x
Yunanistan

Vize İşlemleri

Yunanistan

Telefon/Faks

+90 (252) 275 01 04

Çalışma Saatleri

Hafta içi: 8.00-18.30
Cumartesi. 10.00-14.00

Eposta

Bodrum@eagvs.com

Yunanistan Vize Başvuru, Bodrum

Değerli ziyaretçilerimiz hoş geldiniz, web sayfamız Bodrum’dan yapacağınız Yunan vize başvuruları hakkında merak ettiğiniz pek çok sorunun karşılığını bulmak ve sizlere faydalı bilgi sağlamak amacıyla hazırlanmıştır.
Sayfamızın devamında 2023 yılı güncel Yunanistan vize ücreti bilgisini, Türkiye  Cumhuriyeti ve yabancı vatandaşlar için başvuru sonuçlanma süresini, vize reddi durumunda ne yapılması gerektiğini ve beyan edilecek evraklar hakkında dikkat edilmesi gerekenleri bulabilirsiniz. Şimdiden iyi yolculuklar dileriz...
Yunanistan vizesini Bodrum’dan almak için; 2015 yılından sonra Schengen vizesi almamış kişilerin vize başvuruları için İstanbul’a gelmeleri gerekecektir. Randevudan önce başvuru evraklarını ofisimize ulaştırmaları gerekmektedir. 2015 yılından sonra Schengen vizesi almış olan kişiler vize başvurularını, evraklarını İstanbul merkez ofisimize gönderek işlemlerini başlatabilirler.
Yunanistan bir Schengen ülkesidir ve Schengen ülke kuralları dahilinde işlem gerçekleştirilerek bu kurallara uyum çerçevesi dahilinde gerekli belgelerin eksiksiz olarak ibraz edilmesi, biyometrik veri  (parmak izi) kaydının yapılmasının ardından pasaportun işlem sürecine dahil edilmesi gerektiğini hatırlatırız.
Bodrum’dan yapacağınız Yunan Schengen vize işlemlerinizi vakit kaybetmeden başlatmak veya vize başvuru süreci hakkında detaylı bilgi için arayınız: (0252) 275 01 03

Bodrum’dan Yunanistan vizesi nasıl alınır?

Yunanistan vize başvurunuzu Bodrum’dan gerçekleştirecekseniz, başvurunuzu Euroasia GVS Bodrum ofisimiz ile vakit kaybetmeden başlatabilirsiniz. 2015 yılından itibaren herhangi bir ülkenin Schengen vizesini almış kişiler Yunanistan vizelerini tamamen kargo yoluyla şahsen başvuru merkezinde bulunmalarına gerek kalmaksızın alabilmektedirler. Bodrum (Muğla), İzmir Yunanistan Konsolosluğu'nun yetki alanındadır. İstanbul Yunanistan Başkonsolosluğunun yetki alanına dahil olan iller; İzmir Başkonsolosluğu’nun yetki alanı batı ve güneybatı Türkiye’nin aşağıdaki 12 illerini kapsıyor: Afyon (Akroinos-Nikopolis), Antalya, Aydın (Tralleis), Burdur (Polydoreio), Denizli (Laodikeia), Isparta, İzmir, Kütahya (Kotylaion), Manisa, Muğla (Movolla), Uşak (Temenothyrai), Balıkesir. Yukarıdaki illerde ikamet edenler son 5 yıl içerisinde herhangi bir Schengen ülkesinden Schengen vizesi almamışlarsa işlem merkezinde şahsen bulunarak dijital parmak izi tarama işlemlerini tamamlamaları gerekmektedir. Başvuru bölgenize bağlı olarak İzmir veya (eğer işlem merkezi varsa) bulunduğunuz ilden başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Yabancı ülke vatandaşları Türkiye’den Yunan vizesine nasıl başvuru yapabilir?

Yabancı vatandaşların Türkiye’de ikamet izinlerinin bulunduğunu kanıtlamaları gerekmektedir. Yunanistan Konsoloslukları vize başvurularının değerlendirme işlemini başvuru sahibinin sosyal ve ekonomik durumunu inceleyerek yapar. Geçici olarak Türkiye’ye eğitim için gelen öğrencilerden ise ebeveynlerin dokümanlarını talep etmektedir. Bu dokümanların İngilizce veya Yunanca diline noter onaylı olarak çevrilmiş belge sunulmalıdır. Türkiye dışında başka bir ülkede doğmuş başvuru sahiplerinin, yakın bir zaman içerisinde biyometrik verilerini vermiş olsa bile güncel başvurusu ile birlikte yeniden parmak izi işlemini tamamlamaları gerekecektir.

Yunan vizesi değerlendirme süresi kaç gündür?

Bodrum’dan yapılan kısa süreli Yunan vizesi ortalama olarak 5-15 iş günü arasında neticelenmektedir. Schengen departmanı yetkililerimiz vizenizin konsolosluktan işlemden çıktığı gün sizi bilgilendireceklerdir. Vizenizin işlenmiş olduğu pasaportunuzu teslim almakta ve tarafınıza en kısa sürede ileteceklerdir. Türkiye’de yaşayan ikamet izinli yabancı ülke vatandaşlarının proses süresi normal şartlarda 15 iş günüdür. Bu sebeplerle tatil dönemlerindeki yoğunluklar da göz önüne alınarak vize başvurusunun olabildiğince erken yapılması önerilir.

Reşit olmayan kişiler vize başvurularını nasıl yapmalıdır?

18 yaş altı vize başvuru sahipleri, ebeveyn/yasal vasi ya da tek başına seyahat etme durumlarında ek evraklar talep edilebilir. 18 yaş altındaki her bir kişi için ayrı başvuru formu doldurulması gerekmektedir. 2 yaş üstü kişilerin biyometrik(parmak izi) uygulama gereği parmak izi vermemiş ise ebeveyn ya da yasal vasisi refakatinde şahsen parmak izi işlem merkezinde bulunması gerekmektedir.

12 yaş altı başvuruları ebeveynleri tarafından nasıl yapılmalı?

  • 12 yaş altı çocuklar dijital parmak izi prosedüründen muaftır. Başvuruları ebeveynleri tarafından yapılmalıdır.1

  • 12 yaş altındaki çocuğun geçimi sağlayan aile üyesinin evraklarının aynısı fotokopileri 12 yaş altı çocuk veya çocukların her birinin dosyasına ayrı ayrı eklenmesi gerekmektedir.

  • 12 yaş altındaki çocuğun tek başına ya da sadece bir ebeveynle seyahat etmesi halinde, her iki ebeveynden ya da yasal vasisinden noter tastikli muvafakatname (son 6 aya ait ) sunulması gerekmektedir.

  • Çocuk her iki ebeveyn ya da yasal vasisi ile beraber seyahat edecekse, her iki ebeveyn ya da yasal vasinin işlem merkezinde bulunması ve başvuru formunu görevli personel şahitliğinde imzalaması gerekmektedir. Aksi takdirde noter tasdikli muvafakatname ( son 6 aya ait ) ibraz edilmesi şartı bulunmaktadır.

  • 12 yaş altındaki çocuğun başvurusunu anne-baba haricinde biri getirecek ise bu kişinin adının muvafakatnamede yazılı olması gerekmektedir.

  • Boşanmış ebeveynler için: Çocuğun velayetini gösteren mahkeme kararının da sunulması gerekmektedir.

Yunanistan’a şahsi aracı ile seyahat edeceklerin beynelmilel ehliyete ihtiyacı var mı?

T.C. ehliyetinizi, 01.01.2016 tarihinden sonra yeni kriterlere göre yenileyenlerin beynelmilel ehliyet almasına gerek yoktur. Yeni ehliyet ile birlikte Yunanistan’a seyahat edebilirler. 

Ad/Soyadı değişikliğinde yeni adımı soyadımı taşıyan pasaport ile mi başvuru yapmam gerekir? Eski pasaportumdan mevcut vizem geçerli olur mu?

Evet, eski isminizi taşıyan ad/soyad kabul edilemez. Eski isim soyadınızı taşıyan pasaportta geçerli vizeniz var ise bu vize geçerli sayılmaz. Vizenizin güncel pasaprtunuzda yer alması gerekmektedir.

Yunanistan vizesi başvuru belgelerimi Bodrum’dan kargo ile gönderebilir miyim?

Başvurunuzu Euroasia GVS ile tamamlayacaksanız başvuru belgelerinizi kargo ile gönderebilirsiniz. Son 5 yıl içerisinde Schengen vizesi aldıysanız, belgelerinizi kargo ile göndermeniz başvurunuzu sizin adınıza gerçekleştirmemiz için yeterli olacaktır. Başvurunuzu doğrudan işlem merkezine veya konsolosluklara yapacaksanız belgelerinizi kargo ile gönderemezseniz. Şahsen başvuru merkezinde bulunarak, başvuru yapmanız gerekecektir.

Bodrum dışında İzmir’den Yunanistan vizesine hangi iller vize başvurusu yapabilir?

Bodrum şehri Yunanistan İzmir Konsolosluğu’nun sorumluluk alanı içerisinde bulunmaktadır. Ancak 2015 yılından sonra Schengen vizesi almış olan kişiler Bodrum’dan Yunanistan vizesine başvuruda bulunabilirler. İzmir Konsolosluğu’nun yetki alanı batı ve güneybatı Türkiye’nin aşağıdaki 12 illerini kapsamaktadır: Afyon (Akroinos-Nikopolis), Antalya, Aydın (Tralleis), Burdur (Polydoreio), Denizli (Laodikeia), Isparta, Bodrum, Kütahya (Kotylaion), Manisa, Muğla (Movolla), Uşak (Temenothyrai).

Bodrum’dan yapılacak Yunanistan vize başvuruları için randevu alınması zorunlu mu?

Bodrum’dan yapılacak Yunanistan vize başvuruları için randevu alınması zorunlu prosedürdür. Euroasia GVS ofisleri Yunanistan vize başvuruları için randevusuz ziyaret edilebilirken parmak izi beyanında bulunacak kişilerin Yunanistan Schengen vize randevuları yetkililerimiz tarafından gün ve saat bilgisi onayınıza sunularak alınmaktadır.

Bodrum’dan yapılacak Yunanistan vize ücreti nedir?

Yunanistan Schengen vize başvurusuna Türkiye’nin hangi şehrinde ikamet ederseniz edin Yunanistan Konsolosluğu için 80 € harcı bulunmaktadır. Ayrıca bu ücretlere ek olarak Yunanistan vize başvurusunda bulunan her kişinin seyahat tarihlerini kapsayan seyahat sağlık sigortası ve ek olarak kargo ve kurye giderleri bulunmaktadır. 

Başvuru yapılan bölgeye bağlı olarak Yunanistan vize evraklarında değişiklik olur mu?

Başvuru yapılan bağlı olarak Yunan vizesi başvuru evraklarında değişiklikler olabilir. Yunan vize başvurularında bölge ayrımı bulunmaktadır. Başvuru sahibi ikamet ettiği bölgeye göre İstanbul, Ankara, Bursa veya Bodrum’den başvurusunu yapmalıdır. Başvuru yapılan temsilciliğe bağlı olarak evrak listelerinde de birtakım değişiklikler olabilmektedir. Lütfen ikamet bölgenize en yakın ofisimizi arayarak beyan edeceğiniz evrakları teyit ettiriniz.

Yunanistan vizesi reddi halinde ne yapılabilir?

Yunanistan vize başvurunuz reddedilirse İzmir Konsolosluğu otoristesi ret nedenini size yazılı olarak iletecektir. Ret kararına bireysel olarak itiraz edebilirsiniz. Başvurunuz reddedildiği takdirde size iletilecek form karara nasıl itiraz edebileceğiniz ile ilgili ayrıntılı bilgileri içermektedir.

Değerli ziyaretçimiz, Bodrum’dan gerçekleştireceğiniz Yunanistan vize başvuru sürecinizde daha fazla bilgi almak ve Yunanistan vize başvuru sürecinizi başlatmak için (0252) 275 01 03 numaralı destek hattımıza bağlanabilirsiniz.

Yunanistan ile ilgili merak ettiklerinizi sorun , yardımcı olalım.

Uzman danışmanlarımız sizlere en iyi hizmeti ve cevabı verecektir.

Hepsini Görüntüle Soru Sor

Yunanistan Vizesi Bodrum
M.Ç 29/04/20, 09:59 Cevabı Görüntüle
İyi günler, Bodrum’da ikamet etmekteyim. Buranın yerlisiyim ve sahibi olduğum bir kafem var. Yunanistan’a turistik amaçlı gitmek istiyorum. Geçtiğimiz Eylül başvuru yapmıştım başka bir kurum ile o sıra parmak izimi vermiştim. Bu seyahatimi kendi aracımla yapmak istiyorum. Yunanistan vizesi Bodrum başvurumla siz ilgileniyor musunuz? Hazırlamam gereken evrak ve fiyat bilgisi de alabilir miyim? Teşekkür ederim.
EUROASIA GLOBAL VISA SERVICES

 

 
BASE_URL = '';