x
Yunanistan

Vize İşlemleri

Yunanistan

Yunanistan Altın Vize İle Avrupa Vatandaşlığı

 

Yunanistan Altın Vize (Golden Visa) 

Yunanistan’da 250 Euro değerinde taşınmaz mülk satın alarak 5 yıllık oturum izni olan Yunanistan “Altın Vize”ye sahip olabilirsiniz.  Yunan Hükümeti’nin 2014 yılında geçerlilik kazandırdığı “Altın Vize” Programında Türkiye’den başvuru sayısı her geçen yıl artıyor. Öyle ki Türkiye’den altın vize programı kapsamında oturum izni alanlar listede üçüncü sırada.

Programdan yararlanan toplam kişi sayısı 4.193 olarak belirlendi. Yunanistan’dan en çok “altın vize” alanlar Çinliler. Geçtiğimiz 3 yılda Çin Cumhuriyeti vatandaşları Altın Vize programı kapsamında 797 gayrimenkul satın aldı. Ardından hem kendileri ve hem de aileleri için Yunanistan oturum izninin sahibi oldu.

Listenin ikinci sırasında Rus vatandaşları var. Rus yatırımcılar geçtiğimiz yıllarda Yunanistan’dan 359 gayrimenkul satın aldı ve Yunan yetkili makamları alınan gayrimenkullere binaen 802 Rus vatandaşının “altın vize” işlemlerini tamamladı. Türkiye Yunanistan Altın Vizeden en fazla yararlananlar listesinde 137 gayrimenkulle 3. sırada. Türkiye vatandaşları ev alırken daha çok Atina’nın gözde semtlerini tercih ediyor ve yatırım amaçlı satın aldıkları evi kiraya veriyor.

 

Türkler Mülk Edinmek İçin En Çok Atina’yı Tercih Ediyor

Altın vize sahibi olan Türkler Atina’da satın aldıkları mülkü kiraya veriyorlar, kira vermeyenler hafta sonları, bayram, sömestr ve yaz tatilleri için Yunanistan’daki evlerini tercih ediyorlar.

Türkiyeli Altın Vize sahipleri daha çok şehir merkezindeki Kolonaki, Mets, Pangrati ile sahil semtleri Paleon, Failiron, Glifada ve Vuliagmeni’yi tercih ediyorlar. Türkler’in altın vize programında en çok talep gösterdiği Atina’yı Selanik ve Yunanistan adaları takip ediyor. Türkler genellikle 250.00-400.00 Euro arasında değeri bulunan evleri tercih ediyor.

 

Yunanistan Altın Vize Programının Üç Şartı

 

•             Yunanistan’dan en az 250 bin Euro değerinde gayrimenkul satın almak

 

•             Satın alınan gayrimenkulü oturum izni süresince satmamak

 

•             Yüz kızartıcı suçtan ceza almamış olmak

 

Altın Vize’nin Avantajları

Programın en önemli avantajı mülk tapusu altın vize sahibinin üzerinde olduğu müddetçe Yunanistan Oturum İzninin yenilenmesi.

AB ülkelerinin çoğu oturum izni programından ayrılan diğer bir dikkat çelici avantajı ise “Altın vize” alanlara Yunanistan’a giriş yapmaları ya da aldıkları gayrimenkulde yaşamaları şartı koşulmaması. Böylece Yunanistan’da ev alanlar, oturum iznine sahip olduktan sonra Türkiye’de yaşamaya devam edebiliyor ve diledikleri zaman Schengen ülkelerine vizesiz seyahat edebiliyor.

 

Programdan Kimler Faydalanabiliyor?

Uygulamadan Yunanistan’dan gayrimenkul satın alan üçüncü ülke vatandaşları, vatandaşların anne ve babaları, eşleri ve 21 yaşından küçük çocukları faydalanabiliyor.

 

Yunanistan Vatandaşlığına Giden Yol

Yunanistan Altın Vize Programı ile Yunanistan’da mülkiyet sahibi olarak oturum izni ve 7 yıl sonra Yunanistan vatandaşlığı alma hakkına sahip olunabiliyor.

 

Yalnızca sizin İçin Değil, Tüm Aileniz İçin Altın Vize

Yunanistan’dan alacağınız oturum izni sadece sizin için geçerli değil; tüm ailenize Yunanistan’da yaşama ve Schengen ülkelerine vizesiz seyahat ve serbest dolaşım hakkı tanıyor. Yunanistan Altın Vize programının “aile” tanımı içerisine eşinize, 21 yaşına kadar olan çocuklarınız, anne ve babanız, kayınvalide ve kayınpederiniz giriyor.

Yunanistan’da en az 250.00 Euro’luk gayrimenkul satın almak şartıyla yatırımcı ve ailesine 5 yıllık Yunanistan ikamet izni veriliyor.

 

Schengen Ülkelerine Vizesiz Seyahat

Yunanistan altın vize programı kapsamında elde edeceğiniz Yunanistan oturum izni ile Schengen Sahası ülkelerine vizesiz seyahat etme imkanınız oluyor.

 

AB Ülkelerine Kıyasla Düşük Bütçeli Yatırım Miktarı

Yunanistan göçmenlik başvurusu alan ülkeler içerisinde yapmanız gereken yatırım miktarının en düşük olduğu ülkedir. Yunanistan’dan “altın vize” kapsamında aldığınız evinizi kiraya verebilir, istediğiniz zaman satabilirsiniz. Ancak evinizi Yunanistan Vatandaşı olmadan önce satarsanız Yunanistan oturum izniniz geçersiz hale getiriyor.

Yunanistan 2014 yılında geçerlilik kazandırdığı programla 3.5 yılda 400 Milyon Euro’luk satış yaptı. Yunanistan’da “sermaye çıkış denetimi” sınırlamaları kalktığında altın vize için başvuruların artması bekleniyor. Yunan yetkili mecraları “altın vize” uygulamasını genişletmeyi düşünüyor. En az 250.000 Euro’luk Yunanistan devlet tahvili ya da Yunanistan’daki şirketlerden hisse satın alanlarda “altın vize” verilmesi gündemde.

 

 

EUROASIA GLOBAL VISA SERVICES