x
Almanya

Vize İşlemleri

Almanya

Almanya İzmir Başkonsolosluğu

 

Almanya İzmir Başkonsolosluğunun görev alanı Afyonkarahisar, Antalya, Aydın, Burdur, Denizli, Isparta, İzmir, Kütahya, Manisa, Muğla ve Uşak illerini kapsamaktadır.  Antalya, Burdur ve Isparta illerinde ikamet eden kişiler, İzmir Başkonsolosluğuna ek olarak Almanya Antalya Konsolosluğundan da hizmet alabilirler.

 

Almanya İzmir Başkonsolosluğu İletişim Bilgileri

Yönetici : Dr. Rainer LASSIG / Başkonsolos
Adres: Korutürk Mahallesi Havuzbaşı Sokak 1 Balçova / İZMİR
Telefon : +90 232 488 88 88
Telefon : +90 232 488 88 60 (Pasaport Bölümü)
Faks : +90 232 463 95 53 /  +49 30 5000 67080
Faks : +90 232 463 79 90 (Vize Bölümü)
Faks : +90 232 465 03 31 (Pasaport Bölümü) 

Mesai saatlerinin dışında gerçekleşen Acil Durumlarda aşağıdaki telefon numarasından başkonsolosluk görevlilerine ulaşabilirsiniz. Bu numaradan vize ya da pasaport konularında bilgi verilmediğini hatırlamak isteriz.

Telefon : +90 532 283 36 34 ( Almanca )

 

Almanya İzmir Başkonsolosluğu Çalışma Saatleri

Vize Bölümü :

Pazartesi, Salı, Perşembe 08.00 - 16.30 Arası
Çarşamba ve Cuma 08.00 - 13.30 arası
Cumartesi ve Pazar : Kapalı

 

Pasaport Teslim :

Pazartesi - Cuma 13.00

 

Almanya İzmir Başkonsolosluğu Pasaport Bölümüne başvuracak olanların online randevu almaları gerekmektedir.  Online randevu ile alabileceğiniz hizmetler aşağıdaki gibidir.

Pasaport ve Kimlik Başvuruları
Soyadı Beyanı
Evlenme Ehliyet Belgesi
Belge Tasdik İşlemleri
 

Listede bulunmayan diğer tüm hukuk ve konsolosluk hizmetleri için iletişim kurulması gerekmektedir.

İzmir almanya vize başvurusu

Almanya İzmir Başkonsolosluğu Hizmetleri

Pasaport ve Kimlik İşlemleri: Almanya Federal Cumhuriyeti pasaportu ya da kimliği sahibi olanlar, belgelerinin yenilenmesi gerektiği durumlarda (Süresinin dolması, kaybolması, hasar görmesi gibi)  Almanya İzmir Başkonsolosluğu’na başvuruda bulunabilirler.
 
Adli Sicil Kaydı Temini: Almanya’dan adli sicil kaydı, 14 yaşını bitiren herkese başvurusu dahilinde verilmektedir. Başvuru sahibi isterse kendisi tarafından yetkilendirilen bir temsilci aracılığı ile de adli sicil kaydı başvurusunda bulunabilir.
 
Gümrük Mevzuatı Hakkında Bilgi: Türkiye üzerinden Almanya’ya götürmek istediğiniz Gümrük Mevzuatı dahilindeki  (Evcil havyan, 10.000 Euro üzerinde nakit para gibi) unsurlar hakkında bilgi alabilir, ülke giriş ve çıkışlarında ihtiyacınız olacak olan evrakları talep edebilirsiniz.
 
Tasdik İşlemleri : Aslına uygun şekilde tasdik edilmesi gereken fotokopileriniz, imzalarınız, Babalık Tanıma Senedi, Onay ve Velayet Beyanı gibi evraklarınızı İzmir Alman Başkonsolosluğu aracılığı ile tasdik ettirebilirsiniz.
 
Emeklilik: Türkiye’de çalıştığınız sürelerin Almanya’daki emeklilik hesabına aktarılması, Emekli maaşınızın Türkiye’den alınabilmesi gibi işlemleri gerçekleşmek adına destek alabilirsiniz.
 
Vatandaşlık: Alman vatandaşlığı hakkı kazanımları ile ilgili süreçler ve şartlar hakkındaki süreçleri yönetmektedir.

 

Almanya İzmir Başkonsolosluğu Tarafından Hazırlanan Listeler

İzmir bölgesinde tıbbi ya da hukuki yardıma ihtiyaç duyduğunuzda Almanca hizmet alabileceğiniz kurumların listesini aşağıda bulabilirsiniz.

İzmir bölgesindeki avukatlık listesi için tıklayınız.
İzmir bölgesindeki hekim listesi için tıklayınız.
İzmir bölgesindeki tercümanlık listesi için tıklayınız.
 

 Almanya İzmir Başkonsolosluğu 2018 Yılı Resmi Tatil Günleri

1 Ocak

Pazartesi

Yeni Yıl

30 Mart

Cuma

Paskalya Cuması

2 Nisan

Pazartesi

Paskalya Pazartesisi

1 Mayıs

Salı

Emek ve Dayanışma Günü

10 Mayıs

Perşembe

Hz. İsa'nın Göğe Yükselişi

21 Mayıs

Pazartesi

Küçük Paskalya

15 Haziran

Cuma

Ramazan Bayramı

21 Ağustos

Salı

Kurban Bayramı

3 Ekim

Çarşamba

Alman Milli Günü

29 Ekim

Pazartesi

Cumhuriyet Bayramı

24 Aralık

Pazartesi

Noel Arifesi

25 Aralık

Salı

1. Noel Bayramı Günü

26 Aralık

Çarşamba

2. Noel Bayramı Günü

31 Aralık

Pazartesi

Yılbaşı

 

Almanya İzmir Başkonsolosluğu Vize Başvurusu

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve AB üyesi olmayan ülkelerin vatandaşları, Almanya’ya seyahat edebilmek için vize almaları gerekmektedir. Almanya’da kalmak istediğiniz süreye göre başvuru yapmanız gereken vize türü değiştirmektedir.

Schengen Vizesi ( C Tipi Vize – Kısa süreli, örneğin, turistik ziyaretler, iş seyahatleri)
Uzun Süreli Vize ( D Tipi Vize – Uzun Süreli, örneğin, aile birleşimi, öğrenim görme)
 

Vize başvurularınızı gerçekleştirmeden önce randevu almanız gerekmektedir.  Randevu saatinde tarafınızdan istenen gerekli evrakların hazır olması, vize başvuru harçlarının ödenmiş olması gerekmektir. 

 

Schengen Vizesi

180 gün içerisinde, 90 günden fazla kalmamak koşulu ile Almanya’ya veya Schengen Ülkelerine yapmak istediğiniz seyahatlerde Schengen Vize başvurusu yapmanız gerekmektedir. Hedef ülkenizin Almanya olması halinde, Almanya Federal Cumhuriyeti temsilcilikleri vize başvurularınızda yetkilidir. Schengen Vize başvurularınızı planladığınız tarihten en geç 15 gün, en erken 3 ay öncesinden gerçekleştirebilirsiniz.

Şahsen başvurma zorunluluğundan muafiyet: Son 59 ay içerisinde, Schengen Vizesi başvurusunda bulunmuş olanlar, yeni başvuru yapacaklarında şahsen başvurma zorunluluğundan muaftır. Bu kişiler diledikleri kişiye verecekleri vekalet ile başvurularınızı gerçekleştirebilirler.

Almanya Schengen Vize Başvuru Formu için tıklayınız.

 

Schengen Vize Başvurusu

 

Almanya Ulusal Vizesi

Ulusal Vize uzun süreli kalış gerektiren durumlarda başvurulması gereken vize türüdür. Genellikle 90 gün, bazı durumlarda ise 1 yıllık süre için verilmektedir. Almanya Ulusal Vizesi ile ülkeye giriş yapıldığında, yasal ikamet statüsü ( Oturma İzni) alınması gerekmektedir.
Almanya’da uzun süreli kalmanız gerektiğini durumlar vakit kaybetmeden başvurunuzu gerçekleştirmeniz gerekmektir. Başvurunuzun sonuçlanması birkaç ay sürebilir.

Almanya Ulusal Vize Başvuru Formu için tıklayınız.

 

Almanya İzmir Başkonsolosluğuna Nasıl Gidilir?

 

daha fazla göster

Almanya ile ilgili merak ettiklerinizi sorun , yardımcı olalım.

Uzman danışmanlarımız sizlere en iyi hizmeti ve cevabı verecektir.

Hepsini Görüntüle Soru Sor

Cevabı Görüntüle
N. GÜRBÜZ 13/03/19, 11:13
Merhabalar,

Edirne'de ikamet etmekteyim. Almanya'da yaşayan akrabalarımı ziyaret etmek istiyorum. Başvurumu Edirne'den yapabilir miyim ve hangi evrakları hazırlamam gerekir. yardımcı olur musunuz?
Cevabı Görüntüle
E. kaplan 10/02/19, 19:48
Merhaba.Biz Haziran'da ziyaret amaçlı Almanya'ya gitmeyi düşünüyoruz.son 10 yılda yurtdışına hiç çıkmadık.vize başvurusunda konsoloslukta şahsen bulunmak gerekli midir? Mersin'de yaşıyoruz.
Cevabı Görüntüle
E. Kaya 19/01/19, 18:34
Almanyada Akrabalarımın Yanında Nasıl gidebilirim? Onların bana bir davetiye göndermeleri gerekiyor mu? Bir de randevuyu nasıl alacağız? Yardımcı olursanız çok sevinirim .
Cevabı Görüntüle
a. güngör 19/01/19, 10:49
merhaba, Almanya'ya fuar ziyareti için seyahat edeceğiz. seyahatimize şirketimizin genel müdürü ve 2 çalışanımız katılacaktır. fuar standı açmayacağız sadece fuarı gezip görmek istiyoruz. internetten fuar giriş bileti alabiliriz. hazırlamamız gereken evraklar, vizelerimizin çıkma süresi ve ödememiz gerekn ücretler konusunda çalışma şartlarınızı merak ediyoruz. teşekkür ediyorz.
Cevabı Görüntüle
İdil 07/01/19, 16:58
Merhaba
Ben sömestr tatilinde Almanya da yaşayan amcam ve kuzenlerimin yanına gitmek istiyorum.Tatile kadar vize işlemlerim yetişir mi? Randevumu şimdiden almam gerekiyor mu?
Ben 18 yaşından küçüğüm vize çıkartmam için gerekli belgeleri yazar mısınız?
TEŞEKKÜRLER
Yazıdırılabilir Versiyonu
Turistik Vize İşlemleri
Aile Ziyareti Vize İşlemleri
Transit Vize İşlemleri
Vize Ücreti
In English
EUROASIA GLOBAL VISA SERVICES