x
Almanya

Vize İşlemleri

Almanya

Almanyada Çalışma İzni Nasıl Alınır

Almanya’da Çalışma İzni Nasıl Alınır

Almanya çalışma izni, Almanya’da 90 günden daha uzun sürecek kalışlarınız için Almanya ulusal vize edinmeniz gerekmektedir.  Çalışma izniniz için mesleğinizin Almanya Federal Cumhuriyeti'nin belirlediği mesleksel ve eğitim kriterlerini karşılıyor olması gerekmektedir.  Ülke için mesleğinizin uyumlu olmasının anlamı Almanya’nın o mesleğe olan ihtiyacıyla ilgili bir mevzudur. Bilişim teknolojileri, mühendislik, aşçılık, doktorluk, bilim insanı gibi meslekler istihdam açığı sebebiyle daha çok tercih edilmektedir. Diğer mesleklerin seçimi ise genelde Almanya’daki işverinin taleplerine bağlı olacaktır. Başvurularınız esnasında her mesleğin evrakları değişiklik göstermektedir. Örneğin doktorlar için diploma belgesinin yanında sağlık dairesinden özel izin alındığına dair bir belge verme şartı vardır. Bu prosedürlere özen gösterilerek belgelerinizi başvuruya hazırlamanızda fayda olacaktır. Bunun dışında Almanya’da iş arayacaksanız en fazla 6 aylığına ülke size konaklama hakkı tanıyacaktır. Staj durumlarında ise eğer altı aydan fazla kalmanız gerekiyorsa ulusal vize edinmeniz gerekecektir. Meslekleri her ne olursa olsun Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Türkiye’de bir iş bulduktan sonra Almanya’ya gitmeleri gerekmektedir.

Almanya Çalışma İzni Alma Şartları Nedir

Almanya’da çalışma iznine sahip olabilmek için oturum izni edinmeniz bunun için de doksan günden az kalışlarınız için Schengen, daha uzun kalışlarınız için ise ulusal vize almanız gerekmektedir. Almanya’nın nitelikli iş gücünü arttırmak için verdiği bu çalışma izni ülkenin istihdam ihtiyacına göre şekil değiştirmektedir. En çok bilişim teknolojileri ve mühendislik alanında nitelikli eleman sıkıntısı yaşayan Almanya, diğer meslek grupları için de daha çok işverenin talebine ve  çalışanın niteliklerine göre ölçüm yapmaktadır. Almanya’da çalışma izni alabilmeniz için ön koşul her ne meslekten olursanız olun Türkiye’de bir iş bulmanız olacaktır. Almanya’nın istihdam ihtiyacı Federal İstihdam Dairesine göre belirlenmekte olup bilim insanı ya da akademisyenler bu kontrolden muaftır.  
 
ab mavi kart

Almanya Mavi Kart

Avrupa Birliği ülkelerinin yüksek eğitim seviyesi sahibi kişilere verdiği mavi karta sahip iseniz çalışma iznine ihtiyaç duymadan Almanya’da çalışmaya hak kazanmışsınız demektir. AB Mavi Kart ile yükseköğrenim diploması sahibi yabancılar, Almanya’da eğitimlerine uygun bir işte çalışabilirler. AB Mavi Kart için vize başvurusunda bulunmak istiyorsanız, aşağıda yer alan evrakların aslını ve ikişer adet fotokopilerini sunmanız gerekmektedir. Fen bilimi, matematik, mühendislik, doktorluk ve bilgisayar uzmanı gibi aranan mesleklerde, yıllık brüt maaşın en az 40.560 Euro tutarında olması gerekmektedir. Burada 2021 yılı için belirtilmiş olan AB Mavi Kart sahibinin eşine Almanca dil bilgisine sahip olması şartı koşulmadan, bir işte çalışmasına veya kendi işini kurmasına izin verilir. AB Mavi Kart ilk ez verildiğinde en fazla dört yıllığına düzenlenir. Belirli şartların yerine getirilmesi durumunda iki ila üç yıl sonra daimi ikamet izni verilebilir. 

Çalışacağınız işin, sahip olduğunuz kalifikasyonlara uygun olması gerekmektedir. Bu bağlamda,
yükseköğrenim diploması ile belgelediğiniz bilgi ve birikime, istihdam edildiğiniz işte kısmen veya dolaylı olarak ihtiyaç duyulmalıdır.
Aşağıdaki bilgileri içeren somut iş teklifi sunulmalıdır. İş teklifi aşağıdaki bilgileri içermelidir:
  • İş sözelşmesi
  • Almanya’daki işveren (adı, adresi)
  • Almanya’daki çalışma yeri (posta kodu)
  • Almanya’daki iş ilanı ve görev tanımı
  • Çalışma biçimi: tam zamanlı veya yarı zamanlı, Euro olarak yıllık brüt maaş (AB Mavi Kart’ın verilebilmesi için yıllık brüt maaşın en az 52.000 Euro olması gerekmektedir).

daha fazla göster

Almanya ile ilgili merak ettiklerinizi sorun , yardımcı olalım.

Uzman danışmanlarımız sizlere en iyi hizmeti ve cevabı verecektir.

Hepsini Görüntüle Soru Sor

Almanya Çalışma Vizesi
V. Zamansız 30/01/20, 15:36 Cevabı Görüntüle
Almanya’da çalışmak istiyorum. Türkiye’deki şartlar malumunuz. Mühendisim, orada çalışmak istiyorum. Nasıl gidebilirim? Bunun için vize başvurusu mu yapmalıyım yoksa Almanya’daki göç idaresine Almanya çalışma vizesi başvurusu mu yapmalıyım? Yardımcı olursanız ve ayrıntılı bilgi verirseniz çok sevinirim
Yazıdırılabilir Versiyonu
Turistik Vize İşlemleri
Ticari Vize İşlemleri
Aile Ziyareti Vize İşlemleri
Transit Vize İşlemleri
Vize Başvuru Formu
Vize Reddi
Vize Randevu
Vize İçin Gerekli Evraklar
Vize Dilekçe Örneği
EUROASIA GLOBAL VISA SERVICES