x
Yunanistan

Vize İşlemleri

Yunanistan

400 Bin Euro'ya Yunanistan Altın Vize

 

yunanistan altın vize

Yunanistan 5 yıl önce, emlak piyasasını canlandırmak amacıyla uygulamaya koyduğu Altın Vize’nin kapsamını genişletiyor. Daha önce 250 bin Euro’ya Yunanistan gayrimenkul satın alan yabancı yatırımcılara verilen ve 5 yıllık oturum iznini kapsayan Altın Vize, yeni düzenlemeyle artık minimum 400 bin Euro’luk yatırım yapanlara verilecek. Uygulamanın kapsamı da yeni tasarıyla genişletiliyor: Altın Vize artık en az 400 bin Euro değerinde tahvil ve hisse senedi alanları da kapsayacak.  

Gayrimenkul sahibinin dışında gayrimenkul sahibinin birinci derecedeki akrabalarına oturum izni olanağı tanıyan Yunanistan Altın Vize uygulamasından bugüne kadar 2.881 yabancı yatırımcı yararlandı. Genellikle Atina’da gayrimenkul satın alan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ise listede 3. sırada. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının çok büyük bir bölümü iş insanı. Gayrimenkul satın alarak "Altın Vize" sahip olanların bir bölümü de serbest meslek sahibi ve emekli.
Yunanistan Mülteci Politikası Bakanlığı “Altın Vize” uygulaması kapsamını genişleten bir yasa tasarısı hazırladı. Yeni tasarıya göre “Altın Vize”den yararlanabilecek yabancı ülke vatandaşlarının aşağıdaki koşulları sağlaması bekleniyor:

  • En az 400 bin Euro değerinde gayrimenkul satın almak. 
  • Yunan bankalarına vadeli en az 400 bin Euro yatırmak. Vade süresi uzadıkça, “Altın Vize” süresi de uzayacak. 
  • En az 3 yıl süreli asgari 400 bin Euro’luk Yunan devlet tahvili satın almak. 
  • Merkezi Yunanistan’da bulunan şirketlere en az 400 bin Euro yatırım ile ortak olmak. 
  • Yunanistan’da faaliyet gösteren şirketlerden en az 800 bin Euro’luk hisse senedi almak. 

Birkaç ay içinde oylanması beklenen tasarının ekonomik canlanmaya yardım etmesi ve tasarıya yeni eklenen alternatif başvuru koşulları ile yeni yatırımcıları çekmesi hedefleniyor. 

EUROASIA GLOBAL VISA SERVICES

 

 
BASE_URL = '';