x
Almanya

Vize İşlemleri

Almanya

Almanya Ankara Büyükelçiliği

Almanya Ankara Büyükelçiliği

Almanya Ankara Büyükelçiliği, Türkiye Cumhuriyeti ve Almanya Federal Cumhuriyeti arasındaki güçlü ilişkileri geliştirmek ve Almanya vatandaşlarına ihtiyaç duydukları desteği vermek amacıyla hizmet vermektedir. Alman Vatandaşlarının resmi yazışmalarına ek olarak, Almanya'ya vize başvurularını değerlendirme ve karara bağlama yetkisi bulunmaktadır.
Almanya Federal Cumhuriyetinin, Ankara Büyükelçiliğine ek olarak, İstanbul Başkonsolosluğu, İzmir Başkonsolosluğu, Antalya Konsolosluğu, Bodrum Fahri Konsolosluğu, Bursa Fahri Konsolosluğu, Edirne Fahri Konsolosluğu, Gaziantep Fahri Konsolosluğu, Kayseri Fahri Konsolosluğu, Trabzon Fahri Konsolosluğu bulunmaktadır.

 

Almanya Ankara Büyükelçiliği İletişim Bilgileri

Adres: Atatürk Bulvarı No. 114, Kavaklıdere, 06680 Çankaya /Ankara
Posta Adresi: Almanya Federal Cumhuriyeti Büyükelçiliği, PK 54, Çankaya, 06552 Ankara, Türkiye
Telefon :  +90 312 455 51 10
Cep Telefonu : +90 532 787 40 96 (Sadece Acil Durumlar İçin Kullanılabilir. Vize hakkında bilgi verilmez.)
Faks : +90 312 455 53 37

 

Almanya Ankara Büyükelçiliği Görev Bölgesi

Adana, Adıyaman, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Artvin, Bartın, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Iğdır, Kahramanmaraş, Karabük, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kilis, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Malatya, Mardin, Mersin (İçel), Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Samsun, Şanlıurfa, Siirt, Sinop, Şırnak, Sivas, Tokat, Trabzon, Tunceli, Van, Yozgat, Zonguldak illeri, hizmet taleplerini Almanya Ankara Büyükelçiliği’ne yapmalıdırlar.

Almanya Ankara Büyükelçiliği Görevlileri

  • Martin ERDMANN Büyükelçi

 

Almanya Ankara Büyükelçiliği Konsolosluk Hizmetleri

 
Pasaport ve Kimlik İşlemleri: Almanya Federal Cumhuriyeti pasaportu ya da kimliği sahibi olanlar, belgelerinin yenilenmesi gerektiği durumlarda (Süresinin dolması, kaybolması, hasar görmesi gibi)  Almanya Ankara Büyükelçiliği’nin ilgili konsolosluk birimine başvuruda bulunabilirler.
 
Adli Sicil Kaydı Temini: Almanya’dan adli sicil kaydı, 14 yaşını bitiren herkese başvurusu dahilinde verilmektedir. Başvuru sahibi isterse kendisi tarafından yetkilendirilen bir temsilci aracılığı ile de adli sicil kaydı başvurusunda bulunabilir.
 
Gümrük Mevzuatı Hakkında Bilgi: Türkiye üzerinden Almanya’ya götürmek istediğiniz Gümrük Mevzuatı dahilindeki  (Evcil havyan, 10.000 Euro üzerinde nakit para gibi) unsurlar hakkında bilgi alabilir, ülke giriş ve çıkışlarında ihtiyacınız olacak olan evrakları talep edebilirsiniz.
 
Tasdik İşlemleri : Aslına uygun şekilde tasdik edilmesi gereken fotokopileriniz, imzalarınız, Babalık Tanıma Senedi, Onay ve Velayet Beyanı gibi evraklarınızı Almanya Ankara Büyükelçiliği aracılığı ile tasdik ettirebilirsiniz.
Adres Tespiti : Haklı gerekçelerin olması ve başka yollarla adresin tespit edilemediğinin ispatlanması halinde, Türkiye’de yaşayan Alman vatandaşlarının adresinin bulunmasına yönelik yapılan çalışmaları kapsamaktadır.
 
Emeklilik: Türkiye’de çalıştığınız sürelerin Almanya’daki emeklilik hesabına aktarılması, Emekli maaşınızın Türkiye’den alınabilmesi gibi işlemleri gerçekleşmek adına destek alabilirsiniz.
 
Vatandaşlık: Alman vatandaşlığı hakkı kazanımları ile ilgili süreçler ve şartlar hakkındaki süreçleri yönetmektedir.
 

Almanya Ankara Büyükelçiliği Çalışma Saatleri

Almanya Federal Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği, Pazartesiden Cumaya, Saat 09.00 - 16.00 arasında hizmet vermektedir.
Vize konsolosluğu çalışma saatleri, Pazartesiden Cumaya, Saat 09.00-12.00 arasıdır.

 

Almanya Temsilcilikleri Tarafından Hazırlanan Avukatlık Listeleri

Hukuki desteğe ihtiyaç duyduğunuzda Almanya Temsilcilikleri tarafından hazırlanan listeden destek alabilirsiniz.

Ankara bölgesindeki avukatlık listesi için tıklayınız.
İstanbul bölgesindeki avukatlık listesi için tıklayınız.
İzmir bölgesindeki avukatlık listesi için tıklayınız.
Antalya bölgesindeki avukatlık listesi için tıklayınız.
 

Almanya Temsilcilikleri Tarafından Hazırlanan Doktor Listeleri

Tıbbi konularda desteğe ihtiyaç duyduğunuzda Almanya Temsilcilikleri tarafından hazırlanan listeden destek alabilirsiniz.

Ankara bölgesindeki hekim listesi için tıklayınız.
İstanbul bölgesindeki hekim listesi için tıklayınız.
İzmir bölgesindeki hekim listesi için tıklayınız.
Antalya bölgesindeki hekim listesi için tıklayınız.

 

Almanya Temsilcilikleri Tarafından Hazırlanan Tercümanlık Listeleri

Hem Almanca, hem de Türkçe dillerine hakim tercümanlara ulaşmanız için hazırlanan listeyi kullanarak çeviri ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Ankara bölgesindeki tercümanlar listesi için tıklayınız.
İzmir bölgesindeki tercümanlar listesi için tıklayınız.
Antalya bölgesindeki tercümanlar listesi için tıklayınız.

 

Yaşadığınız olası sorunlar ile ilgili, sizin adınıza arabuluculuk hizmeti verebilecek firmalar için hazırlanan listeyi  de buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

 

Almanya Ankara Büyükelçiliği 2018 Yılı Resmi Tatil Günleri

Almanya Federal Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği aşağıda iletilen tarihlerde çalışmayacak. Başvuru işlemlerinizi gerçekleştirirken bu tarihlere göre plan yapmanızı tavsiye ederiz.

 

1 Ocak Yeni Yıl
30 Mart Paskalya Cuması
2 Nisan Paskalya Pazartesisi
1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü
10 Mayıs Hz. İsa'nın Göğe Yükselişi
21 Mayıs Küçük Paskalya
15 Haziran Ramazan Bayramı
21 Ağustos Kurban Bayramı
3 Ekim Alman Milli Günü
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
24 Aralık Noel Arifesi
25 Aralık 1. Noel Bayramı Günü
26 Aralık 2. Noel Bayramı Günü
31 Aralık Yılbaşı


Almanya Ankara Büyükelçiliği Vize Başvurusu

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve AB üyesi olmayan ülkelerin vatandaşları, Almanya’ya seyahat edebilmek için vize almaları gerekmektedir. Almanya’da kalmak istediğiniz süreye göre başvuru yapmanız gereken vize türü değiştirmektedir.

Schengen Vizesi ( C Tipi Vize – 90 günden kısa süreli, örneğin, turistik ziyaretler, iş seyahatleri)
Uzun Süreli Ulusal Vize ( D Tipi Vize – 90 günden uzun Süreli, örneğin, aile birleşimi, öğrenim görme)

Vize başvurularınızı gerçekleştirmeden önce randevu almanız gerekmektedir.  Randevu saatinde tarafınızdan istenen gerekli evrakların hazır olması, vize başvuru harçlarının ödenmiş olması gerekmektir.  

 

Schengen Vizesi

180 gün içerisinde, 90 günden fazla kalmamak koşulu ile Almanya’ya veya Schengen Ülkelerine yapmak istediğiniz seyahatlerde Schengen Vize başvurusu yapmanız gerekmektedir. Hedef ülkenizin Almanya olması halinde, Almanya Federal Cumhuriyeti temsilcilikleri vize başvurularınızda yetkilidir.
Schengen Vize başvurularınızı planladığınız tarihten en geç 15 gün, en erken 3 ay öncesinden gerçekleştirebilirsiniz.


Şahsen başvurma zorunluluğundan muafiyet: Son 59 ay içerisinde, Schengen Vizesi başvurusunda bulunmuş olanlar, yeni başvuru yapacaklarında şahsen başvurma zorunluluğundan muaftır. Bu kişiler diledikleri kişiye verecekleri vekalet ile başvurularınızı gerçekleştirebilirler.

almanya vizesi hakkında bilgi almak için tıklayınız


Almanya Schengen Vize Başvuru Formu için tıklayınız.

 

Almanya Ulusal Vizesi

Ulusal Vize, uzun süreli kalış gerektiren durumlarda başvurulması gereken vize türüdür. Genellikle 90 gün, bazı durumlarda ise 1 yıllık süre için verilmektedir. Almanya Ulusal Vizesi ile ülkeye giriş yapıldığında, yasal ikamet statüsü ( Oturma İzni) alınması gerekmektedir.
Almanya’da uzun süreli kalmanız gerektiğini durumlar vakit kaybetmeden başvurunuzu gerçekleştirmeniz gerekmektir. Başvurunuzun sonuçlanması birkaç ay sürebilir.


Almanya Ulusal Vize Başvuru Formu için tıklayınız.

 

Almanya Ankara Büyükelçiliğine Nasıl Gidilir?

daha fazla göster

Almanya ile ilgili merak ettiklerinizi sorun , yardımcı olalım.

Uzman danışmanlarımız sizlere en iyi hizmeti ve cevabı verecektir.

Hepsini Görüntüle Soru Sor

Cevabı Görüntüle
N. GÜRBÜZ 13/03/19, 11:13
Merhabalar,

Edirne'de ikamet etmekteyim. Almanya'da yaşayan akrabalarımı ziyaret etmek istiyorum. Başvurumu Edirne'den yapabilir miyim ve hangi evrakları hazırlamam gerekir. yardımcı olur musunuz?
Cevabı Görüntüle
E. kaplan 10/02/19, 19:48
Merhaba.Biz Haziran'da ziyaret amaçlı Almanya'ya gitmeyi düşünüyoruz.son 10 yılda yurtdışına hiç çıkmadık.vize başvurusunda konsoloslukta şahsen bulunmak gerekli midir? Mersin'de yaşıyoruz.
Cevabı Görüntüle
E. Kaya 19/01/19, 18:34
Almanyada Akrabalarımın Yanında Nasıl gidebilirim? Onların bana bir davetiye göndermeleri gerekiyor mu? Bir de randevuyu nasıl alacağız? Yardımcı olursanız çok sevinirim .
Cevabı Görüntüle
a. güngör 19/01/19, 10:49
merhaba, Almanya'ya fuar ziyareti için seyahat edeceğiz. seyahatimize şirketimizin genel müdürü ve 2 çalışanımız katılacaktır. fuar standı açmayacağız sadece fuarı gezip görmek istiyoruz. internetten fuar giriş bileti alabiliriz. hazırlamamız gereken evraklar, vizelerimizin çıkma süresi ve ödememiz gerekn ücretler konusunda çalışma şartlarınızı merak ediyoruz. teşekkür ediyorz.
Cevabı Görüntüle
İdil 07/01/19, 16:58
Merhaba
Ben sömestr tatilinde Almanya da yaşayan amcam ve kuzenlerimin yanına gitmek istiyorum.Tatile kadar vize işlemlerim yetişir mi? Randevumu şimdiden almam gerekiyor mu?
Ben 18 yaşından küçüğüm vize çıkartmam için gerekli belgeleri yazar mısınız?
TEŞEKKÜRLER
Yazıdırılabilir Versiyonu
Turistik Vize İşlemleri
Aile Ziyareti Vize İşlemleri
Transit Vize İşlemleri
Vize Ücreti
In English
EUROASIA GLOBAL VISA SERVICES