x
İspanya

Vize İşlemleri

İspanya

İspanya Ticari Vize İçin Gerekli Evraklar

Değerli Ziyaretçimiz Hoş Geldiniz,

Yazımızın devamında 2020 yapılacak İspanya Ticari Vize başvuru işlemlerine dair en güncel evrak listesini ve vize prosedürüne dair detaylı bilgi bulabilirsiniz. Çağrı Merkezimize bağlanmanız halinde yetkililerimizden İspanya vize ücretini ve vize başvuru sürecini içeren en güncel evrak listesini ücretsiz E-mail olarak talep edebilirsiniz.

İspanya’ya fuar, organizasyon gibi ticari faaliyetlere katılmak üzere ülkeye seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İspanya Ticari Vize kategorisine başvuru yapması gerekmektedir. Ticari vize başvurusu için sunulması gereken en önemli evrak, İspanya’daki şirketten temin edilecek davet mektubudur. Bu mektupta davet eden firmanın kişisel ve iletişim bilgileri, firma başvuru sahibinin masraflarını karşılayacaksa sponsorluğa ilişkin bilgi belgeler dosyaya eklenmeli. Davet mektubunda davet edilen kişinin de kişisel ve iletişim bilgilerinin de bulunması gerekmektedir. 

İspanya Konsolosluğu 2020 yılında yapılacak İspanya Ticari vize başvuruları için randevu ile seyahat tarihi arasından en az 8 iş günü sürenin bulunmasını zorunlu tutmaktadır. Söz konusu süreden daha erken tarihte yapılacak vize başvuruları kabul edilmemektedir.

Ayrıca başvuru sahibi fuar veya organizasyona katılacaksa, giriş bileti ve etkinliğe dair tüm dokümanları belgeleri arasına eklemelidir. İspanya vize başvurularında hazırlanması gereken kişisel evraklar meslek gruplarına göre farklılaşabilmetedir. Ancak bazı evraklar mesleki duruma göre değişiklik göstermektedir.

İspanya vize başvurularında bölge ayrımı bulunmaktadır. İkamet ettiğiniz bölgeye göre başvurunuzu tamamlamanız gerekecektir. İspanya Konsoloslukları görev bölgelerine buradan ulaşabilirsiniz.

ispanya ticari vize

İspanya Ticari Vize İçin 2020 Yılı Gerekli Evraklar

1) Standart Evraklar 

 • İkametgah Belgesi: Muhtarlıktan, e-devletten veya Nüfus Müdürlüğü’nden alınmış, orijinal belge olmalı. 
 • İspanya Ticari Vize Başvuru Formu: Başvuru sahibi tarafından el yazısı ile doldurulup imzalanmalı. 
 • Pasaport: Seyahat tarihi bitiminden sonra 3 ay 15 gün geçerliliği olan pasaport. Eski pasaportunuzda eğer son üç yıl içinde alınmış Schengen vizesi varsa sadece alınan vizelerin fotokopisi sunulmalı.
 • Biometrik Fotoğraf: 3 aydan eski olmayan, arka fonu beyaz, 3,5x4,5 cm ebatlarında fotoğraf. 
 • Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi 
 • Banka Hesap Özeti:  Şirket çalışanı masrafların tarafından karşılanacağını beyan ediyorsa şahsi banka hesabı sunması gerekir. Yeni açılan hesaplar kesinlikle kabul edilmemektedir. Yalnızca Türk bankaları kabul etmektedir. Son 3 aya ait hesap hareketlerinin olduğu banka dökümü. Islak imzalı, banka antetli kağıdına yazılmalı. 
 • Araç Ruhsatı, ev tapusu: Başvuru sahibinin maddi kaynaklarını gösteren kanıtlar sunulmalı. 

2) Mesleksel Evraklar

-SGK'ya Bağlı Olarak Çalışanlar 

 • İngilizce Şirket yazısı: İspanya Konsolosluğuna hitaben çalışanın görevi, işe başlama tarihi, şirketteki pozisyonunu ve seyahat süreleri gibi bilgileri içeren şirket yazısı yazılmalı. Seyahat masrafları şirket tarafından karşılanacaksa, şirket yazısında tüm seyahat masraflarının şirket tarafından karşılandığı belirtilmeli. Seyahat tarihlerinin, uçak ve otel tarihlerini kapsaması gerekmektedir. Devlete bağlı kurumlarda calışanlar için iş veren mektubunun yanı sıra üzerinde izinli günlerinin yazılı olduğu izin belgeleri de olmalıdır.
 • Şirket evrakları: Evraklarınızın içinde 3 aydan eski olmayan İngilizce ve Orijinal faaliyet belgesi, sicil gazete, vergi levhası, imza sirküleri fotokopisi yer almalıdır. Evraklarınızda ‘aslı gibidir’ kaşesi olmamalıdır. Güncel tarihli olmaları önemlidir.
 • SGK işe giriş bildirgesi: ‘Aslı gibidir’ kaşesi olmamalı. İşe giriş tarihinden itibaren prim ödenmiş bütün tarihleri kapsamalıdır. Barkodlu 4 A hizmet dökümünüz de bulunmalıdır.
 • Maaş bordrosu: Son 3 aylık maaş bordrosu ıslak imzalı ve kaşeli olmalıdır.  Son 3 sene içinde Schengen vizesi almış kişilerin maaş bordrosunun kaşe ve imzalı olması zorunlu değildir.
 • Fuar giriş kartı: Eğer İspanya vizesine başvuran kişi fuara katılacaksa fuar giriş kartı veya katılım belgesi  sunulmalı. 
 • Şirketin banka hesap cüzdanı: Şirket çalışanı için; işyeri yazısında masrafların şirket tarafından karşılanacağı belirtilmişse banka hesabına gerek yoktur. Son 3 aylık olmalıdır. İmza sirküleri kaşeli ve ıslak imza ile beyan edilmelidir. 

-Şirket Sahipleri 

 • İngilizce Vize talep dilekçesi: Dilekçe seyahat bilgilerinizi içermelidir. Konsolosluğa hitaben, şirketin antetli kağıdına yazılmalıdır. Islak imzaya dikkat ediniz.
 • Şirket evrakları: Evraklarınızın içinde 3 aydan eski olmayan İngilizce ve orijinal faaliyet belgesi, sicil gazete, vergi levhası, imza sirküleri fotokopisi yer almalıdır. Evraklarınızda ‘aslı gibidir’ kaşesi olmamalıdır. Güncel tarihli olmaları önemlidir.
 • 4B Barkodlu hizmet dökümü: Evrak ‘aslı gibidir’ olmamalıdır ve barkodlu olmasına dikkat ediniz.
 • Banka hesap özeti: İşyeri sahibi iseniz ve ortağınız yoksa şirket banka hesabı eklenmelidir. Ortaklı şirketlerde şirketin banka hesabı kabul edilmemektedir, şahsi banka hesabı sunulmalıdır. Şirketin son 3 aylık hareketleri içermelidir.  Kaşe, imza ve bankadaki yetkili kişinin imza sirküleri de evraklar arasında bulunmalıdır.

3) Ek Hizmetlerimiz

İspanya Ticari Schengen vize başvurusu yapacak olanların seyahat sürelerini kapsayacak en az 30 bin Euro teminatlı Seyahat Sağlık Sigortası yaptırması gerekmektedir.

İspanya Ticari Vizesi Nasıl Alınır?

1) Evraklarınızı bize gönderin: İspanya ticari vize başvuru evraklarıyla ilgili güncel bilgileri yetkilimizden öğrendikten sonra evraklarınızı hazırlayıp kargo ile ofisimize gönderebilirsiniz. Başvuru yapacağınız temsilcilikler ikamet ettiğiniz yere göre değişiklik gösterecektir. Örneğin, Amasya, Ankara, Bayburt, Çankırı, Diyarbakır, Hakkari, Kahramanmaraş, Mersin, Tokat ve Van gibi illerden başvuru yapmak isteyenler Ankara İspanya Büyükelçiliği’nden başvurularını gerçekleştirebilirler. Diğer illerde yaşayanlar İstanbul Başkonsolosluğu’na başvuru yapabilirler. Yetkilimizle görüşerek hangi İspanya temsilciliğine başvuru yapacağınızla ilgili bilgi alabilirsiniz. Belgeleriniz yetkilimizin eline ulaşır ulaşmaz kontrollerini sağlayıp sizi bilgilendireceklerdir. 

2) Randevunuzu alacağız: Eğer başvuru sahibinin 2015 yılından sonra alınmış bir Schengen vizesi yoksa İspanya Ticari vize başvurusu sırasında parmak izi vermesi gerekmektedir. Çağrı merkezimizi arayarak ikamet ettiğiniz adrese en yakın birimi öğrenebilirsiniz. Ayrıca yetkilimiz sizin adınıza parmak izi randevunuzu alacaktır. Randevu günü parmak izi vermeye gittiğinizde yetkilimiz sizi karşılayacak ve işleminiz sonuçlanıncaya kadar size eşlik edecektir. 

3) Pasaportunuzu adresinize göndereceğiz: İspanya vize başvuruları 5- 15 gün arasında sonuçlanmaktadır. Bu süre tatil günleri ve ek evraklar söz konusu olduğunda uzayabilmektedir. Vizenizin seyahat tarihinize yetişmesi için erkenden vize başvurunuzu yapmanızı tavsiye ederiz. Seyahat tarihine 5 gün kala yapılan başvurular kesinlikle kabul edilmemektedir. İspanya Schengen vizeniz onaylandıktan sonra yetkilimiz pasaportunuzu adresinize gönderecektir. İspanya ticari vizesi almış olmanız ülkeye kesin olarak gireceğiniz anlamına gelmez. İspanya’ya giriş yapmanıza ve kalacağınız süreye karar verme yetkisi sınır polisindedir. 

UYARILAR!

 • İspanya ticari vize evraklarının orijinal olması gerekmektedir. Belgelerin fotoğrafı çekilerek elektronik ortamda çıktısı alınırsa kabul edilmez. 
 • Resmi evraklarda ‘Aslı Gibidir’ kaşesi olmamalıdır. Belgeler A4 ebatında olmalıdır. 
 • İspanya ticari vize başvurularında otel ve uçak rezervasyonlarınızı vize işlemleriniz sonuçlanmadan kesinleştirmenizi tavsiye etmiyoruz. 
 • İspanya ticari vizeniz reddedilirse 30 gün içerisinde İspanya Başkonsolosluğu ya da İspanya Büyükelçiliğine başvuru yapma hakkınız bulunmaktadır. 
 •  Ticari vize başvurularında başvuru tarihi ile seyahat tarihi arasında en az 8 iş günü bulunmalıdır. 
 • Ticari vize başvurularında beyan edilecek olan banka hesap dökümlerinin 8 günden eski olması gerekmektedir. Yeni açılan hesaplar kabul edilmemektedir. Son 3 aylık döküm olmalıdır. 
 • İspanya ticari vize başvurularında kullanılacak faaliyet belgesi 3 aydan eski olmamalı ve orijinal olmalıdır. Faaliyet belgesi e-imzalı olacaksa 30 günden eski olmamalıdır. 

ispanya ticari vize

İspanya ile ilgili merak ettiklerinizi sorun , yardımcı olalım.

Uzman danışmanlarımız sizlere en iyi hizmeti ve cevabı verecektir.

Yazıdırılabilir Versiyonu
Ticari Vize İşlemleri
Aile Ziyareti Vize İşlemleri
EUROASIA GLOBAL VISA SERVICES