veya scan çıktısı yeterlidir) 
 • Öğrenci belgesi (İngilizce öğrenci belgesi kaşeli, imzalı ve orijinal olarak ibraz edilmelidir)
 • Transkript (Orijinal, İngilizce transkript kaşeli, imzalı olarak ibraz edilmelidir.)
 • Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği. Nüfus Kayıt Örneği'nde “Düşünceler” bölümünün de eksiksiz doldurulmuş olması gerekmektedir. 
 • Ulusal kimlik aslı ve fotokopisi
 • Eğitim programı sertifikası
 • Eğitim programının masraflarının karşılanabileceğine dair teminat belgeleri
 • Konaklama masrafları ve eğitim bursunu belgeleyen teminat belgeleri (Burs belgeleri ve iki adet fotokopisi)
 • SGK’dan yurt dışı sağlık sigortası (Formül A/T 11). Bu belgenin ibraz edilemediği durumlarda: Seyahat sağlık sigortası yapıldığına dair belge
 • Otel ve uçak bileti rezervasyonu (Schengen yetkilimizde saat yolculuk ve saatlerini belirterek talep edebilirsiniz.)

Almanya Ulusal Vize Sonuçlanma Süresi

Almanya Büyükelçiliği veya Almanya Konsoloslukları Vize Bölümü, Ulusal Almanya Vizesi başvurularında genellikle Almanya´daki makamları da (yabancılar dairesi, Federal Çalışma Ajansı) işlemlere dahil etmesi gerektiğinden işlem süresi uzayabilmektedir. Almanya ulusal vize başvurularının sonuçlanma süresi 3 ayı bulabilmektedir.

almanya erasmus vizesi

 

 

 

Almanya ile ilgili merak ettiklerinizi sorun , yardımcı olalım.

Uzman danışmanlarımız sizlere en iyi hizmeti ve cevabı verecektir.

Yazıdırılabilir Versiyonu
Turistik Vize İşlemleri
Aile Ziyareti Vize İşlemleri
Transit Vize İşlemleri
Vize Ücreti
EUROASIA GLOBAL VISA SERVICES