x
Fransa

Vize İşlemleri

Fransa

Fransa Ticari Vize İçin Gerekli Evraklar

Değerli Ziyarertçimiz, Hoş Geldiniz. 

Fransa ticari vize müracaatlarınızda hazırlamanız gereken evrak listelerini ve mesleksel durumunuza göre değişen ayrıntılı evrak listelerini sayfamızın devamında görüntüleyebilirsiniz.  Mesleksel durumunuzu ve seyahat amacınızı (ticari, fuar katılımı, iş gezisi, proje geliştirme…) Schengen departmanı yetkilimize açıklayabilirsiniz.
Bilgilendirmenizin ardından yetkilimiz mevcut durumunuza göre 2018 yılına ait güncel evrak listelerini e-mail adresinize iletecektir. Dilerseniz kişisel ve mesleksel durumunuza göre farklılaşan evrak listelerini ve evraklarınızı hazırlarken dikkat etmeniz gereken bilgi notlarını aşağıda bulabilirsiniz.

Fransa Ticari Vize İşlemleri İçin Gerekli Evraklar

(!) Fransa ticari vize başvurularınızda sunacağınız evrakların güncel tarihli (son 3 ay içinde alınmış) olduğundan emin olunuz.

 • Standart Evraklar

1. Davet Belgesi

Fransa ulusal mevzuatına uygun davetiye sunulmalıdır. Fransa’da davet eden firmaya dair aşağıdaki bilgilerin yer aldığı ticari davetiye aslı veya faksı sunulmalıdır. Davet sahibi Fransız şirketinden davet yazısı, şirketin antetli kağıdına yazılmış olmalıdır, kaşeli ve ıslak imzalı olarak (orijinal belge veya fax/internet çıktısı) ibraz edilebilir. Davet eden firma yetkilisinin kimlik fotokopisi ve daha önceki yapılan alım satımlara ilişkin faturalar istenebilir.

● Davet eden firmanın ismi ve eksiksiz adresi,

● Başvuru sahibinin adı, çalıştığı şirket adı ve şirketteki pozisyonu

● Talep edilen vize süresi (Birden fazla seyahat olacak ise dilekçede belirtilmelidir.)

● Seyahatin amacı ve süresi (Firma - fuar adı belirtilmelidir.)

● Duruma göre seyahat ve konaklama masraflarının Fransa’daki firma tarafından karşılanacağına dair bilgiye yer verilmelidir.

fransa ticari vizesi

2. Pasaport

Vizenin sonlanma tarihinden sonra en az 3 ay geçerliliği bulunan pasaport. Fransa vize başvurunuzda kullanacağınız pasaportunuz 10 yıldan eski olmamalıdır, en az iki adet boş sayfası bulunmalıdır. Pasaportunuza ek olarak pasaportunuzda kimlik bilgilerinizin bulunduğu sayfanın ve son 3 yıl içerisinde almış olduğunuz Fransa Schengen ve diğer Schengen ülkeleri vizelerinizi, ABD, Birleşik Krallık, Kanada, Avustralya, Japonya, Yeni Zelanda vize fotokopilerinizi ibraz etmelisiniz.

Varsa önceki pasaportlarınızın işlenmiş (vizeler) sayfalarının dışında kimlik bilgileri, geçerlilik süreleri, mühürlü sayfaların fotokopileri de sunulmalıdır.

(!) Evlilik, boşanma durumlarında soyadı değişikliği sebebiyle güncel olmayan kimlik bilgilerine sahip pasaportla yapılan başvurular kabul edilmeyecektir.

3. Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

Nüfus Cüzdanınızın ön ve arka yüzünün fotokopisini sunmalısınız. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti yeni çipli kimliğinizle başvuru yapmış ve yeni kimliğiniz Fransa vize işlemleri sırasında hazır değilse, nüfus müdürlüklerinden temin edeceğiniz geçici kimlik belgenizi sunmanız gerekmektedir.

4. Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği

Tam tekmil nüfus kayıt örneklerinizi ikamet adresinize en yakın nüfus müdürlüklerinden temin edebilirsiniz. Tam tekmil nüfus kayıt örneklerinizi alırken “düşünceler” bölümünün işlenmiş olmasına dikkat ediniz. Nüfus kayıt örnekleriniz aile ve kardeş bilgileri eksiksiz olarak yer almalıdır. E-devlet üzerinden alınan nüfus kayıt örneği tam tekmil vukuatlı olmadığı için geçerli değildir.

5. Fransa ticari vize başvuru formu
Fransa ticari vize başvuru formu eksiksiz doldurulmalı ve başvuru sahibi tarafından şahsen imzalanmalıdır. Fransa vize başvuru formu online olarak doldurulmaktadır. Online Fransa vize başvuru formunun doldurulması konusunda gerekli desteği Schengen departmanı yetkililerimiz sağlamaktadır. 

Dikkatlice ve tamamı doldurulmuş, tarih yazılmış, imzalanmış Fransızca veya İngilizce Schengen vize başvuru formu. Schengen vize başvuru formunun son sayfasında biri 37’li nolu kutucukta diğeri de sayfanın sonunda olmak üzere 2 imza bulunmalıdır. Reşit olmayan kişilerin imzalarını ebeveynleri atmalıdır.

> Eagvs vize talep formuna buradan ulaşabilirsiniz.

6. Biometrik Fotoğraf

Biometrik kriterlere uygun, rötuşsuz, arka fonu beyaz, 6 aydan eski olmayan, 35x45 mm ölçülerinde ve tüm yüzün net olarak görüldüğü 1 adet fotoğraf sunulmalıdır. 35x45 mm ölçülerinde, arka fonu beyaz olarak çektirilmesi gereken fotoğraflarınızın pasaportunuzda bulunan herhangi bir vizede kullanılmamış olması gerekmektedir. Ayrıca vize başvurunuzda kullanacak olduğunuz fotoğrafınız güncel halinizi temsil etmelidir.

7. Banka Dökümü

Fransa vize başvurusunda bulunacak kişi varsa kendi adına açılmış hesap dökümünü ibraz etmelidir.  1. dereceden akrabası tarafından masrafları karşılanacak başvuru sahipleri; şahsi banka hesaplarıyla birlikte sponsorun banka hesap dökümünü sunmalıdır. Kendi adına bankada hesabı bulunmayan başvuru sahipleri sponsorun hesap dökümünü sunmalıdırlar. Banka hesap dökümleri güncel olmalıdır, başvuru sahibinin son 3 aylık hesap hareketlerini içermelidir. Banka dökümleri vize randevu tarihinden 10 gün önce temin edilmelidir.

> Fransa Schengen vize başvurularında her başvuru sahibi için hesap en az 5.000 TL bakiye içermelidir. Ailece başvuru yapılacaksa her kişi için en az 5.000 TL bakiye bulunmalıdır.

> ATM çıktısı olarak temin edilen hesap dökümleri kabul edilmemektedir.

8. Seyahat sağlık sigortası

30.000 Euro teminatı bulunan Schengen ülkelerinde geçerli seyahat sağlık sigorta poliçenizi orijinal, ıslak kaşe ve imzalı şekliyle ibraz etmelisiniz. Seyahat sağlık sigorta poliçeniz seyahat tarihlerinizi kapsayacak şekilde düzenlenmelidir. Sigorta poliçeniz üzerinde başlama ve sonlanma tarihi yer almıyorsa, genellikle öğlen saat 12 kabul edilmektedir. Bu günlerde sigorta şartı yerine getirilmiş sayılmaz. Bu nedenle yolculuk tarihinizden en az bir gün önce ve bir gün sonrayı kapsayacak şekilde sigorta poliçenizi sunmalısınız.

Değerli ziyaretçimiz, Fransa Schengen vize kategorisinde değerlendirilen 15 güne kadar olan ticari amaçlı (fuara, konferansa katılım, iş gezisi vb.) ziyaretlerinizde sigortanızı sizin adınıza orijinal haliyle temin etmekteyiz.

9. Ulaşım Rezervasyonları

Seyahatinizi gerçekleştireceğiniz ulaşım aracı rezervasyonlarını sunmalısınız. Talebiniz halinde belirttiğiniz seyahat tarihlerinize göre uygun uçak rezervasyonlarınızı yapmaktayız.

10 Konaklama Rezervasyonları

Fransa iş gezinizde otelde konaklayacaksanız, konaklama durumunuza ait belgeleri sunmanız gerekmektedir. Konaklama rezervasyon belgeleriniz her başvuru sahibinin adına ayrı ayrı olarak düzenlenmelidir.  Rezervasyonlar başvuru sahibinin ad ve soyadını içermelidir. Fransa'da geçirelecek süre boyunca müracaatçı, konaklayacağı yerin açık adresini başvuru formunda açıkça belirtmelidir.

11. Finansal yeterliliği destekleyici ek belgeler

Tapu, araç ruhsatı, ek hesap dökümleri, kira gelirleri gibi gelir ve gayrimenkul kaynaklarınızı resmi belgelerle sunmalısınız.

 • Mesleksel Evraklar

Başvuru sahipleri aşağıdaki belgelerden kendi durumlarına uygun olanları ibraz etmelidirler. 

SGK'ya Bağlı Olarak Çalışanlar:

1. Fuar Katılım Belgesi (varsa)

Fransa’da düzenlenecek fuarda stand kuracak katılımcının “fuar katılımcı kartını” ibraz etmesi gerekmektedir. Fuarda stand kuracaklar konsolosluk vize harç ücretlerinden muaf sayılırlar. Fransa Konsolosluğu vize bölümü başvuru sahibine vize ücret muafiyeti uygulanıp uygulanmayacağına bu belgeye göre karar verir.  Stand kurulmayacaksa fuar giriş biletinin veya davetiyenin sunulması gerekmektedir.

fransa ticari schengen vizesi

2. İşveren Yazısı

Çalıştığınız şirkete ait aşağıdaki bilgileri içeren dilekçenin ıslak imza ve kaşeli aslı ibraz edilmelidir. İşveren yazısında başvuru sahibinin firmadaki görevi, talep edilen vize süresi, seyahatin amacı ve süresi (şirket ve fuar ismi belirtilmelidir). Fransa’daki masrafların şirket tarafından karşılanacağına dair teminat belirtilmelidir.

3. SGK İşe Giriş Bildirgesi

Şirketinizden temin edeceğiniz işe giriş bildirgenizin fotokopisini sunmalısınız.

4. SGK Hizmet Dökümü

SGK veya e-devlet internet sitesi üzerinden temin edebileceğiniz bu evrak detaylı olarak tüm sigorta geçmişinizi belirtmelidir.  Müracaatçı emekli ve halen çalışmakta ise SGK destek primi ödemelerini de ek olarak ibraz etmelidir.

5. Maaş Bordroları

Son 3 aya ait kaşeli ve imzalı maaş bordrolarınızı sunmalısınız.

6. İş Sözleşmesi

SGK’lı çalışan değilseniz bağlı bulunduğunuz şirket ile aranızdaki iş anlaşmasını kanıtlayan noter onaylı iş sözleşmenizi sunmalısınız.

7. Banka Hesap Dökümü

Son 3 aya ait şirketin banka hesap cüzdanı veya dökümünüzü ibraz etmelisiniz. Banka hesap dökümleri son 10 gün içerisinde temin edilmiş olmalıdır.

8. Faaliyet Belgesi/Ticaret Odası Sicil Kayıt Sureti

Çalıştığınız şirketin faaliyetine göre temin edilecek faaliyet belgenizin fotokopisi 6 aydan eski olmayacak şekilde ibraz edilmelidir. 

9. Ticaret Sicil Gazetesi

10. Güncel Vergi Levhası

Çalıştıınız şirketin son yıla ait güncel vergi levhası fotokopisi ibraz edilmelidir.

11. Ek Gelir Belgeleri

Tapu, Araç ruhsatı, kira gelirleri, ek hesap dökümleri vb. diğer gelirler sunulmalıdır.   

İş Sahipleri:

1. Fuar Katılım Belgesi

Fransa’da düzenlenecek fuarda stand açacak şirket sahiplerinin “fuar katılımcı kartını” sunması halinde vize ücretinden muaf tutulacaktır. Stand kurulmayacağı takdirde fuar giriş bileti ve davetiyenin sunulması gerekmektedir.

2. Faaliyet Belgesi/Ticaret Odası Sicil Kayıt Sureti

Şirketiniz faaliyetine göre kayıtlı bulunduğu odalardan temin edeceğiniz faaliyet belgenizin fotokopisi 6 aydan eski olmayacak şekilde ibraz edilmelidir. Evraklar Ankara Büyükelçiliği yetki alanı içerisinde bulunan başvuru sahiplerinden sadece Ticaret Odası Sicil Kayıt Sureti kabul edilmektedir.

fransa ticari vize

3. Ticaret Sicil Gazetesi

Şirket unvanının ve başvuru sahibinin kurucu ya da ortak olduğu bilgisi yer alan ticari sicil gazete fotokopisi ibraz edilmelidir.

4. Güncel Vergi Levhası

Son yıla ait güncel vergi levhası fotokopisi ibraz edilmelidir.

5. Banka Dökümü

Son üç aya ait şirketin banka hesap cüzdanı ve dökümü son 10 gün içinde temin edilmiş şekilde ibraz edilmelidir.

6. Ek Gelir Belgeleri

Varsa tapu, araç ruhsatı, kira gelir belgeleri gibi mülkiyet ve ek gelir belgeleri fotokopileri ibraz edilmelidir.
Emekliler;

 Emekli maaşını gösterir belge (son 3 aylık banka hesap özeti ıslak imzalı-kaşeli ve emekli cüzdanı).

 SGK dan emekli maaşı aldığına dair belge.
Çiftçiler:

Bağlı olduğu ziraat odası tarafından verilmiş çiftçi belgesi ve arasa tapu fotokopileri.
Yabancılar;
Türkiye’de oturma ve çalışma izni.  Türkiye oturma izninin en az 6 ay geçerliliği bulunması ve planlanan seyahat dönüşünden sonra en az 3 ay daha geçerli olması gerekmektedir.

Fransa Ticari Vize Başvurularında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Fransa ticari vize işlemlerinizi firmamız aracılığıyla tamamlayabilirsiniz. Mesleksel (iş sahibi, çalışan, emekli) durumunuza uygun ticari vize evrak listelerini sayfamızın devamında görüntüleyebilirsiniz. 

 •  Fransa ticari vize başvurularınızda başvuru sahibinin masraflarını başkası karşılıyor ise (anne, baba, akraba, vb.), o kişiye ait finansal ve mesleki belgeler dosyaya eklenmelidir, ayrıca masrafları karşılayan sponsor başvuru sahibi için dilekçe hazırlamalıdır.
 • Kurban Bayramı, Şeker Bayramı, Noel, Paskalya öncesi Fransa Konsolosluğunun yoğunluğundan dolayı önerilen başvuru süresi 30 gündür.
 • Fransa Schengen ticari vize başvurularınızda hatalı ve eksik evraklar işlemleriniz sırasında zaman kaybı yaşamanıza neden olacaktır. Bu nedenle evraklarınızı özenle ve eksiksiz olarak hazırlamanızı öneririz.
 • Fransa Schengen ticari vize başvurunuzda ibrazı zorunlu olan şirket yazınızda ve dilekçenizde özel durumlarınızı, ileri tarihlerdeki seyahatlerinizi ve ara uçuşlarınızı belirtmeyi unutmayın.
 • Seyahat geçmişlerinizi ispat etmeniz halinde (önceki pasaport ve son 3 yıl içinde alınmış vizelerin sunulması) uzun süreli vize alma imkanı oluşabilmektedir. Konsolosluk vizelerinizin doğru kullanılıp kullanılmadığına ve önceki vizelerinizin sayısına bağlı olarak uzun süreli vize verebilmektedir. Önceki pasaport ve vizelerinizi evraklarınızın arasına eklemeyi unutmayınız.
 • Ankara Fransa Büyükelçiliği ve Fransa Başkonsolosluğu seyahatinizin esas noktasının Fransa olması durumunu vizelerinizi onaylamaktadır. Fransa Schengen vizeniz onaylandıktan sonra ilk giriş sınırınızı Fransa’nın oluşturmasına dikkat etmelisiniz. Fransa’ya giriş yaptıktan sonra Schengen Bölgesinde serbest dolaşım hakkına sahip olursunuz.
 • Uçak ve otel rezervasyonlarınızı yapmakta ve Schengen bölgesi ülkeleri için zorunlu 30.000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortanızı adınıza düzenlenmiş şekilde seyahat tarihlerinizi dikkate alarak hizmet bedelimiz dâhilinde temin etmekteyiz.
 • 25 Eylül 2014 tarihinden sonra temin ettiğiniz VIS ibareli, çok girişli Schengen vizeniz varsa Türkiye’nin her bölgesinden vize için gerekli evraklarınızı firmamıza kargo/kurye aracılığıyla iletebilirsiniz. Sizin adınıza vakit kaybetmeden başvurunuzu gerçekleştireceğiz.
 • İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Adana, Edirne, Gaziantep’te ikamet ediyorsanız çağrı merkezimizden Fransa vize işlemlerinizi hangi vize servisinden tamamlayacağınıza dair bilgi alabilirsiniz.

 

fransa ticari vizesi

 

 

daha fazla göster

Fransa ile ilgili merak ettiklerinizi sorun , yardımcı olalım.

Uzman danışmanlarımız sizlere en iyi hizmeti ve cevabı verecektir.

Hepsini Görüntüle Soru Sor

Cevabı Görüntüle
D. Kahraman 02/08/19, 09:19
Merhaba, iki ay sonra Fransa’da işimle ilgili yapılacak bir fuara katılacağım ve Fransa’ya eşimle birlikte gitmeyi istiyoruz. Ancak eşim farklı bir sektörde çalışıyor ve sadece gezmeye gelecek. Bu durumda ikimizin yazacağı Fransa talep dilekçesi aynı mı olacak yoksa farklı dilekçe türü mü doldurmamız gerekir?Bir de Fransa Ticari Vize Dilekçesini Türkçe yazmamız yeterli midir ? İngilizce mi yazmak gerekir . El yazısı ile mi yazmak gerekir. Bir de ticari ve turistik vize dilekçe örneğine nasıl ulaşabiliriz? Bilgi verirseniz mutlu oluruz.

Yazıdırılabilir Versiyonu
Aile Ziyareti Vize İşlemleri
Vize Ücreti
Öğrenci Vizesi
Transit Vize İşlemleri
Vatandaşlık
Vize Randevusu
Vize Başvuru Formu
EUROASIA GLOBAL VISA SERVICES