x
Yunanistan

Vize İşlemleri

Yunanistan

Feribot ile Yunanistan'a Gitmek için Gerekenler

Türkiye’den yapılacak seyahatlerde Yunanistan’a uçakla, karadan veya feribotla ulaşabilirsiniz. Selanik ve Atina kalkışlı uçaklarla Yunanistan’a seyahat edebileceğiniz gibi deniz yoluyla da Ege ve Güney sahillerimizden kalkan feribotlarla ilk önce Midilli,  Sakıs, Rodos, Kos gibi Yunan adalarına, bu adalardan kalkan feribotlarla Yunanistan anakarasına ulaşabilirsiniz. Yunanistan’a feribotla ulaşım en çok yaz aylarında tercih edilmektedir. Kış aylarında talep yetersizliğinden dolayı feribot gün ve saatlerinde değişiklik olabilmektedir. Yunan adalarından ortalama 6-7 saat süreyle Pire Limanı’na feribotla ulaşmak mümkündür. Yunan adalarından Pire Limanı’na ulaşabilirsiniz. Pire Limanı ile Atina merkezi arasında kısa bir mesafe bulunmaktadır.

Yunanistan Schengen Anlaşması taraf ülkelerinden biridir. Bu nedenle çok girişli Schengen vizenizle Yunanistan’ın ardından diğer Schengen ülkelerini de (Schengen vizesi kullanım kurallarını ihlal etmediğiniz sürece) ziyaret edebilirsiniz. Ancak geçerli bir çok girişli Schengen vizesine sahip olsanız dahi ülkeye giriş konusunda nihai kararın sınır polislerine ait olduğunu hatırlatırız. Yunanistan vizesi için gerekli evraklar ve feribotla yapılan yolculuklar için talep edilen evrakları sayfamızın devamında görüntüleyebilirsiniz.

İkamet Ettiğiniz ile göre başvurunuzu yapın;

Yunanistan vize başvurularınızı ikamet ettiğiniz ile göre yapmalısınız. İkamet ettiğiniz ilin bağlı bulunduğu Schengen vizesi işlem merkezi aracılığıyla biyometrik veri beyanı (parmak izi) işlemini tamamlayarak, başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.
İstanbul’dan yapılan başvurular ile Ankara, Gaziantep, Edirne, İzmir, Antalya ve Muğla’dan yapılan başvurularda talep edilen evraklar arasında farklılıklar olabilmektedir.  Bu nedenle ikamet ettiğiniz ili çağrı merkezi yetkilimize belirterek gerekli evrak listesini talep etmeniz, sağlıklı bir vize başvuru sürecinin ilk adımını oluşturacaktır. Euroasia GVS olarak Türkiye’nin her ilinden yapılan başvuruları kabul etmekte, işlemlerinizin takibini yapmaktayız. Yunanistan güncel vize ücret bilgisi ve ikamet ettiğiniz ile göre değişen başvuru evraklarının detaylı listesini çağrı merkezimizi arayarak talep edebilirsiniz.

yunanistana feribotla seyahat

Yunanistan sonrasında ziyaret etmeyi planladığınız başka Schengen ülkeleri varsa, ayrıntılı seyahat planınızı şahsen yazacağınız vize başvuru dilekçenizde belirterek, vizenizi mutlaka multi (çok girişli) olarak talep etmelisiniz. Feribotla Yunanistan anakarasına ulaştıktan sonra diğer Schengen ülkelerine yapacağınız seyahatlerde kullanacağınız ulaşım araçları rezervasyon belgelerini de vize başvurularınızda sunmalısınız.

Yunanistan’a Tekne ile Seyahat

Yunanistan’a tekne ile seyahat edecekseniz ve tekne size veya aile bireyine ait ise, bağlama kütüğü ya da tonilato belgesi, teknenin geçerli sigortası, kaptana ait kaptanlık belgeleri ve vize fotokopileri ibraz edilmelidir.

Tekne üçüncü bir şahsa veya şirkete ait ise, belirtilen evraklara ek olarak tekne sahibinden davet yazısı gerekmektedir. Ayrıca tekne kiralık ise ek olarak kira sözleşmesi de ibraz edilmelidir.

Yunanistan Schengen Vizesi İçin Gerekli Evraklar (Feribot ile)

Yunanistan’a feribotla yapacağınız seyahatlerden önce güncel ve detaylı bilgiyi yetkilimizden almanız yararınıza olacaktır. Schengen vizesi için temin edeceğiniz evrakların güncel tarihli olmasına dikkat ediniz.

 • Geçerli Pasaport

Son 10 yıl içerisinde temin edilmiş, en az 2 adet boş sayfası bulunan, Schengen bölgesini terk etmeyi düşündüğünüz tarihten itibaren en az 3 ay geçerliliği bulunan pasaport ibraz edilmelidir. Pasaportta kimlik bilgilerinin bulunduğu sayfanın ve işlenmiş tüm sayfaların fotokopileri de ibraz edilmelidir. Eski pasaportunuz mevcutsa son 3 yıla ait Schengen vizelerinin fotokopileri ve mühürlü sayfaların fotokopileri de geçerli pasaporta ek olarak ibraz edilmelidir.

Yunanistan vizesi başvuru formu

Yunanistan vizesi başvuru formunun doldurulması konusunda gerekli desteği yetkililerimizden alabilirsiniz.

 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

 • 2 Adet Biyometrik Fotoğraf

Schengen biyometrik ölçülerine uygun (3,5 cm x 4,5 cm ölçülerinde), arka beyaz fonlu, yetişkinler için son 6 ay, 12 yaş altı çocuklar için son 3 ay içerisinde ve gözlüksüz olarak çekilmiş 2 adet biyometrik fotoğraf sunulmalıdır.

 • Schengen Seyahat Sağlık Sigortası

Seyahat sağlık sigortası tüm Schengen ülkeleri için ibrazı zorunlu evraklardan biridir. En az 30.000 Euro teminatlı, Schengen bölgesinde tüm seyahat sürenizi kapsayan, ıslak imzalı ve kaşeli seyahat sağlık sigortasının aslı temin edilmelidir.

Yunanistan ve diğer Schengen ülkelerinde geçerliliği olan ve tüm seyahat sürenizi kapsayan seyahat sağlık sigortanızı sizin adınıza temin etmekteyiz.

 • Otel Rezervasyonu

Yunanistan ve planınızda varsa diğer Schengen ülkeleri konaklama belgeleri. Yunanistan Konsolosluğu gerekli görmesi halinde otel rezervasyonlarının ödeme makbuzlarını talep edebilir.

 • Ulaşım Aracı Rezervasyonu

Feribotla yapacağınız seferlerde varsa feribot rezervasyon belgesini sunmalısınız.

 • Banka hesap dökümü

Son 3 aylık hesap hareketlerini içeren, en az 35.000 TL bakiyeli, ıslak imza ve kaşeli, güncel hesap dökümünün aslı ibraz edilmelidir. Banka hesap dökümleri banka imza sirküleri ile birlikte sunulmalıdır.

Ticari başvurularda masrafların şirket tarafından karşılanacağını belirten dilekçe ile birlikte banka hesap dökümü şirkete ait olabilir.

Sponsor referansıyla yapılan başvurularda sponsora ait banka hesap dökümü sunulmalıdır.

 • Vize Başvuru Dilekçesi

Başvuru sahibi tarafından Schengen seyahat amacını, detaylı seyahat planını ve seyahat tarihlerini belirten şahsi dilekçe hazırlanmalıdır. Schengen seyahati masrafları sponsor tarafından karşılanacaksa dilekçe sponsor tarafında yazılmalıdır.

 • Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği, kendi bilgilerinize ek olarak anne, baba, kardeş, eş ve çocuklara ait doğum bilgilerini de içermelidir. Başvuru sahibinin açık adres bilgileri “yerleşim yeri” ibaresinin yanına işlenmiş olmalıdır.

Yunanistan vizesi başvuru sahibinin evlendikten sonra veya boşanmadan dolayı soyadı değişmişse kızlık soyadı belgede yer almalıdır. Aynı şekilde yabancı uyruku veya çifte vatandaşlığı bulunan başvuru sahiplerinin diğer vatandaşlık bilgilerinin açık bir şekilde belgede yer alması gerekmektedir.

Çalışanlar için;

 • Şirket Yazısı

Türkiye’de bağlı bulunduğunuz şirketin yetkilisi tarafından, şirketin antetli kağıdına Yunanistan Konsolosluğuna hitaben yazılmış, şirketteki pozisyonunuzu, işe başlama tarihinizi, seyahatiniz süresince izinli olduğunuz tarihleri ve seyahatinizin ardından işinize devam edeceğiniz bilgisini içeren kaşeli ve imzalı şirket yazısı talep edilmektedir.

 • Maaş Bordrosu

Son 3 aylık maaş bordrosu (ıslak imza ve kaşeli) olarak hazırlanmalıdır.

 • İşe Giriş Bildirgesi

 • 4A Hizmet Dökümü

E-devlet Hizmet dökümünü, e-devlet portalı üzerinden barkodlu olarak veya SGK’dan ıslak imza ve kaşeli olarak temin edilmelidir.  İşe yeni başladıysanız varsa bir önceki iş yerinize ait bilgileri ve maaş bordrolarınızı da ek olarak sunabilirsiniz.

 • Şirket Belgeleri

Türkiye’de çalıştığınız şirketin güncel ticaret odası kaydı, sicil gazetesi kopyası, vergi levhası, imza sirküleri, faaliyet belgesi (Şirket belgeleri  randevu gününden önceki son 6 ay içerisinde temin edilmiş olmalıdır.)

Sözleşmeli Çalışanlar için;

Sözleşmeli çalışanlar yukarıdaki belgelere ek olarak sözleşme fotokopisi sunulmalıdır.

Kamu Görevlileri için;

 • Kurum yazısı

Çalıştığınız kamu kurumun antetli kağıdına, yetkili tarafından Yunanistan Konsolosluğuna hitaben yazılmış, seyahat amacınızı, işe başlama tarihinizi, yurt dışı seyahatiniz süresince izinli olduğunuz tarihleri ve iznin ücretli mi ya da ücretsiz mi olduğunun bilgisini içeren kaşeli ve imzalı kurum yazısı sunulmalıdır.

 • Kurum Kimlik Kartı Fotopisi
 • Maaş Bordrosu
 • Son 3 aylık maaş bordrosunun aslı ibraz edilmelidir.
 • SG 4C hizmet dökümü (detaylı ve barkodlu).

Şirket Sahipleri için;

 • Şirket yazısı

Şirketin antetli kağıdına, Yunanistan Konsolosluğuna hitaben yazılmış, ıslak imzalı, kaşeli, orijinal dilekçe

 • Şirketin ticaret odası kaydı
 • Sicil gazetesi fotokopisi
 • Vize başvuru sahibi şirket ortağıysa ortak olarak isminin geçtiğişirket  sicil gazetesi fotokopisi
 • Vergi levhası
 • İmza sirküleri
 • Faaliyet belgesi
 • SGK 4a/4b hizmet dökümleri (detaylı ve barkodlu).

Çiftçiler için;

 • Ziraat Odası’ndan temin edilmiş güncel çiftçilik belgesi

Emekliler için;

 • Emekli maaş bilgisini içerir son 3 aya ait banka hesap özeti (ıslak imza ve kaşeli). Varsa emekli kimlik fotokopisi.

Öğrenciler için;

 • Öğrenciler Schengen seyahatleri için yeni tarihli İngilizce öğrenci belgesi
 • Öğrenci öğrenim döneminde seyahat edecekse okuldan temin edilmiş izin yazısı

Sponsor Evrakları

Yunanistan seyahatinde başvuru sahibine sponsor olacak kişi kendisi başvuruda bulunuyor gibi iş ve gelir evraklarını ibraz etmelidir.

 • Sponsor dilekçesi
 • Masrafların kendisi tarafından karşılanacağını belirten dilekçe
 • Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği (sponsor ile birinci dereceden yakınlık varsa nüfus kayıt örneği ile belgelenmelidir.)

Ev hanımları için;

Başvuru sahibi evliyse ve Yunanistan seyahati masrafları eşi tarafından karşılanacaksa, başvuru sahibine ait standart başvuru evraklarına ek olarak sponsor olan eşin tüm gelir ve iş evrakları, şahsen yazacağı sponsorluk dilekçesi ve tam tekmil nüfus kayıt örneği ibraz edilmelidir.

Çalışmayanlar için;

Çalışmayan başvuru sahibinin masraflarının karşılanacağına dair sponsor dilekçesi talep edilmektedir. Sponsor kendisi başvuru yapıyor gibi tüm gelir ve iş evraklarını hazırlamalıdır. Sponsor ile vize başvuru sahibi arasında birinci dereceden yakınlık varsa tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği de ibraz edilmelidir.

Yunan vatandaşları eşleri için;

Vize başvuru sahibinin eşinin Yunanistan vatandaşı olması durumunda, evlilik cüzdanına ek olarak Yunan eşe ait pasaport veya ulusal kimliğinin aslı ve fotokopisi ibraz edilmelidir.

Eş AB (Yunanistan dışında) veya İsviçre Vatandaşı için:

 • Eğer Yunanistan ya da AB Vatandaşı eşi yurt dışına ikamet ediyorsa, AB vatandaşı olan eşten devetiye talep edilmektedir. Buna ek olarak eşe ait pasaport veya nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi ile evlilik cüzdanı talep edilmektedir.
 • AB vatandaşı olan eş Bulgaristan vatandaşı ise ve pasaportundaki ismi ile Türkiye’deki ismi aynı değilse ilgili birimden isim denklik belgesi alınmalıdır.
 • AB ülke vatandaşı eşi olan kişilerin Schengen vize başvurularında konsolosluk harç ücreti indiriminden faydalanabilmeleri için eşleriyle beirlikte seyahat ediyor olmaları şartı bulunmaktadır.

Yabancı uyruklu başvuru sahipleri için;

 • Yabancı uyruklu başvuru sahiplerinin en az 6 ay geçerliliği bulunan Türkiye oturum izni veya varsa çalışma izinlerini ibraz etmeleri gerekmektedir.

12 yaşından küçük başvuru sahipleri için;

 • 12 yaşından küçük başvuru sahiplerinin anne ve babası başvuru esnasında şahsen bulunmalıdır. Anne ve baba başvuru sırasında şahsen  bulunamıyorsa noter onaylı muvafakatname temin edilmelidir.

Yunanistan Vizesi Sonuçlanma Süresi

Yunanistan vizesi sonuçlanma süresi ortalama olarak 5 ila 15 iş günü arasında değişmektedir. Bu süre Yunanistan Büyükelçiliği veya Yunanistan Başkonsolosluğu resmi tatil günlerini ve yabancı pasaportları kapsamamaktadır.

Yunanistan Schengen Vize Başvurularından Önce Dikkat

 • Yunanistan’a yapacağınız seyahatlerinizde Schengen vize başvurunuzu seyahatinizden en erken 3 ay önce, en geç 15 iş günü öncesinden tamamlayabilirsiniz. Seyahat tarihinize 15 günden az bir süre kalmışsa başvurunuzun konsolosluk tarafından işleme alınamayacabileceğini hatırlatırız.
 • Yunanistan vize başvurularında yetki alanı sınırlaması bulunduğunu ve hazırlayacağınız evraklarda ikamet ettiğiniz bölgeye göre farklılıklar olabileceğini hatırlatırız. Bu nedenle başvurunuzdan önce çağrı merkezimizi arayarak yetkilimizden ikamet ettiğiniz ile göre hazırlanmış evrak listesini talep etmenizi rica ederiz. Tarafınıza yönlendirilecek bilgi e-mailinde Yunanistan vize ücreti bilgisi de yer alacaktır.
Güncel vize başvuru talebi ve ayrıntılı bilgi için çağrı merkezimizi arayabilir veya help@eagvs.com mail adresimiz üzerinden bilgi talebinde bulunabilirsiniz.

yunanistan'a feribotla seyahat

Yunanistan ile ilgili merak ettiklerinizi sorun , yardımcı olalım.

Uzman danışmanlarımız sizlere en iyi hizmeti ve cevabı verecektir.

Yazıdırılabilir Versiyonu
Turistik Vize İşlemleri
Ticari Vize İşlemleri
Aile Ziyareti Vize İşlemleri
Transit Vize İşlemleri
Vize İçin Gerekli Evraklar
Vize Başvuru Formu
Vize Dilekçesi
Cenaze İşlemleri
EUROASIA GLOBAL VISA SERVICES

 

 
BASE_URL = '';