x
Yunanistan

Vize İşlemleri

Yunanistan

Yunanistan Schengen Vizesi Hakkında Her Şey

Yazımızda Yunanistan Schengen vizesi için gerekli olan evrakları, Yunanistan vizesi başvuru aşamalarını ve Yunanistan Schengen vize ücreti kısaca Yunanistan Schengen vizesi hakkında her şey yazımzın devamında olacak. Schengen vizesi Schengen Anlaşmasına taraf ülkelere seyahat edebilmek için gerekli bir izin belgesidir.

Yunanistan Schengen vizeniz eğer çok girişli ise diğer Schengen ülkelerine de geçiş yapabilirsiniz. Ancak bu durumda Schengen vizesi kullanım kurallarının ihlal edilmemiş olması önemlidir. Yunanistan Schengen vizesine başvuracaksanız, Schengen bölgesine ilk girişinizi Yunanistan’dan yapmanızı ve eğer diğer Schengen ülkelerine geçiş planınız varsa en uzun kalış sürenizi Yunanistan’a ayırmanızı tavsiye ederiz. Aksi takdirde bir sonraki Schengen vize başvurunuz olumsuz sonuçlanabilir veya vizeniz tahmin ettiğinizden çok daha kısa süreli olarak onaylanabilir. Yunanistan’a aile akraba, aile ziyareti gerçekleştirecekseniz, turistik tatil, kültürel gezi amacıyla seyahat edecekseniz veya ticari amaçlı seyahat edecekseniz Yunanistan Schengen vizesine başvurabilirsiniz. 

Yunanistan Schengen Vizesi Hakkında Her Şey

Yunanistan Schengen vizesi Türkiye'den en çok başvuru alan vize kategorisinden biridir. Hem başvuru sayısının çok olması hem de Schengen prosedürü sebebiyle ret oranı da bir o kadar yüksektir. Gelelim Schengen vizesi hakkında diğer merak edilen konulara.

Schengen Bölgesine Dahil Olan Ülkeler Nelerdir?

Schengen Bölgesi 26 ülkeden oluşmaktadır: Belçika, Danimarka, Almanya, Estonya, Finlandiya, Fransa, Yunanistan, İzlanda, İtalya, Letonya, Liechtenstein, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Avusturya, Polonya, Portekiz, İsveç, İsviçre, Slovakya, Slovenya, İspanya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan.

Yunanistan Vize Başvurularının Sonuçlanma Süresi

Yunanistan Schengen vize başvuruları ortalama olarak 7-15 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Planladığınız seyahat tarihinizden en erken 3 ay öncesine kadar vize başvurusunda bulunabilirsiniz. Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı, Noel ve Paskalya gibi resmi tatil günlerinden önce yapılan başvurularda işlem süreleri uzayabilmektedir.

yunanistan schengen vizesi

Yunanistan Schengen Vizesi Biyometri İşlemi

Schengen vize başvurularında 12 yaşını doldurmuş tüm başvuru sahiplerinden parmak izi alınmaktadır. Alınan parmak izi 5 yıl süreyle Avrupa Birliği Vize Bilgi Sistemi’nde (VIS)  saklanmaktadır. 25 Eylül 2014 tarihinden sonra alınmış VIS ibareli Schengen vizeniz varsa güncel Yunanistan vizesi başvurularınızda parmak izi prosedürdünden muafiyet durumunuz söz konusu olabilir. Biyometrik veri kaydınızın Avrupa Birliği Vize Bilgi Sistemi’nde kayıtlı olup olmadığını Schengen yetkilimize sorgulatabilirsiniz. 

Yunanistan Schengen Vize Ücreti

Yunanistan Schengen vize ücreti; konsolosluk harç bedeli, yetkili başvuru merkezi servis bedeli ve Euroasia GVS hizmet bedelinden oluşmaktadır. Schengen vizesi başvuru ücretini vize servisimize Euro ve TL karşılığı olarak ödeyebilirsiniz.  Schengen Antlaşması vize kolaylığı çerçevesinde Arnavutluk, Ermenistan, Azerbaycan, Bosna Hersek, Gürcistan, Cape Verde, Makedonya, Moldova, Karadağ, Rusya, Sırbistan ve Ukrayna vatandaşlarının vize harç ücretleri başvuru yapıldıktan sonra Yunanistan Konsolosluğu tarafından belirlenmektedir. 

Yunanistan Schengen Vizesi İçin Gerekli Evraklar 

Schengen vize başvurularında ibraz edilecek evrakların başvurudan önceki 3 ay içerisinde temin edilmesine özen gösteriniz. Aşağıdaki evrak listelerine başvuruda bulunmadan önce kontrol edin. Türkiye’de ikamet izni başvurusunda bulunan yabancılar da aynı şartları yerine getirmelidirler. Aşağıdaki belgelerin dışında başvuru sahibinin mesleksel durumuna yönelik evraklar, maddi yeterliliği kanıtlayıcı evraklar ve bağlı bulunulan şirketin/kurumun faal olduğunu kanıtlayıcı evraklar bulunmaktadır. Yunan Schengen vize başvurusunda beyan edielcek evraklar ayrıca başvuru sahibinin seyahay amacına (turistik, ticcaret, aile ziyareti) göre değişmektedir. 2023 yılına ait güncel evrak listesini çağrı merkezimizi arayarak Yunanistan Schengen departmanına bağlanarak temin edebilirsiniz. 

Yunanistan Schengen Vizesi İçin Genel Evraklar ise aşağıdaki gibidir. Ancak başvuru evrakları kişiseldir.

Pasaport: Schengen vize başvurularında ibraz edilecek pasaport en az iki adet boş sayfaya sahip olmalıdır. Son 10 yıl içerisinde düzenlenmiş olmalı ve talep edilen vizenin bitiş tarihinden sonra en az 3 ay geçerliliği bulunmalıdır. 

Biyometrik fotoğraf: Schengen vize başvurularında kullanılacak fotoğraflar da biyometrik özelliklere uygun olmalı ve 6 aydan eski olmamalıdır. Fotoğraflar 35x45 mm ebatında olmalıdır. 

Seyahat Sağlık Sigortası: Schengen ülkeleri için zorunlu olan seyahat sağlık sigortası Schengen bölgesinde kalınacak toplam süreyi kapsamaktadır. Schengen bölgesine birden fazla seyahat gerçekleştirilecekse seyahat sağlık sigortası ilk seyahatin süresini kapsamalıdır. Seyahat sağlık sigortası poliçesinde belirli bir saat belirtilmediyse genellikle öğlen saat 12:00, sigortanın sına erdiği saat olarak kabul edilir.

yunanistan Schengen vizesi

Yunanistan Vizesi Başvuru Bölgeleri 

İstanbul, Artvin, Bartın, Bayburt, Bolu, Çanakkale, Düzce, Giresun, Gümüşhane, Karabük, Kastamonu, Kocaeli, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Trabzon, Yalova, Zonguldak ve çevre bölgelerde ikamet edenler Yunanistan Schengen vize başvurularını İstanbul ofisimizden gerçekleştirebilirler. Diğer illerde ikamet eden vatandaşlarımız işlemlerini hangi başvuru merkezi üzerinden yürütecekleri bilgisini çağrı merkezi yetkilimizden alabilirler. 

Yunanistan Vize Başvuru Formu

Yunanistan vize başvuru formu online olarak doldurulmaktadır. Form doldurulduktan sonra formu gönder butonuna tıklayarak çıktı alınması gerekmektedir. Ekran görüntüsü ile sayfanın çıktısının alınması geçersiz olacaktır. Yunanistan vize başvuru formunun doldurulması konusunda gerekli desteği Schengen departman yetkilimizden alabilirsiniz. 

Schengen Vize Başvurusu Değerlendirme Süreci

Yunanistan Konsolosluğu vize başvurularında ilk olarak seyahatin amacına ülkede kalış süresi boyunca vize başvuru sahibinin yeterince ödeme gücü olup olmadığına,  Türkiye’de ailevi veya mesleksel bağlarının olup olmadığına yönelik değerlendirmede bulunur. Başvuru sahibinin Türkiye’deki işine veya okuluna devam edecek olması vize başvurularında belirleyici olabilmektedir. Yunanistan vize başvurusunun eksik evraklar yapılması halinde başvuru işleme alınmamakta, evrakların eksiksiz olarak ibraz edilmesi için yeni bir randevu alınması talep edilmektedir. 

Yunanistan Schengen Vizesi Başvurularında Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Pasaportunuzu teslim aldıktan sonra lütfen vizenizdeki bilgilerin doğru olup olmadığını kontrol ediniz. Eğer vizenizde kişisel bilgilerinizde hata yapılmışsa vakit kaybetmeden Yunanistan Büyükelçiliğini veya Konsolosluğunu bilgilendiriniz.  

  • Vize başvurularını değerlendirme hususunda nihai karar mercii Türkiye’deki Yunanistan diplomatik temsilcilikleridir. 

  • Yunanistan Schengen vizesi başvuru evrakları, başvuru sahibinin şahsi durumlarından bağımsız olarak oluşturulmuş standart başvuru evraklarını ifade etmektedir. Schengen vizesi için gerekli evraklar  başvuru sahibinin mesleki farklılıklarına, yaşadığı şehre hizmet veren Konsolosluğun çalışma şartlarına veya Konsolosluk görevlilerinin talep edebileceği yeni evraklara göre değişebilecektir. Dolayısı ile yukarıda belirtilen evraklara ek olarak yeni evraklar hazırlamanız gerekebilir.

Yunanistan Schengen vizesi hakkında her şey hakkında gnel bilgi vermeye çalıştık. Yunanistan vize başvurunuz için  çağrı merkezimizi arayabilir, yetkililerimizle iletişime geçebilir, kişisel seyahat planınıza yönelik daha detaylı bilgi alabilir ve başvurunuzun durumunu sorgulayabilirsiniz. 

yunanistan schengen vizesi

Yunanistan ile ilgili merak ettiklerinizi sorun , yardımcı olalım.

Uzman danışmanlarımız sizlere en iyi hizmeti ve cevabı verecektir.

Hepsini Görüntüle Soru Sor

Yunanistan Schengen Vizesi
Tuğçe 12/12/19, 14:35 Cevabı Görüntüle
Merhaba, geçen sene Yunanistan Schengen vizesi almışlığım. Kısa süreli on günlük bir vize verildi. Ben de duyumlarımdan dolayı oradan başka ülkeye geçmedim iki gün kalarak geri döndüm. Şimdide önümüzdeki baharda Yunanistan Schengen vizesine başvurmaya hazırlanıyorum. Yaklaşık üç yıldır aynı yerde çalışıyorum, istenen tüm evrakları toparlarım yine ve birikimlerimde mevcut.

Ben Yunanistan vizem ile ilk olarak İsviçre'ye giriş yapacağım ve İsviçre'den erkek arkadaşımı da ziyaret ederek kendisiyle İtalya'ya geçeceğim. İsviçre de bir veya iki gün kalabilirim. İtaya'da daha çok gezmek istiyorum. Tüm bunlara göre daha önce Yunanistan Schengen vizem olduğu için ve uzun süreli çalışan olduğum için vizemi rahat alacağımı umuyorum ama İsviçre'ye gidiyor olmam bir sorun teşkil eder mi? Otel rezervasyonu yapmayacağım çünkü arkadaşım ailesiyle yaşıyor ve onlarda kalıp ertesi gün seyahat edeceğiz tekrar. Bunu bir şekilde belirtmemin yolu var mı? Vize başvuru daha önce ben kendim yapmıştım şuan biraz tedirginim, sizinle çalışmak istiyorum. Bana nasıl yardımcı olabilirsiniz? Teşekkür ederim.
Yunanistan Vize Başvurusu
M. Alptekin 13/12/19, 10:18 Cevabı Görüntüle
Yunanistan vize için başvuru sürecini merak ettim
Yunanistan Vizesi İle Avrupa
H. Erdoğan 21/11/19, 15:17 Cevabı Görüntüle
Yunanistan vizesi alıp oradan Avrupa ülkelerine uçma şansımız var mı?
Yunanistan Vizesi İle Balkanlar
Ö. Özer 21/11/19, 14:48 Cevabı Görüntüle
Önümüzdeki ay ailemle balkan turu yapmak istiyoruz. Bütün ailemin yeşil pasaportu var, ancak evlendiğim için benim ve eşimin yok. Arabayla Balkan ülkelerine geçmenin tek yolu Yunanistan'dan geçmek. Ailemle bu seyahati yapmamızın eşimle Schengen vizesi almaktan başka bir yolu var mıdır?
Yunanistan Vizesi Schengen
M.B. 20/04/20, 14:14 Cevabı Görüntüle
Yunanistan’dan aldığım bir ticari davet üzerine orada iş toplantıları gerçekleştirmek amacı adına ticari seyahatte bulunacağım. Şirket sahibiyim. Yunanistan vizesi schengen almak için evrak listesi ve ücret bilgilerini paylaşırsanız sevinirim. İlk vizem olacağı için konuya dair bilgim yok. Düzce’de ikamet ediyorum ama şirketim İzmir’de. Başvuruyu nereden yapacağım? Benim işlemler için gelmeme gerek var mı? Banka hesap dökümlerim için internetten aldığım çıktılar olur mu? Teşekkürler.
Yunanistan Vizesi ile İspanya
H. Zengin 17/02/20, 16:31 Cevabı Görüntüle
26 eylülde madrid de bilimsel bir kongreye tıp doktoru olarak katılmayı istiyorum ancak ispanya vizesi yetişmediği için alamıyorum, yunanistan schengen vizesine başvursam 26 eylüle kadar vize çıkmış olur mu
Yazıdırılabilir Versiyonu
Turistik Vize İşlemleri
Ticari Vize İşlemleri
Aile Ziyareti Vize İşlemleri
Transit Vize İşlemleri
Vize İçin Gerekli Evraklar
Vize Başvuru Formu
Vize Dilekçesi
Cenaze İşlemleri
EUROASIA GLOBAL VISA SERVICES

 

 
BASE_URL = '';