x
Fransa

Vize İşlemleri

Fransa

Fransa Ankara Büyükelçiliği

Fransa Büyükelçiliği Ankara

Fransa Hükümetinin Türkiye’deki en yetkili dış temsilciliği olan Fransa Ankara Büyükelçiliği, iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirmek ve Türkiye’de ikamet eden Fransız vatandaşlarına hizmet vermek amacıyla faaliyet göstermektedir. Fransa’ya seyahat etmek isteyen Türkiye ve üçüncü ülke vatandaşlarının vize başvurularını değerlendirme ve karara bağlama yetkisine sahip olan Ankara Büyükelçiliği, bu görevi İstanbul Başkonsolosluğu ile birlikte yürütmektedir.

Fransa Ankara Büyükelçiliği Görev Kapsamındaki İller

Ankara Fransız Büyükelçiliğinin görev alanı Adana, Adıyaman, Afyon, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Antalya, Ardahan, Artvin, Bartın, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Düzce, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Iğdır, Isparta, İçel, Kahramanmaraş, Karabük, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırıkkale, Kırşehir, Kilis, Konya, Malatya, Mardin, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Samsun, Siirt, Sinop, Sivas, Şanlıurfa, Şırnak, Tokat, Trabzon, Tunceli, Van, Yozgat ve Zonguldak illerini kapsamaktadır.

Fransa Ankara Büyükelçiliği İletişim Bilgileri

Yönetici : Charles FRIES / Büyükelçi
Adres : Paris Caddesi No: 70 Kavaklıdere / ANKARA
Telefon : +90 312 455 45 45
Faks : +90 312 455 45 07 (Büyükelçi) / +90 312 455 45 17 (Birinci Müsteşar)
E-Posta : amba.ankara@diplomatie.gouv.fr


Vize Bölümü :
Telefon : +90 312 455 45 44
Faks : +90 312 455 45 47

Konsolosluk Bölümü : 
Telefon : +90 312 455 45 45
Faks : +90 312 455 45 37

Basın ve İletişim Bölümü :
Telefon : +90 312 455 45 26
Faks : +90 312 455 45 27

 

Fransa Ankara Büyükelçiliği Çalışma Saatleri

Büyükelçilik çalışma saatleri aşağıdaki gibidir:

Vize Bölümü 
Pazartesi - Perşembe 09.00 - 13.00 ve 15.00 - 17.00
Cuma  09.00 - 13.00 ve 15.00 - 16.00
Cumartesi ve Pazar Kapalı
Konsolosluk Bölümü
Pazartesi - Cuma 09.00 - 13.00 ve 15.00 - 17.00
Cumartesi ve Pazar  Kapalı

 

Fransa Ankara Büyükelçiliği Vize Başvurusu

Ankara Büyükelçiliği gerek Türk gerekse üçüncü ülke vatandaşlarının vize başvurularını kabul edebilmektedir. Başvurular sadece yetkilendirilmiş vize servisi ile alınan randevu ile yapılabilmektedir.

Fransa Hükümeti Schengen alanına dahil olduğundan alınan vize, bu uygulama dahilindeki 26 ülkede geçerlidir. İki tip vize verilmektedir.

  • Kısa Süreli Schengen Vizesi: 180 gün içerisinde 90 günden fazla kalmama şartıyla verilen vizedir. Bu süreleri aşmayan Turistik, Ticari, Aile Ziyareti ya da Öğrencilik Faaliyetleri gibi gerekçelerle seyahat edecek olanlara verilir.
  • Fransa Ulusal Vizesi: 90 günden daha fazla konaklamanın gerekeceği durumlarda talep edilmesi gereken vizedir. Evlilik, uzun sürekli eğitim, işyeri açma gibi gerekçelerle 90 günden daha uzun süre Fransa’da kalmanızın gerekeceği durumlarda başvurmanız gereken vize türüdür.

 

Fransa Ankara Büyükelçiliği Vize Başvuru Formu 

Vize başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin, aşağıda paylaştığımız Fransa Schengen Vize Talep Formunu İngilizce, Fransızca ya da Türkçe olarak eksiksiz bir şekilde doldurmuş olmaları gerekir.

 

Fransa Büyükelçiliği Vize Başvurusu

Fransa Ankara Büyükelçiliği Konsolosluk Hizmetleri

Ankara Büyükelçiliği Fransız vatandaşlarına konsolosluk hizmeti vermenin yanı sıra, Fransa’daki kurum ve kuruluşların talep ettiği bazı hizmetleri de diğer ülke vatandaşlarına sunmaktadır.

Bu hizmetlerden bazıları şunlardır:

• Pasaport ve Kimlik İşlemleri: Fransız vatandaşlarının yeni pasaport talepleri ya da sahip oldukları pasaport ve kimlik kartlarının geçerlilik sürelerinin dolması, yıpranması, kaybolması ya da çalışması gibi durumlarda ihtiyaç duyulan hizmetleri kapsamaktadır.
• Vatandaşlık Hizmetleri: Evlilik, doğum, ölüm gibi hallerde iletişim kurabilir, sabıka kaydı talep edebilir, diğer vatandaşlık haklarınız ile ilgili danışmanlık alabilirsiniz.
• Noterlik Hizmetleri: Fransa ya da Fransız kurumlarında ihtiyaç duyacağınız tasdik işlemleri, aslına uygun belge çoğaltımı gibi noterlik hizmetlerini yaptırabilirsiniz.
Vatandaşlık hakkı taleplerinizi takip edebilirsiniz.

 

Fransa Ankara Büyükelçiliği Nerede?

 

daha fazla göster

Fransa ile ilgili merak ettiklerinizi sorun , yardımcı olalım.

Uzman danışmanlarımız sizlere en iyi hizmeti ve cevabı verecektir.

Yazıdırılabilir Versiyonu
Turistik Vize İşlemleri
Ticari Vize İşlemleri
Aile Ziyareti Vize İşlemleri
Transit Vize İşlemleri
Öğrenci Vizesi
Vize Randevusu
Vize Başvuru Formu
Vize Dilekçe Örneği
Vatandaşlık
Cenaze İşlemleri
EUROASIA GLOBAL VISA SERVICES

 

 
BASE_URL = '';